Midi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir?

Midi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir?

Etek giymek bazı kadınlar için son derece risklidir ve kullanımı zordur. Kısa olduğu zaman günlük hayatta rahat edememe gibi sorunlarla karşılaşılırken, uzun etekler de her ortama uygun olmayabiliyor. İşte bu durumların kurtarıcısı, midi boy eteklerdir. Elbette giyerken belki de en çok dikkat etmeniz gereken etek türüdür. Eğer midi boyu nasıl kombinlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız pek de iyi olmayan sonuçlarla karşılaşırsınız.

Banu Özekmekçi

Birkaç farklı boya sahip olan midi etekler, hem gündelik hem de iş hayatında sizi elit bir görüntü kazandırabilir. Mütevazi bir görünüm elde ederken, şık ve tarz olmaktan vazgeçmeyen kadınlar için en dikkat çekici parçadır da diyebiliriz. Hemen her sezonda kendine bir yer bulabilen midi etekler, doğru kombinlendiği zaman muazzam bir sonuç elde edecekken, yanlış bir aksesuar seçimiyle her şey mahvolabiliyor.

Pileli, plise, düz, balık, kloş, çan ve parçalı gibi isimlerle anılan her model etek, midi boyda tasarlanabilir. Eteğin kesimine göre üzerine giyeceğiniz bluz, gömlek, kazak, tshirt gibi parçaların seçimine geçmek gerekiyor. Düz bir eteğin üzerine crop top bir bluz giyebileceğiniz gibi, salaş balıkçı bir kazak da giyebilirsiniz. Ama bu seçimleri tamamlayacak ayakkabıları da doğru bir şekilde belirlemelisiniz.

[renkbox baslik="Daha Uzun Görünmek İçin Nelere Dikkat Etmeli? Nasıl Giyinmeli?" link="https://bilgihanem.com/uzun-gorunmek-icin-nelere-dikkat-etmeli/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/11/daha-uzun-gorunmenin-yollari-nelerdir.jpeg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ayakkabıdan saç modeline, aksesuardan çantaya kadar her ayrıntıyı doğru bir şekilde seçmelisiniz. Eğer bu konuda başarılı olursanız midi etekli harika bir görünüm elde edersiniz. Üstelik ister şık ister sıra dışı ister maskulen bir görünüm yaratabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak vücudunuza uygun bir kombin yaparsanız muazzam bir görünüme kavuşmuş olursunuz. Midi etek konusunda sahip olacağınız bilgiler size bu görünümü elde etme konusunda yardımcı olacaktır.

Midi Etek Nedir?

Midi etek adını son dönemlerde daha fazla duyurmaya başlayan bir etek modelidir. Eteğin aslında modelinden çok boyunu ifade eden bir terimdir. Diz altında biten, genel olarak orta boy olarak isimlendirilen, boy bakımından uzun ile mini arasında kalan eteklere midi etek adı verilir. Bir eteğe midi denilebilmesi için eteğin diz bölgesini kapatması gerekir. Midi etek çok farklı modellere sahip olduğundan hem spor hem klasik kombinler için kullanılabilir kıyafetlerdendir.

Eteklere genel olarak bakıldığında karşınıza üç farklı grup çıkacaktır: Maxi olarak tabir edilen uzun boy etekler, mini etekler ve konumuz olan midi etekler. Uzun etekler diğerlerine göre daha avantajlıdır çünkü hangi vücut yapısı giyerse giysin diğer etek modellerine göre genellikle daha yakışır vaziyettedir. Mini etekte ise bacak güzelliği ilk gereklilik olarak kabul edilir.

Özellikle çalışan bayanlar ya da günü hareketli geçiren bayanlar için bakıldığında hem uzun hem mini etekler rahatlık bakımından kullanışlı olmayabilir. İşte bu noktada devreye böyle sorunlara neden olmayan midi etekler giriyor. Uzun ve mini etek modellerinin sunduğu ne varsa; seksilik, masumluk, ağırlık, her biri midi etekte ortak noktada buluşmuştur. Hem spor hem klasik olarak kullanılabileceği için de oldukça avantajlı bir modeldir.

Moda dünyasının son yıllarda hemen her yıl kreasyonlarında yer verdiği midi etekler aslında yeni tasarlanmış bir parça değillerdir. Geçmiş tarihlerdeki moda fotoğraflarına göz attığınızda model olarak günümüzdeki kadar çeşitli olmasa da midi denilen boyda etekler olduğunu görebilirsiniz. Geçmişin çalışan kadın tipini yansıtan klasik midi boy etekler, günümüzde birbirinden farklı kalıpta tasarlanıp üretilmektedir.

Ünlü modacılarda, giyim mağazalarında, hatta sokak aralarındaki dükkanlarda bile bulunabilen midi etekler doğru kombinlendiği takdirde çok şık ve farklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Midi etek kombinlenirken; üstte kullanılacak parçaların uyumuna, vücut tipine ve ayakkabı seçimine de özen göstermek gerekir. Etek, kişinin boyundan dolayı yanlış kullanıldığında modaya uyacağım derken çok vasat bir görünüme ulaşabilir. Kısacası uzun boylu ve kısa boylu bayanlar midi eteği farklı şekillerde kombinlemelidir.

Midi Etek Nasıl Giyilir?

Midi etek giyerken vücut yapınızı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Kısa boylu olan bayanlar midi boy tercih edecekse; kesinlikle beli yüksek olan modellerden kullanmalıdır. Üstüne tercih edeceğiniz bluz ya da gömlek her neyse eteğin içine sokularak kullanılmalıdır. Kısa boyun dezavantajını yok etmek için de ayakkabıyı stiletto ve bilek kısmı açık bir modelden tercih etmelisiniz.

Eğer boyunuz uzunsa midi boy etek giymek daha kolay olacaktır. Uzun boylu bayanlar eteğin hemen her modelini rahatlıkla tercih edebilirler. Boy sıkıntısı olmadığından da bluzları dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Boyun kesilmesi söz konusu olmadığından; ayakkabı tercihinizi kıyafetinize uygun her türde tercih edebilirsiniz.

Ara boy olarak da tanımlanan midi etekler, hem iş hem gündelik hem de özel davetlerin kurtarıcı parçalarındandır. Ama bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bacak boyunu olduğundan daha uzun gösteren midi etekler, doğru ayakkabılarla kombinlenmelidir. Örneğin baseni saran ve dize kadar dar inen midi etekleri, stiletto ile kombinlerseniz hem uzun hem de zarif bir görünüm elde edersiniz.

Midi etekler doğru kombinlendiği zaman basenleri gizler ve belin olduğundan daha ince görünmesini sağlar. Bu noktada yüksek bel kemerli midi etekler kullanmanız en doğru seçim olacaktır. Üzerinize giyeceğiniz bluzu hafif dökümlü bir şekilde eteğin içine sıkıştırırsanız da mükemmel bir görünüm elde etmiş olursunuz. Eteğin kesimi ise çan ve parçalı bir seçim yaparsanız boyunuzu uzun gösterirken vücut kusurlarını da kapatabilirsiniz.

Midi boy eteklerde kullanılan kumaş türüne de dikkat edilmelidir. Eğer kusursuz bir midi etek giymek istiyorsanız vücudunuzla uyumlu kumaştan dikilip dikilmediğine bakmalısınız. İnce krep tarzı bir kumaştan dikilen midi etekler, kusurlarınızı belli edecektir. Dalgıç kumaşlar ise olduğunuzdan daha kalın görünmenize neden olabilirler. Bu noktada midi etekleri deneyerek ve kumaş türlerini tanıyarak seçiminizi yapmalısınız.

Midi Etek Kombinleri Nelerdir?

Midi eteklerin kendi içerisinde birbirinden farklı modelleri vardır. Kesim olarak çan, dar ve kabarık gibi modelleri bulunmaktadır. Çan şeklindeki modeller daha modern ve tercih edilir olanıdır. Eğer çan modeli bir midi etek giydiyseniz, üzerine büstiyer tarzı dar kesim bir parça ile kombinlemek sizi oldukça zarif gösterecektir. Büstiyer hakkında fikir sahibi olmak için tıklayın.

Dar kesim olanlar ise kalem etek olarak da bilinen etek modellerindendir. Rahatlık bakımından dezavantajlı olduğu söylenebilir. Fazlasıyla kabarık olanlar daha çok özel günlerde tercih edilmelidir. Tarz olarak ise pileli ve düz şeklinde ayrılmışlardır. Bunun dışında kullanılan kumaşın çeşidine, üzerindeki detaylara göre çok sayıda çeşidi vardır. Tül, keten, pamuklu ve deri midi etekte en çok tercih edilen kumaş çeşitlerindedir. Bu etek modellerini sıklıkla detaysız bir şekilde görseniz de karşınıza kimi zaman önden düğmeli, kemerli çeşitleri de çıkabilir.

Midi eteklerin üzerine eteğin modeline göre dar klasik bluzlar, salaş gömlekler, sweatshirtler kullanabilirsiniz. Eteğin doğru kullanımını bildikten sonra ayakkabı olarak converse, stiletto, babet gibi modellerin tercih edilmesinde sakınca yoktur. Üstelik midi eteklerde renk uyumu da çok aranan bir durum değildir. Özellikle bahar aylarında pileli bir midi etek üzerine giyeceğiniz çiçekli bir bluzla çok taze bir görünüm elde edebilirsiniz.

Midi boy eteğinizi sade bir bluzla ve deri ceketle kombinleyebilirsiniz. Kısa topuklu bir ayakkabı ile görünümü tamamlayabilirsiniz. Her mekana uyum sağlayabilecek bir kombin elde etmiş olursunuz. Eteğin kesimi ise pileli, plise ve çan olabilir. Kloş etekler ise genel olarak sportif görünüme sahiptirler.

Bir başka kombin önerisi ise spor görünüm elde etmek için olacak. Metalik renkli plise model midi eteğinizi salaş bir kazak ve sneaker ile kombinleyebilirsiniz. Bileksiz bir sneaker olması boyunuzu kesmemesi için önemlidir. Saçlarınızı ise salaş bir topuzla veya atkuyruğuyla toplayabilirsiniz.

[renkbox baslik="Korse Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/korse-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/11/korse-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-zararlari-neler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Şık bir görünüm elde etmek için önerimiz ise midi eteğinizi dar bir bluzla kombinleyip, stiletto tarzı topuklu ayakkabı ve klasik bir çanta ile detaylandırabilirsiniz. Eteğinizi son yıllarda moda olan metalik kumaşlı ve pliseli bir model seçerek özel davetlere bile katılabilirsiniz.

Kalem bir midi etek giymek istiyorsanız birkaç farklı kombin yapabilirsiniz. Eğer fiziğinize güveniyorsanız dar bir atletle kombinleyebilirsiniz. Eğer salaş bir görünüm istiyorsanız aynı kombine bir ekose veya Jean gömlek ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde bol bir bluz veya salaş bir kazak da kullanabilirsiniz.

Yapacağınız kombini ayna karşısında mutlaka ince detaylarına kadar incelemelisiniz. Aynı şekilde kendinizle barışık olmanız son derece önemlidir. Eğer vücudunuzu iyi tanırsanız kendinize en yakışan kombini yaparsınız. Aynı zamanda bu sayede istediğiniz her modelde eteği giyme imkanını da bulmuş olursunuz.

Etekler kadınların hem iş hayatında hem günlük yaşamda vazgeçemediği parçalardan biridir. Birçok model ve boyda tasarlanabilen etekler arasında, ara boy dediğimiz midi etekler ise hemen herkesin tercihidir. Midi etekler dizin hemen altında biter, uzun ile kısa arasında bir boydur. Genelde hanımefendileri uzun gösterir. Ama doğru ayakkabı ve üst parçalarla kombinlemek gereklidir.
Sizin giymeyi tercih ettiğiniz midi etek kombini hangisidir? Nelerle giymeyi seçersiniz?
Kış ayları için en beğendiğiniz midi etekli kombini tarif eder misiniz?
Midi eteklerin boyunuzu kısa ve vücudunuzu tıknaz gösterdiğini düşünüyor musunuz?
Uzun çizmelerle midi etek giymeyi doğru buluyor musunuz?Okur Yorumları
  1. Geçtiğimiz senelerde yüksek ilgi çeken bu modelde etekler tekrardan yaklaşan yaz ayları için moda olmaya aday gözüküyor.

  2. Kesinlikle çok yararlı bir yazı olmuş.Ellerinize sağlık 😉

  3. Güzel etek kombinleri var, tabi her kadının tarzı farklı olduğu için çeşitli kombinler denenebiliyor.