Aft Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ağız içerisinde, özellikle de dudaklarında sürekli aft çıkan insanlar, bunun ne kadar huzursuz edici bir durum olduğunu bilirler. Beyaz halka şeklinde kendini gösteren aft, yemeden içmeye her şeye engel olur. Adeta dişler dökülecek gibi sızı meydana getirirler. Aftın nedenlerini ve aft oluşmasını önlemenin yollarını şu şekilde siz değerli okuyucularımızla paylaştık.

Mukozal hasar olarak tanımlanan aft, ağız içi yaralarıdır. Ağızda, dil, diş eti, dudak ve yanaklarda meydana gelmektedir. Bir tane yara olabileceği gibi birden fazla yara da oluşabilir. Aft, yenilen besinden suyun sıcaklığına kadar hassasiyet gerektiren bir rahatsızlıktır. Minör, major ve herpetiform aft olmak üzere üç çeşitten oluşmaktadır. Yemek yemekten su içmeye kadar hatta tükürük salgısını kontrol edememeye kadar pek çok sorun yaratmaktadır.

Hemen hemen toplumun %25’lik diliminde rastlanan aft, kadınlarda daha çok görülmektedir. Kadınlardan sonra en çok ergenlerde görüldüğü tespit edilmiştir. Ağız içi yaraların pek çok sebebi bulunmaktadır. Oluşan yaranın sebebini doğru tespit edebilmek önemlidir.

Çünkü uygulanan yanlış tedavi, yaranın genişlemesine, kalıcı olmasına neden olabilir. Kendiliğinden iyileşen aftlar olduğu gibi doktor müdahalesi gerektiren yaralar da bulunmaktadır. Her ne sebepten olursa olsun beklemeye gerek olmaksızın ilaç kullanmanız, rahatsızlığı kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Aft (Ağız Yarası) Nedir?

Ağızda farklı sebeplerden meydana gelen yaralara aft veya aftöz ülser adı verilir. Yaralar daha çok dudak içlerinde, damaklarda, dil altında ve yanaklarda ortaya çıkmaktadır. Bu bölgeler, ağız içinde en hassas olan bölgelerdir. Bu nedenle yara oluştuğunda yediğiniz ya da içtiğiniz sıcak besin, canınızı iki katı yakar. Hatta dil altında meydana gelen aftlar çok ağrı verici olabilir. Yara, zamanla iyileşebileceği gibi ilerlemesi durumunda yutkunmaya engel olacaktır. Yediğiniz besinin ağzınızda dolaşmasına ya da tükürük salgınızı kontrol etmenize kadar sorun yaratacaktır. Aft ve uçuk, dil ülseri denilen hastalığın içerisinde yer almaktadır. (Dil ülseri nedir?)

Aftın Nedenleri Nelerdir?

Aftın meydana gelmesinin birden fazla sebebi bulunmaktadır.

  • Bunlardan ilki vitamin ve mineral eksikliğidir. Vücudunuzda B12 vitamini, çinko ve demir eksikliği varsa aft oluşması kaçınılmazdır.
  • Ağız içi yaraları bir diğer nedeni, ağız bakım ürünleridir. Özellikle gargaralar, ağzınızın tahriş olmasına ya da alerjik reaksiyon göstermesine sebep olabilir. Aft oluşmasına engel olmak için gargara ya da diş macununun sodium lauryl sulfate içerip içermediğini bilmelisiniz.
  • Aftın bayanlarda daha sık görülmesinin temel nedeni hormonsal değişikliklerdir. Özellikle adet sürecinde yaraların çok sık görüldüğünü bilmelisiniz.
  • Stres, pek çok hastalığa kaynaklık yaptığı gibi ağız yaralarına da zemin hazırlamaktadır. Devamlı gergin ve endişeli olan vücut, tepkisini bu şekilde ortaya koyabilir.
  • Helikobacter Pylori adından bakteri ağız içerisinde, aft ve benzeri yaraların oluşmasına neden olur.
  • Bunlardan başka çölyak hastalığı, behçet hastalığı, ülseratif kolit gibi hastalıklar afta sebep olabilmektedir.

Aftın Belirtileri Nelerdir?

Özellikle yumuşak epitel hücrelerde meydana gelen ağız içi yaralar, birçok kişinin yaşam standardını düşürmektedir. Beslenmekten su içmeye kadar ağız yoluyla yapılan pek çok şeyi engellemesi, aftın bir an önce çözülmesini zorunlu kılmaktadır. Aft, ilk olarak kızarıklık ve kaşıntı şeklinde kendini hissettirir. Sonrasında beyaz, içi çukur halkalar meydana gelir. Arkasından bu beyazlıklar, kırmızı renk alır. Zaman içerisinde büyüyen ve genişleyen halkalar, koyu kırmızı hale gelir. İlk belirtilerin ardından hafif su toplamış şeklinde görünse de aslında öyle değildir. Yalnızca biraz beyaz olduğu için öyle hissettirecektir. Belirtiler sonrasında ağrı ve yanma meydana gelebilir.

Afttan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Aftı önlemeye çalışmak aslında bir nevi tedavi uygulamaktır. Eğer ağzınızda sürekli aft çıkan biriyseniz, aşağıda sıraladığımız uygulamaları yaptıktan sonra, kesinlikle azalma olduğunu gözlemleyeceksiniz.

  • Afttan korunmanın ilk kuralı, asitli ve aşırı sıcak gıdalardan uzak kalmaktır. Asitli ve sıcak besinler, ağzı tahriş ederek yara oluşmasına sebep olur.
  • Ağzınızda yara oluşmasına engel olmak isterseniz her gün su ve karbonattan oluşan gargara ile ağız içini temiz tutmalısınız. Karbonatın faydaları için tıklayın.
  • Korunmanın bir diğer yolu tuz ile bakım yapmaktır. 1 çay kaşığı tuzu, yarım çay bardağı su içine atarak karıştırın. Arkasından pamuk yardımıyla ağzınıza tampon yapın. Yara henüz oluşmadan sönecektir.

Aftın Tedavisi Nedir?

Aft için herhangi bir tedavi uygulanmasa dahi kendi kendine yaklaşık 10-12 günde iyileşebilmektedir. Bu süre içinde geçmiyorsa ya da kendini sık sık tekrarlıyorsa bu durum, farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Muhakkak doktora gösterilmelidir. Tedavi, genellikle altta yatan sebebin çözülmesiyle sağlanır. Eğer vitamin eksikliğinden ortaya çıkıyorsa bu eksiklik giderilir, acı ve ekşi kullanımından kaynaklanıyorsa bu besinler bıraktırılır. Doktorlar, bu süreçte tedavi için su ve karbonattan oluşan kremleri önermektedir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler