Albümin Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Albümin Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Albümin kan plazmasında bulunan bir maddedir. Sağlıklı ve yetişkin bir bireyin karaciğerinde günde yaklaşık 12-14 gram albümin sentezi yapılır. Karaciğer hastalığı olanlarda, yaşlılarda ve beslenme bozukluğu olan insanlarda albümin sentezi azalır. Bu da beraberinde bir takım sorunları getirir. Albümin hastalığının sebeplerinin, belirtilerinin ve tedavisinin anlatıldığı yazımız oldukça detaylı bilgiler içermektedir.

Yasemin Saygın

Albümin Latince albumen (yumurta beyazı) sözünden türetilmiş bir kavramdır. İlk keşfedildiği zamanlarda, suda çözünebilen ve sıcakta pıhtılaşan proteinler sınıfına albumen adı verilmiştir. Fransız doktor Antoine Fourcroy 1800 yılarında yaptığı kimyasal testler sonucunda, hayvan dokularının üç ana bileşeninin albümin, jelatin ve fibrin olduğunu göstermiştir. Albümin yani serum albümini dediğimiz madde insan ve diğer tüm memeli canlıların kan plazmasında bulunan bir proteindir.

Albümin kanda bulunan proteinlerin yaklaşık % 60 kadarını oluşturur. Kanda bulunmasının yanında doku sıvılarında, gözyaşı, ter, mide suları, safra, kas ve deri olmaz üzere vücudun her yerinde bulunmaktadır. Albümin maddesinin en önemli görevi kan ile doku sıvıları arasındaki suyun dengelenmesini sağlamaktır.

[renkbox baslik="Menenjit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/menenjit-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/menenjit-hastaligi-hakkinda-bilgi.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Teknolojinin gelişmesi ve insanların daha hareketsiz yaşamaya başlamasıyla ortaya çıkan hastalıklardan bir tanesi de albümin hastalığıdır. Genel itibari ile boşaltım sisteminin idrar boşaltımı kısmında soruna neden olan bu hastalığın böbreklerle bağlantısı olduğu bilinmektedir.

Albümin Hastalığı Nedir?

Albümin Hastalığı Nedir?Böbreklerde başlayan bir sıkıntı sonucu idrarda albümin maddesinin bulunmasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa albümin hastalığı denir. Albümin hastalığına maruz kalan kişilerde idrarını yaparken sancı, yanma ve idrarda kan gelme durumları gözlenir. Ayrıca idrarlar da bulanık renklidir ki, bu böbreklerde iltihap oluşumunun kanıtı olarak gösterilebilir.

Albümin Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Albümin Hastalığının Belirtileri Nelerdir?Hastalık ilk başlarda idrarda sancı ile ortaya çıkacak, bu şikayeti idrar yaparken kanlı idrar ve acılı idrar gibi nedenler takip edecektir. Böbreklerde iltihap oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkta idrarın dışarı atılması durumunda bulanıklık gözlenir. İdrarın kanlı olması ilk başlarda nadir olarak görülse de hastalık tedavi edilmez ve ilerlemesine izin verilirse kan sürekli hale gelebilir.

Bütün bunlara ek olarak hastaların elleri ve daha çok ayakları şişer. Bu durum, yüksek oranda görülen ödem ile bağdaştırılabilir. Öyle ki bu hastaların ayaklarına parmakla basıldığında, parmak ayak içerisine çöker ve kısa bir süre iz olarak kalır. Hastalığın bir de vücuda yerleşmeden idrarda görülme olasılığı vardır. Bu durum aşırı stres ya da yorgunluk dönemlerinde gözlenebilir, ama bu şekilde gerçekleşen albümin atımları kısa süreli olduğu için şişmeler gibi belirtiler gözlenmez.

Albümin Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Albümin Hastalığının Nedenleri Nelerdir?Albümin vücuttaki kan plazmasının içerisinde yaygın olarak görülen bir maddedir. Böbreğin yeterli miktarda çalışmaması ya da herhangi bir nedenle görevini gerçekleştirememesi durumunda hastalık olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan nedenlerden bir tanesi de protein diyetlerinin uzun süre uygulanması ve aşırı spor sonucu protein hasarı yaşanması olarak gösterilmektedir. Bunların yanında albümin piyelit, sistit ve üretrit gibi bazı hastalıkların sonucu olarak da gözlenebilir.

Albümin Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Albümin Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Albümin tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır. Bunun için doktora başvurmak ve önerilen ilaçları kullanmak gerekir. İlaç tedavisine ek olarak kişi evde süt kullanımını arttırmalı, haşlanmış patatesi daha fazla tüketmeli ve elde yapılmış olan muhallebiden de sıkça tüketmelidir.

Baharatlı yiyecekler ve biber gibi maddeler albümini azdırıcı bir etki gösterir. Turşu ve tuz gibi besinlerden mutlaka uzak durularak, kahve alımları da sona erdirilmelidir. Buna ek olarak da fazla su içilmesi önerilmeyen tek hastalık olarak göze çarpmaktadır. Tüm bu önlemler ve tedavi uygulanırken doktorun öngördüğü tarihlerde albümin ölçümleri yapılmalıdır. İdrarda dışarı atılan albümin miktarında azalma varsa tedavi başarılı olmuş demektir ve doktorun belirlediği süre boyunca devam edilmelidir.

Albümin hastalığına bazı bitkisel çözümler ise şu şekildedir;

  • Susam ve Sarısabır: Havana 3 çay kaşığı susam ve yarım çay kaşığı sarısabır eklenerek ezilir. İyice dövülen bu karışım sabahları 1 çay kaşığı alınarak su ile içilir. Bu kür albümin belirtileri giderilene kadar uygulanmalıdır.
  • Lahana Kürü: Lahana suyu albümin hastalığında tedavi edici bir özellik taşır. Haşlanan lahananın suyu süzülmeli ve her öğünden önce 1 su bardağı içilmelidir.
  • Tereotu Kürü: 1 litre suyu 1 avuç kadar tereotu ile karıştırarak 15 dakika kadar kaynatın. Sonra da süzerek her gün 1 su bardağı kadar tüketin.
Okur Yorumları