Çıban Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Çıban kıl köklerinden veya yağ bezlerinden giren Stafilokok bakterisinin oluşturduğu, ağrılı, apse şeklindeki iltihabi bir durumdur. Deride meydana gelen çıban önemsenmeyip kendi haline bırakılırsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çıbana sebep olan etkenler arasında; doku zedelenmesi, yaralanmalar ve böcek ısırmaları yer alıyor. Bu açık yerlerden giren bakteriler ise çıban oluşmasına yol açmaktadır.

Çıban, vücudun herhangi bir yerinde çıkması muhtemel olan ve içi irin dolu, iri sivilce görünümündeki oluşumlardır. Sadece gözle görülebilir şekilde vücudun dışında çıktığı zannedilse de, iç organlarda da çıban çıkma olasılığı vardır. Stafilokok adı verilen bir bakteri türünün neden olduğu çıban, bu bakterinin yaygın bir şekilde her yerde bulunmasından dolayı, pek çok kişide görülebilen bir durumdur.

Kıl köklerinden vücuda giren mikrop ve bakterilerin yağ bezelerine ulaşarak orada artıklarının birikmesi sonucunda çıban oluşmaktadır. Ciltte bakterilerin neden olduğu enfeksiyon olarak adlandırılabilecek çıban, tedavisi mümkün olsa da, zamanla tekrarlama olasılığı bulunan bir rahatsızlıktır.

Reflü Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Pek çok kişi çıbanı hafife alsa da, mutlaka doktor tarafından müdahale edilmesi gerekir. Aksi halde enfeksiyonun tüm vücuda yayılma ihtimali gibi ciddi durumlar ortaya çıkabilir.

Çıban Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı cildin enfeksiyon kapması sonucunda çıban çıkmaktadır. Çıban deride bazen de iç organlarda meydana gelir, ağrılı apse şeklindedir ve dokunulduğunda son derece sert bir doku halindedir. Oluşan çıban bazı kişilerde hafif seyrederken bazı kişilerde çok ağır ilerlemektedir. Bu durum kişilerin bağışıklık sistemlerinin ne denli güçlü olduğu ile ilgilidir.

İlginizi Çekebilir: Dil Ülseri Nedir?

Çıban sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme şekli ile bağışıklık sistemi güçlendirilmeli ve bakteri ve mikroplara karşı daha dayanıklı bir bünyeye sahip olunmalıdır. Ayrıca çıbanın çıkmasında hijyen kurallarına dikkat etmeme ve kişisel temizliğin aksatılması gibi faktörlerde etkilidir.

Çıbanın Nedenleri Nelerdir?

Çıban, tek bir nedene bağlı olmayan, çevresel ve genetik gibi faktörlerle de ilgili olan bir hastalıktır. Böcek ısırmaları, yaralanma ve doku zedelenmesi gibi durumların sonrasında çıbanın oluşması söz konusudur. Genellikle çıbana neden olan faktörlerin başında bazı bakteri ve mikroplar gelmektedir. Çıbanın çıkmasını ve ilerlemesini engellemek için, elde olan sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Çıban genellikle yavaştan kızarıklık ile başlar ve ateşle birlikte hafif bir şekilde seyreder. Çıbanın tedavisini evde kendi kendine yapmaya çalışanlar, çıbanı sıkma şeklinde iltihabı akıtmaya çalışırlar. Ancak bu müdahale kişinin sağlığı için oldukça sakıncalı olup, iltihabın tüm vücuda yayılarak daha ciddi boyuta ulaşmasına neden olabilir.

Çıbanın Belirtileri Nelerdir?

Çıban en fazla bağışıklık sistemi zayıf olan ve beslenme şekli sağlıksız olan kişilerde çıkar. İlk başta kızarıklık olarak vücudun herhangi bir yerinde kendini gösteren çıban zamanla iltihaplanarak daha ciddi boyuta ulaşır. Kızarıklığın olduğu bölgenin yüksek ateşi de çıbanın belirtileri arasındadır.

Çıbandan Korunma Yolları Nelerdir?

Çıbandan korunmak ve çıkmasını önlemek için yapılması gereken dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek olmalıdır. Sonrasında temizlik kurallarına her daim dikkat etmek de, çıban çıkma olasılığını düşüren alışkanlıklar arasındadır. Ayrıca sigara ve alkol kullanan kişilerde çıban çıkma olasılığının daha yüksek olmasından dolayı, en ufak bir belirtide hemen doktora başvurulmalıdır. Ailesinde herhangi bir kişide sürekli çıban çıkıyorsa, siz de her ihtimale karşı belirli periyotlarda doktora gidip, muayene olmalısınız.

Çıbanın Tedavisi Nedir?

Çıbanı basit yöntemlerle geçirmek mümkün olsa da, mutlaka tedavi adı altında profesyonel müdahalenin yapılması da şarttır. Genelde evde bitkisel yöntemlerle tedavi edilmek istenen çıban için, limon ve papatya suyu gibi kompresler iyi gelmektedir. Doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanımı da çıbanın kısa sürede tedavi edilmesini sağlar. Çıban şeker hastalarında ve diğer kronik rahatsızlığı olan kişilerde daha fazla dikkat gerektiren bir durumdur. Bu insanlarda çıbanın geçme süresi daha uzun sürmektedir. Bu nedenle iltihap tüm vücuda yayılmadan gerekli önlemler alınmalıdır. Ayrıca uzun süre geçmemesine karşın tüm belirtileri olup baş vermemiş olan çıbanlar için de, geç kalınmadan doktora görünmek gerekir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler