Gotik Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Giyinilir? Kombin Önerileri Nelerdir?

Gotik Giyim Tarzı Nedir? Nasıl Giyinilir? Kombin Önerileri Nelerdir?

Sivrilik, aykırılık gibi kelimelerle de tanımlanan gotik giyim tarzı; tüllerin, dantellerin, kadifelerin ve derilerin ön plana çıktığı kıyafetlerle akıllarda kalıcı olmuştur. Kalın ve yüksek topuklu ayakkabılarla tamamlanan kıyafetlerde olmazsa olmazlardan birisi de makyaj ve saç kombinidir. Abartılı ve koyu renklerin hakim olduğu gotik giyim tarzı, vampir filmlerinden çıkmışçasına bir görüntü ortaya koymaktadır. Şimdi bu tarz hakkında detaylara göz atalım:

Banu Özekmekçi

Latin sanatına bir tepki olarak doğan gotik tarz, 12. yüzyılda doğmuştur. Edebiyattan resme, mimariden müziğe kadar sanatın her evresinde yer alan gotik tarz, İngiltere, İspanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde 16. yüzyıla kadar sürmüştür. Bu döneme ait yapıları, müzikleri, edebi eserleri ve resimleri bu ülkelerde sıklıkla görebilirsiniz. Giyim tarzını ise günümüzde hala benimsemekte olan kadınlar ve erkekler sokaklarda karşınıza çıkmaktadır.

Tıpkı gotik mimaride olduğu gibi gotik giyim tarzında da bariz farklılıklar vardır. Rahat şıklığın ön plana çıktığı sokak stili gibi gotik tarzın da kendine özgü yanları bulunmaktadır. Genellikle siyah, bordo gibi renklerin ön plana çıkan kıyafetler, tüller ve dantellerle hareketlendirilmişti. Aynı zamanda yırtık, eskitilmiş görünümler de tarzın olmazsa olmazlarındandır. Çoraplarda ise dantel ve file sıklıkla görülmektedir.

[renkbox baslik="Ekose Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?" link="https://bilgihanem.com/ekose-kumas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/ekose-kumas-nedir-nerelerde-kullanilir-nasil-giyilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Gotik tarzı benimseyen moda ikonlarının her biri Edgar Allen Poe'nin eserlerine konu olabilecek kıvamdadır. Beyaz tenli, gözlerin siyah kalemle dudakların ise kırmızı ve bordo rujlarla ön plana çıktığı makyajla birleştiğinde ise vampir filmlerini aratmayan görüntüler ortaya çıkmaktadır. Temelinde ise melankoli ve duygusallık vardır destek hiç de yanlış olmayacaktır. Gotik giyim tarzı, belli bir döneme imzasını atmış olsa da günümüzde hala temsilcilerini bulmak mümkündür. Şimdi bu tarzı daha iyi anlamak için detaylarına göz atalım:

Gotik Giyim Tarzı Nedir?

Gotik Giyim Tarzı Nedir?Gotik tarzına rock ve metal müzik tarzını benimseyenlerin yakın olduğu düşünülse de, pop veya herhangi bir müzik türünü dinleyen birisi de rahatlıkla stilinde gotik tarzını yansıtabilir. Gotik tarzından giyimden yaşam tarzına kadar birçok detay bu akımın izlerini taşımaktadır.

Geçtiğimiz yüzyıllarda sanat tarzı olarak bilinen, gotik günümüzde gençlerin vazgeçemediği bir akım haline gelmiştir. Gotik tarzı düşüncesinde olanlar kendilerini kıyafet ve aksesuarları ile ifade etmeyi tercih etmektedir. Avrupa toplumlarında oldukça yaygın bir tarz olmasına karşın, Türk toplumu son birkaç yıldır gotik tarzındaki gençleri etrafında görmektedir.

Kıyafet ve makyajda siyah rengin tercih edildiği, ilk olarak 70’li yıllarda ortaya çıkmış olan gotik tarzı, gizemli olmayı seven kadınlara hitap eden bir tarzdır. Aslında giyim tarzından çok, hayat felsefesi niteliğinde bir akım olan ve çoğu genç kadını cezbeden bir moda akımıdır.

Aksesuarlarında deri, tül ve dantel detaylarına sıkça yer verirler. Gotik tarzında ulaşılmak istenilen stil, hem gizemli hem de hüzünlü bir tarzda giyinebilmektir. Gotik tarzını elde edebilmek için çok çaba sarf etmeye gerek kalmadan, sıradan siyah bir kombine eklenecek kadife ve dantel aksesuarlar ile gotik tarzını yansıtmak mümkündür.

Zarafetin karanlık yüzünü yansıtmak amacıyla ortaya çıkarılmış bir akım olarak, feminenliği ön plana çıkarmak isteyen kadınların tercih edebileceği bir tarzdır. Ayakkabı ve kıyafetlerde genelde siyah rengin seçilmesinin yanı sıra, abartılı makyaj ve yüksek topuklu ayakkabılar gotik kadınların vazgeçilmezidir.

Gotik Tarzda Nasıl Giyinilir?

Gotik Tarzda Nasıl Giyinilir?Dita Von Teese ve Marilyn Manson çifti, gotik giyim tarzının günümüzdeki en iyi temsilcileridir. Aynı zamanda Şebnem Ferah da bu tarzın ülkemizde en iyi örneklerinin başında gelmektedir. Simsiyah kıyafetlerin deriler, danteller, tüller, file çoraplar, kalın topuklu botlar ve eldivenlerle kombinlenir. Makyajda siyah gözler ve bordolu – kırmızılı dudaklar hakimdir. Korse ve jartiyer ise gotik tarzın en iddialı parçalarını oluşturmaktadır.

Normalde incelendiği zaman oldukça karmaşık parçaların bir araya getirildiği gotik tarzda, kıyafetler de bir o kadar düzensizdir. Dantellerle tüller bir arada çeşitli kumaşlar üzerinde düzensiz bir şekilde bir araya getirilerek kıyafet oluşturulur. Daha sonra bu üstler ve altlar birleştirilerek kombin oluşturulur. Genel olarak deri pantolon, etek ve taytlar üzerine giyilen salaş üstler görürüz. Buna ek olarak daha sade bir şekilde de korseler ve deri pantolonların kombinlendiğini de görebiliriz.

İlk olarak 1970’li yıllarda ortaya çıkan gotik giyim tarzı, gizemli ve asi olmayı seven kadınlara hitap etmiştir. Ama bir süre sonra erkeklerde de bu tarza rastlanmaya başlanmıştır. Hatta erkeklerin sürdükleri siyah ojeler, oldukça ilgi çekmiştir. Ulaşılmak istenilen stil, hem gizemli hem de hüzünlü bir görünüme kavuşmak olmuştur. Bu tarza uygun müziklere biraz kulak verecek olursanız bu iki unsuru da hemen algılayabilirsiniz.

Asi duruşlarını kıyafetleri ile yansıtmak isteyen gençler siyah ve karmaşık görünen giysileri ile dikkat çekmektedir. Gençlerin bu denli önem verdiği giyim stili karşısında kayıtsız kalamayan modacılar da, yeni sezon koleksiyonlarında gotik giyim tarzına yönelik ürünler tasarlamaya başlamıştır.

Yaz aylarında gotik tarzı giyim şekli daha kolay kombin edilebilir düzeyde olsa da kış aylarında yüksek topuklu botlar ve uzun deri ceketler, gotik bayanların az da olsa zorlanmalarına neden olmaktadır. Aykırılığı dişilik ile buluşturmak isteyen bu akımın temsilcileri için dantel çoraplar en önemli aksesuarlardan biridir. Ayrıca dantelin gotik tarzındaki yerinin öneminin ayrı olmasından dolayı, bileklerde ve kıyafet detaylarında mutlaka dantelin ağırlıklı olması gerekmektedir.

Gotik Tarzı Giyinmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Gotik Tarzı Giyinmenin Püf Noktaları Nelerdir?Özellikle genç kızlar arasında özentiye neden olan gotik giyim tarzı, farklı ve gizemli olmak isteyen kızların ilgisini çekmektedir. Bu sebeple mevcut giyim tarzını gotik stiline çevirmek için birkaç değişiklik ve ipucu yeterli olacaktır. Öncelikle ana rengin siyah olduğu bilinmeli ve kıyafetten aksesuar seçimine kadar, siyah ve gri tonlarındaki renkler tercih edilmelidir.

Mini etek altına dantel ya da tül çorap olmazsa olmaz detaylardan biridir. Ayrıca aksesuarların aykırı görünümlü olması, iskelet ve kuru kafa gibi figürlerin olması, gotik tarzına dikkat çekmeyi mümkün kılacaktır.

Stiletto gibi sivri burun ayakkabıların yerine, bootie tarzı yuvarlak burunlu ve kalın topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Son yıllarda ilgi gören farklı tarzlardan biri olarak, giyim şeklinde bu tarzın yansıtıldığı kadar gençlerin kendi iç dünyalarında da gotik ruhunu hissedebilmeleri, giyim tarzlarında başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Gotik Giyim Tarzı Kombin Önerileri Nelerdir?

Gotik Giyim Tarzı Kombin Önerileri Nelerdir?Siyah giyinmeyi sevenler için kombin yapması oldukça kolay olan gotik tarzı, genellikle kombinlerin aksesuarlarla zenginleştirildiği giyim şeklidir. Gotik tarzının en önemli simgelerinden biri olan kuru kafa ve iskelet şekilli aksesuarlar mutlaka kıyafet üzerinde bulundurulmalıdır.

Siyahın karanlık tarafı siyah kıyafetlerle en iyi şekilde yansıtılırken, dantel ve tül detaylarla dişiliği elden bırakmak istemeyen gotik bayanlar, koyu renk makyajları ile tarzlarında bir bütün oluşturmayı başarmaktadır. Ayrıca asi duruşun yanı sıra bir tarafın melankolik tavırda olması, tam anlamıyla gotik tarzını en doğru şekilde yansıtmayı sağlayacaktır.

Aksesuarlarda deri, tül ve dantel detayların sıklıkla göründüğü gotik tarzda, zarafetin karanlık yüzü tanımı yapmak son derece uygun olacaktır. Bu imajı yaratmak için ortaya çıkarılan bir akıl olduğu düşünüldüğünde de feminenliğin ön planda olduğu dikkat çekmektedir. Palyaço botlar, çivili kolye ve chokerlar, çengelli iğneler, metal ve zincirli kemerler ise tarzın olmazsa olmaz aksesuarları arasına girmiştir.

Ana rengin siyah olduğu unutulmadan bordo ve gri gibi eklentiler de yapılabilir. Kıyafetlerin en temel bileşenleri; deri, dantel, kadife, tül gibi kumaşlar olmalıdır. Saten ise genellikle gömlek ve korselerde görülen bir kumaş tipidir. Kalın topuklu, deri ve bağcıklı uzun çizmeler kıyafetin en şık parçaları olacaktır. Bu çizmelerde bol bol metal tokalar kullanıldığını da görebilirsiniz. Çizmeler, file veya dantel çoraplarla bir araya getirilirken, deri dar pantolonlarla da bu çizmeler kullanılabilir.

Ağır ve gösterişli takıların kıyafetleri süslediği gotik tarzda; zincirler, yüzükler, piercingler ve çeşitli saç aksesuarları görülebilir. Genellikle kep şeklindeki şapkalarla tarzı daha da asi bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Tül kullanılarak transparan şekilde tasarlanmış üstleri, bağcıklı korselerle bir araya getirdiğinizde güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Fırfırlı ve dantel etekleri, deri pantolonları da dolabınızdan eksik etmemelisiniz.

[renkbox baslik="Makyaj Nedir? Makyajın Çeşitleri ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/makyaj-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/makyaj-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Saç için genellikle siyah, mavi – siyah, kızıl renkler tercih edilmektedir. Makyajda ise siyah farla ve kalemle çevrelenmiş gözler en dikkat çekici noktadır. Far kullanımında özgür olabilir, hatta kırmızı ile bir karışım yapabilirsiniz. Dudaklarınızı ise koyu kırmızı, bordo, siyah renk rujlarla dolgunlaştırmalısınız.

Ten renginin soluk ve beyaz görünümü için açık renk fondötenler kullanabilirsiniz. Kaş konusunda ise özgürsünüz; çünkü ister ince çizilmiş Mr. Spock kaşları yapabilir ister kalın ve belirgin şekle sokabilir isterseniz de yokmuş gibi gösterebilirsiniz.

Çok eski yıllardan bu yana varlığını sürdüren gotik tarzı, mimari, sanat, giyim ve tasarım gibi günlük hayatın her zaman içinde yer almıştır. Biz yazımızda modaseverleri ilgilendiren gotik giyim tarzına yer vereceğiz. Gotik modası aksesuarlarında deri, tül ve dantel detaylarına sıkça yer verilir. Renk olarak siyah ilk tercihleridir. Abartılı makyajları ve yüksek topuklu ayakkabılar benimserler.
Gotik tarz size göre korkutucu mu, yoksa sofistike bir görünüme mi sahip?
Size göre gotik giyimin olmazsa olmazı nedir?
Gotik giyimi kendinize uyarlamanın ve diğerlerinden daha farklı görünmenin yolu nedir?
Sokak stili ile gotik giyimi birbirine benzetiyor musunuz?Okur Yorumları
  1. özgür insanların rahatlıkla uygulayacağı bir tarz ben çok seviyorum ve bu anlatılan parçaları edinmişim deri pantolonlar siyah jeanlar ve tişörtler benim tarzım

  2. Sana katılıyorum ne kadar gotik giyinmek istesem de ailem ve yaşadığım çevre buna engel oluyor malesef.

  3. Gotik nasıl bir tarz diye baktım ama,çevremiz de bu tarz giyimin çok kabul gördüğünü düşünmüyorum.Bana göre gayet hoş ve sıra dışı lakin,bizim geleneksel tarzımıza uygun olmayan kıyafetleri giyenler, ötekileştiriliyor.

  4. Ben Erkeğim ama bende Gotik giyim’e çok özeniyorum benim gibi erkekler ne yapmalı acaba bununla ilgili de bir konu açarmısınız lütfen ?