Hyperion Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hyperion Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Keşfi çok yakın bir tarihe dayanan, dünyanın yaşayan en uzun ağacı olma özelliğine sahip olan hyperion ağaçları oldukça sıradışı bir hikayeye sahiptir. Kaliforniya'da bir milli parkta yer alan ağacın tam olarak konumu sadece bilim insanları tarafından bilinmekte ve kamuoyuyla paylaşılmamaktadır. Hyperion ağacı dünyada, yaşayan en uzun ağaç olma özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazanmıştır. Bu ilginç ağacı merak edenler için, bilgilendirici bir yazı sizlerle.

Yasemin Saygın

Dünyadaki en uzun ağaç olma özelliğine sahip olan Hyperion ağacı, yaklaşık 115 metrelik boyu ile dikkat çekmektedir. Kuzey Kaliforniya’da bir milli parkta yaşayan ağaç, aynı zamanda uzun ömürlü olması ile bilinmektedir. İlk olarak 25 Ağustos 2006 yılında keşfedilmiştir. Hyperion ağacının keşfini gerçekleştiren kişi Michael Taylor isimli araştırmacıdır. Hyperion ağacının dikkat çeken bir diğer özelliği ise; dünyadaki en uzun ağaç olması özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer almasıdır.

Keşfedilmesinin ardından üzerinde fazla sayıda araştırma yapılmış olan hyperion ağacının ağaçkakanlar tarafından istila edildiği belirlenmiştir. Bu sebeple de boyunun daha da uzaması gerekirken uzamadığı kanaatine varılmıştır.

[renkbox baslik="Köknar Ağacı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/koknar-agaci-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/koknar-agaci-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinen dünyanın en uzun ağacının kabukları oldukça kalındır. Sahil sekoyası olarak nitelenen bu ağaç aynı zamanda yılın her zamanı yeşil kalabilen ve oldukça gösterişli görünen bir yapıya sahiptir.

Hyperion Ağacı (Sahil Sekoyası) Nedir?

Hyperion Ağacı (Sahil Sekoyası) Nedir?Hyperion ağacı yeryüzünde bulunan ağaç türleri arasındaki en uzun ağaç olarak bilinmektedir. Hyperion ağacı, Servigiller (Cupressaceae) familyasına ait sekoya cinsinin sahil sekoyası (Sequoia sempervirens) ismiyle bilinen bir türüdür. Ölçüm sonucuna göre 115 cm çıkan uzunluk, doğa meraklılarının ilgisini çekmeyi başarmıştır. Birkaç yıl önce keşfedilmiş olan hyperion ağacının yaklaşık olarak 600 yaşında olduğu tahmin edilmekte ve çok yaygın görülmeyen bir ağaç türü olmasından dolayı korumak amacı ile tam yeri açıklanmamaktadır. Ağaç bilimine göre 600 yaşında olduğu düşünülen sekoya ağacının yaşı insan yaşı ile kıyaslandığında 20 yaş sonucu ortaya çıkmaktadır. Hyperion ağaçlarının yılda ortalama 25 ile 75 cm arasında uzadıkları ise yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler arasında yer almaktadır. Dünyanın en uzun ağacı olan hyperion ağacı sahil sekoyası olarak da bilinmektedir.

Hyperion Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Hyperion Ağacının Özellikleri Nelerdir?Hyperion ağacı çok yaygın görülen bir ağaç türü olmasa da, doğal olarak yetiştiği bölgelerde boyu yaklaşık 140 metreyi bulabilme özelliğine sahip bir ağaçtır. Pul ve iğne yaprak olmak üzere iki çeşit yaprak türüne sahip olan hyperion ağacı aynı zamanda kozalak meyvesi veren bir ağaçtır. Yaklaşık olarak bir yılda olgunlaşabilen kozalaklar ortalama 20 puldan meydana gelmektedir. Aynı zamanda kozalaklar kendi içlerinde hyperion ağacının tohumlarını taşır.

Herdem yeşil ve uzun yapılı ağaçlardır. Hyperion ağacı ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı'nda bulunmaktadır Dünyanın en uzun ağacının bulunduğu yer ve park belirtilmiş olsa da, kesin olarak milli parkın hangi noktasında bulunduğu açıklanmamıştır. Bu tür özel ve hayranlık uyandıran bir ağaç türüne karşı kötü amaç barındıran kişilere karşın tedbir almak maksadıyla kesin yeri bildirilmemektedir.

Televizyonlarda 2002 yılında çekilmiş bir belgeselde gösterilmiş olan sekoya ağacı, halen uzamaya devam etmektedir. Tam olarak kesin yeri, hyperion ağacını keşfetmiş olan bilim adamları ve boyunu doğrulamak amacıyla boy ölçümü yapan bilim adamları tarafından bilinmektedir. Onun dışında hyperion ağacının ve ekosistemin korunması adına bu ağacın kesin yeri sır gibi saklanmaktadır.

Hyperion Ağacının Faydaları Nelerdir?

Hyperion Ağacının Faydaları Nelerdir?Hyperion ağacı yapraklarının sağlığa olan faydaları hakkında araştırmacıların yaptığı herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Kuzey Amerika ormanlarında çokça bulunan bu ağaç türleri bulundukları ortamlara güzel görünümleriyle katkı sağlamaktadır. Genel olarak 4000 yıl yaşayan sekoya ağaçlarının tohumlarının oluşması için en az 150 yıl geçmesi gerekmektedir. Nemli topraklarda yetişen bu ağaç türlerinin dip kısımları eğrelti otları için tam bir yaşam alanı. Yine benzer şekilde dev hyperion ağaçlarının dallarına yerleşmiş birçok asma ve sarmaşık benzeri bitkiler bulunuyor. Bunun yanında ormanlara msitik bir görünüm sağlıyor. Hatta Jurassic Park gibi bazı filmlerde dev hyperion ağaçlarını görebilirsiniz.

Okur Yorumları