Düztabanlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Düztabanlık 3 yaş altı çocukların % 70'inde görülen, ortopedik bir ayak problemidir. En basit tanımıyla; ayak tabanındaki iç kavisin olmaması veya çok az olma durumudur. 3 yaşına kadar bu durum normaldir, ama daha sonraki yıllarda ayaklarda ağrı, içe basma, hemen yorulma, şişme gibi sorunlar varsa, vakit kaybetmeden bir doktora gidilmelidir. Düztabanlığın nedenleri, belirtileri ve tedavisi bu yazıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Yetişkin bireylerde ayağın alt kısmında olması gereken kavisin yani ayak kemerinin bulunmaması düztabanlık olarak izah edilebilir. Ayak kemerini oluşturan lifler, topuk ve kemikleri birbirine bağlayan tendonlardır.

Alt bacaktan ayağa doğru inen birçok lif de ayak kemeri oluşumunu desteklemektedir. Bütün lifler sağlıklı ve düzenli çalıştığında ayak kemerleri kavisli bir şekilde meydana gelir. Sağlıklı çalışma görülmediğinde ise ayak kemeri oluşmaz.

Düztaban olma durumu, liflerinizin sağlıklı ve düzenli çalışmadığını gösterir. Emin olmak içinse küçük bir test yapabilirsiniz. Ayak tabanınızı ıslatıp, bu ıslaklığın net bir şekilde görüneceği bir zemine basın. Daha sonra ayak izinizi kontrol edin. Eğer yerde ayağınızın tamamının izi çıkmışsa o zaman düztaban olma ihtimaliniz yüksektir. Çocuklukta net bir şekilde görülemese de yetişkinlikte bu test ile düztaban olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Düztabanlık Nedir?

Ayak, yere her temas ettiğinde vücudun esneyerek yaylanma adı verilen davranışı yapmasını sağlar. Yaylanma davranışının yapılmasını sağlayan en önemli bölgelerden biri de ayak tabanının içidir. Eğer tabanda içe doğru kıvrımlı kavis yoksa buna düztabanlık denir. Henüz 3 yaşına kadar neredeyse tüm çocuklar düztabanmış gibi görünebilir. Daha sonra yavaş yavaş ayak kavis almaya başlar. Yetişkinlik sürecinde ise ayakkabı giymeye hatta yürümeye kadar pek çok şeye etki eden bir sorun haline gelir. Çocuklar henüz 8 yaşına geldiğinde bariz görülebilen bir düztabanlık varsa hangi çeşit düz tabanlık olduğunu bilmelisiniz. Eğer gelişimsel olan düztabanlık söz konusuysa sorun olmayabilir. Tedavi gerektiren düztabanlık varsa bu durum, sorun teşkil edecektir.

Düztabanlığın Nedenleri Nelerdir?

Pes planus olarak bilinen düztabanlığın iki temel sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri doğuştan gelen esnek tabanlılık olarak bilinen düztabanlıktır. Bu ciddi bir sağlık sorunu değildir. Doğuştan gelen düztabanlıkta dikkat çeken hastanın ayağının yük kaldırmadığında kavis bulundurmasıdır. Yük kaldıran ayakta ise kavis kaybolur. Bu tür ayak sorunu toplumda yaklaşık %20 oranında görülmektedir. Tedavi gerektirmemektedir.

Diğer düztabanlık ise sert düztabanlık olarak bilinen, tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Bunun temel nedeni ayak bileği içinde bulunan kemiklerin olması gerekenden farklı bir şekilde eklem yapmasıdır. Bu hastalık cerrahi müdahale gerektirir. Hasar alma, aşırı kilo, iltihaplanma, kırıklar, çıkıklar ve sinir hastalıkları da ayağınızda düztabanlığa neden olabilir.

Düztabanlığın Belirtileri Nelerdir?

Birçok kişide rahatlıkla gözlemlenebilen düztabanlık, sorun yaratmıyorsa tedavi ettirilmez fakat herkes bu kadar şanslı değildir. Ayakta devamlı ağrı, kolay ve çabuk yorulma, ayak tabanının şişmesi, içe basma, kaval kemiği ağrısı, parmaklarda ağrı ve şişme gibi belirtiler varsa doktor tedavisi gerekmektedir. Düztabanlığın bir diğer belirtisi ise devamlı nasırlanan ayaklardır.

Ayakkabılarınızı doğru seçtiyseniz ve ayağınızda nasırlanma varsa bunun sebeplerinden biri de düztabanlı oluşunuz olabilir. Bir de az önce bahsettiğimiz, en kolay gözlemlenen belirtisi vardır. Normal insanlar yere bastığında ayağın orta kısmında yer alan boşluk zeminde iz bırakmaz. Oysa düztabanlık sorunu olan kişiler, zeminde ayağın tamamının izini bırakacaktır. Bu da düztabanlığın en basit ve anlaşılır testlerinden biridir.

Düztabanlıktan Korunma Yolları Nelerdir?

Düztabanlıktan korunmanın ilk kuralı doğru ayakkabıyı tercih etmektir. Doğru ayakkabı denildiğinde akla ilk gelen ortopedik ayakkabılar ise yanlış bir inanıştır. Ortopedik ayakkabı ayak sorunu yaşayan kişiler için doktor tarafından tavsiye edilir. Sizler henüz düztaban değilseniz ayağınızın kavis kısmını destekleyecek, kavis dolduran ayakkabıları tercih etmelisiniz. Eğer düztabanlık belirtilerinden herhangi birkaçı dikkatinizi çektiyse önlem almak için ayak egzersizlerini yapmalısınız.

Düztabanlığın Tedavisi Nedir?

Düztabanlık tedavisine başlayabilmek için her şeyden önce doğru teşhisin yapıldığından emin olunmalıdır. Hastada görülen esneklik temelli mi yoksa tedavi gerektiren sert düztabanlık mı bu bilinmelidir. Daha sonra eğer hasta çocuksa ve ağrı söz konusu değilse yalnızca süreç takip altında tutulur. Ağrı görülen çocuklarda özel taban tedavisi görülür. Ağrıyı hafifletici ilaçlar verilir. Fizik tedavi ve ortopedik ayakkabı kullanımı, tedavinin en önemli aşamalarıdır. Düztabanlık sorunu olan insanlar, kesinlikle topuklu ayakkabı giymemelidir. Düztabanlıkta cerrahi müdahale yalnızca kemik sorunlarında ortaya çıkar, yani her zaman ameliyat gerekmez. Çocukluk döneminde gereken tedavi yapılmadığında yetişkinlikte cerrahi müdahale gerekecektir.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Kizim asiri ice basik duz taban kavis yok onbir yasinda disardan bakinca hasta zihinden ozurluymus gibi yuruyo ne yapmaliyom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler