Badem Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Badem Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Badem yağı günlük hayatta en çok kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Piyasada genellikle kaş, kirpik ve saçların daha sağlıklı olmasına yönelik reklamı yapılsa da badem yağının dahili kullanımda da birçok faydası bulunuyor. Doğru ve güvenilir yerlerden temin edeceğiniz badem yağının en önemli faydaları, kullanım şekli ve olası yan etkileri şöyle...

Yasemin Saygın

Badem yağı ortaya çıktığından beri birçok alanda kullanılan zararsız bir yağdır. Sağlık açısından çok faydalı olan badem yağı doğru kullanıldığında kısa sürede fayda etmektedir. Özellikle saç ve cilt bakımı alanında etkili olan yağ, bu özelliği nedeniyle günümüzde artık kozmetik ürünlerinin içeriğinde de yer edinmiştir.

Badem yağı bol miktarda K ve A vitamini içermektedir. Bu iki vitamin insan vücudunda birçok önemli etkiye sahiptir. Yoğun protein içermesi bakımından da farklı etkileri ile badem yağı, rahatlıkla tercih edilebilecek doğal bir yağdır. Kullanılan badem yağının nasıl elde edildiği, saf badem yağı olup olmadığı önemli konulardır. Badem yağının kullanımında genel anlamda herhangi bir zarar söz konusu olamaz.

[renkbox baslik="Leylak Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/leylak-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/09/leylak-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kullanımında olumsuz durumlarla sonuçlanan nadir bitkisel yağlardan bir tanesidir. Özel hassasiyetleri olanlar dışında herkes badem yağını rahatlıkla kullanabilir. Badem yağının nasıl kullanılacağı, hangi miktarda kullanılacağı bilinmezse, yağ amacına ulaşamaz.

Badem Yağı Nedir?

Badem yemişinin özünden elde edilen yağa badem yağı adı verilmektedir. Badem yağı geniş bir kullanım alanına sahiptir. Badem ağacının tohumlarından soğuk sıkım yöntemiyle alınan bu yağ soluk sarı renkte ve ceviz tadındadır. Badem yağının kullanımı zorlaştıracak ağır bir kokusu yoktur. Badem yağı içerik bakımından zengindir.

İçinde çeşitli yağ asitlerini barından yağ özellikle kuru ve çatlak ciltler için olumlu etkiler sağlar. Badem yağı içinde %68 oranında oleik asit, %25 oranında linoleik asit, %4 oranında palmitik asit, %1'er oranda da stearik, linolenik, palmitoleik asitler bulunmaktadır. Badem yağının kıvamı çok yoğun değildir.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağının nasıl kullanılacağını doğru olarak anlamak için öncelikle bu yağı ne için kullanacağınızı netleştirmelisiniz. Uygulama alanına göre miktar ve yöntem değiştiğinden tek bir kullanım biçiminden söz edilemez. Badem yağının ağız yoluyla kullanımı da söz konusudur. Böyle bir kullanımda seyreltme önemli bir husustur. Seyreltme için sudan faydalanılabilir.

Badem yağını cilt için uygulayacaksanız badem yağı ile hazırlanan çok faydalı kürü kullanabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı badem yağı ile yarım avokadoya ihtiyacınız olacaktır. İlk olarak avokadoyu püre haline getirin ve içine badem yağını ilave edin. Dilerseniz bir yemek kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Hazırlanan karşımı cildinize, masaj yöntemi ile 20 dakika boyunca iyice yedirin. Sonrasında ılık su ile duralama yaparak bakım kreminizi sürebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır. Avokado meyvesinin özelliklerine ve faydalarına bu yazıda değinmiştik.

Badem yağını saç bakımında kullanacaksanız yine özel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Hepsinden aynı oranda olacak şekilde Hint yağını, zeytinyağını ve badem yağını karıştırıp saça sürebilirsiniz; 15 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Uygulamayı haftada bir kez yapmak yeterli olacaktır.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Badem yağı saça uygulandığında saç derisini koruyarak birçok soruna çare olur. Kuru saçların nemlendirilmesi, kepek sorununun ortadan kalkması badem yağı kullanımı ile mümkündür. Saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız, sizi buraya alalım. Badem yağının en çok bilinen faydaları şunlardır;

  • Yemeklere eklenen bir iki damla badem yağının kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.
  • Badem yağı sayesinde kolesterol düşürülebilir; tansiyon düzenlenebilir.
  • Badem yağı düzenli olarak kullanıldığında vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve enfeksiyonlara karşı dirençli hale getirmektedir.
  • Yemeklere eklenen badem yağı, bağırsak hareketlerini de düzene sokar.
  • Son dönemde yapılan araştırmalar, badem yağının sinir sistemini ve hafızayı koruduğunu da ortaya çıkartmıştır.
  • Badem yağı ile vücuda yapılan masaj, kan akışının hızlanmasına, kemiklerin gelişimine fayda sağlar. Gergin ve ağrılı kaslarınız varsa badem yağı ile masaj yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Masaj ve teknikleri hakkında bilgi almak için tıklayın.
  • Tırnaklarınızın kırılmasından, soyulmasından, geç uzamasından şikayet ediyorsanız badem yağı size yardımcı olacaktır. Bunun için badem yağını doğrudan tırnak üzerine sürerek uygulama yapmanız mümkündür.
  • Uzun kirpikler, kalın kaşlar da badem yağı ile hayal değil. Göz içine yaklaştırmadan pamuk yardımı ile kirpiklere sürülen badem yağı kirpikleri güçlendirecektir. Aynı uygulamayı kaşlarınız için de yaparak seyrek kaş sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Badem Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Badem yağı doğal olarak bademden, soğuk sıkım metodu ile elde edilmişse yan etkisi yoktur denebilir. Ağız yoluyla kullanılacağı zaman suyla ya da yemekle inceltilmesi yan etki ihtimalini en az seviyeye çekecektir. Badem yağının emziren anneler ve hamileler üzerinde kullanımına yönelik yeterli sayıda araştırma yoktur. Hem anne hem bebeğin sağlığını riske atmamak adına kullanmadan önce doktora danışmak en doğrusudur.

Bünyesi aşırı alerjik olanlar, protein ile ilgili sorunları olanlar badem yağından uzak durmalılar. Bazı araştırmalarca badem yağının diyabet hastaları için iyi olmadığı savunulmaktadır. Diyabet hastası olanlar kullanım öncesi doktorlarına sormalıdır. Badem yağı kan basıncını etkilediği için planlanmış ameliyatlardan en erken bir hafta öncesinde kullanıma son verilmelidir.

[renkbox baslik="Ylang Ylang Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/ylang-ylang-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/ylang-ylang-yagi-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Eğer planda olmayan bir ameliyat söz konusu ile doktora badem yağı kullanımından mutlaka bahsedilmelidir. Badem yağının zararlı olmaması için yapılması gereken en önemli şey; güvenilir bir yerden, saf badem yağı satın almaktadır.

Badem yağı en çok saçlara ve cilde olan faydaları ile bilinmektedir. Bilgihanem.com okurları için hazırladığımız yukarıdaki yazıda, badem yağı hakkında merak edilen tüm konulara değinmeye çalıştık.
Badem yağını bugüne kadar herhangi bir alanda kullandınız mı?
Saçları için badem yağını kullananlar ne gibi olumlu etki gördüler?
Badem yağını cildine uygulayanlar herhangi bir yan etki veya tahriş gördüler mi?
Badem yağını saç ve cilt dışında başka hangi alanlarda kullanıyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Ben saçlarım ve kaşlarım için uyguluyorum, cidden çok işe yarıyor.

  2. Tatlı badem yağını sakal için kullanmayı düşünüyorum daha sık ve kalın olmaları için etki görürmüyüm ne kadar sürede etkisini hissettirir bana