Farenjit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Farenjit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Faranjit, boğazda meydana gelen iltihaptır. Farenjit tedavisi, düzenli ilaç kullanımı ve erken teşhisle sağlanabilmektedir. Kış mevsiminin başlamasıyla üst solunum yollarına virüs şeklinde eşlik eden bu hastalık, insanın hayat standardını düşürerek tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu makalemizde sizlere farenjitin nedenleri, belirtileri, korunma yolları ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler sunacağız.

Yasemin Saygın

En genel ifade ile yutak bölgesi problemi olarak bilinen farenjit, halk arasında boğaz iltihabı olarak anılmaktadır. Bilinenin aksine farenjit için basit bir boğaz iltihabı demek biraz hafif kalacaktır. Zorlu, yorucu ve bir o kadar da dikkat gerektiren bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın belirtilerini, gelişim sürecini devamlı takip etmek oldukça önemlidir.

Mevsimsel olarak başlayıp daha sonra kronikleşen bir hastalık olan farenjit, boğazda baş gösterip kulak, baş ve göz ağrısına doğru yayılmaktadır. Aynı zamanda sıradan bir soğuk algınlığı ile karıştırılabilecek ateş, kırgınlık gibi belirtiler de taşımaktadır.

[renkbox baslik="Astım Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/astim-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/astim-hastaligi-hakkinda-bilgi-960x560.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kimi farenjit belirtileri dikkat edildiğinde göze çarpmakta ve erken teşhis ile hastalığın önüne geçmeyi sağlamaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının bilgi sahibi olup doktora danışmaları, sürecin rahat atlatılmasını mümkün kılacaktır.

Farenjit Nedir?

Farenjit Nedir?

Farinks ismi verilen, ağız ve burun bölgesinin arka kısmının iltihaplanması durumunda farenjit hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı bir enfeksiyon olan farenjit daha çok kış mevsiminde ortaya çıkmaktadır.

Basit bir soğuk algınlığı ile eşdeğer görülse de farenjitin virüsü daha kuvvetlidir. Bu nedenle erken müdahale edilmemesi durumunda ağrı ve acı dozunu yükseltmektedir. Nitekim sıradan bir soğuk algınlığı ile kıyaslandığında farenjitin daha uzun süreli bir hastalık olduğunu söylemek de mümkündür. Bir sonraki aşama olan bronşite sebebiyet veren farenjit, iki ayrı tür olarak ortaya çıkmaktadır.

Farenjit Çeşitleri Nelerdir?

Farenjit Çeşitleri Nelerdir?

İki ayrı farenjit türünden bahsetmek mümkündür. Tıp dünyasında müzmin farenjit olarak anılan kronik farenjit, kişinin vücudunda uzun süredir var olan ve ne olursa olsun düzelme göstermeyen bir türdür. Nöbet artışı görülmediği sürece kişide alışkanlık yaptığı için rahatsızlığa neden olmamaktadır.

Uzun süredir vücutta var olan kronik farenjitin aksine akut farenjit çok daha zorlu geçmektedir. Kişinin devamlı ağrı ve acı çekmesine neden olan bu hastalık, müdahale edilmesi durumunda rahatlıkla atlatılabilmektedir. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmamanız, yalnız başınıza atlatmaya çalışmanız, hastalığın kronikleşmesine sebebiyet verecektir. Buna engel olmak adına, belirtileri fark ettiğiniz an doktora gitmeniz gerekmektedir.

Farenjitin Nedenleri Nelerdir?

Farenjitin Nedenleri Nelerdir?

İnsan yapısı gereği soğuk ve sıcağa karşı duyarlıdır. Özellikle boğazın arka kısmı sıcak ve soğuğun yanı sıra toz ve mikroplara karşı ekstra daha hassastır. Yalnızca aldığınız soğuk hava ile başlıyor gibi görünse de farenjitin temelinde farklı kaynaklar da yatabilmektedir.

Çok sık tüketilen alkol ve sigara, devamlılık gösteren geniz akıntısı bu nedenlerden yalnızca bazılarıdır. Boğazınızın tahriş olmasına neden olan kuru hava, virüs ve bakteriler de farenjit nedenleri arasında kabul edilmektedir. Müzmin farenjitin aksine akut farenjit şiddetli hava değişiminden kapılan virüsler nedeniyle oluşmaktadır. Havada bulunan her türlü bakteri hasta olmak için yeterli olabilmektedir.

Farenjit, bağışıklık sistemi zayıf olan hemen herkeste görülmektedir. Bunun yanında bazılarında zayıf bir etkiye sahipken bazılarında hızla artarak uzun süre kalıcı olabilmektedir. Sıklıkla antibiyotik kullanan kişilerin farenjit olma oranı kullanmayan kişilere nazaran daha yüksektir. Antibiyotikle beraber kullandığınız ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar da boğaz hastalığınızı tetikleyebilmektedir. Devamlı gergin olan kişilerde, uykusuzluk sorunu yaşayan bireylerde, sağlıklı beslenmeyenlerde farenjit görülme sıklığı çok daha fazladır.

Farenjitin Belirtileri Nelerdir?

Farenjitin Belirtileri Nelerdir?

Hemen her hastada aynı belirtiler baş göstermekle beraber müzmin farenjitte belirtiler daha sinsi olarak nitelendirilir. Kronikleşme süreci hızlı olan hastalar, belirtileri takip etmekte oldukça zorlanır. Bu nedenle olabildiğince dikkatli olmak gerekmektedir. Farenjitin temel belirtileri arasında boğaz yanması, ses kısılması gelmektedir. Özellikle yüksek sesler çıkarma konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.

Devamlı yutkunma isteği, boğazın kuru olduğunun düşünülmesi de belirtiler arasında yer almaktadır. Yutkunurken acıma, ateş yükselmesi, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi de sık görülmektedir. Farenjit hastalarında iştahsızlık, baş ağrısı, yorgunluk, tüm vücutta bedensel bir şekilde acıma gibi şikayetler dikkat çekmektedir. Ayrıca istem dışı devamlı öksürmek de sık görülen bir durumdur.

Farenjitten Korunma Yolları Nelerdir?

Farenjitten Korunma Yolları Nelerdir?

Vücudunuzu farenjitten korumak isterseniz yapmanız gereken ilk şey sağlıklı beslenmektir. Bağışıklığınız güçlendiğinde virüs ve bakterilerden korunmanız daha kolay olacaktır. Bunun yanında alkol ve sigara tüketimi söz konusu ise olabildiğince azaltmalı, içmemek için şansınızı denemelisiniz. Aksi halde farenjit riski oldukça yüksektir.

Tozlu ve kirli ortamlardan olabildiğince uzak kalmalı, ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Bu şekilde vücudunuzun bakteri toplamasının önüne geçmiş olursunuz. Boğazda tahriş yaratan reflü sorunu olan bireyler için korunma yolları ekstra önemlidir. Asitli, kafeinli ve acılı besinlerden uzak kalarak reflüden kurtulabilir, farenjite karşı önlem alabilirsiniz.

Farenjitin Tedavisi Nedir?

Farenjitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Farenjit kullanımında antibiyotik önemli rol oynamaktadır. Bakteri nedeniyle oluşan farenjitte düzenli ilaç ile iyileşmek mümkündür. Doktorunuz akut farenjit teşhisi koyarsa antibiyotik yardımıyla kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kronik farenjitlerde ise ilaç kullanımından ziyade kendinize bakmanız esastır. Alerjiyi tetiklemeye engel boğaz spreyleri, geniz akıntısı ilaçları, önerilen ilaçlar arasında yer almaktadır. İyileşme süreci oldukça uzun olan kronik farenjitte doktor nedeni tespit etmeli daha sonra kaliteli yaşam için ilaç önerisinde bulunmalıdır.

[renkbox baslik="Haşimato Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/hasimato-hastaligi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/hasimato-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Farenjit tedavisi ilaçla uygulanırken siz bir taraftan da kendinizi rahatlatmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına bitkilerden faydalanabilirsiniz. Kekik ve adaçayı gibi şifalı bitkileri, bitki çayı olarak demleyerek gün içinde rahatlayabilirsiniz. Farenjit hastalığı üzerinde etkili olan diğer bitkiler, karanfil, zencefil, tarçındır. Bu bitkileri karıştırarak içerisine ılık iken organik bal ekleyerek yarar sağlayabilirsiniz.

Farenjit hastalığı, akut farenjit ve kronik farenjit olarak çeşitlenir. Bu iki tip ile de kişinin kendi beslenme düzenine önem vermesi ve soğuktan korunması şarttır.
Farenjit rahatsızlığınız oldu mu? Neden kaynaklandığını düşünüyorsunuz?
Farenjit olduğunuzda nasıl bir tedavi sürecinden geçtiniz?
Farenjit olmamak için önerileriniz nelerdir?
Farenjit olduktan sonra hastalığı daha kolay atlatmak için neler yapıyorsunuz?
Farenjiti rahatlatacak doğal önerileriniz varsa paylaşır mısınız?Okur Yorumları
  1. Yıllardır çekiyorum asla da geçmiyor. hep dikkat etmek lazım

  2. Çok dikkat ediyorum bulunduğum ortamlarda ama yine de farenjitim geçmiyor.