Stiletto Nedir? Zararları Nelerdir? Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Stiletto Nedir? Zararları Nelerdir? Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zarif ve şık görünümü kadar verdiği rahatsızlıkla da bilinen stiletto modeli ayakkabılar özellikle son yıllarda kadınların vazgeçilmezi oldu. Hatta birçok kadın verdiği rahatsızlığa aldırmadan, tam bir stiletto bağımlısı olmuş durumda. Eğer ayak yapınıza uygun bir stiletto seçerseniz, verdiği zararları en aza indirebilirsiniz. Stiletto alırken işinize yarayacak bazı püf noktalar şöyle;

Hatice Biçer

Güzel olmak, şık giyinmek, herkes tarafından beğenilmek bir kadının doğasında olan özelliklerdir. Bu istek ve özellikler var oluşundan bu yana tüm kadınlar için değişmemiştir. Sadece değişen çağlar, fikirler ve tabi ki moda ile şık olma arzusu çok farklı boyutlara gelmiştir. Söz konusu güzel görünmekse tepeden tırnağa uyumlu ve şık olmalıdır kadın. Tabiri caizse güzelliğe giden her yol mübahtır.

Buna nefes almalarını zorlaştıran daracık pantolonlar, korseler; kulaklarında ağırlık yapan kocaman küpeler ve tabi ki canlarını acıtsa bile giymekten vazgeçmedikleri topuklu ayakkabılar da dahildir. Kıyafeti tamamlayan, bir kadının stilini tamamen ele veren en önemli parça ise ayakkabıdır. Kadınlar için çok özel bir yeri olan ve neredeyse her kadının sahip olduğu bir ayakkabı modeli ise stilettolardır.

[renkbox baslik="Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
" link="https://bilgihanem.com/ayakkabi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/ayakkabi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Stilettonun yeri kadınlar için çok ayrıdır. Çünkü o sadece kadınlar için bir ayakkabı modeli değil, cesaret ve yetenek göstergesidir. Giyen kişiyi oldukça rahatsız eden, yürümesi zor olan stilettoların görünen bu özellikleri yanında zamana meydan okuyup, karşısına çıkan tüm engelleri aşması gibi bir özelliği de vardır ki, bu da yazımızda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Stiletto Nedir?

Öncelikle stiletto; ayakları oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Kadınlar II. Dünya Savaşı’nın ardından daha kadınsı ve şık görünmeye başlamışlardır. O dönemlerde Christian Dior bele oturan bir balon etek tasarlamış. Ayakkabı tasarımcısı Roger Vivier ise bu modaya uygun ince topuklu ayakkabılar üretmiştir. Ancak tahtadan yapılan bu topuklar çok çabuk kırıldığı için pek kullanışlı olmamıştır. 1954 yılında, Londra’da Kıbrıslı bir göçmen olan Mehmet Kurdaş, ilk kez topuğun içine alimünyum çubuk geçirerek dayanıklı bir hal almasını sağlamıştır. Aynı zamanda bugünkü adıyla çivili ya da iğne topuk olarak bilinen stilettonun da doğmasını sağlamıştır. Bundan sonra ayakkabıların topukları istenildiği kadar inceltilerek üretilmeye başlanmıştır.

Stiletto sadece kadınların değil erkeklerin de gözbebeği olan bir ayakkabı modelidir. Çünkü ayakları, dolayısıyla da kadını seksi gösteren bu yüksek ökçeleri tamamen bir fantezi ürünü olarak algılayan kesim oldukça fazladır. Günümüzde hemen her kadının, yılda bir gün bile olsa giymeyi tercih ettiği stilettolar kadının zarafetini tamamlayan, ince burunlu, ince topuklu tasarım harikası ayakkabılardır. Ancak bu kadar güzel özelliğinin olması verdiği zararların önüne geçememiştir.

Stiletto Giymenin Zararları Nelerdir?

Stiletto esasen günlük yaşamda çok fazla tercih edilmeyen bir ayakkabı modelidir. Ancak daha kısa topuklu olanlarının üretilmesiyle birlikte kadınlar tarafından abiye, günlük, iş yaşantısı fark etmeksizin her ortamda tercih edilmeyi başarmıştır. Fakat ne kadar kısa topuklu da olsa tasarımından kaynaklanan bazı zararları bulunmaktadır. Öncelikle stilettolarla 2-3 saatten fazla durabilen kadınları tebrik ediyoruz. Çünkü ince ve sivri burun içerisinde sıkışan parmaklar zamanla şişmeye ve sızlamaya başlayabiliyor. Bunun yanında tabandan destek almadığı halde 15 cm’yi bulan topuk boyu ayak bileklerinde ve taraklarında ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Uzun süre ayakta kalınması durumunda bacaklarda varise, ayak kemiklerinde tahribata ve ayak deformasyonlarına yol açabilmektedir.

Stiletto Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Stiletto yapısı gereği dar ve kullanımı oldukça zor bir ayakkabı modelidir. Bu yüzden ayak yapınıza uygun olan stilettoları seçmeniz yararınıza olacaktır. Eğer ince bir ayak yapınız varsa sivri burunlu stilettolar sizde çok zarif duracaktır. Taraklı bir ayak yapınız varsa, uç kısmı biraz daha geniş ve yuvarlak olan stilettoları tercih etmelisiniz. Ayakkabı alırken özellikle topukların sağlamlığına bakmalısınız. Sağlam olmayan ayakkabı iskeleti ve oynayan topuklar sizin hem düzgün yürüyememenize, hem de çok çabuk yorulmanıza yol açacaktır.

Bunların yanında işinize yarayacak birkaç püf nokta vermek gerekirse; eğer gece kullanacaksanız ayağın iç tarafa bakan kısmın açık olduğu modelleri tercih etmelisiniz. Bu tarz modeller hem ayak bileğinizi zarif gösterir, hem de dikkatleri çekmeyi başarır. Günlük kullanım için ise daha kısa topuklu, burun kısmı çok ince ve dar olmayan modelleri seçmelisiniz.

[renkbox baslik="Bootie Nedir? Kimler Giyebilir? Nasıl Giyilir? Kombin Önerileri
" link="https://bilgihanem.com/bootie-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/bootie-nedir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Tasarlandığı ilk günden bu yana erkekleri tahrik ettiği, genel ahlakı bozduğu, kadının kendini teşhir ettiği, hatta bir dönem parkeleri çizdiği gerekçesiyle giyilmesinin yasaklandığı stilettolar; girdiği bu yarım asırlık savaşı kazanmayı başarmıştır. Kendine güvenen, zevkli kadınların tercihi olan stilettoların ayakkabı modasındaki yerini hiçbir zaman kaybetmeyeceğinden eminiz. Ayrıca bu ayakkabıları zarafet ve dişilik timsali olarak gören erkekler de kadınların en büyük destekçisidir.

Stiletto çok uzun yıllardan beri var olan fakat son yıllarda popülerliği gittikçe artan bir ayakkabı modeli. Günlük yaşamda çok tercih edilmese de çalışan hanımların her gün giydiğini söyleyebiliriz. Kadını daha zarif ve seksi gösteren bu ayakkabı modelini giymenin elbette bir bedeli var.
Stiletto olmadan asla diyenlerden misiniz, yoksa hayatta giyemem diyenlerden mi?
Stiletto alırken neye dikkat edersiniz?
Sürekli bu ayakkabıyı giyen kadınların ayaklarında ne gibi deformasyonlar gözlemlediniz?
Bize stiletto tasarımlarında çok başarılı bulduğunuz bir ayakkabı markasını söyler misiniz?Okur Yorumları
  1. Stiletto alırken uç kısmının biraz uzun olmasına dikkat ediyorum, ama her türlü rahatsız ediyor tabi. Yazının çok güzel ve bilgilendirici olmuş bu arada elinize sağlık.

  2. Stiletto sürekli kullanılmamalı. Zararlarını okudum. Uzun bir süre giymeyeceğim.

  3. çok güzel bir anlatım olmuş, doğru bilgilendirme için teşekkür ederim. başarılar…