Deri Yüzeyler Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?

Deri Yüzeyler Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?

Deri, hemen her alanda tercih edilen ve şıklık kazandıran bir kumaş türüdür. Ev ve ofisteki koltuklar, çantalar, ayakkabılar, cüzdanlar ve dahası... Özellikle deriden yapılmış koltukların temizliğinde bilinmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Eğer doğru yöntemleri bilmez ve yanlış uygulamalar yaparsanız, temizlemeye çalıştığınız deri eşyanızı bir daha kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Bu pratik bilgileri hayatınızda en basit şekilde uygulamanızı sağlayacak bir yazı sizlerle...

Yasemin Saygın

Deri kumaşların diğer kumaşlara göre daha gösterişli ve modern olması mobilya seçiminde çoğu kez tercihin deri koltuklardan yana olmasına neden oluyor. Ancak zamanla kirlenmeye mahkum olan deri koltukları, deri kumaşa zarar vermeden temizlemek hem koltuğun şıklığını korur hem de uzun süre deri koltuğu kullanma fırsatı verir.

Koltuk döşemelerinde deri kumaşın tercih edilmesiyle birlikte deri kumaşların kullanım alanı oldukça artmıştır. Sandalye, koltuk ve yatak odasının birçok yerinde deri görmek mümkündür.

[renkbox baslik="Dar Alanlar En Kullanışlı Şekilde Nasıl Dekore Edilir?" link="https://bilgihanem.com/dar-alanlar-en-kullanisli-sekilde-nasil-dekore-edilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/dar-alanlar-en-kullanisli-sekilde-nasil-dekore-edilir-fikirler.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Deri kumaşın parlak ve kaygan yapıda olması temizliği açısından kullanışlı izlenimi verse de, yanlış bir uygulama deri kumaşın tahrip olmasına neden olabilir. Bu nedenle deri yüzeylerin temizliğinde son derece özenli olmak ve doğru temizlik maddelerini kullanmak gerekir. Aksi halde çok severek alınan deri eşyaların ömrü oldukça kısa olur.

Deri Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Deri Yüzeyler Nasıl Temizlenir?Deri yüzey temizliği diğer alanların temizliğine nazaran daha çok emek ve vakit isteyen bir iştir. Birçok kumaşı ıslak ve sabunlu bezle siler geçeriz. Ancak deri kumaşın ıslaklıktan dolayı çatlaması ve yıpranması çok kolaydır. Bu nedenle deri yüzeyin silinmesinin ardından hemen kurulamak gerekir. Günlük toz için bu şekilde temizlik uygun olsa da, çıkması zor olan lekeler için, deri kumaşlara özel temizlik losyonlarının kullanılması daha doğru olur. Lekenin çıkması için basit yöntemlerle yüzeye bastırmak gereceğinden etkili bir deri losyonu kısa sürede lekenin çıkmasını sağlayacaktır.

Deri Yüzey Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Deri Yüzey Temizliğinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?Estetik duruşları ile ev dekorasyonuna değer katan deri eşyalar, temizlik konusunda sahiplerinin özenli davranmalarını gerektirmektedir. Deri yüzeylerin çabuk yıpranmaya müsait yapıda olmalarından dolayı, çamaşır suyu gibi sert temizlik ürünlerinden kaçınmak gerekir. Ayrıca deri eşyayı sürekli güneşe maruz bırakmak da eşyanın ömrünü kısaltır.
Deri yüzey temizliğinde kullanılan yöntem kadar seçilen temizlik gereçlerinin de deriye uygun olması gerekiyor. Renkli bir temizlik bezi deri yüzeylerin boyanmasına neden olabilir. Bu nedenle deri temizlemek için seçilen bezin renksiz olması ve mümkünse mikro fiber olması etkili bir temizlik sağlar. Temizlik sonrasında cilde sürülen nemlendiricilerden az miktarda sürmek, derinin kurumasını ve çatlamasını önler.

Deri Yüzey Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Deri Yüzey Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?Deri kumaşlara evinde çok yer veren ev hanımlarının etkili bir deri yüzey temizliği için keşfettikleri birçok pratik yöntem bulunuyor. Bu temizlik yöntemleri sayesinde deri eşyalar daha temiz olurken, aynı zamanda daha dayanıklı olmaktadır. Gliserinli ve beyaz sabunlu su ile deri yüzeyleri temizlemek, temizliğin yanın da parlaklığı da beraberinde getirmektedir. Anca ıslak bezle silindikten sonra mutlaka kuru bez aracılığı ile deri yüzey ıslaklık kalmayacak şekilde kurulanmalıdır.

Pratik Bir Bilgi: Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Doğal temizlik yöntemlerinden vazgeçmeyenler de, portakal ve muz kabuklarının iç kısımlarını deri yüzeye sürerek etkili bir temizlik ve parlaklık sağlayabilirler. Kabukları parlaklık verirken bazı kalıntı bıraksalar da nemli bez yardımıyla bu kalıntıları temizlemek mümkündür. Verdiğimiz bu püf noktaları sadece koltuklarınızda değil, ayakkabı ve çanta gibi ürünlerde de kullanabilirsiniz.

Deri Yüzeyler Nasıl Parlatılır?

Deri Yüzeyler Nasıl Parlatılır?Deri yüzeyler tozu ve kiri çok kolay gösteren yüzeylerdir. Bu nedenle parlatma işlemine geçmeden önce deri yüzeydeki tozu ve kiri temizlemek gerekir. Bunun için elektrik süpürgesi ya da nemli bir bez yardımcı olacaktır. Deri yüzeylerin parlatılmasında etkili olan vücut şampuanları, diğer temizlik ürünleri gibi yüzeyde leke bırakmayan özelliktedir. Bu nedenle yarım kova su içine vücut şampuanı ilave ederek, deri eşyaların parlatılması işlemine başlanır. Bu noktada kullanılan bezin de tüy bırakmayan özellikte olması gerekiyor. Sabunlu bir bezle deri yüzeyi sildikten sonra, iyice kurulamak deri eşyanın göz alıcı şekilde parlamasını sağlar.

Okur Yorumları
  1. Merhaba . Ben deri ceketimi yeni boyattırdım ama çok parlak oldu o şekilde giymek istemiyorum rengi bozmadan nasıl matlaştırabilirim acaba yardımcı olurmusunuz? Şimdiden teşekkürler