Emile Zola Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Emile Zola Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Yahudi kökenli olan Emile Zola, Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Natüralizm akımını benimsemiş olan ünlü isim roman dışında, deneme ve oyun yazarlığı da yapmıştır. 1840 yılında Paris’te dünyaya gelen Emile zola, çok küçük yaşlarda babasını kaybettiğinden, zor bir hayat sürmüştür. En önemli yapıtları arasında; Therese Raquin, Paris Yıldızı, Rahip Mouret’nin Günahı, Yaşama Sevinci, Hayvanlaşan İnsan, Paris’in Karnı, Oyun Bitti ve Paris Yaşamı gibi kitapları yer almaktadır.

Erkan Karaca

Natüralizm akımının öncülerinden biri ola Emile Zola, 1840 yılında Paris’te dünyaya gelmiştir. Mühendis olan babasını çok küçük yaşlarda kaybetmesi ile birlikte zor bir yaşam geçirmek zorunda kalmıştır.

Öyle ki, çalışmak durumunda kaldığı için lise öğrenimini bile tamamlayamamıştır. 1862 yılına dek fakir bir yaşam süren Zola, Haşet isimli kitabevinde çalışmaya başlamış, bunun ardından bir nebze de olsa refaha ermiştir.

[renkbox baslik="Mahatma Gandhi Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/mahatma-gandhi-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/03/mahatma-gandhi-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Figaro isimli gazetede makalelerinin yayınlanmaya başlaması ve ilk hikayelerinin basım aşamasına geçmesiyle oldukça başarılı işlere imza atmıştır. Bu noktada kalemine oldukça güvendiğinden kendini daha çok edebiyat alanında öne çıkarmak için Haşet kitabevinden ayrılarak yazı yazmaya başlamıştır. Therese Raquin isimli eserini 1677 yılında piyasaya çıkarmış ve bu eser Emile Zola için milat olmuştur. Yaklaşık 21 kitabı kapsayan bu çalışması ile Fransa toplumu için önemli bir adım atmıştır.

Emile Zola Kimdir?

Edebiyat dünyasına kattığı önemli eserleri ile adını duyuran Emile Zola, zorlu bir yaşam mücadelesi sonrasında başarıya ulaşmış isimlerden biridir. Babasının vefatı sonrasında yaşamını toparlamakta güçlük çeken ve yazdığı güzel hikayeler ile şansı dönmeye başlayan Zola, natüralizm düşüncesine sahip isimlerden biridir. O dönemde önemli gazetelere yazdığı makaleler ile kalemini kuvvetlendirmiş ve sonrasında tek başına eserler yapmaya karar vermiştir. Uyku sırasında odasını kaplayan duman nedeniyle yaşamını yitiren Emile Zola, edebiyat dışındaki farklı çalışmaları ile de adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Emile Zola'nın Hayatı

1840 ve 1902 yılları arasında yaşayan, Fransa’da natüralizmin temsilciliğini üstlenen Emile Zola, kendini edebiyata adamış olan bir yazardır. Yaşamının gençlik dönemlerinin oldukça zor olmasından dolayı, eserlerinde doğal ve gerçekçi bir tarzı benimsemiştir. Zor olan yaşam koşulları sebebiyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Bu durum ise Emile Zola'yı üzen en önemli şeylerden biri olmuştur. Eğitimini tamamlayamamış olmasına rağmen, şiir ve kitaplarındaki kendine özgü tarzı ile son derece başarılı olmuş, Fransa ve Paris’te, natüralizm akımı ile kendini tanıtmayı başarmıştır. Yaşadığı zor yaşamı temsil niteliğinde olan "Nana" isimli eserinde fakirlikten dolayı kötü yola düşen genç bir kızın yaşadığı zorlukları en sade şekilde kaleme almıştır.

Emile Zola'nın Eserleri

Birbirinin devamı niteliğinde 21 kitap yazan ve Therese Raquin ismini veren Emile Zola’nın en bilinen eserleri arasında Nana ve Meyhane isimli kitapları yer almaktadır. Germinal ve Toprak isimli eserleri de en önemli yapıtları arasındadır. Bunlar doğal ve akıcı dili ile okuyucunun sıkılmadan bitirebileceği eserlerdir. Ayrıca Bir Aşk Hikayesi, Emek ve Gerçek gibi eserleri Türkçe'ye çevrilmiş ve oldukça ilgi görmüştür. Doğallığı ve gerçekçiliği benimsemiş bir yazar olmasından dolayı, eserlerinde ele aldığı konu ve karakterler de tamamen doğal bir dille anlatılmıştır. Bu tarzda yazdığı diğer bazı eserleri şunlardır; Paris Yıldızı, Rahip Mouret'nin Günahı, Yaşama Sevinci, Hayvanlaşan İnsan, Paris'in Karnı, Oyun Bitti ve Paris Yaşamı'dır.

İlginizi Çekebilir: Stendhal Kimdir?

Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Emile Zola, kitapları ve şiirleri ile düşüncelerini en doğru şekilde ifade etmiş isimler arasındadır. Natüralizm etkisinde kalmış olan Fransız yazar, kendi yaşamını yansıtması amacıyla gerçekçi bir üslupla eserlerini kaleme almıştır. Dram içerikli kitaplarında aynı zamanda aşk ve sevgiye de büyük bağlılıkla yer vermiş, gerçekçi yazımı ile okuyucunun oldukça etkilenmesine neden olmuştur.
En popüler eserleri arasında yer alan Nana, aynı isimli fahişe bir bayanın yaşadığı zorlukları ele aldığı kitabıdır. Piyasaya çıktığı ilk günlerde fazlasıyla ilgi görmüş ve içeriği nedeniyle Fransa’da oldukça büyük yankı bulmuştur. Bu noktada eleştirmenlerin de kitabın konusu nedeniyle fikir çatışması yaşamalarına neden olmuştur.

Okur Yorumları