Maxi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir?

Maxi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir?

Hangi mevsimde olunduğu fark etmeksizin giyilen maxi etekler, her forma giren yapıları ile moda dünyasının vazgeçilmezleridir. Hatta her gardıropta olması gereken kurtarıcı kıyafetlerin başında gelirler. İster şık olmak isteyin ister rahat, maxi eteklerle yapabileceğiniz birçok uygun kombin vardır. Peki, onları ne kadar iyi tanıyorsunuz? Nasıl giymeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte size işinizi kolaylaştıracak öneriler:

Banu Özekmekçi

Ayak bileğine kadar uzunluğu ile her ortama uyarlanabilen ve farklı kumaşlardan tasarlanan eteklere maxi adı verilmektedir. Parçalı, kloş, düz, yırtmaçlı ve baseni oturan balık formları gibi birçok farklı modelde tasarlanabilirler. Doğru parçalarla kombinlendiği zaman her ortamda giyilebilirler. Ama riskli bir model olduğunu da söylemek gerekir. Çünkü doğru kıyafetlerle kombinlemezseniz abes duracak ve istediğiniz havayı yakalayamayacaksınız.

Maxi etekler, rahat olmaları ile öne çıkmaktadır. Bu nedenle yaz, ilkbahar gibi mevsimlerin en büyük kurtarıcısıdırlar. Ayrıca sonbahar gibi mevsimlerde çizme ve botlarla kombinlenerek son derece güzel bir hava yaratmayı sağlarlar. Son birkaç yıldır moda ikonlarının sokak modası adıyla popüler ettiği giyim tarzı, rahatlığı ve salaş görünümü ile dikkat çeker. Doğal olarak maxi etekler de bu modanın olmazsa olmazları arasında kendine yer edinmiştir.

[renkbox baslik="Mini Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/mini-etek-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/mini-etek-nedir-nasil-giyilir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Rengarenk, pilili, düz veya oturan formları ile maxi etekler, basic tshirtlerle ve bluzlarla kombinleniyor. Jean ceketlerle ve boğazlı kazaklarla mevsime göre detaylandırılan maxi etekler, kolay şıklık sunuyorlar. Boyu olduğundan daha uzun göstermeleri de en büyük avantajlarındadır. Hatta topuklu ayakkabı ile daha da uzun bir görünüm sağlanabilir. Elbette etek boyu ayakkabı ile uyumlu olmazsa kötü bir görüntü elde edilecektir.

Maxi Etek Nedir?

Maxi etek, pek çok dönemin şıklık adına geçerli kıldığı etek modelleri arasında yer almaktadır. Genel olarak boyu, ayak bileklerine kadar uzanan eteklere maxi etek denir. Gösterişli kadınların oldukça şık ve zarif görünmelerini sağlayan bir etek modelidir.

Düz kesim ya da pileli olarak tasarlanan maxi etekler bluz ya da gömleklerin altında son derece şık duran parçalardan biridir. Günlük yaşamda olduğu kadar özel günleri de şık kılabilecek özellikte olan maxi etekler vücut şekline göre seçildiğinde ideal bir şıklığa bürünmeyi mümkün hale getirecektir.

Rahatlığı nedeniyle her bayanın baş tacı yaptığı kıyafetlerden olan maxi etekler, kolay kombinlenebilir özellikte olmasından dolayı da her mevsim sıklıkla tercih edilmektedir. Farklı kumaşlardan hazırlanabilen maxi etekler, desenli ya da düz kumaşlardan tasarlandığında kadınların her daim şık ve zarif kalmalarına olanak sağlamaktadır.

Her vücut tipine uyumlu bir kıyafet gibi görünse de fazlalıkları olan bayanlar için yanlış kombinlendiğinde şıklık konusunda tehlike arz edebilecek de bir parçadır. Bu sebeple maxi etek şıklığından vazgeçmeyen hanımların, bu kıyafetin nasıl ve hangi kıyafetlerle kombin edilmesi gerektiğini iyi bilmeleri gerekiyor.

Bir dönemin oldukça popüler olan maxi etek modasını yeniden gün yüzüne çıkaran modacılar etek giymekten hoşlanan bayanlar için şık bir alternatif imkânı sunmuştur. Şık durduğu kadar kullanışlı olan bu etek modelleri ile havalı aynı zamanda da tarz bir görünüme ulaşmak mümkündür.

Maxi Etek Nasıl Giyilir?

Maxi etekler birçok kıyafet ile yakışarak kombin edilebilen parçalardan biridir. Şık bir etek modeli ile farklı tarzların kadını olabilmek de mümkündür. Şık bir şifon gömlek ile yine aynı şifon kumaştan tasarlanmış olan maxi etek kombini yapıldığında ortaya klasik tarzda bir etek gömlek şıklığı çıkarılabilir.

Maxi eteği spor bir kombin içine dâhil etmek için ise kot ya da deri ceketler büyük ölçüde istenen tarzın yakalanmasında yardımcı olacaktır. Uçuş uçuş duran formundan dolayı maxi etekler genellikle yaz aylarının kıyafetlerinden biri gibi düşünülse de doğru üst kıyafetlerle de kışın rahatlıkla maxi etek zarafetine sahip olunabilir.

Maxi Etek Kombinleri Nelerdir?

Şık bayanların her mevsime uygun hale getirdikleri maxi etekler, farklı kombinlerle her ortamda fark edilir olmayı sağlamaktadır. Yaz aylarında maxi etek rahatlığına uygun gömlek ya da bluzlar doğru kombinler yapmanızı sağlayacaktır. Deri ya da kot kısa ceketlerle son derece uyumlu duran maxi etek kombinlerinde eteğin modelini kesen uzun ceketlerden uzak durmak gerekir.

Kış aylarında ise maxi eteğin rahat görüntüsünü tamamlamak için kombinlerde mutlaka salaş kazaklara yer verilmelidir. Kazak ve maxi etek kombininin yanı sıra şık bir bluz üzerini de salaş bir hırka ile tamamlamak, bu model eteklerle şık görünmek için yeterli seçimlerden biri olacaktır. Eteğin altına ise ortamına göre; babet, bootie botlar, sandalet veya stiletto gibi topuklu ayakkabıları giyebilirsiniz.

Vücut Tipine Göre Maxi Etek Nasıl Giyilir?

Vücut Tipine Göre Maxi Etek Nasıl Giyilir?Maxi eteklerin en önemli özelliği boyu uzun göstermesidir. Üstelik doğru giyildiğinde fazla kiloları da kapatmaktadır. Ama yanlış giyildiğinde olduğundan kısa ve kilolu görünebilirsiniz. Özellikle rahatlığın ön planda olduğu sokak stillerinde maxi etekleri doğru kombinlemeniz gerekiyor. Eğer yapamıyorsanız hiç giymemek en doğrusudur.

Uzun boylu kadınlar maxi etek giydikleri zaman daha da uzun görünecekleri için vücut orantısını bozmamak adına dikkatli seçimler yapmalıdır. Bacak boyu olduğundan uzun ve gövdenin daha kısa görünerek, vücut orantısının bozulması pek hoş olmayan görüntülere neden olacaktır. Eğer bacaklarınız gövdenize göre daha uzunsa düşük bel bir etek giymek orantılı görünüm verecektir. Bacak boyunuz kısa ama orantılı bir gövde yapınız varsa yüksek bel eteklerle boyunuzu uzun gösterebilirsiniz.

Boyu kısa olan kadınlar, vücut orantılarına göre yüksek veya düşük bel etek tercih edebilirler. Eğer kemer kullanılacaksa boyun kesilmemesi için ince bir model kullanılması daha iyi olacaktır. Aynı zamanda V yakalı bluzlarla daha uzun bir görünüm elde edilecektir. Ayrıca topuklu ayakkabılarla maxi etek kombini yaparak daha da uzun görünebilirsiniz.

Giyilecek ayakkabı eteğin modeline uygun bir model olmalıdır ve eteğin boyu da buna göre ayarlanmalıdır. Topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman yine etek boyunun yere kadar inmesi gerekecektir. Eğer eteğin altından ayakkabınız gözükürse bu sefer güzel olmayan ve yine kısa bir görünüm elde edilecektir.

Bol pilili maxi etekleri, düz renkli basic bluzlarla kombinlemek en doğrusu olacaktır. Etekteki hareketlilik, üste taşındığı zaman karmaşık bir sonuç elde edilecektir. Aynı zamanda pilili maxi etekleri hem yaz hem de kış mevsiminde giymeniz mümkündür. Yaz aylarında askılı bluzlarla, büstiyerlerle, crop toplarla kombinleyebilirsiniz. Kış aylarında ise dar balıkçı yakalarla ve çizmelerle tercih edilirler. Eğer tarz bir görünüm istiyorsanız salaş kazaklarla da kombin yapabilirsiniz. Uzun kazakları kemerle kullanabilirsiniz. Kısa ve crop top kazakları ise dar formda seçebilirsiniz.

Maxi etekler illa bol olmak zorunda değildir. Basen kısmı oturan ve dizüstüne doğru bollaşan balık diye tabir edilen modeller de olabilir. Bu tip etekler daha şık ortamlar için en uygun türdür. Gömleklerle birlikte iş hayatına uyarlayabileceğiniz modellerdir. Stiletto ve ince bantlı ayakkabılarla kullanabilirsiniz. Doğru çanta ve takılarla şık bir iş kadını olabilirsiniz.

Düğün gibi özel günler için de maxi etekleri birçok farklı kombin önerisi ile kullanabilirsiniz. İki parçalı şekilde yapacağınız kombinlerde ister eteği ister üzerinize giyeceğiniz bluzu ışıltılı seçebilirsiniz. Hatta ikisini de sade seçerek, sadece takılarla veya ayakkabılarla şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

[renkbox baslik="Büstiyer Nedir? Nasıl Giyilir?" link="https://bilgihanem.com/bustiyer-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/11/bustiyer-nedir-nasil-giyilir.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Hafif kiloluysanız ince kumaşlardan yapılmış maxi etekleri kullanmalısınız. Hatta ince çizgili kumaştan dikilenleri tercih edebilirsiniz. Fazla kabarık olmayan modeller de üzerinizde iyi duracaktır. Bel bölgenizdeki fazlalıkları ise yüksek bel etek üzerine hafif bol bir bluz ile saklayabilirsiniz. Ayrıca kalın bir kemer de kullanırsanız fazlalıklarınızı saklamış olursunuz.

Kendinize en uygun modeli bulmak için fenomenlerin fotoğraflarını incelemenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda vücudunuzu iyi tanımalı ve benimsemelisiniz. Eğer hatlarınızı severseniz ona uygun bir görünüm yaratır ve çok güzel sonuçlar elde edersiniz. Bu nedenle kendinize en uygun formu bulmak için denemekten kaçınmayın ve vücudunuzu tanıyın.

Maxi Etek Kombinlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadınların basenlerini olduğundan daha geniş gösterme özelliğine sahip olan maxi eteklerden fazla kiloları olan kişilerin uzak durmaları ya da kombin yaparken oldukça özenli davranmaları gerekmektedir. Aksesuar olarak kemer kullanma imkânı sunan maxi eteklerde, baseni olan bayanların kemer kullanmadan kombin yapmaları önerilir. Kemer ile vücudun alt ve üst kısımları kesilerek, alt kısmın daha da kilolu görünmesi kaçınılmaz olacağı için kemersiz maxi etekler tercih edilmelidir.

Uzun boylu bayanların zorlanmadan kombin yaptıkları etek modellerinden biri olmasına karşın kısa boylu bayanlar için bu etekleri kombinlemek oldukça zordur. Ancak ayakkabının görünmemesini sağlayan uzunluğu nedeniyle kısa boylu bayanlar da topuklu ayakkabılarla maxi etek giyebilir ve daha şık ve gösterişli görünebilirler.

Boyu ayak bileklerine kadar olan, uzun eteklere maxi etek adı verilir. Kişiyi olduğundan daha uzun gösteren maxi etekler, yanlış kullanıldığı takdirde tam tersi, sizi daha kısa gösterecektir. Hem günlük hem de özel anlar için giyebileceğiniz maxi etek hakkında bazı detayları sizinle paylaştık.
Sizin giymeyi tercih ettiğiniz maxi etek kombini hangisidir? Nelerle giymeyi tercih edersiniz?
Kış ayları için maxi etek kombin önerinizi tarif eder misiniz?
Sizce iş hayatı için maxi etekler uygun parçalar mıdır?
Uzun çizmelerle maxi etek giymek size göre doğru mudur? Neden?Okur Yorumları
  1. Sizce Maksi etek üzerine etek ile aynı tonlarda bir Crop giyinildiğinde uygun bir kombin yaratmış olur muyuz? bence denemeye değer.