At Kestanesi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

At Kestanesi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

At kestanesi, özünde zehir barındırdığı için toplanması ve kullanılması bilinçli kişilerce yapılmalıdır. At kestanesi içeren kremler ve yağlar kan dolaşımı hastalıklarından, cilt problemlerine kadar birçok hastalığa büyük ölçüde kesin çözümler sunar. Konu ile ilgili daha fazlası için yazımızı okuyunuz.

Yasemin Saygın

Doğru toplanıp doğru şekilde değerlendirildiğinde oldukça etkili bir bitki olan at kestanesi, verim alınabilecek sağlıklı mucizelerden biridir. Bunun yanında yanlış kullanım sonucunda insan hayatını olumsuz yönde etkilediğinin de altını çizmeden geçmeyelim. 

At kestanesi, modern çağ insanının sorunlarından pek çoğuna çözüm olabilmektedir. Yabani olarak yetişen ve uzun süredir insanlık tarihine hizmet eden at kestanesi aynı zamanda bilinen en eski tıbbi ilaçlar arasında yer almaktadır. 

[renkbox baslik="Ağaç Kavunu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/agac-kavunu-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/agac-kavunu-nedir-cesitleri-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Başta Anadolu olmak üzere Balkanlar, Çin ve Roma tarihinde at kestanesinin kullanımıyla ilgili pek çok efsaneye ulaşmak mümkündür. Hem olumlu hem de olumsuz duyumların çokça alındığı bitki, doktor onayı alınmadan kullanılmamalıdır. Aksi halde sağlıklı sonuçlar elde etmek oldukça zor olacaktır.

At Kestanesi Nedir?

At Kestanesi Nedir?

Dünyanın pek çok noktasında farklı isimlerle anılan at kestanesi genellikle Hint kestanesi ve Marronnier d’lnde isimleri ile bilinmektedir. Birçok faydası olan bu bitki, bilim dünyasında ise Aesculus Hippocastanum ismiyle anılmaktadır. Atkestanegiller (Sapindaceae) familyasına dahil olan at kestanesi, süs bitkisi olarak yetiştirilen özel bir türdür.

Genellikle peyzaj dekorasyonunda önemli bir noktada olan ağaç aynı zamanda tıp dünyasında ilaç üretimi için de özel olarak yetiştirilmektedir.  Beş parmak şeklinde yapraklardan oluşan ağacın iri dikenli top şeklinde meyveleri bulunmaktadır. Aynı isimli meyveler oluşmadan, Nisan ve Temmuz aylarında çiçeklerinin açtığı bilinmektedir. Sonbaharda toplanan at kestanesi meyveleri daha sonra hangi amaçla kullanılacaksa ona göre hazırlanıp işlem görmektedir.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

At kestanesi, toplayan kişinin bilinçli olması şartıyla kullanabileceği bir meyvedir. Daha önce at kestanesi toplamamış biri için oldukça sakıncalı olduğu unutulmamalıdır. Eğer şimdiye kadar hiç yemediyseniz, yanınızda bilinçli biri ile at kestanesi meyvesini tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

At kestanesinin en sık kullanıldığı alan alternatif tıptır. Pek çok hastalığa şifa olması nedeniyle tıp dünyasında ilaç etkeni olarak yer aldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra en az ilaç sanayi kadar kozmetik dünyası tarafından da kullanılan bir meyve olduğu bilinmektedir. At kestanesi cilde faydalı ve oldukça kısa sürede etkili olan bir meyvedir. Bu sebeple kozmetik dünyasında da sıklıkla karşılaşmak mümkün olacaktır.

Evde at kestanesi kullanmak isteyen bireyler önce kestaneleri temizlemeli daha sonra ince ince kıymalıdır. Bir kahve kaşığı kestaneyi, 0,5 litre suyun içinde haşlamaya bırakmalıdır. Haşlanan suda yaklaşık 2 saat dinlendirmeli daha sonra günde 2 kez yemeklerden 1 saat önce tüketmelidir. Haşlama şeklinde kullanım kesinlikle bilen kişiler tarafından uygulanmalıdır.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At kestanesi, romatizma kaynaklı tüm ağrılara iyi gelen bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle özellikle yağı veya kremi oldukça yaygın olarak satılmaktadır. Doktorunuz onayladığı takdirde ilaçlarınıza ilave olarak at kestanesinden faydalanmanız mümkündür. Bunun yanı sıra vücudunuzda kas ağrısı, boyun çevresinde tutulma ve eklem rahatsızlıkları mevcut ise at kestanesinden faydalanmanız mümkündür. Grip ve nezle üzerinde oldukça etkili olan at kestanesi, antioksidan özelliğine sahip olduğu için bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır.

At Kestanesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

At kestanesinin cilt üzerinde kısa sürede etkili olduğu bilinmektedir. Bu etkilerden en çok dikkat çeken ise leke çıkarıcı özelliğidir. Cildinizde güneşten ya da sivilcelerden kaynaklanan lekeleri at kestanesi kremi ya da jeli ile rahatlıkla çözüme ulaştırabilirsiniz. Bununla beraber ciltte zaman zaman görülen aktif sivilcelerin sönmesini sağlayan at kestanesi sivilce iltihaplanmasının da önüne geçmektedir.

Cildinizde oluşan herhangi bir sivilcenin üzerine hafif şekilde uygulamanız da oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Kırmızı kılcal damar belirginliğinden şikayetçi olan kişiler için at kestanesi olumlu sonuç verecektir. Cildinizde renk eşitliği de sağlayan ürün, doğru tüketildiğinde gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır.

At Kestanesi Kremi Nedir? Ne İşe Yarar?

At kestanesi meyvesinin işlenmiş, kozmetik ya da ilaç sanayisinde elden geçirilmiş versiyonuna at kestanesi kremi adı verilmektedir. Uzun süredir kullanılan krem, insan cildi ve sağlığı açısından oldukça olumlu etkiler yaratmıştır. Kullanan pek çok insana varis, burkulma, kırık ve eklem ağrısı için oldukça faydalı olmuş bir kremdir. At kestanesi kremi tüm faydalarının yanı sıra regl döneminde ağrı sorunu yaşayan bayanlara da fayda sağlamaktadır. Kremle yapılan masajlar karın ve kasık bölgesinde acı azaltma etkisi göstermektedir.

At Kestanesi Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

At kestanesinin işlem gördükten sonra damıtılması ile elde edilen yağa at kestanesi yağı ismi verilmektedir. Yağın özellikle kan dolaşımı üzerinde yoğun etkileri olduğu bilinmektedir. Kılcal damarların geçirgenliğini artıran at kestanesi yağı, kan dolaşımını hızlandırdığı için metabolizmanın kendini toparlamasını sağlamaktadır.

[renkbox baslik="Kapari (Gebre Otu) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kapari-gebre-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/kapari-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yağ düzenli kullanıldığı takdirde cilt sorunlarının çözüme ulaşması çok daha kolay olmaktadır. Kısa sürede emilen ve cildin lekelerden aknelere kadar sorunlarının çoğuna çözüm olan at kestanesi yağı aynı zamanda yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı da mümkün kılmaktadır. Basur tedavisinde kullanılır. At kestanesi yağını pamukla problemli bölgeye sürerek alternatif yöntemle iyileşmeye yardımcı olabilirsiniz.

At Kestanesinin Yan Etkileri Nelerdir?

At Kestanesinin Yan Etkileri Nelerdir?

At kestanesinin bilinçsiz kullanımı kişilerin hayatlarını riske atmalarına neden olabilmektedir. Özünde öldürücü bir zehre sahip olan kestane doğru temizlenmediğinde, zehirden arındırılmadığında geri dönüşü olmayan olumsuzluklara sebebiyet vermektedir. Yapraklarında, meyvesinde, dal kabuklarında, çiçeklerinde ve ham tohumunda zehir bulunmaktadır. Sadece tohumlarının kullanılması önerilir.

Kan dolaşımını hızlandıran at kestanesi, kan incelten ilaçlar kullanan bireyler tarafından kullanılmamalıdır. Kanama sorunu olan, kan hastalığı taşıyan bireylere faydadan daha çok zarar verecektir. Çok fazla tüketilmesi durumunda böbreklere de zararı olan ürünün az miktarda, doktor onaylı kullanılması gerekmektedir. Hamile ve emziren bayanların doktoruna danışmadan kullanması önerilmez.

At kestanesi hem zehri hem şifayı birlikte barındıran mucizevi bir bitkidir. Cilt lekerleri, kan dolaşımı hastalıkları, varis gibi birçok probleme birebir alternatif tedavidir. İlaç yapımında da kullanılan bitkinin etkisi yapıcı ve onarıcı niteliktedir.
Siz at kestanesi içeren herhangi bir alternatif tedavi uygulaması yaptınız mı? Sonuçlarını bizimle paylaşır mısınız?
At kestanesi toplayıp temizlediniz mi? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
At kestanesi içeren herhangi bir ürünün yan etkisini gördünüz mü?
At kestanesinden zehirlenme yaşayanınız oldu mu? Nasıl bir müdahale edildi?
At kestanesi yetiştiriciliği ile ilgilendiniz mi? Nasıl bir yol izlediniz?Okur Yorumları
  1. 2 tane boyun fıtığım var sol kolum sürekli uyuşuyor ..2 aydır ağrıdan ölüyorum resmen.. arkadaşlarım bana bu kremi önerdiler aldim ve kullandım.. belki 40 tane agri kesici 10 tane krotizonlu iğne vurulmustum hic biri ise yaramamisti bu krem sayesinde 10 gündür Allah’ıma şükürler olsun iyiyim.. agrim var ama eskisinin yuzde biri ..

  2. Ben kullandım cildim kıpkırmızı oldu kullanmadan önce düşünün bence..

  3. Hiç tavsiye etmem cildime sürdüğümde cildim kıpkırmızı oldu kullanmadan önce düşünün..

  4. 3 gündür kullanıyordum 3 günün sonunda bacaklarimda kırmızı benek benek noktalar oluştu sayisida bayağı fazla

  5. At kestanesi yağını kendim hazırladım sağ kolumda sigile benzer sert bir şey vardı düzenli sürdüm kayboldu.

  6. Ben at kestanesi kremini 3 gündür kullanıyorum ilk sürdüğümde fazla birşey hissetmedim fakat saatler ilerledikçe bacaklarım dayanamayacak şekilde yanmaya başladı su ve sabunla yıkamama rağmen yanma devam etti yarın saat sonra yavaş yavaş yanma geçti kullanmadan önce bir daha düşünün

    1. Evet, ilk seferden sürdüğümde yaklaşık 1 sonra aşırı yanma hissi oluştu.! Saatlerdir temin suyla yıkadığıma rağmen ertesi gün yanma devam etti! Hiç rahatlatıcı hissi vermedi! Kullanmadan önce düşünün!

  7. Sakın ama sakın kullanmayın. Özellikle gebelikte segmentasyon dediğimiz evde aşırı zararlıdır. DNA bozucu kimyasallar içerir. Emzirme ve gebelikte son derece ama son derece zararlıdır. Sadece ve sadece doktor kontrolünde kullanımı gereken, piyasa da bulunan bütün kremlere nazaran son derece kuvvetli bir kremdir. Faydasından daha çok insanlar zararını görmektedir.

Daha Fazla Yorum