Ekose Kumaş Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Giyilir?

Tekstilde kullanılan terim olan ekose, bir kumaş türü desenidir. Ana özelliği düzenli veya düzensiz karelerin bir araya gelmesiyle oluşmasıdır. Kökeninin Fransızlara ve İskoçlara dayandığı tahmin edilmektedir. Ekose kumaşlar için modası hiç geçmez ifadesini kullansak, sanırım yanlış yorum yapmış olmayız. Giyimden koltuk döşemesine kadar her alanda kullanılan ekose kumaşın özellikleri ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgilendirici bir yazı sizlerle...

Geçmiş dönemlerin kıyafet modasında önemli bir yere sahip olan ve geçmişin günümüze taşıdığı en güzel kumaşlardan biri olan ekose, kareli görünümü ile birçok kıyafette oldukça şık durmaktadır.

Özellikle bayanlar için etek modellerinde tercih edilen ekose kumaş, erkek ve kadın pantolon modellerinin de oldukça tarz durmasın sağlamaktadır. Yazlık ve kışlık ekose kumaş çeşitleri sayesinde her mevsim, birçok kişinin üzerinde ekose görmek mümkündür.

Diğer renk ve kumaşlarla uyumlu olmasından dolayı, kombin kolaylığı sağlama özelliğine sahiptir. Ekose kumaş kare desenli bir yapıda olduğundan düz renkli parçalarla şık durmaktadır. Ekose kumaş üzerine farklı desenli bir kıyafet giyilmesi, göz yoran, karmaşık bir kombin yapılmasını sağlar. Bu yüzden daha sade parçalarla tercih edilmelidir. Modern görünümü sayesinde yıllardır modası geçmeyen ve pek çok tekstil ürününe şıklık kazandıran bir kumaştır.

Ekose Kumaş Nedir?

Ekose Kumaş Nedir?Çeşitli renklerde olma özelliğine sahip olan ekose kumaşlar, en çok yumuşak dokuları ile dikkat çekerler. Temel olarak dikey ve yatay çizgilerin bir araya gelerek oluşturduğu kareli desenler ekose olarak adlandırılır. Kökeninin ise İskoçya ve Fransa‘dan geldiği biliniyor. Kıyafetlerde kullanılması kadar koltuk ve kanepe kaplaması olarak da tercih edilen ekose kumaşın kullanım alanları oldukça geniştir. Ancak genelde bayan kıyafetlerinde tercih edilen ekose, etek, şal ve gömlek tasarımlarında kullanılmaktadır. Sade ve rahat olunmak istenen günlerde ekose kumaştan dikilmiş bir kıyafet rahatlıkla tercih edilebilir. Bu sizi hem modern hem de günlük yaşamın havasını yaşattığından, rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Ekose Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Ekose Kumaş Nerelerde Kullanılır?Tekstil ürünlerinin pek çoğuna desen veren ekose kumaş, kıyafetten ev tekstiline kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kırmızı, lacivert ve kahverengi gibi tonları ile birçok evin ve kıyafetin vazgeçilmezi olan ekose kumaşlar, kullanıldığı yerlerin uyumlu görüntü oluşturması ile dikkat çekiyor. Bu nedenle kadın erkek fark etmeksizin kıyafetlerin her türlüsü için ekose kumaş oldukça yerinde bir tercihtir. Modern görünümlü birçok koltuk takımında ekose desenlerini görmek mümkündür. Elbise, kaban modelleri, nevresim takımları ve koltuk desenlerinde ekose kumaş sıklıkla kullanılmakta ve de oldukça göz alıcı durmaktadır. Ev tekstilinde ekosenin her hali keyif verse de, ekose kıyafet seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Ekose Desenli Kıyafetler Nasıl Giyilir?

Ekose Desenli Kıyafetler Nasıl Giyilir?Herkesin dolabında mutlaka yer edinmiş olan ekose kıyafetler, bir yandan kombin kolaylığı sağlarken, bir yandan da en ufak bir yanlışta görüntünün karmaşık durmasına sebep olmaktadır. 90’lı yılların kıyafet modasına kazandırdığı oldukça şık bir kumaş olarak, ekose kumaşı en güzel renklerle birleştirerek oldukça şık görünmek mümkündür. Kış aylarında kalın etek ve kabanların yanı sıra, 2016 yaz sezonu için de ekose gömlek modelleri, hafif ve rahat formları ile bayanların vazgeçilmezi olacaktır. Ekose kumaş içeren bir ürün giydiyseniz onunla birlikte tamamlayacağınız parçanın mutlaka düz olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin eteğiniz ekose ise bluzunuz düz ve tek renkten oluşmalıdır. Aksi halde çok karmaşık ve modadan uzak bir görünüm sergilersiniz. Bunun yanında farklı desenlerden oluşan ekose kumaşları bir arada kullanırsanız olduğunuzdan daha kilolu görünmeniz de kaçınılmazdır. Bu noktada size fikir vereceğini umduğumuz daha ince ve zayıf görünmenin yolları adlı yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Ekose Desenli Kıyafet Giyerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ekose Desenli Kıyafet Giyerken Nelere Dikkat Edilmelidir?Yazımızın diğer kısımlarında da bahsettiğimiz gibi ekose kumaşı kullanmanın birkaç püf noktası vardır. Aslında çok eskilerden beri kullanılan ve modası geçmeyen oduncu gömlekleri hepimiz biliriz. Hatırlayın, o gömleklerin altına mutlaka düz renk bir pantolon tercih edilirdi. Bu pantolonlar ise genellikle bir jeanden ibaret olurdu. Ekose kumaş zaten çoğunlukla günlük yaşamda tercih edilmektedir. Bu sebeple doğru uyumu yakalamak istiyorsanız jean üzerine beyaz bir tshirt ve hangi renkte olursa olsun seçtiğiniz ekose bir gömlek sizi oldukça şık ve cool bir görünüme kavuşturacaktır.

Bundan başka ekoselerin daha çok kış aylarında kullanıldığı görmekteyiz. Modacılarımız ekosenin kalın kumaşlarda daha güzel durduğunu düşünmüş olmalı ki tasarımlarını bu yönde geliştirmişlerdir. Son yıllarda trend olan ekose desenli battaniye gibi şalları bilirsiniz. Siyah dar bir pantolon ve deri bir ceket üzerine attığınız kocaman ekose bir şal havanızı bir anda değiştirmeye yetecektir.

2016 Yılı Ekose Kumaş Modası

2016 Yılı Ekose Kumaş ModasıAslında modası hiç geçmeyen fakat değişik şekillerde karşımıza çıkan ekose, 2016 yılında da bayanların en sık tercih edeceği desenlerden biri olacağa benziyor. Kıyafetlerde kullanılmasının yanı sıra, çanta ve ayakkabıların da ekoseye bürünmesini isteyen tasarımcılar, çeşitli modelleri en güzel ekose renkleri ile buluşturmuş. Çok fazla aksesuara gerek duymayan bir kumaş türü olarak, ekose bir elbise modeli tek başına oldukça şık görünmeyi sağlayacaktır. Zayıf bayanların ve fiziğine güvenenlerin tercih ettiği ekose kıyafetler, kilolu olanların da bazı noktalara dikkat ederek giyebilecekleri bir desendir. İri desenli ekose yerine daha mat renklerde ve ufak desenli ekose kıyafetleri kilolu olan hanımefendiler rahatlıkla giyebilirler. Ekose kumaşın bu yıl en çok kullanıldığı alan gömlekler oldu. Özellikle dar ve göbeği açık şekilde bırakan gömlekler genç kızları severek kullandığı modeller arasında. Ekosenin en çok kullanıldığı bir diğer alan ise eşarp ve atkılar. Hemen her sene moda olan ekose atkılar bu yıl da vitrinlerde yerini almayı başardı.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Her şeyden önce ekose bir desen türüdür, bunu bilmekte fayda var. dokuma kumaşın üzerine yapılan bir çeşit desendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler