Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tok tutma özelliği olan chia tohumu, son yıllarda daha çok zayıflamak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Güney Amerika yerlilerinin gençlik iksiri olarak gördükleri chia tohumunun faydaları ise saymakla bitmiyor. Dilerseniz chia tohumu hakkındaki bilgileri, kısaca öğrenmenizi sağlayacak yazımıza geçelim.

Yasemin Saygın

Chia tohumu nedir, nasıl kullanılır, nasıl tüketilir, faydaları nelerdir, herhangi bir yan etkisi var mıdır? Bu soruları eminim son yıllarda oldukça sık duymuşsunuzdur. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de tanınmaya başlayan chia tohumu tatlılara, yoğurda, süte ve pastalara karıştırılarak tüketilebilen çok faydalı bir besindir. Yüksek protein kaynağı olan bu besin aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve C vitamini gibi önemli bileşenleri içermektedir. Chia tohumu hakkında doğru ve güvenilir bilgiyi almanız adına, sizlere bu yazımızı hazırladık.

Son zamanlarda adından çok söz ettiren chia tohumunun faydaları saymakla bitmiyor. Türkiye’deki geçmişi çok eskiye dayanmasa da, dünyada yüzyıllar süren bir geçmişi bulunuyor. Genellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde çok tüketilmesine rağmen, esas yetiştiği yer Meksika’dır. Chia tohumunun içindeki C vitamini bir portakaldan 6 kat daha fazladır. Hiçbir katkı maddesi içermeyen chia tohumu, doğrudan tüketilebiliyor ya da öğütülerek yemeklerde kullanılabiliyor.

[renkbox baslik="Zerdeçal Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/zerdecal-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/zerdecal-faydalari-hakkinda-bilgi.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Zayıflamada çok yaygın olarak kullanılan chia tohumunun tokluk hissini ciddi oranda artırdığı biliniyor. Ayrıca saç, tırnak, cilt bakımına ve birçok hastalığa pek çok faydası mevcuttur. A, B, D ve E vitaminlerini içeren chia tohumu bunlardan başka; demir, kalsiyum, magnezyum ve iyot gibi mineralleri de bünyesinde barındırıyor. Chia tohumu; güneş görmeyen yerde saklanmalı, soğuk yerde muhafaza edilmeli, gerekirse buzdolabına konulmalıdır. İnternetten sipariş vermek yerine aktardan almak daha sağlıklı olacaktır.

Chia Tohumu Nedir?

Nanegiller familyasından olan chia tohumu (çiya tohumu), Salvia Hispanica adında bir bitkiden elde ediliyor. Meksika, Güney Amerika, Arjantin ve Bolivya gibi ülkelerde yetişmektedir. Chia çekirdeğinin tohumu, yoğun bir şekilde lif, yağ, protein ve omega 3 yağ asitleri barındırıyor. Yüksek oranda protein içerdiğinden, et ve balık gibi gıdaların yerini tutabiliyor.

Chia tohumunun son yıllarda adının sıkça duyulmasındaki en büyük etken ise zayıflatma özelliği. Tok tutan chia tohumu zayıflamak isteyenlerin ilgisini çekmeyi başararak, birçok diyet listesinde yerini aldı. Chia tohumu hakkında açıklama yapan uzmanlar; 7 gün boyunca, her gün 25 gr chia tohumu tüketen birinin, vücudundaki omega 3 yağ asitleri seviyesinin arttığını ve düzene girdiğini belirtiyor.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Zayıflamak için tercih edilen chia tohumu, yapılan diyetin yanında ek olarak uygulanabilir. Tek başına kullanıldığı zaman işe yaramayabilir. Meyve sularının içerisine konularak içilebilir ya da yapılan bir yemeğin içine karıştırılarak tüketilebilir. Ancak meyve suyunun taze sıkılmış olması önemlidir.

Bunlardan başka, bir bardak su içerisine koyduğunuz bir yemek kaşığı chia tohumunu yarım saat bekletip, suyu içebilirsiniz. Uzmanlar günde tüketilmesi gereken ideal miktarın 1-2 yemek kaşığı olduğunu belirtiyor. Chia tohumu, vejetaryenler, spor yapanlar, zayıflamak isteyenler, diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketiliyor. Kullanılma alanı oldukça geniştir.

Salatalara, yapılan tatlılara, hamur işi ürünlerine, yoğurda, süte, mısır gevreğine doğrudan eklenebilir. Çorbaların ya da sulu yemeklerin koyulaşması için chia tohumunun öğütülmüş hali tercih edilmelidir. Genellikle kahvaltı öğünlerinde tüketmek faydasını daha da artırır. Doğrudan tüketilmek isteniyorsa da, 1 tatlı kaşığı chia tohumu, fincandaki suya atılıp, 20-30 dakika bekletilir ve öğünlerden en az 15 dakika öncesinde içilmelidir. Chia tohumu badem sütüyle karıştırılarak da tüketilebilir.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumunun nasıl bir besin olduğundan ve nasıl kullanıldığından bahsettikten sonra gelelim asıl önemli olan kısma, yani faydalarına. Kemik gelişiminden sindirim sistemini korumaya, yaşlanmayı geciktirmeden sağlıklı bir şekilde kilo vermeye kadar sayısız faydası olan chia tohumu, detaylı bir şekilde öğrenilmesi ve faydalanılması gereken bir üründür. En çok bilinen ve doğruluğu kabul görmüş faydalarından bazıları şunlardır;

 • Chia tohumu, enerji verici bir bitkidir.
 • Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan chia tohumu, beyin sağlığı için çok faydalıdır.
 • Zayıflamak için kullanılmasındaki en büyük etkisi midede yer alan karbonhidratın parçalanma hızını yavaşlatması ve kan şekerini dengede tutarak, acıkmayı geciktirmesidir. Böylelikle spor ya da egzersiz yaparken kişinin halsizleşmesini önler. Ayrıca yüksek oranda içerdiği lif ile diyete yardımcı olur. Suda şişme özelliği olan bu tohumlar, midede tokluk hissi yaratarak daha az yemek yenmesine bu sayede sağlıklı şekilde kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Chia tohumunun bir diğer özelliği ise, su tutucu olmasıdır.
 • 100 gramında yaklaşık 17 gram protein bulunmaktadır.
 • Antioksidan içeren tohum, vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle hassas bünyeye sahip olanların kesinlikle kullanması gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bunları bilmelisiniz.
 • Kışın gelmesiyle birlikte grip, nezle gibi birçok hastalık da çoğalıyor. Chia tohumu bu hastalıklara karşı direnç geliştirmenizi sağlar.
 • Düzenli tüketilen chia tohumu içerdiği C vitamini ile hastalıkları önlerken, günlük kalsiyum ihtiyacının büyük kısmını karşılar.
 • Chia tohumu bulundurduğu demir oranıyla kansızlık sorununa çözüm bulurken, kan şekerini dengelediği için diyabet hastaları tarafından da kullanılması yararlı olabilir.
 • Cilt güzelleştirmede, saç uzatmasında ve bakımında, kırılan tırnakların güçlenmesinde çok etkilidir.
 • Kalp rahatsızlıklarını önler. Kolesterolü ve kan basıncını düzenleyerek kalp sağlığını korur. Düzenli olarak tüketildiğinde damar tıkanıklığının oluşmasını engeller.
 • Beyni geliştirir.
 • İçerdiği kalsiyumla kemikleri güçlendirir. Özellikle kadınlarda yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan osteoporoz ve kas erimesi gibi sorunların önüne geçer.
 • Kabızlığı önler, hazımsızlığı giderir. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sistemini düzene sokar. Midede jelatin benzeri bir madde oluşmasına yol açar. Bu madde çözüldükten sonra bağırsaklarda probiyotik benzeri görev görür.
 • Gluten içermediğinden çölyak hastalıkları için kullanımı uygundur. Çölyak hastalığı hakkında bilgi almak için tıklayın.
 • Antioksidandır, vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.
 • Hücre yenilenmesine yardımcı olduğundan, yaşlanmayı geciktirir. Yüksek antioksidan içeriği serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur.

Chia Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?

Chia tohumu ölçüsünden fazla tüketildiğinde şişkinliğe sebep olur. Verilen ölçülere uyularak tüketilmediği takdirde erkeklerde prostat kanserini tetikler. Emziren anneler ve hamile kadınların chia tohumu kullanması, hem anne adayları, hem de bebek sağlığı için riskli olabilir.

[renkbox baslik="Rezene Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/rezene-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/rezene-faydalari-hakkinda-bilgi.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Vücudun bağışıklık kazanması için kullandıktan bir süre sonra birkaç gün ara verilmesi daha faydalıdır. Chia tohumu ilaç ile birlikte kullanıldığı takdirde, bünyeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Düzenli ilaç kullanan kişilerin, chia tohumunu kullanmadan önce doktoruna danışmaları gereklidir.

Ağızda ve boğazda şişme, mide bulantısı, kusma, deri dökülmesi ya da pullanması, nefes daralması, göz sulanması gibi belirtiler olduğu takdirde, chia tohumu tüketiminin derhal bırakılması gerekir. Chia tohumunun bağımlılık yapma oranının yüksek olduğu da, hakkında yapılan araştırmalarda çıkan diğer bir yan etkisidir.

Tatlılarda, omletlerde, yoğurt içerisinde veya ekmeklerin üzerine serpilerek tüketilebilen chia tohumu, çok zengin bir besin değerine sahiptir. Yüksek protein kaynağı olan bu ürün aynı zamanda sağlıklı şekilde kilo vermenize de yardımcı olacaktır.
Chia tohumunu denediniz mi? Tadı hakkındaki yorumunuz nedir?
Chia tohumu ile yaptığınız bir tarifi bizimle paylaşır mısınız?
Sizce en çok hangi şekilde tüketmek daha lezzetli oluyor?
Aşırı tüketenler kendilerinde nasıl yan etkiler gözlemlediler?Okur Yorumları
 1. Istahimi kapatan tek şey bu oldu aşırı tok tutuyor sabahları ac karnına 1 yemek kaşığı chia tohumuna 2 kasık ev yogurdu ekleyip yiyorum

 2. Bu tohum suya falan konunca eriyor mu ben nasıl kullanılır anlamadım.?

  1. cia tohumunu 1kasık suya koyarsanız ornegın yarım bardak suya jellesır ve mıdeyı tok tutra suyu emer cunku bu sekılde tokluk hıssı verdıgı ıcınde zayıflatır cunku yemegı naz yersınız ac karnına yersenız daha ıyı olur yemeklerden en az yarım saat once ıcıne keten tohumuda koyarsanız daha ıyı olur ben yogurt ıle yapıyorum gunluk butun ıhtıyaclarımıda karsılamıs oluyorum sevgıler

 3. Ben 50 yaşındayım hipertansiyon hastasıyım chia tohumu bana zarar verirmi acaba bilgisi olupta yazan olursa çok sevinirim

 4. Bu sadece yan etkisi, herkes de olmuyor. Ben chia tohumu sayesinde 17 kilo verdim. Yani herkse aynı etki olacak diye bir şey yok…

Daha Fazla Yorum