Sakıp Sabancı Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı, en idealist ve en babacan işadamı olan Sakıp Sabancı, 1933 Kayseri doğumludur. Çalışmanın ve azmin en güzel örneği olan Sabancı, sevecen ve sempatik tavırları sebebiyle "Sakıp Ağa" olarak anılmaktaydı. Büyüdüğü Adana başta olmak üzere, ülkesine çok faydalı çalışmalar yapmış ve ölümsüz eserler bırakmıştır. 2004 yılında geçirdiği bir hastalık sebebiyle hayata veda eden Sakıp Sabancı'nın hayatı sizlerle...

Şahsi serveti yaklaşık 3,2 milyar dolar olarak tahmin edilen ve 71 yaşındayken hayatını kaybeden Sakıp Sabancı, öldüğünde Türkiye’nin en zengin adamıydı. Görev yaptığı Sabancı Holding, dünyanın en büyük aile şirketleri arasında 85. sıra gibi önemli bir dereceyi hala elinde bulundurmaktadır.

“Sakıp Ağa” olarak bilinen Sakıp Sabancı, çoğu insan için kurumsal bir yönetici ve işadamı olmasının ötesinde, mizahi yönü yüksek, eğlenceli bir sohbet insanıydı.

Bu mizahi noktayı güçlendirmek için her zaman tüm konuşmaları halk dili üzerinden yapmıştır. Tüm zenginliği ve nüfuzuna rağmen kökeni ile olan temasını kaybetmemiştir. Her zaman için halktan birisi olmuştur. Günümüzde hala pek çok şirketi bulunan Sakıp Sabancı, kendi mal varlığını ailesinin yönetimine bırakmıştır ve alışveriş yapılan çoğu hipermarket ya da ürün Sabancı Holding bünyesindedir.

Sakıp Sabancı Kimdir?

7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri’nin Akçakaya köyünde doğan Sabancı, Adana’da tekstil girişimlerini başlatan pamuk ticaretçisinin 6 oğlundan ikincisi olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluk ve gençlik yıllarının büyük bir bölümü Adana’da geçmiştir. Sabancı, rakipleri olan Koç ailesi 1930’lu ve 1940’lı yıllarda ortaya çıkmaya başladığında, Türkiye’nin özel sektörünün en önde gelen liderleri arasındaydı. Türkiye’nin en önemli iş adamlarından biri olan Sabancı, nüktedan kişiliğinin yanı sıra son derece hayırseverdir. Geldiği yeri asla unutmamış ve ülkemiz için büyük hayır işlerinde bulunmuştur.

Sakıp Sabancı’nın Hayatı

Sabancı hayatı boyunca hiç üniversiteye gitmemiştir. 3 kez sınıfta kaldıktan sonra lisedeyken okuldan ayrılmıştır ve bir süre Akbank’ta kâtip olarak çalışmıştır. Bu esnada yıllar 1957’yi gösterirken akrabası olan Türkan Sabancı ile evlenmiştir. 1960’ların başında, babası ve kardeşleri önemli bir bölgesel ticaret imparatorluğu kurmuştur. Kardeşler, babalarının ölümünden bir yıl sonra, 1967’de Hacı Ömer Sabancı Vakfı adlı bir kurum altında birleşmişlerdir.

Sabancı Holding, sonraki 20 yıl boyunca; turizm, tekstil, gıda, araba, tütün, kimya ve bankacılık konularında yaklaşık 60 şirket ile uluslararası düzeyde önemli bir holding haline gelmiştir. Sabancı; Du Pont, Toyota, Philip Morris, Kraft Foods ve IBM gibi uluslararası kuruluşlarla ortaklıklar kurmuş ve küresel iştiraklerine Londra’da bir bankayı dahil etmiştir. Kardeşleri üst düzey görevleri üstlenirken Sakıp Sabancı itici güç olarak tanınmıştır. İlk yıllardaki koordinatörlerinden biri, gelecekteki başbakan ve cumhurbaşkanı olan Turgut Özal olmuştur.

Sabancı, merkezini Adana’dan İstanbul’a taşımaya 1960’ların sonunda karar vermiştir. Daha sonraki yıllarda çeşitli kültürel, hayırsever ve eğitsel eylemleri üstlenmiştir. Sabancı Vakfı ise hala Türkiye genelinde 100’den fazla sağlık, eğitim ve kültür merkezi işletmektedir. 10 Nisan 2004 tarihinde yakalandığı böbrek kanseri nedeniyle tüm tedavilere rağmen hayatını kaybetmiştir. Ölümünün ardından on binlerce insan cenaze törenine katılmıştır. Kendisi hala Türk tarihindeki en sevilen iş adamı olarak görülmektedir.

Sakıp Sabancı’nın Eserleri

Sakıp Sabancı tarafından kaleme alınan 14 kitap yayınlanmıştır ve özellikle 2002 yılında yayımladığı Sakıpname ile bilinmektedir. Kitaplarının yanı sıra sık sık televizyon programlarına çıkan Sabancı bir dönem yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerini gazetelerde seri haline getirmiştir. Bu seriler Sabancı’nın siyasete girmek istemesi olarak algılanmıştır. Ancak iş dünyasının lideri olmasına rağmen, her zaman bürokrasiyi eleştirmiş ve siyasetten uzak kalmıştır.

Hayatının son dönemlerindeki girişimlerinden en büyüğü İstanbul’daki Sabancı Üniversitesi’nin kurulmasıdır ve bu okul kendini hızla Türkiye’nin en güçlü akademik kurumlarından biri haline getirmiştir. Bir diğer başarısı ise Sabancı ailesinin Bebek’teki zarif villa ve bahçesinin Boğaz’da bulunan güzel sanatlar ve hat sanatı müzesi haline getirilmesini sağlamasıdır. (Hat Sanatı Nedir?) Bu müze hala birçok otör tarafından, uluslararası üne sahip tek özel Türk müzesi olarak görülmektedir.

Ödülleri

 • Altın Merküri Ödülü, 1979
 • Belçika Kraliyet Nişanı, 1987
 • Japonya Hükümeti tarafından verilen, Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı, 1992
 • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından verilen, Devlet Üstün Hizmet Madalyası, 1997
 • Avrupa Kristal Dünya Ödülü, 1997
 • New York FABSIT Vakfı tarafından verilen, Yılın İşadamı Ödülü, 1999

Fahri Doktoraları

 • Anadolu Üniversitesi, 1984
 • University of New Hampshire, 1986
 • Yıldız Teknik Üniversitesi, 1992
 • Erciyes Üniversitesi, 1993
 • Mimar Sinan Üniversitesi, 1997
 • İstanbul Üniversitesi, 1997
 • Çukurova Üniversitesi, 1999

Kitapları

 • Para Başarının Mükafatıdır, 1985
 • İşte Hayatım, 1986
 • Rusya’dan Amerika’ya 1989
 • Ücret Pazarlığı mı? – Koyun Pazarlığı mı?, 1990
 • Değişen ve Gelişen Türkiye, 1991
 • Daha Fazla İş Daha Fazla Aş, 1993
 • Hayat Bazen Tatlıdır, 2001
 • Başarı Şimdi Aslanın Ağzında, 1998
 • Sakıpname, 2002

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler