Stendhal Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Stendhal Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Realizm ve romantizm gibi edebi akımları benimseyen Stendhal, 19. yüzyılda yaşamış, en başarılı Fransız yazarlardan biridir. 23 Ocak 1783 tarihinde dünyaya gelen Stendhal, küçük yaşta annesiz kaldığı için, teyzesi ve babası tarafından büyütülmüştür. Tam adı Marie-Henri Beyle olan Fransız yazarın hayatı hakkında merak edilenler, yazımızda detaylıca anlatılmıştır.

Erkan Karaca

Fransız bir yazar olan Stendhal'ın asıl ismi Marie- Henri Beyle'dir. Fransa Groneble doğumlu olan Stendal, 23 Ocak 1783 tarihinde dünyaya gözlerini açmıştır. Henüz 7 yaşında iken annesinin vefatı, Fransız yazarın derinden üzüntü yaşamasına neden olmuştur. Annesinin ölümünün adından Stendhal babası ve teyzesinin hakimiyeti altında bir çocukluk geçirmiştir.

1796 yılında eğitim almak için Grenoble’de girdiği bir okulda uzun süre kalmamış, kuzeninin görev aldığı Savaş Bakanlığı’na gitmiş ve askeri okul sınavlarına müracaat etmiştir. Bu sırada İtalya ve Avustralya seferlerine katılmıştır. 1810 yılında Rusya’ya Danıştay yardımcısı olarak gönderilen Stendhal, 1812 yılında Moskova’ya gitmiştir.

[renkbox baslik="Benito Mussolini Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/benito-mussolini-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/benito-mussolini-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

İmparatorluk döneminin sona ermesinin ardından kendi imkanları ile İtalya’ya varıp, oradan da Paris’ e geçmiştir. Askeri yaşamının ardından uzun süre yazarlık kariyerine odaklanmış olan Standhal, Paris’te bulunduğu 1842 yılında vefat etmiştir.

Stendhal Kimdir?

Burjuva kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1783 yılında Fransa’da dünyaya gelmiş olan Stendhal, küçük yaşta annesiz kalmanın acısını her zaman hissetmiştir. Teyzesi ve babası tarafından disiplinli bir şekilde yetiştirilen Fransız yazarın her zaman içinde asker olma arzusu bulunmaktaydı. Bu isteğine engel olamayarak genç yaşlarda orduya katılmış ve birçok seferde görev almıştır. Askerlik alanında görevde bulunduğu ilk yıllar, Stendhal için keyifli geçse de, sonraki yıllarda askerliğin kendine göre olmadığını anlamış ve yazarlık alanında denemeler yapmaya başlamıştır. Tiyatro ve felsefe ile ilgilenmek için Paris’e giden ünlü yazar, aşkı için ise İtalya’ya gitmekten çekinmemiştir. İtalya’da bulunduğu yıllarda aşık olduğu kadınla birlikte yaşarken bir yandan da yazı çalışmalarına hız vermiştir. Bu alanda ilk eseri olan Armance’yi 1827 yılında hayata geçirmeyi başarmıştır.

Stendhal’in Hayatı

Askerlik ve yazarlık alanlarının arasında gidip gelen bir yaşantı sürmüş olan Stendhal, ağırlıklı olarak Fransız yazarı olarak tanınmıştır. Armance adlı eserinden sonra Roma gezintileri, Kızıl ve Kara gibi eserler de yayınlamıştır. Yazarlık işlerinde istediği kazancı elde edememiş olan Stendhal, devlet kademesindeki görevini yürütmek mecburiyetinde kalmıştır. Konsolos olarak görev aldığı sırada yayınladığı Parma Manastırı isimli kitabı, elde ettiği başarı sayesinde, yazarın başyapıt eseri olarak anılmıştır. Yazarlık işlerini sürdürebilmek için sürekli izin almak durumunda olan Stendhal, son aldığı izin sırasında Paris’te vefat etmiştir. Ölüm nedeni belirlenemeyen Fransız yazar bir gün Paris sokaklarında ölü olarak bulunmuştur.

Stendhal’in Eserleri

Kısa süren yazarlık yaşamında pek çok başarılı kitaba imza atmış olan Standhal’in en çok ilgi gören ve başarı elde ettiği eseri Parma Manastırı'dır. Kızıl ile Kara, Kırmızı ve Siyah, Henri Blurard’ın Yaşamı ve Armence yazarın önemli eserleri arasındadır. Lucien ve Lamiel adındaki iki kitabını tamamlayamadan vefat etmiş olan yazarın bu eserleri 1894 ve 1899 yıllarında tamamlanmış ve yayınlanmıştır.

Benzer İçerik: Johann Wolfgang von Goethe Kimdir?

Fransızlar için verdiği eserleri ile önemli bir yer edinmiş olan Stendhal, birçok alanda insanlık için verdiği hizmetleri ile de 59 yıllık yaşamını dolu dolu yaşamış bir yazardır. 1818 öncesi yazdığı birçok kitabın yanı sıra, Napolyon’un hayatını kitaplaştırmış olması, Stendhal’in yazarlık kariyeri için önemli bir adım olmuştur. Bu eserini yazarken Mathilda Dembowski ile tanışmış ancak kendini inişli çıkışlı bir ilişkinin içinde bulmuştur. Bu aşk için Paris şehrini bırakıp İtalya’ya gelen Fransız yazar, burada yasadışı bir örgüt üyesi olduğu iddiası ile Milano’dan sınır dışı edilmiştir. Bu yaşadığı olay yazarın tüm Batı Avrupa’yı dolaşıp keşfetmesi için önemli bir fırsat niteliği olmuştur.

Okur Yorumları
  1. Stendhal ile Parma Manastırı adlı eseri ile tanıştım. Gerçekten hayata bakış açımı değiştirdi desem yeridir. Bana kitap okumayı sevdiren üstatlardan biridir. Herkese Parma Manastırı adlı eseri okumasını şiddetle tavsiye ederim.