Argan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Argan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Argan Afrika'da yetişen özel bir ağaç türüdür. Son yıllarda bu ismi argan yağı olarak duymaktayız. Argan yağı hem saç hem cilt için faydalı doğal bir şifa kaynağıdır. Bu yüzden hemen hemen tüm kozmetik markaları, argan yağlı ürünler çıkarmaya başladı. Bunların çoğunluğunu ise saç bakım ürünleri ve şampuanlar oluşturuyor. Argan yağının diğer faydaları için yazımıza göz atabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Güzelliğine düşkün olanların son dönemlerde popülerleştirdiği yağ çeşitlerinden biri olan argan yağı, saç ve cilt bakımı için son derece yararlı bir yağ özelliğe sahiptir. Ancak argan ağacından elde edilen ve ülkemizde de argan ağacını bulmak çok da mümkün olmadığı için, orijinal ve doğa argan yağını bulmak oldukça zordur.

Piyasada bulunan ve doğal argan yağı adı altında satılan argan yağları ise, yarar yerine zarar veren ürün niteliği taşımaktadır. Fas’ta yetişen bir ağaçtan elde edilen argan yağı, içeriğindeki yararlı vitamin ve mineraller sayesinde, tırnak ve saç bakımında sıkça kullanılmaktadır.

[renkbox baslik="Yılan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/yilan-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/yilan-yagi-hakkinda-bilgi.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu denli faydalı olmasından dolayı pek çok kozmetik ürünün içeriğinde argan yağı kullanımı oldukça yaygın bir hal almıştır. Aktarlarda da bulması mümkün olan argan yağını alırken gerçek ve doğal olduğundan emin olarak satın almaya özen gösterilmelidir.

Argan Yağı Nedir?

Argan Yağı Nedir?Sadece Fas’a özgü bir ağaçtan çıkarılan argan yağının güzellik ve bakım için mucize etkilere sahip olduğunu vurgulamak mümkündür. Argan ağacındaki yemişlerden elde edilmesi oldukça güç ve zahmetli olmasından dolayı, pahalı fiyatlara satılan argan yağının doğal olup olmadığı bir anlamda fiyatından da anlaşılabilir. Yüzdeki cilt kusurlarını yok edici özelliğinin yanı sıra, saç dökülmesi ve cansızlık gibi sorunların da üstesinden gelmek için pek çok bayan argan yağının mucizesinden faydalanmaktadır. Bu noktada her bölge için argan yağının kullanım önerilerine kulak vermek, yan etkilerinden ve zararlarından da muaf olmayı mümkün kılar.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?Güzelleşmek ve bakımlı olmak için oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan argan yağı, vücuttaki her bölge için farklı şekillerde kullanılıyor. Saç dökülmesi ve yıpranmasını önlemek için argan yağını direkt olarak saç diplerine uygulamakta hiçbir sakınca yoktur. Argan yağı ile saçlara maske yapmak, saçların dökülmesini ve yıpranmasını önler. Ayrıca vücutta oluşan selülit ve çatlaklar için de, argan yağı sürerek masaj yapmak, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için oldukça etkilidir. Tırnaklarının sık sık kırılmasından şikâyetçi olan bayanlar da limon ve argan yağı karşımı içinde tırnaklarını 15 dakika bekleterek güçlü ve kırılmayan sağlıklı tırnaklara sahip olabilirler. En önemlisi ise, yüz bakımında argan yağı kullanırken, cildin makyajdan ve kirden arındırılmış olması gerekiyor. Cilt lekelerinden ve kırışıklıklarından kurtulmak için birkaç damla argan yağının yüze yedirilmesi yeterlidir. Bu işlemi gün içinde ya da yatmadan önce yapmak tercihe kalmıştır.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?Cilt ve saç bakımında son zamanların en önemli keşiflerinden sayılan argan yağı, pek çok faydası ile anılmaktadır. (Sağlıklı saçlara ulaşmak için bilinmesi gerekenler bu yazımızda) Kuru ve sivilceli cilt yapısına sahip olanların pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olmalarını sağlayan argan yağı, aynı zamanda sürekli ısıya ve şekillendirmeye maruz kalarak yıpranmaya mahkûm olan saçların da daha sağlıklı ve canlı olmasında etkilidir. Hamilelik döneminde büyüyen karın ve alınan kilolarla birlikte vücudun çatlamasını önlemek için de argan yağı en uygun tercihlerden biridir. Zararlı dış etkenlerden dolayı zarar gören vücuttaki hücreleri yenileyici özelliği ile yaşlanma karşıtı bir yağ denebilir.

Argan Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Argan Yağının Yan Etkileri Nelerdir?Argan yağı sadece yararları ile adından söz ettirse de, yanlış kullanıma bağlı olarak bazı yan etkileri de söz konusudur. Özellikle hamile bayan ve çocukların mutlaka doktora danışarak kullanmalarında fayda vardır. Argan yağı, cildi besleyici ve onarıcı özelliği nedeniyle kullanılırken, bu özelliğinin yanlış anlaşılmasından dolayı güneş koruyucu olarak da kullanılmaktadır. Ancak argan yağının uzun süre güneşe maruz kalması, cilt için yarardan çok zarar sağlayacaktır. Bu nedenle argan yağını kullanmak için uygun zaman gece yatmadan öncedir denebilir.

Okur Yorumları
  1. 15 yaşındayım kullanmamda bi sakınca varmı ben ilk defa kullandım da

  2. Cildi temizlerken mutlaka doğal yollar denenmelidir. Yukarıda belirttiğiniz Argan yağı son derece etkili ve faydalı bir yağ ancak yinede uzman kontrolünde kullanılması gerekiyor.