Açık Kalp Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Açık Kalp Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Açık kalp ameliyatı genellikle damar sertliği, kalp kapakçığında problemler, damar tıkanıklığı gibi sorunlarda yapılmaktadır. Ameliyat öncesindeki hazırlıklar ve ameliyat sonrası gereklilikleri uyguladığınız sürece kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Açık kalp ameliyatı nedir? Nasıl yapılır? Ameliyat hazırlıkları nelerdir? Tedavi süreci nasıldır? gibi birçok sorunuza yanıtı bu makalemizde bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Kalpte, kaslarda ve kapakçıkta meydana gelen sorunların giderilmesi amacıyla yapılan açık kalp ameliyatı, çoğunlukla geleneksel kalp ameliyatı olarak anılır. Tıbbın gelişmesiyle hem daha kolay hem de daha kısa sürede yapılabilen açık kalp ameliyatı, damar sorunları için de uygulanmaktadır. Damar sertliği, damarlarda yağlanma, daralma gibi sorunlar açık kalp ameliyatı ile çok daha kolay çözümlenebilmektedir.

Açık kalp ameliyatı olacak olan hasta, ilaç kullanımı, beslenme ve ameliyat öncesi hazırlığı doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir. Her ameliyatta olduğu kadar kalp ameliyatında da risk bulunduğu için kullanılan ilaçlar önem taşır. Hastalar, doktorlarının tavsiye ettiği özel bakteri sabunlarından beslenme kurallarına kadar hassasiyet göstermelidir.

[renkbox baslik="ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/als-amyotrofik-lateral-skleroz-hastaligi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/als-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-tedavisi.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yaklaşık 6 saat süren açık kalp ameliyatı, 6-7 hafta iyileşme sürecine dayanmaktadır. Ameliyat öncesi kadar ameliyat sonrası da çok önemlidir. Kötü alışkanlıkların bırakılması, bolca yürüyüş yapılması, su tüketilmesi, sağlıklı beslenilmesi açık kalp ameliyatının iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

Açık kalp ameliyatı, göğüs kafesinde açılan bir kesikle; kalp kaslarında ve damarlarda yapılan cerrahi işlem uygulamasıdır. Artere, kalp damarlarına, kaslara ve kalp kapakçığına müdahale edilmesi gerektiğinde açık kalp ameliyatı yapılmaktadır.

Ameliyata göz gezdirildiğinde dikkat çeken en önemli nokta, yetişkinlerde en sık yapılan işlemin arter bypass olduğudur. Bu işlemin asıl amacı kalbe temiz kan pompalanmasını sağlamaktır. Açık kalp ameliyatı ile ilgili en büyük problemlerden biri büyük ameliyat kesiğidir. Tıptaki ilerlemelerle birlikte açılan kesiğin artık çok da geniş olmadığı, hastaların göğüs kısmında derin ameliyat izinin kalmadığı dikkat çekmektedir.

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 6 saat süren açık kalp ameliyatı, hastaya genel anestezi verilmesiyle başlar. Uzman doktor narkoz etkisini gösterdiğinde, hastanın göğüs kısmına 10 inçlik bir kesik açar. Kalp göründüğünde hastanın kalbi ve akciğeri, bypass makinesine bağlanır. Makineye bağlanmasının sebebi kalbin görevini yerine getirmesini sağlamaktır. Bu sayede kalp kan almaya devam eder.

Hastanın sorun gösteren arterinin yerine yeni arter bağlanır. İşlem tamamlandıktan sonra hastanın göğüs kafesi tel yardımıyla kapatılır. Tel vücuttan çıkarılmayacaktır. Ameliyat bittikten sonra hasta kendine gelir. Göğüs kısmına yerleştirilen birkaç tüp, zararlı sıvı atımını sağlamak için üzerinde kalır. Yaklaşık 8-9 gün sonra hasta normal bir odaya alınabilir.

Açık Kalp Ameliyatı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta, ameliyat olacağı tarihten önce doktor tarafından verilen özel bakteri sabunu ile yıkanmalıdır. Kullanması gereken ilaçlar varsa doktorunu bilgilendirmeli ve gerekirse bırakmalıdır. Özellikle kan sulandırıcı ilaçların alımı kesinlikle durdurulmalıdır. Hasta ameliyat olacağı tarihten en az 3 hafta önce sigara kullanmayı bırakmalıdır. Son gün ise belirtilen saat öncesinde yemek yemeye son vermelidir.

Açık Kalp Ameliyatı Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrasında hasta, ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre ayakta durmamalı bol bol dinlenmelidir. Yaklaşık 6-7 hafta devamlı sırt üstü yatmalıdır. Gezinmesi gerektiğinde temiz havada kısa yürüyüşler yapmalıdır. Açık kalp ameliyatı sonrasında; baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk hissedilebilir. Bunlar normal olduğu için hasta kendini yormamaya özen göstermelidir.

Ameliyat sonrasında en az 4-5 gün kimseyle görüşmemeye özen gösterilmelidir. Daha sonra kısa ziyaretler uygundur ancak hastanın tokalaşma ya da öpüşme davranışlarına dikkat emesi gerekir. Kapacağı herhangi bir enfeksiyon hastayı zor durumda bırakabilir. Bu nedenle ziyaretçiler, hafif grip dahi olsa hastanın yanına yaklaşmamalıdır. Hasta, ameliyat sonrasında sigara içilen ortamlarda bulunmamalıdır. Bir süre nefes alma problemi yaşayacağı için sigara içilen ortamlar durumunu ağırlaştıracaktır.

Açık Kalp Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Açık Kalp Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Açık kalp ameliyatı, öncelikli olarak koroner kalp hastalarında yapılmaktadır. Koroner kalp hastalarının kalp damarları, kan ve oksijen taşıma konusunda yetersizdir. Daralma, zorlama ya da damar sertliği sorunları ameliyatı gerekli kılmaktadır.

Kalp krizi durumlarında açık kalp ameliyatına gerek duyulması ise arter sorunundan kaynaklanmaktadır. Arter duvarında biriken yağlı maddeler damar tıkanıklığına neden olur. Bunun sonucunda kalp krizi ortaya çıkar. Açık kalp ameliyatının gerektiği durumlardan bir diğeri de kalp kapakçıkları sorunlarıdır. Kapakçığın değişmesi ya da ritim sorununun giderilmesi için ameliyat yapmak gerekebilir.

Açık Kalp Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Açık Kalp Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Açık kalp ameliyatının oluşturabileceği riskler arasında en önemlisi enfeksiyon riskidir. Hasta kesik açılan bölgeyi gerektiği gibi koruyamazsa enfeksiyon kapabilir. Bunun dışında riskler arasında kalp sıkışmaları ve nefes darlıkları da görülebilir.

[renkbox baslik="Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/akciger-kanseri-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/11/akciger-kanseri-nedenleri-ve-tedavisi-960x560.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Hasta, ameliyat sonrası ritim bozukluklarından, ateşten, devamlı baş ağrısından şikayet edebilir. Açık kalp ameliyatı gerektiği gibi yapılamazsa kan kaybının fazla olması riskini taşıyabilir. Bununla orantılı olarak ameliyat bittikten sonra nadir de olsa hafıza kayıpları kendini gösterebilir.

Açık Kalp Ameliyatının İyileşme Süreci Nasıldır?

Açık Kalp Ameliyatının İyileşme Süreci

Açık kalp ameliyatının sonrasında kişinin tamamen ayağa kalkması için yaklaşık 7 haftaya ihtiyacı vardır. Hastanın vücut yapısına ve ameliyatın nasıl geçtiğine bağlı olarak değişen iyileşme süreci, dikkat etmeye bağlı olarak kısalabilir. Kişi, ameliyat sonrası uygulaması gerekenleri uyguladığında daha kolay ve hızlı iyileşecektir.

Açık kalp ameliyatları, kalp problemlerinin de artmasıyla birlikte çok sık yapılmaktadır. Buna rağmen hayati organ niteliğindeki kalp için alanında uzman doktorlara ihtiyaç vardır.
Siz açık kalp ameliyatını hangi probleminizden dolayı oldunuz?
Yakınınızın olduğu açık kalp ameliyatında ona nasıl bir bakım sağlaladınız?
Kalp ameliyatı sırasında yakınınızın ne kadar kana ihtiyacı oldu?
Kalp ameliyatından önce ve sonraki durumunuzu paylaşır mısınız?Okur Yorumları