Zika Virüs Nedir? Hastalığın Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Zika Virüs Nedir? Hastalığın Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Zika virüs, insanlara Aedes cinsi sivrisinek ısırması ile bulaşmaktadır. Güney Amerika ülkerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Kan yoluyla, cinsel yolla ve doğum sırasında bebeğe bulaşma riskleri bulunmaktadır. Zika virüsü nedir? Nerelerde görülür? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? gibi tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

İnsanlara sivrisinek ısırması ile bulaşan zika virüsü sıtma kadar yaygın olmayan ancak her geçen gün adından daha sık söz ettiren hastalık türüdür. İlk olarak Uganda’da görülen hastalık daha sonra dünyaya yayılmaya başlamış, kısa sürede panik oluşturmuştur. Çoğunlukla hafif bir süreci olan hastalığın iyileşme süreci kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Sıradan bir grip ile belirti benzerliği taşıyan zika virüsü, karıştırılmaması, ihmal edilmemesi gereken aynı zamanda takip süreci önemli olan bir hastalıktır. Çok eski bir geçmişe sahip olmasa da insanlar üzerinde etkili olan hastalığın tropikal bölgelerin sivrisinekleri aracılığıyla bulaştığı bilinmektedir.

[renkbox baslik="Domuz Gribi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/domuz-gribi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/domuz-gribi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi-960x560.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Çocuklarda etkileri daha ağır hissedilen bu hastalığın birkaç yolla bulaşıcı özelliğe sahip olduğu bilinmelidir. Eklemlerde ağrı ve kızarıklıklarla ortaya çıkan zika virüsü daha sonra şişkinlikler şeklinde kendini belli etmektedir. Belirti süreci kadar tedavi süreci de hızlı olabilmektedir. Bu nedenle zaman kaybetmeden doktora gidilmesi önemlidir.

Zika Virüsü Nedir?

Zika Virüsü Nedir?

1947 yılında Uganda’da bir maymunda keşfedilen zika virüsü, insana sivrisinek aracılığıyla bulaşan bir hastalığa yol açmaktadır. Tropikal bölge insanının bağışıklığının bulunduğu bu hastalık batı insanı için yeni ve farklı bir hastalık türüdür. Yakın tarihte sık sık salgınlarla kendinden bahsettiren hastalık, en son Brezilya’da ortaya çıkmıştır.

Zika virüsü, her sivrisinek tarafından yayılmamaktadır. Özellikle Aedes cinsi sivrisinekler bu açıdan tehlikeli kabul edilmektedir. Bunun dışında bulaşma yollarından biri ise cinsel aktivitelerdir. Bu açıdan dikkatli olunması ve belirtilerin gözden kaçırılmaması önemlidir.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Henüz zika virüsüne yakalanmamış olan kişilerin ilk kez hastalığa yakalanma şekilleri sivrisinekle mümkündür. Kişilere bulaştıktan sonra ise cinsel yollar tehlikeli kabul edilmektedir. Teşhis konulmasını beklemeden belirtilerin gözlemlendiği an cinsel münasebet kesilmelidir. Bunun dışında zika virüsünün bulaşabilmesi için kan teması yeterli olmaktadır. Zika virüsünün bir diğer bulaşma şekli ise doğum yoluyladır. Çok nadir olsa da doğum esnasında anneden bebeğe geçtiği görülmüştür. Bu bebeklerin engelli olarak doğduğu da edinilen bilgiler arasındadır.

Zika Virüsü Nerelerde Görülmektedir?

Zika virüsünün en sık görüldüğü bölgelerin ortak özelliği tropikal iklimleridir. Bolivya Adaları, Brezilya, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti en sık görünen merkezlerdir. Bu adreslerin dışında El Salvador, Guatemala, Haiti ve Paraguay da zika virüsü merkezleridir. Bununla beraber Tropikal Afrika’ya, Güneydoğu Asya’ya, Pasifik Adalarına yolculuk yapacak kişilerin dikkatli olması önemlidir. Ayrıca Güney Amerika da risk taşıyan bölgeler arasında yer almaktadır.

Zika Virüsü Teşhisi Nasıl Konulmaktadır?

Zika virüsünün teşhisini koymak hastanın hikayesine göre değişkenlik göstermektedir. Kişi, ne zaman salgın bölgesine gittiğini, ne kadar kaldığını, belirtilerden kaçının göründüğünü doktoruna muhakkak bildirmelidir. Özellikle seyahatinizi dile getirmezseniz hastalığın basit bir virüsle karıştırılması mümkündür. Zika virüsü hasta ifade etmediğinde teşhisi zor bir virüstür. Bununla beraber kan testi yapıldığında ve virüs izolasyonu sağlandığında teşhis koymak daha kolay olacaktır.

Zika Virüsü Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Zika Virüsü Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Zika virüsü hastalığının nedeni Aedes sivrisineğinin ısırıklarıdır. Çoğunlukla gündüzleri ısırmayı tercih eden bu tür sivrisinekler, insanların yoğun olduğu kalabalık yerlerde bulunurlar. Evcil hayvanların su kapları, saksılar, lavabo veya su dolu kovalar zika virüsü hastalığına neden olan sivrisineklerin yaşam merkezlerdir. Daha çok durgun sularda bulunurlar. Hastalığa sebep olan bu tür sivrisineklerin kana karıştırdıkları şey bir virüstür. Kısa sürede vücutta ilerleyen ve eklemlerde şişlik yaşatan hastalık daha sonra göz içinde kanlanmaya kadar ilerlemektedir.

Zika Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Zika Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri sıradan bir griple aynı olan zika virüsü birkaç noktayla farklılık göstermektedir. İlk olarak hafif ateşle başlayan hastalık daha sonra deride kabarık döküntüler ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda eklem, kas ve baş ağrısı da uzun süreli olacak şekilde devam etmektedir.

Gripten farklı olan zika virüsünün neden olduğu bir diğer belirti de gözde kırmızılığın meydana gelmesidir. Göz bebeği dışında beyaz olan tüm bölümde kırmızılık dikkat çekecektir. Belirtiler arasında daha seyrek görünenler ise halsizlik, kusma, iştah kaybı, bağırsaklarda bozulmalar olmasıdır. Zika virüsü kısa süre içinde en az iki belirtinin arka arkaya çıktığı bir hastalıktır. Bu sebeple zaman kaybedilmemesi önemlidir.

Zika Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Zika Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Temelde sivrisinek ile bulaşan bir hastalık olan zika virüsü, bu konuda önlem almayı gerekli kılmaktadır. Sivrisineklerin yoğun olarak bulunduğu bölgeye gideceğiniz zaman yanınızda muhakkak ilaç bulundurmalısınız. Bununla beraber kollarınızı ve bacaklarınızı kapatacak kıyafetler tercih etmelisiniz. Hastalığın yaygın olduğu bölgelere mümkün olduğunca uğranmamalıdır. Salgın merkezlerine hamilelerin girmemesi özellikle önemlidir.

Zika Virüsünün Tedavisi Nedir?

Zika Virüsü Tedavisi Nedir?

Zika virüsü için özel bir tedavi tekniği yoktur. Bu nedenle herhangi bir ilaç türü de bulunmamaktadır. Kişinin şikayetleri ve hastalığının ilerleme şekli kullanılacak ilacı da değiştirmektedir. Ağrı ve ateş sorunu olanlar için etkili ateş düşürücü, ağrı kesici verilecektir. Bunun yanında eklem ağrısı sorunu olanların bol bol dinlenmesi ve su tüketmesi önemlidir.

[renkbox baslik="Ebola Virüsü Nedir? Hastalığın Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/ebola-virusu-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/ebola-virusu-nedir-hastaligin-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi-nedir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Zika virüsü için herhangi bir aşı geliştirilmemiştir. Ancak maymunlar üzerinde denenen birkaç aşı türünden olumlu sonuç alınmıştır. Bu şekilde ilerlenmesi durumunda kısa sürede önlemler ve tedaviler değişecektir.

Zika virüsü grip belirtileriyle karıştırıldığından teşhisi geç olabilmektedir. Eklem şişmesi ve gözde kanlanma en belirgin özelliklerindendir. Zika virüsü olabilecek bölgelere giderken lütfen bu hastalığı dikkate alın ve önlem alarak seyahat ediniz.
Zika virüsü ile karşılaştınız mı? Nasıl bir tedavi sürecinden geçtiniz?
Zika virüsü bulunan bölgelere seyahatinizde ne gibi önlemler aldınız?
Zika virüsü size hangi şekilde bulaşmıştır?
Zika virüsü sizce ne kadar tehlikeli bir virüstür?Okur Yorumları
  1. Gerçekten çok tehlikeli bir virüs aman aman uzak olsun herkesin dikkat etmesi gerekiyor.

  2. 2015- 2016 yıllarında çok salgındı bu virüs, umarım yeniden çıkmaz