Jartiyer Nedir? Nasıl Giyilir ve Kullanılır?

Jartiyer Nedir? Nasıl Giyilir ve Kullanılır?

Genellikle gelin takımları ile birlikte satılan ve bunun gibi nedenlere bağlı olarak iç çamaşırı olarak görülen jartiyerler, aslında çorapların bele veya basene tutturulmasını sağlayan lastikli bantlardır. Kadınlar için oldukça cazibeli aksesuarlardır ve tarihleri 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Çorapların aşağı kaymasını engelleyen lastikli bantlar, günümüze kadar uzanmıştır. Şimdi jartiyer hakkında bilgilere göz atalım:

Banu Özekmekçi

Bir iç çamaşırı olarak görülen jartiyerler, çorapların tutturulmasına sağlayan ve sonraları birer aksesuara dönüşmüş lastikli bağlardır. Genellikle iç çamaşırı ve gelin takımları ile birlikte satıldıkları için böyle bir algı oluşmuştur. Ama ortaya çıkış hikayeleri oldukça kullanışlı bir amaca hizmet etmektedir. Elbette bilinen diğer ortaya çıkış hikayeleri, farklı geleneklere ve inanışlara bağlı olmuştur. Günümüzde ise seksi bir kadın aksesuarı olarak görülmektedir.

Jartiyer; bele, basene ve bacağa sıkıca oturan kumaş bantlardır. Asıl görevi çorap tutucu olan bu lastikli bantlar, ipek çorapların ortaya çıkmasıyla kullanılmaya başlanmıştır. Çorapların bacağı sarması ve kaymaması için belden tutturulan lastikli bantlar, büyük bir eziyetten kurtartmıştır. Hatta çorap askısı olarak da tanımlanan jartiyerler, hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılırmış. Elastik kumaşların icadından önce jartiyerler her iki cinsinde işini kolaylaştırmıştır.

[renkbox baslik="Saten Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?" link="https://bilgihanem.com/saten-kumas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/saten-kumas-nedir-nerelerde-kullanilir-nasil-giyilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Günümüzde bir fantezi takımın olmazsa olmazı olarak görülen jartiyerler, kendine has çekiciliği ve külotlu çoraba göre daha sağlıklı olması söz konusudur.  Külotlu çoraplar, genital bölgenin uzun süre havasız kalmasına neden olması nedeniyle jartiyerli çorap kullanımının daha sağlıklı olduğu savunulmaktadır. Kullanımının zor olduğu ise yanlış düşüncelerden bir diğeridir. Çünkü basit bir şekilde lastikli bantları çorabınızla birleştirebilirsiniz.

Jartiyer Nedir?

Jartiyer Nedir?Jartiyer kelime ve kullanım açısından en basit anlamıyla giyilen çorapları dizin üstünde tutturmaya yarayan lastikli bağ demektir. Jartiyer adı verilen gereç temel olarak iki parçadan meydana gelir. Bunların birisi çorap diğeri ise üst kısımda çorabı tutmaya yarayan parçadır. Ancak artık modellere bakıldığında alt iç çamaşırından doğrudan çorabı tutan çeşitler de ortaya çıkmıştır.

Jartiyer diye araştırıldığında karşınıza tam takımlar çıksa da aslında jartiyer bir iç çamaşırı değildir. Lastikli bağlardan ibaret olan jartiyerler takım olarak piyasada satıldığı için bu takımlara genel olarak jartiyer ismi uygun görülmüş ve kabul edilmiştir. Jartiyerler, seksiliği fazlasıyla yansıtan gece kıyafetlerindendir. Kimileri özel anlar için tercih ederken kimileri gece uyku sırasında bile kullanabilmektedir.

Takım olarak satın almıyorsanız; doğru parçaları birleştirmek; uyum yakalamak açısından son derece önemlidir. Ayrıca vücut tipine uygun bir jartiyer modeli seçilmemesi halinde ortaya kötü görüntüler de çıkabilmektedir. Son günlerde sık sık görülen ve adı duyulan jartiyerlerin tarihine bakıldığında karşınıza çok da yakın bir tarih çıkmayacaktır.

Jartiyerlerin varlığı Ortaçağ kadar eskiye dayanabilmektedir. Ancak bu dönemlerde elbette günümüzdeki kadar kullanımı yaygın, satışı her yerde olan ve adı duyulmuş bir ürün değildir.

Jartiyer Nasıl Kullanılır?

Jartiyer Nasıl Kullanılır?Jartiyer kullanımı alışıldığında aslında çok zahmetli bir iş olarak kabul edilmez. Devamlı kullananlar ve rahatlığını fark edenler artık normal çorap kullanımında sıkıntı yaşayabilmektedir. Stripe adı verilen parça, çorabın tutturulmasına yarar ve istenen boyda ayarlama imkânı da sunar. Genellikle iki önde iki arkada dört adet stripe bulunur. Bu parçaları çoraba tutturma aşamasında kolaylık yaşamak adına çorabı yukarı çekmeden bu işlemi yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Kadınların jartiyer seçerken dikkat etmesi gereken ilk önemli konu kilodur. Kilolu bayanlar, biraz daha geniş ve balenli çeşitleri tercih etmelidir. Zayıf bayanlar jartiyer seçiminde rahat davranabilirler. Yanlış jartiyer modeli tercih etmeniz halinde rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Bununla beraber kumaş seçimine de özen göstermenizde yarar vardır. Dar kıyafetler giyerken jartiyer kullanmak riskli olabilir. Ayrıca çorap dantelliyse jartiyeri dantelin en uygun yerine takmanız kazaları önleyecektir.

Jartiyer Nasıl Giyilir?

Jartiyer Nasıl Giyilir?Jartiyer elbette günlük hayatta sıklıkla kullandığımız bir parça değildir. Genelde düğünlerde, özel günlerde abiyelerin altına tercih edilir. Bir de şöyle bir gerçek var ki, toplumumuzda jartiyer giyen kadınlar farklı yorumlara maruz kalabilmektedir. Herkesin özeli, gizlisi kim ne karışır dediğinizi duyar gibiyim. Kesinlikle haklısınız ama, insanları iç çamaşırlarıyla bile yargılayanlar ne yazık ki hala var. Neyse biz bunları bir kenara bırakıp jartiyer giymek isteyen fakat nasıl giyildiğini bilmeyen hanımefendilerimiz için bilgi verelim.

Öncelikle jartiyerin genelde takım şeklinde satıldığını bilmenizi isterim. Bu takımlar sizin işinizi zaten kolaylaştıracaktır. İhtiyacınız olanlar ise jartiyer çorabı, bir adet külot ve jartiyer. Jartiyer dediğimiz şey aslında bir bağdan ibaret. Bu bağ diz çorabının aşağıya düşmemesini sağlıyor. Ancak her çorapta jartiyer kullanımı söz konusu değil. Vücut tipinize göre seçtiğiniz jartiyeri iç çamaşırınızın üzerine giyin ve bel hizasına getirin. Stripe adı verilen, ikisi önde, ikisi arkada bulunan bağların ucunda yer alan klipsleri çorabınıza tutturun.

Bu işlemden sonra ayarlı olan bağları olabildiğince gergin hale getirmeye çalışın. Aksi takdirde çorabınız gevşek duracağından sizin seksi görünümünüze gölge düşürecektir. Son düzeltmeleri de yaptıktan sonra artık hazırsınız. Jartiyer giymek birçok kadın için zor gibi görünse de aslında bu kadar basit işte. Ek olarak jartiyer giyen kadınların erkekler tarafından çok daha hoş algılandığını söylemeden geçmeyelim.

Jartiyer giyeceğiniz zaman dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bedeninize uygun olanı seçmektir. Aksi takdirde vücudunuzu kesecek ve hatlarınızın kusursuz görünmesini engelleyecektir. Bu nedenle bedeninize uygun olanı seçmeniz son derece önemlidir. Çekici bir görünüm elde etmeye çalışırken, kötü bir sonuç elde edebileceğinizi unutmamalısınız.

Jartiyer kemerini giydikten sonra çorabınızı doğru yüksekliğe kadar giymelisiniz. Fazla çekiştirmek veya aşağıda bırakmak rahatsızlık verecektir. Çorabı giydikten sonra kemerin ucuna takılı olan jartiyer bantlarını klipslere tutturmalısınız. Bu bantlar, kemere bağlı olabileceği gibi ayrı parçalar da olabilir. Aynı zamanda jartiyer bantları, lastikli olabileceği gibi ayarlı şekilde de tasarlanabilirler.

Ayarlı jartiyerlerde doğru uzunluk ayarlarını yapmalısınız. Oturduğunuzda veya eğilmeniz gerektiğinde sizi engellememesi ve kopma gibi kazalara neden mahal vermemelisiniz. Bu nedenle jartiyeri giydikten sonra rahatça oturup kalkabiliyor musunuz denemelisiniz. Genellikle yandakiler, arkadakilerde 2,5 cm daha kısa olacak şekilde ayarlanır. Aynı şekilde öndekiler arkadakilerden 5 cm daha kısa tutulmaktadır.

Jartiyer Çeşitleri Nelerdir?

Jartiyer Çeşitleri Nelerdir?Jartiyer çeşitlerine bakıldığında birbirinden farklı birçok model ve renk karşınıza çıkabilir. Bu aşamada en doğru modeli tercih etmeniz için kullanım ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Jartiyerlerin yüksek bel, düşük bel ve bel hizasında olan modelleri bulunmaktadır. Beli ince olan bayanlar bel hizası ya da düşük bel modelleri tercih edebilir.

Kilolu bayanlar için ideal olanı geniş jartiyerlerdir. Bazı jartiyer modelleri ekstra bir parça ile değil doğrudan büstiyerden çoraba bağlanabilir şekildedir. Ancak büstiyer kullanımı günlük hayatta zor olabileceğinden pek tercih edilmez. Bu modeller daha çok özel günlerde kullanılmaktadır. Renk ve kumaş bakımından da bol miktarda alternatif mevcuttur. Saten, pamuklu, dantelli olanlar bunlardan yalnızca birkaç tanesidir.

[renkbox baslik="Midi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/midi-etek-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/midi-etek-nedir-nasil-giyilir-midi-etek-kombinleri-nelerdir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Jartiyerin kemer kısmı direkt elastik kumaştan olabildiği gibi kopçalı, kancalı ve cırtlı şekilde de olabilir. Bu şekilde olanlar ayar yapma imkanı vermektedir. Tercihinizi bu tip jartiyerlerden yana kullanırsanız önce kemer kısmını belinize dolamanız ve ardından ayarını yapmanız gerekir. Ne çok sıkı ne de çok bol olmalıdır. Rahatsız etmeyecek ve vücudunuzu kesmeyecek biçimde ayarlamalısınız.

Jartiyerin Tarihçesi

Jartiyerin TarihçesiYeni olduğu düşünülen aslında Ortaçağ'a kadar dayanan jartiyeri, genel olarak Avrupalı gelinler tercih ederdi. O dönemlerde bir tür kızlık bozma olarak görülen damadın misafirlere jartiyer fırlatması geleneği ile adını iyice duyurmuştur. 1340'lı yıllarda ise jartiyer tarikatı mevzusu ortaya çıkmıştır. Tarikat, Kral III. Edward tarafından kurulmuştur.

Başka bir rivayete göre ise bir kontes, Kral Edward ile dans ederken birden jartiyeri dizinden aşağıya kaymıştır. Bunların dışında bir efsaneye göre de Kral Edward kurduğu tarikata bağlı olarak Aziz George ve askerlerinin savaş sırasında jartiyer taktığına ve bunun uğurlu olduğuna inanmıştır.

Çorapların kaymadan durmasını sağlayan lastikli bağa jartiyer adı verilir. Ancak bu bağ öyle sıradanlıktan uzak, öyle şık tasarlanmıştır ki kullanan kadınların bir anda seksi görünüme ulaşmasını sağlamıştır. Jartiyer halk arasında genel olarak çorap diye algılanır, ancak bilinenin aksine çorapların kaymasını engelleyen bağlardır. Piyasada ise jartiyer takımı şeklinde satışa sunulmuştur.
Sizce külotlu çorap yerine jartiyer daha kullanışlı olabilir mi?
Jartiyer kullanımı ile ilgili en zor aşama size göre hangisidir?
Kıyafetlerde söz konusu olduğu zaman jartiyer ile ilgili ne gibi sorunlar yaşanabilir?Okur Yorumları
  1. Jartiyer Kullanımı İle İlgili Çok Güzel Bilgi Paylaşımı Yapmışsınız Emeğinize Sağlık, Kadınları İçin Çok Önemli Bir Aksesuar.

    Jartiyer Tüm Kadınların Günlük Hayatında Olsun, Fantazi Dünyalarında Olsun Önemli Bir Yer Tutmaktadır, Günümüzde Artık Birçok Kadın Fantazi Ürün Olarak Kullanılan Jartiyer Modellerini Günlük Yaşantısının İçine De Sokmuştur. Ama Tabiki Fantazi Giyim Olarak Çok Büyük Bir Payı Vardır Güzel Bir Jartiyer Gecelik ve Uyumlu Bir Jartiyer Çorap İle Eşine Muhteşem Bir Sürpriz Hazırlayabilir Kadın.

  2. Merhabalar,

    Bir süredir insanlara jartiyerin nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyorum. Jartiyer kullanımı sadece kullandım bitti olarak algılanıyor. Fakat Jartiyer her ne kadar güzel ve çekici görünmek için kullanılsa da çok incelikleri olan bir aksesuar. Özellikle her kadının kendi vücut tipine göre jartiyer seçmesinde büyük fayda var. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler zaten konuda verilmiş. Site sahibine teşekkürler ederim.

  3. Jartiyerin bağlantıları bazen korkulu rüya olabiliyor ama kaliteli bağlantısı var ise bu iş oldukça kolay oluyor, jartiyeri harika bir çorap ile kombinleyince çok daha baştan çıkarıcı bir ürün haline gelmektedir. Paylaşımınız ve içeriğiniz için teşekkür ederim.

  4. İçerik için teşekkürler harika bir yazı paylaşmışsınız. Jartiyer kadınları fazlasıyla seksi bir hale dönüştüren bir üründür. Özellikle avrupada oldukça yaygın olan bu ürün ülkemizde de oldukça popülerleşmeye başlamış durumda.

  5. Erkeklerin görmek istediği kadınların da giymek istediği enteresan bir giysi bence. Güzel ama 🙂

  6. Jartiyer kadınların vazgeçilmezidir. Erkeklerin partnerlerinde kesinkle görmelerini isteyeceği bir aksesuardır.