Her yıl tıpkı kıyafetlerimiz gibi saç konusunda da trendler değişiyor. Doğal olarak saç rengini değiştirmek isteyen kadınlar kuaförlere giderek yılın trendlerini uygulatıyor. Ama bazı renkler için saç renginin açılması gerekiyor. İşte bu açma işlemi saçın kalitesinde bozulmaya neden olabiliyor. Kadınlar ise daha doğal yöntemlerle saçlarını nasıl açacaklarını merak ediyorlar. Bu yazıda sizlere birkaç farklı öneri sunacağız.

Banu Özekmekçi

Eski Türk filmlerinin kadın yıldızları ile hayalimizi süslemeye başlayan sarı renk saçlar ve günümüzde her yıl değişen trendler, saç açma işleminin temellerini atıyor. Her kadının hayatının bir döneminde arzuladığı bu saçlar için açma işlemi uygulatıyor. Buna karşın kimilerinde muazzam kimilerinde ise vasat sonuçlara neden oluyor. Bu işi uzmanına yaptırmanız en iyi yöntemken, doğal yollara başvurarak da saç renginizi açtırabiliyorsunuz.

Genellikle sarı, platin ve ombre denen trendler için saç açma işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda mavi, pembe gibi ekstrem saç renklerine sahip olmak istiyorsanız mutlaka bu işlemi uygulamanız gerekmektedir. Ama açma işlemi, saçın kalitesini bozduğu için birçok kadın tereddüt etmektedir. Buna karşın artık doğal ve saça daha az zarar veren yöntemlerle açma işlemi yapılabilmektedir. Eminim birçok kumral saçlı kadın, lise döneminde papatya suyunu saç rengini açmak için kullanmıştır.

[renkbox baslik="Sağlıklı Saçlar Nasıl Elde Edilir? Saçlar Daha Hızlı Nasıl Uzatılır?" link="https://bilgihanem.com/saglikli-saclar-nasil-elde-edilir-saclar-daha-hizli-nasil-uzatilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/saglikli-saclar-nasil-elde-edilir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tıpkı papatya suyu uygulaması gibi doğal yöntemlere başvurarak renk açılabilmektedir. Elbette aranan tonun bulunabilmesi için yetersiz kalabilir; ama renginizi birkaç ton kırmak istiyorsanız bu yöntemler işinize yarayacaktır. Platin, sarı ve gri gibi tonlar elde etmek istiyorsanız oriel kullanmanız zorunlu olacaktır. Siz saçınızda nasıl bir sonuç elde etmek istediğiniz kesin şekilde karar verdikten sonra uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.

Saç Rengi Limon Suyu ile Nasıl Açılır?

Limon, saçlarınıza parlaklık vermek ve rengini açmak için harika bir yoludur. Doğal sarı ışıltılar istiyorsanız bu yöntem tam size göre olabilir. Saçınızın sararmasını istediğiniz kısımlarını bir tarak veya fırça yardımıyla ayırın. Bu bölgelere taze sıkılmış limon suyunu püskürtün.

Etkili sonuç almak için limon suyunun saçınızda en az 3 saat durması gerekmektedir. Saçınıza bone veya poşet geçirmeden salık olarak bırakın. Daha çarpıcı bir görünüm elde etmek için limon suyu olan saçlarınız ile güneş altında dışarı çıkın. Limon suyunu papatya çayı ile karıştırarak daha açık sarı tonları elde edebilirsiniz.

Oriel ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Oriel ile Saç Rengi Nasıl Açılır?Saç rengini açmak için en çok başvurulan yöntem orieldir. Bu kimyasal madde, hidrojen peroksit temellidir ve saça doğru uygulanmadığı zaman kötü sonuçlar ortaya çıkmasına neden oluyor. Üstelik saçın kalitesini bozmakta ve hatta saçın yanması gibi sonuçlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle de işin uzmanı değilseniz evde uygulanmaması gereken bir yöntemdir.

Saçı fazlasıyla yıpratmasına karşın platin dediğimiz renk tonları için mutlaka kullanılması gerekmektedir. Riskli bir işlem olduğu için işinin ehli bir kuaföre gitmeniz de büyük öneme sahiptir. Oryal ismiyle de anılan bu madde, saç renginin açılmasına ek olarak, siyah gibi koyu tonların ardından rengin akıtılması için kullanılır. Bu sayede istediğiniz renk tonunu tek seferde veya birkaç uygulama sonucuna elde etmenizi sağlamaktadır.

Kimyasal maddeler, uygulaması riskli ve saçı yıpratan ürünler olmasına karşın günümüzde birçok boya markası ev tipi ürünler üretmeye başlamıştır. Bunları kozmetik mağazalarının raflarında kolayca görebilirsiniz. Açınızı birkaç ton açmak veya istediğiniz renk tonunu elde etmek için boyalarla karıştırılarak kullanılan formları da üretilmektedir. Yine de işe tam olarak hakim olmadan tüm saçınıza uygulamamanızı tavsiye ederiz. Saçınızda uzun süre canınızı sıkacak hatalar yapabilir, yanmasına neden olarak kestirmek zorunda kalabilirsiniz.

Ravent Bitkisi ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Ravent Bitkisi ile Saç Rengi Nasıl Açılır?Doğal saç açma yöntemlerinden en basit olanlardan birisidir. Ravent bitkisi ve kaynamış su işinizi görecektir. Kaynamış suyun içine ravent bitkisini atıp, 15 dakika beklettikten sonra oluşan sıvıyla saçınızı yıkayın. İşlem sonucunda saçınızın birkaç ton açılmış olduğunu göreceksiniz.

Ravent bitkisi süslü ve çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprak sapı etli, ayası süslü bir forma sahiptir. Besin değerleri açısından da faydalı olduğu bilinen ravent bitkisi, sonbahar aylarında kendini göstermektedir. Doğada bulma imkanınız yoksa köy pazarlarına ve aktarlara sorabilirsiniz.

Saç Rengi Oksijenli Su ile Nasıl Açılır?

Oksijenli su saçı yıprattığı için kullanımı sırasında son derece dikkatli olmakta fayda vardır. Burada önemli olan nokta oksijenli suyu uygularken seyreltmektir. Saçınızın rengini açarken aynı anda bakım yapmak için oksijenli suyu çeşitli yağlarla karıştırabilirsiniz.

4 yemek kaşığı oksijenli suyun içine 2 yemek kaşığı argan yağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçınızın açmak istediğiniz bölgesine yetecek kadar su ile seyreltin.

Karışımı dilediğiniz kadar sulandırabilirsiniz fakat su seçimi önemlidir. Klorsuz temiz içme suyu kullanmaya özen gösterin. Elde ettiğiniz karışımı fırça yardımıyla saç boyar gibi saçınıza uygulayın. Dilerseniz organik saç boyalarını da bu karışımda kullanabilirsiniz. Saçınızda karışımı 40 dakika kadar bekletin ve durulayın. Bu işlemi dilediğiniz açılma miktarını elde edene kadar tekrarlayabilirsiniz ama saçınızın yıpranmamasına dikkat edin.

Saç Rengi Papatya Suyu (Çayı) ile Nasıl Açılır?

2 su bardağı temiz suyun içine 1 avuç kadar papatya ekleyin. Çayı sarı renk alıncaya dek demleyin. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çayın renginin turuncu olmamasıdır. Yani demlenme için 10 dakika yeterli olacaktır. Daha sonrasında çayı soğutarak, saçınıza uygulayın.

Papatya çayından veya suyundan en iyi verimi almak için, suyu saçlarınıza güneşin altında dökmek iyi olacaktır. Papatya çayını saçınıza dökerken ince dişli bir tarak ile tararsanız, renk oluşumu çok daha iyi bir şekilde olacaktır. Papatya hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Elma Sirkesi ile Saç Rengi Nasıl Açılır?

Elma Sirkesi ile Saç Rengi Nasıl Açılır?Elma sirkesi ise diğer bir doğal yöntemdir. Aynı zamanda elma sirkesinin sağlığa faydaları olduğu da herkes tarafından bilinmektedir. Saçın rengini doğal yöntemlerle açmanın yolu da elma sirkesinden geçmektedir. Ayrıca kepek probleminin giderilmesi, saçın daha yumuşak olmasını da sağlamaktadır. Duşta durulanma suyuna elma sirkesi ekleyerek kepek, kaşıntı ve kuruluk gibi saç problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Her duşta durulanma suyuna sirke ekleyerek saç renginizin doğal bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kokusundan rahatsız olursanız sirkeli su karışımına birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınız takdirde saçlarınızın daha yumuşak, parlak, kepeksiz, canlı ve güçlü olduğunu görebilirsiniz. Üstelik doğal bir saç rengi de elde edersiniz.

Saç Rengi C Vitamini Tabletleri ile Nasıl Açılır?

C vitaminleri saçınıza ekstra parlaklık ve ışıltı sağlayacaktır. C vitamini doğada bulunan en önemli korojenlerden bazılarını içermektedir, bu nedenle kullanımı saçınızı 2 tona kadar açabilir. Eczanelerden rahatlıkla alabileceğiniz C vitamini tabletlerini derin bir kabın veya havanın içinde ezin.

Tek kullanım için 10-15 adet tablet yeterli olacaktır. Bu tabletleri bal ile karıştırarak veya şampuanınıza ekleyerek saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Saç Açma İşlemi için Yapabileceğiniz Doğal Spreyler

Saç Açma İşlemi için Yapabileceğiniz Doğal SpreylerYukarıda sıraladığımız yöntemlere ek olarak doğal saç açma spreyleri de yapabilirsiniz. Bunlar arasında en çok bilinen ise limon, tarçın, bal ve zeytinyağı kullanılarak yapılan spreydir. İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 adet papatya çayı poşeti veya 1 tatlı kaşığı yaş – kuru papatya
 • Yarım su bardağı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Bu malzemeleri edindikten ve ölçekledikten sonra yapmanız gereken işlemler de basittir. 1 su bardağı kaynamış suya çay poşetini koyun ve yarım saat bekletin. Ardından sprey şişesine bu çayı dökün. Daha sonra diğer malzemeleri ekleyin ve karıştırmak için kuvvetlice çalkalayın. Karışımı saçınıza sürün ve güneşe çıkın. 1 – 2 saat güneşte vakit geçirin ve saçınızı şampuanla yıkayın. İşlem sonucunda saçınızın hem beslendiğini hem açıldığını göreceksiniz.

Bir diğer yöntemde ise benzer malzemeler kullanılmasına karşın oranları ve uygulanma yöntemi değişmektedir. Bu yöntemin malzemeleri:

 • 1 tatlı kaşığı tarçın veya kakule
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı sirke

Yukarıda sıraladığımız malzemeleri bir kapta karıştırın. Uygulama işlemine geçmeden önce saçınızı hafifçe ıslatıp nemlendirin. Ardından karışımı saçınıza uygulayın ve tüm saça yaymak için tarakla tarayın. İşlem bittikten sonra başınıza bir bone geçirin ve 1 gece bekletin. Ertesi gün saçınızı şampuanlayın ve durulayın. Bu işlem de saçınızı besleyip parlatırken rengini de açmaktadır.

[renkbox baslik="Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?" link="https://bilgihanem.com/sac-dokulmesinin-sebepleri-nelerdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/11/sac-dokulmesi-nasil-onlenir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayır"][/renkbox]

Saç rengini açmak için başvurulan yöntemlerden birisi de karbonattır. Sağlıklı ve doğal bir renk açma işlemi yapmak istiyorsanız da iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Yöntemi uygulamak için önceden ıslattığınız saçınıza 1 kaşık karbonatın serperek iyice yedirin. Ardından yaklaşık 15 dakika bekleyin ve saçınızı durulayın. Karbonatın etkisini artırmak için saçınızı güneşte kurutabilirsiniz. Aynı zamanda karbonat sayesinde yağlı saç derinizin de çok iyi temizlendiğini hissedeceksiniz.

Saç Rengi Açmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Önerilen yöntemlerin yanı sıra saç rengini açmak için farklı yöntemler de deneyebilirsiniz. Tarçın saçlarda güzel bakır tonlarını yakalamak için en uygun maddelerden bir tanesidir. Tarçın, bal, zeytinyağı üçlüsü ile hazırlayacağınız bir maskeyi saçınıza uygulayabilirsiniz.

C vitamini tabletlerini şampuanınızın içinde kullanmanız durumunda, bir paket doğum kontrol hapını da ezerek şampuanınıza ekleyebilirsiniz. Böylelikle hem saçınız daha hızlı uzar hem de çok daha parlak görünür. Ayrıca D vitamini kapsülleri de saçı besleme açısından son derece faydalı olacaktır.

Hemen her kadın saçlarının rengi konusunda memnun değildir. Ya olduğundan daha koyu, ya da açık tonlara ulaşmak isterler. Elbette kuaförde, sadece birkaç saat ayırarak, saçlarınızın istediğiniz renge kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu yöntemler kimyasal madde içerdiğinden, saçlara zarar vermektedir.
Saç açma yöntemleri arasında denedikleriniz var mı? Nasıl sonuçlar aldınız?
Saçın bu yöntemlerle açılabileceğine gerçekten inanıyor musunuz?
Sizin bildiğiniz başka yöntemler bulunuyor mu?Okur Yorumları
 1. Verdiğiniz Bilgiler harika. Bir bilgi de benden olsun bunu yeni denedim ve güzel bir sonuç aldım. Saçların rengi beyaz sabunla da açılabiliyor. Her yıkamada yarım ton açılıyor. Bu yöntemler saçlarını kızıllıktan kurtarmak isteyenler için güzel. Kimyasal boyalar hızlı etki veriyor ama ‘Hızlı koşan atın ….. 🙂

 2. Kızlar saçlarının önemini bilmesi gerekiyor. saç bakımı yapmak kolay iş değil ama saç dökülmlerini önlemek için kaliteli renk açma ürünleri kullanması gerekiyor.