Obsidyen Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Obsidyen Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Obsidyen; şifalı taşlar arasında yer alan bir madendir. Halk arasında volkan camı olarak bilinir. Yanardağların ani şekilde soğuması ile meydana gelirler. Eski uygarlıkların Mayalar, obsidyen taşını ayna yapmak için kullanmışlardır. Ülkemizde Kars, Ağrı, Tatvan ve Rize gibi yerlerde çıkarılmaktadır. Bu yazımızda obsidyenin faydaları, özellikleri, nasıl kullanıldığı gibi geniş bilgilere yer verilmiştir.

Yasemin Saygın

Değerli taşlar arasında yer alan obsidyen, volkan lavlarının ani soğuması sonucu oluşmaktadır. Çok bilinmemesine rağmen oldukça değerli bir doğal taş olan obsidyenin bilinen bir çok yararı bulunmaktadır. Günümüzde alternatif tıp, kozmetik, mücevher ve spa alanlarında kullanılmaktadır. Kristal bir özelliğe sahip olmaması sebebiyle şekilsiz ve camsı bir yapıdadır.

İçeriğinin yaklaşık % 70’lik kısmını silisyum oluşturan obsidyen madeni yüzyıllar boyu şifa amacıyla kullanılmıştır. Obsidyen taşı tarih öncesi dönemlerde de çıkarılmış ve insanlar tarafından çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

[renkbox baslik="Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kalsedon-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/kalsedon-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse; Azteklerobsidyenin şifalı özelliğini keşfederek, toz haline getirmiş ve yaraların iyileşmesinde kullanmıştır. Taş Çağı’nda obsidyen kullanımı daha çok maske, ayna gibi aletlerin yapılışında işe yaramıştır. Eski Amerika medeniyetinden bazı halklar obsidyeni kutsal saymışlar ve Tanrı’ya adadıkları kurbanlarını kesmek için obsidyeni kullanmışlardır. Bunun için de obsidyen taşını keskinleştirerek bıçak haline getirmişlerdir. Benzer şekilde Türkiye, Afganistan, İran, Mezopotomya ve Suriye’de yapılan arkeolojik çalışmalarda obsidyen taşının çeşitli sanat eserleri yapmak için kullanıldığı görülmüştür.

Obsidyen Taşı Nedir?

Obsidyen Taşı Nedir?Halk arasında volkan camı olarak bilinen, doğal bir şekilde meydana gelen volkanik kayaç türüne obsidyen adı verilir. Yanardağların ani şekilde soğuması ile meydana gelirler. Kristalleşme süreci gerçekleşmeden donma noktasına geldiğinden kenar kısımları ince, keskin bir formdadır. Bu ince ve keskin formu sebebiyle tarihin eski uygarlıklarında silah ya da süs eşyası üretiminde kullanılmıştır.

Eski uygarlıkların en ünlülerinden Mayalar, obsidyen taşını ayna yapmak için kullanmışlardır. Günümüzde ise tıp alanında kullanılan neşterlerin keskin bölgelerinde kullanılan bir kayaçtır. Akrep, kova, oğlak burcuna sahip kişilerin uğurlu taşı olarak da bilinir. Obsidyen taşının insan vücudu üzerinde etkileri olduğu söylenmiştir. Şifalı taşlar arasında kendinden sıklıkla bahsettiren obsidyen taşının genel özellik ve çeşitlerine gelin beraber göz atalım.

Obsidyen Taşı Nasıl Kullanılır?

Obsidyen Taşı Nasıl Kullanılır?Vücut üzerindeki negatif enerjiyi alabilmek için siyah obsidyen taşını ayakların alt kısmına yerleştirebilirsiniz. Taşın eğer keskin kısımları giderilmiş ve yuvarlak hale getirilmişse; ayakaltında yuvarlayabilirsiniz. Ağrıyı tedavi edici taş olarak da bilinen obsidyen taşını boyun bölgesinden yukarı taraflarda kullanmak zararlıdır. Taşın kalp hizasından yukarı çıkmaması gerekir. Genelde keskin olarak bulunduğu için sadece ağrıyan yerin üzerine koymak yeterli olacaktır ama yuvarlaklaştırılmış ise ağrı olan bölgelere taşla masaj yapabilirsiniz.

[renkbox baslik="Kaplan Gözü Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kaplan-gozu-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/kaplan-gozu-tasi-nedir-ozellikler-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Keskin olduğundan kullanırken kenarlarına dikkat etmelisiniz. Obsidyen taşı ile yapılan uygulamaların tamamı 30 dakikadan fazla sürdürülmemelidir. Herhangi bir bölgeye uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra taşın bol su ile yıkanması önemlidir. Obsidyen taşına sahibinden başka kimse dokunmamalıdır. Yeni çıkartılmış kayaçlar, ilk kez kullanılmadan önce deniz suyunda ya da deniz tuzunda bekletilebilir. Diğer bir seçenek olarak da toprakla arındırılabilir. Bu işlemler 24 saatten kısa sürmemelidir.

Obsidyen Taşının Özellikleri Nelerdir?

Obsidyen Taşının Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?Obsidyen kayacı, genellikle siyah bir renge sahiptir ve cam gibi bir parlaklığı vardır. Kayaçlar geçirdikleri evreler sonucunda renk değiştirebilir; gri, yeşil, siyah, kahverengi, kırmızı, mavi ve altın sarısı gibi renklere dönüşebilirler. Obsidyen kayacının en bilinen türü beyaz lekelere sahip kar taneli obsidyendir. Bunun dışında; kırmızı, yeşil gibi farklı türleri de vardır. Hasan Dağı’nda çıkartılan obsidyenlerde yoğun demir minerallerine rastlanmıştır. İkizdere’deki obsidyenlerde ise altın mineralleri tespit edilmiştir.

Obsidyen Taşı Nerelerde Çıkarılır?

Obsidyen Nerelerde Çıkarılır?

Obsidyen taşının farklı türleri bulunmaktadır. Çeşitli renklerdne oluşan obsidyen taşlarının çıkarıldıkları yerler de farklılık göstermektedir. Örneğin; yeşil obsidyen, Nemrut Dağı’nın Tatvan civarında çıkartılmaktadır. Kırmızı obsidyen, Rize ilinin İkizdere bölgesinde diğer bölgelere oranla daha fazla bulunur. Bunun dışında ülkemizde; Kars, Ağrı Dağı ve civarı, Pasinler bölgesinde görülmektedir. Avrupa’da; İtalya’da Eolie Adaları civarında, Yunanistan’da; Milos’da, bunların dışında da Ermenistan ve Macaristan’da da obsidyen varlığına rastlanmıştır.

Obsidyen Taşının Faydaları Nelerdir?

Obsidyen Taşının Vücuda Faydaları

Doğada bulunan şifalı taşlardan sadece biri olan obsidyenin insan vücuduna sayısız faydası bulunmaktadır. Genel olarak olumsuz enerjiyi aldığına inanılan ve masajlarda spa taşı olarak kullanılan obsidyen taşının belli başlı faydaları şunlardır;

 • Vücuttaki negatif elektriği alarak rahatlamasına yardımcı olan bir taştır. Böylelikle olumlu duyguların hareketlenmesini sağlar.
 • Terapi etme gücü yüksek olan bir taştır ve bu özelliği ile stres durumlarında sakinlik sağlar.
 • Kişilerin heyecan duygusu üzerinde denge sağlayabilen bir taştır.
 • Özellikle erkekler üzerinde enerji bakımından etkilidir.
 • Etki ettiği kişilere espri gücü verebilen değerli bir taştır.
 • Kişilerin karar verme mekanizmalarında olumlu etkiye sahiptir. Mantıklı düşünmek için gerekli duyuları harekete geçirir.
 • Aşırı alkol alan kişiler karaciğerlerin temizlenmesinde ve dinlenmesinde kullanabilirler. Karaciğer büyüklüğünde bir obsidyen kayacını karaciğerin üzerine koyarak 20 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Bu uygulama esnasında asla uyunmamalıdır ve süre 20 dakikayı geçmemelidir.
 • Eklem ağrılarında özellikle de diz ve bacakların bütünündeki ağrılarda etkilidir.
 • Geleceği okuma ve rüyalar görmeye etki ettiğine inanılan doğaüstü bir taş olarak da bilinir. Taşı üzerinde taşıyan kişinin çevredekilerin duygularını okuyabileceği gibi bir inanç söz konusudur. Hatta eski zamanlarda kâhinler, kehanet taşı olarak bu taşı kullanırlarmış.
Doğanın bize sunduğu nimetler saymakla bitmiyor. Biz Bilgihanem.com olarak size dünyamızın ne kadar zengin ve cömert olduğunu, bu paylaştığımız yazılarla anlatmaya çalışıyoruz. Doğadaki şifalı taşlar da bu güzelliklerden biri. Bu makalemizde sizlere obsidyen taşını ve faydalarını paylaştık.
Şifalı taşların tedavi edici özelliğine inanıyor musunuz?
Obsidyen taşının enerjisi sizi etkiliyor mu?
Obsidyen taşının insan vücuduna birçok olumlu etkisinin olduğunu biliyor musunuz?
Obsidyen taşının hangi rengi sizi kendine çekiyor?
Bir dekorasyon objesi olarak kullanmak isteseniz obsidyen taşını hangi objede kullanmak isterdiniz?Okur Yorumları
 1. Kars sarıkamışa gidin ara yollara onu sermiş.Kamyonlarla toplayabilirsiniz.Değerli olsa oyle saçıp savurmazlar.Aslında keskin bir taştır.Neden serdi yola akıl sır ermiyor.Bolca araba lastiği keser.

 2. Ben elimdeki taşın opsidien olduğuna inanıyorum ama ne varki taş yeşil ve şeffaf 1 cantimde 20 santime kadar olanlarını buldum içlerinde bulut gibi beyaz lekeler mevcut kim bilir belkide daha değerli bir taştır isteyene fotolarını atabilirim

 3. aslında bu taşı dere yataklarında bulursunuz bence bende bi tane var ama bunu bileklik yapıp sürekli kolumda taşısam zararı olurmu

Daha Fazla Yorum