Eşarp (Başörtüsü) Nedir? Eşarp Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eşarp (Başörtüsü) Nedir? Eşarp Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İslam olduğu gibi dünya üzerindeki bazı dinlerde de söz konusu olan eşarplar, kadınlar için bir örtünme aksesuarıdır. Saç, baş ve boyun gibi vücut kısımlarının örtülmesi için kullanılan eşarplar, tesettür giyimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bir dönem Hollywood kadınlarının da aksesuarı olarak gördüğümüz bu örtüyü kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Şimdi hem eşarbı tanıyalım hem de nasıl kullanılması gerektiğini öğrenelim.

Banu Özekmekçi

Bir aksesuar olarak görülen eşarplar, genellikle tesettür giyimle bağdaştırılmaktadır. Buna karşın eski Türk ve Hollywood filmlerinde kadınların bir aksesuar olarak kullandıkları da görülmektedir. Boyut olarak biraz daha küçük olan bu eşarplar, bir döneme damgasını vurmuştur ve tüm dünyanın takip ettiği bir akım olmuştur. Günümüzde ise tesettür giyimde kullanılan vazgeçilmez bir parça haline gelmiştir.

Eşarp kullanımı dini gereksinimlere bağlı olarak gelişmiştir. İslam dininde kadınların örtünmesi emredilmiştir. Baş, omuz ve boyun kısımlarının kapatılmasını amaçlayan eşarplar, tarih boyunca farklı şekillerde kullanılmıştır. Aynı zamanda farklı anlamlar taşıdığı da bilinmektedir. Eşarbın bağlanma stili gibi faktörlere bağlı olarak milletlerin ayrıldığı görülmüştür. Örneğin; Araplar ile Türklerin eşarp kullanım şekilleri birbirinden farklı yorumlanmıştır.

[renkbox baslik="Ekose Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?" link="https://bilgihanem.com/ekose-kumas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/ekose-kumas-nedir-nerede-kullanilir-nasil-giyilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Eşarplar yapıldıkları kumaşa göre de farklı isimler alabilmektedir. Twill (tivil) eşarp günümüzde en çok tercih edilen modeldir. Aynı şekilde sura ipek ismi verilen satene benzeyen eşarplar da bulunmaktadır. Bunlar dışında; viskon, yüzde 100 pamuktan yapılan vual eşarplar piyasada sıklıkla görülen türlerdir. Bu kumaş türüne göre tasarlanan eşarplar gerek desenli gerek düz olarak satışa sunulmaktadır. Sizler kombininize uygun olarak seçiminizi yapmalı ve şık bir duruş elde etmelisiniz.

Eşarp (Başörtüsü) Nedir?

Eşarp (Başörtüsü) Nedir?En basit haliyle, kadınların saçlarını tamamen örtmek için kullandıkları örtüye eşarp veya başörtüsü adı verilmektedir. Genelde pamuk veya ipek kumaş tercih edilir. Ekoseden çiçekliye, sadeden geometrik desenlere kadar, her zevke ve yaşa uygun eşarp modelleri bulunmaktadır. Dinlerin insanlara yükledikleri pek çok sorumluluk olsa da, bu sorumluluklar arasında da bazı farklılıklar olmaktadır. Eşarp, tesettürlü bayanların önemli bir parçasıdır. Farklı dinleri benimseyen birçok kadın için de aynı değere sahiptir. Bu noktada eşarbın kullanım türleri farklı dinlerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Bağlama şekli ya da kullanım amacı gibi farklılıklar, dinlerin birçok konuda ayrıma düştüğü gibi başörtüsü konusunda da bayanların ayrıma düşmelerine neden olmaktadır. Çeşitli dinlere göre eşarp gereksiz bir aksesuar gibi görülse de, İslam dini için başörtüsü vazgeçilmezdir. Eşarp sadece baş örtüsü olarak değil, boyna bağlanan fular olarak da kullanılmaktadır. Bu da eşarp modasının birçok ünlü marka tarafından üzerinde durmasını sağlamıştır.

Tesettürlü bayanların en önemli simgesi olan eşarplar, saçların ve boynun görünmesini engelleyen aksesuarlardır. Kapalı bayanların kıyafetlerini tamamlayan en önemli parçalardan biri olan eşarplar, çeşitli bağlama şekilleri ile kişinin tarzını yansıtmaktadır. İslam inancında olanlar için oldukça değerli olan eşarp, günümüzde giyim modası için de önemli bir yere sahiptir. Kıyafete uyan eşarp seçimi ile tesettürlü bayanlar bu şekilde şıklıklarını tamamlamaktadır.

Başörtüsü pek çok kişi için moda ürünü olarak görülse de, değerlerine bağlı olan insanlar için dinin önemli gerekliliklerinden biridir. Eşarp kullanan kadınlar, kıyafet kombinlerinde genellikle kıyafet ve eşarp arasında büyük bir uyum olmasını isterler. Kadın olmanın doğal isteklerinden biri olarak, abartılı ve farklı bağlama modellerine kaçmadan yapılan eşarp bağlama modelleri, kapalı bayanların da birçok ortamda şık olmalarını sağlamaktadır.

Eşarp Çeşitleri Nelerdir?

Eşarp Çeşitleri Nelerdir?Kullanılan eşarpların pardösü ve giyilen elbise ile uyumlu olması dikkat edilecek ilk noktadır. Elbette bu aradığımız uyum her zaman renk ve desen şeklinde olmuyor. Kumaşın türü de uyum konusunda en önemli unsurdur. Bu nedenle kıyafetlerinizle uyumlu kumaşlardan tasarlanmış eşarpları kullanmanız gerekmektedir. Bu noktada da eşarp çeşitlerini biliyor olmalısınız.

Eşarplar kullanılan hammaddeye göre farkı isimlerle anılmaktadır. En fazla tercih edilen eşarp türü ise twill veya tivil ismiyle anılan eşarplardır. Tivil eşarplar da kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi sadece tivil eşarp olarak anılan, kalın ve fitilli kumaştan üretilen, kayma yapmayan türdür. Markalara göre dokusu değişen bu kumaş, ipek iplik sayısına göre farklı kalınlıklarda üretilmektedir.

Tivil eşarpların momme adı verilen hacim – gramaj ölçüsüne göre kalınlığı değişmektedir. Örneğin; 12 momme ince iken, 16 momme kalın bir eşarptır. 12 mommeden daha düşük değerli olan eşarplar ise tivil olarak kabul edilmemektedir. Çünkü bu incelikteki tivil kumaş; şifon, gauze (gazlı bez tarzı kumaş), georgette, krepdöşin (crepe de chine) gibi kumaşlara dönüşmektedir.

Bir diğer türü ise tivil ipek ismiyle anılmaktadır. Bu eşarp ise yüzde 100 saf ipekten yapılmıştır. Daha az kayma yapan ve sura kumaşa göre daha kalın işlenmiş bir türdür. Diğer ipek türlerine göre biraz daha sportif bir görünüm için uygundur. Diğer türlere göre daha sert, kalıplı ve hacimli duran bir kumaştır. Bu nedenle tivil eşarplar daha kolay şekil almaları ile popüler hale gelmiştir.

Sura eşarp, yüzde 100 saf ipekten yapılmıştır. Parlak ve yumuşak kumaştan üretilen sura eşarp, daha canlı desenlerde olan bir türdür. Bu nedenle şık bir görünüm elde edilmek istendiği zaten genellikle tercih edilen modellere sahiptir. Narin yapıları bulunan sura eşarplarda, şekil vermek için biraz daha fazla çaba göstermeniz gerekmektedir. Genellikle orta yaş kadınlar tarafından tercih edilmektedir ve yüksek fiyatlı ürünlerdir.

Saten eşarplar ise genellikle abiye kıyafetlerle birlikte kullanılmaktadır. Düğün, nişan gibi özel günlerin vazgeçilmezi olan saten eşarplar, parlak ve oldukça gösterişlidir. Buna karşın fazla kayma yapan bir türdür. Bone kullanmadan kullanmak oldukça sıkıntılıdır. Bu nedenle bone ile birlikte kombinlenip, iğne yardımıyla sabitlenmektedir. Fiyatları ise diğer türlere göre uygundur.

Rayon eşarplar, ipeksi yumuşak bir kumaştan elde edilmektedir. Kayma yapmamaları ile bilinmektedir. Buna karşın polyesterden üretilmeleri nedeniyle pek tercih edilmemektedir. Çünkü saç ve kafa derisinin hava alması önemli bir konudur. Uygun fiyatlı eşarplardan olan rayonlar, ipek hissi verdikleri için sevilmektedir.

Viskon eşarplar da hafif parlak ve zengin görüntüsü ile bilinmektedir. Yumuşak, kaygan ve tenle uyumlu bir kumaş türüne sahiptir. İpeğe benzemesi ve uygun fiyatları ile tercih edilmiştir. Genellikle günlük hayatta kullanıldığı bilinmektedir.

Jakarlı eşarplar, dokuma sırasında desen oluşturulan ve kayma yapmayan türdür. Kendinden desenli olarak anılan bu eşarp türü, günlük hayatta tercih edilmektedir. Hem spor hem de desenleri ile şık bir görünüm vermektedir.

Vual eşarplar da günlük kullanıma uygun türlerdendir. İnce ve rahat bir kumaş olması sebebiyle tercih edilmektedir. Rahat ve hafif olması en belirgin özelliğidir. Fransızca “vual” kelimesi ince örtü anlamına gelmektedir. Parlak, kaygan ve akıcı bir yapısı olması nedeniyle ipek kumaşa benzetilmektedir. İnce numaralı ve seyrek dokulu bir kumaşa sahiptir. Aynı zamanda alerji gibi rahatsızlıklara da yol açmamasıyla bilinmektedir.

Eşarp Seçerken (Alırken) Nelere Dikkat Edilmeli?

Eşarp Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?En önemli kriter kıyafetin rengi olarak değerlendirilse de, cilt rengi gibi diğer detaylar da eşarp seçimini kolaylaştıran bilgilerdir. Esmer ten rengine sahip kişilerin açık renk tercih etmeleri denge oluşturacağı için önerilmektedir. Ancak açık renkli sarışın veya kumral hanımların ise cilt tonlarına yakın açıklıktaki bir renk tercih etmeleri, oldukça sönük ve renksiz durmalarına neden olacaktır. Bu nedenle eşarp rengi seçiminde önceliği cilt rengine önem vermek gerekir.

Eşarp seçerken önemli bir konuda eşarbın kalitesidir. Birçok ipek kumaş olarak satılan eşarpların gerçek ipek olmadığı ortaya çıkmaktadır. Gerçek ipek eşarbı sahtelerinden ayırt etmek için elle dokunulduğunda yumuşak bir dokuya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu detay göz önünde bulundurularak gerçek bir ipek eşarp ile oldukça şık görünebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu detay özellikle yaz mevsiminde sorun yaratabilir. Sıcak yaz günlerinde, terletmeyen ve nemi çeken kumaşlardan yapılmış baş örtüsü seçmek sizin yararınıza olacaktır.

Eşarp Kombinlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eşarp Kombinlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?Tesettürlü bayanların kalbini kazanmayı başaran birçok marka her yeni sezon için çıkardıkları eşarp modelleri ile bayanların şık görünümlerine ortak oluyor. Yaz sezonu için birbirinden renkli ve desenli eşarp modelleri, bayanların şimdiden ilgi odağına girmeyi başarmıştır.

Eşarp modasında olan pek çok kaliteli markanın en gözde modelleri yıl boyunca tesettürlü kadınların ilgi odağı olmaktadır. İpek kumaşlardan tasarlanan eşarplar, kullanımı kolay ve düzgün duruşları ile dikkat çekmektedir. Kendine yakışanı bilen ve eşarp seçimi konusunda alışkanlıklarından vazgeçmeyenler için klasik eşarp modelleri de mevcuttur. Yaz aylarına uygun incelikteki kumaşları sayesinde, oldukça hafif ve pratik eşarp modelleri, tesettürlü hanımları beklemektedir.

[renkbox baslik="Saten Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?" link="https://bilgihanem.com/saten-kumas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/saten-kumas-nedir-nerelerde-kullanilir-nasil-giyilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Desenli kumaşlar genel olarak hanımların vazgeçemedikleri en önemli detaylardan biridir. Kıyafetlerinde tercih ettikleri kadar, eşarplarında da desenli modellere ağırlık veren kadınlar için eşarp modelleri yine bir o kadar desenli geçeceğe benziyor. Düz renkli kıyafetlerle oldukça başarılı kombin oluşturan desenli eşarplar, karışık desenli kıyafetlerle kullanıldığında oldukça karmaşık bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Yaz sezonu için eşarp modellerinde çiçek desenler ön plana çıkmıştır. Cıvıl cıvıl bir yaz geçirmek isteyen bayanlar eşarpların bu rengarenk tasarımlarından yararlanabilirler. Bu sayede daha dinamik ve keyifli kombinler oluşturabilirsiniz. Bunun yanında orta kısmı sade, uç kısımlarında farklı desenlerden oluşan eşarplar da yaz-kış modasında yerlerini almaktadır.

esettür veya türban dediğimiz durumun tamamlayıcısıdır eşarplar. İslam dininde olduğu gibi diğer birçok dinde de kullanılmaktadır. Eşarbın asıl kullanım amacı saçların ve boynun görünmeyeceği şekilde, başı örtmek olsa da; sadece aksesuar olarak kullanımı da mevcuttur. Seçtiğiniz eşarbın desen ve renginin sizin yüzünüze uygun olması ise, son derece önemli bir durumdur.
Eşarp seçiminde hangi unsurlara dikkat ediyorsunuz? Seçimi neye göre yapıyorsunuz?
İlk defa eşarp kullanmaya başlayacak kişiler için önerileriniz var mı? Nelerdir?
Eşarp seçiminde kumaşın ne gibi özelliklerine bakıyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Eşarp modası da gün geçtikçe gelişiyor ve güzelleşiyor. Bu sene de yeni eşarp modelleri gözleri kamaştırıyor. Gayet güzel modeller.

  2. Çiçek desenli eşarp modelleri ilkbahar – yaz sezonuna şimdiden damgasını vurdu