Gotik Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Giyinilir? Kombin Önerileri Nelerdir?

Çok eski yıllardan bu yana varlığını sürdüren gotik tarzı, mimari, sanat, giyim ve tasarım gibi günlük hayatın her zaman içinde yer almıştır. Biz yazımızda modaseverleri ilgilendiren gotik giyim tarzına yer vereceğiz. Gotik modası aksesuarlarında deri, tül ve dantel detaylarına sıkça yer verilir. Renk olarak siyah ilk tercihleridir. Abartılı makyajları ve yüksek topuklu ayakkabılar benimserler.

Kıyafet ve makyajda siyah rengin tercih edildiği, ilk olarak 70’li yıllarda ortaya çıkmış olan gotik tarzı, gizemli olmayı seven kadınlara hitap eden bir tarzdır. Aslında giyim tarzından çok, hayat felsefesi niteliğinde bir akım olan ve çoğu genç kadını cezbeden bir moda akımıdır.

Aksesuarlarında deri, tül ve dantel detaylarına sıkça yer verirler. Gotik tarzında ulaşılmak istenilen stil, hem gizemli hem de hüzünlü bir tarzda giyinebilmektir.

Gotik tarzını elde edebilmek için çok çaba sarf etmeye gerek kalmadan, sıradan siyah bir kombine eklenecek kadife ve dantel aksesuarlar ile gotik tarzını yansıtmak mümkündür. Zarafetin karanlık yüzünü yansıtmak amacıyla ortaya çıkarılmış bir akım olarak, feminenliği ön plana çıkarmak isteyen kadınların tercih edebileceği bir tarzdır. Ayakkabı ve kıyafetlerde genelde siyah rengin seçilmesinin yanı sıra, abartılı makyaj ve yüksek topuklu ayakkabılar gotik kadınların vazgeçilmezidir.

Gotik Giyim Tarzı Nedir?

Gotik Giyim Tarzı Nedir?Gotik tarzına rock ve metal müzik tarzını benimseyenlerin yakın olduğu düşünülse de, pop veya herhangi bir müzik türünü dinleyen birisi de rahatlıkla stilinde gotik tarzını yansıtabilir. Gotik tarzından giyimden yaşam tarzına kadar birçok detay bu akımın izlerini taşımaktadır. Geçtiğimiz yüzyıllarda sanat tarzı olarak bilinen, gotik günümüzde gençlerin vazgeçemediği bir akım haline gelmiştir. Gotik tarzı düşüncesinde olanlar kendilerini kıyafet ve aksesuarları ile ifade etmeyi tercih etmektedir. Avrupa toplumlarında oldukça yaygın bir tarz olmasına karşın, Türk toplumu son birkaç yıldır gotik tarzındaki gençleri etrafında görmektedir.

Gotik Tarzda Nasıl Giyinilir?

Gotik Tarzda Nasıl Giyinilir?Asi duruşlarını kıyafetleri ile yansıtmak isteyen gençler siyah ve karmaşık görünen giysileri ile dikkat çekmektedir. Gençlerin bu denli önem verdiği giyim stili karşısında kayıtsız kalamayan modacılar da, yeni sezon koleksiyonlarında gotik giyim tarzına yönelik ürünler tasarlamaya başlamıştır. Yaz aylarında gotik tarzı giyim şekli daha kolay kombin edilebilir düzeyde olsa da, kış aylarında yüksek topuklu botlar ve uzun deri ceketler, gotik bayanların az da olsa zorlanmalarına neden olmaktadır. Aykırılığı dişilik ile buluşturmak isteyen bu akımın temsilcileri için dantel çoraplar en önemli aksesuarlardan biridir. Ayrıca dantelin gotik tarzındaki yerinin öneminin ayrı olmasından dolayı, bileklerde ve kıyafet detaylarında mutlaka dantelin ağırlıklı olması gerekmektedir.

Gotik Tarzı Giyinmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Gotik Tarzı Giyinmenin Püf Noktaları Nelerdir?Özellikle genç kızlar arasında özentiye neden olan gotik giyim tarzı, farklı ve gizemli olmak isteyen kızların ilgisini çekmektedir. Bu sebeple mevcut giyim tarzını gotik stiline çevirmek için birkaç değişiklik ve ipucu yeterli olacaktır. Öncelikle ana rengin siyah olduğu bilinmeli ve kıyafetten aksesuar seçimine kadar, siyah ve gri tonlarındaki renkler tercih edilmelidir. Mini etek altına dantel ya da tül çorap olmazsa olmaz detaylardan biridir. Ayrıca aksesuarların aykırı görünümlü olması, iskelet ve kuru kafa gibi figürlerin olması, gotik tarzına dikkat çekmeyi mümkün kılacaktır. Stiletto gibi sivri burun ayakkabıların yerine, bootie tarzı yuvarlak burunlu ve kalın topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Son yıllarda ilgi gören farklı tarzlardan biri olarak, giyim şeklinde bu tarzın yansıtıldığı kadar gençlerin kendi iç dünyalarında da gotik ruhunu hissedebilmeleri, giyim tarzlarında başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Gotik Giyim Tarzı Kombin Önerileri Nelerdir?

Gotik Giyim Tarzı Kombin Önerileri Nelerdir?Siyah giyinmeyi sevenler için kombin yapması oldukça kolay olan gotik tarzı, genellikle kombinlerin aksesuarlarla zenginleştirildiği giyim şeklidir. Gotik tarzının en önemli simgelerinden biri olan kuru kafa ve iskelet şekilli aksesuarlar mutlaka kıyafet üzerinde bulundurulmalıdır. Siyahın karanlık tarafı siyah kıyafetlerle en iyi şekilde yansıtılırken, dantel ve tül detaylarla dişiliği elden bırakmak istemeyen gotik bayanlar, koyu renk makyajları ile tarzlarında bir bütün oluşturmayı başarmaktadır. Ayrıca asi duruşun yanı sıra bir tarafın melankolik tavırda olması, tam anlamıyla gotik tarzını en doğru şekilde yansıtmayı sağlayacaktır.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler