William Webb Ellis Kimdir? Hayatı ve Eserleri

William Webb Ellis Kimdir? Hayatı ve Eserleri

William Webb Ellis rugby (ragbi) adı verilen spor dalının yaratıcısıdır. Normal futbol oynanırken, bir anda yaptığı farklı hamle ile, değişik bir sporun doğmasını sağlamıştır. Ragbide hem el hem ayaklar aktif bir şekilde kullanılmaktadır. 1823 yılında, İngiltere'nin Rugby kentinde doğan ragbi sporunun mucidi olarak kabul edilen William Webb Ellis'in hayatı hakkında merak ettikleriniz yazımızda anlatılmıştır.

Erkan Karaca

William Webb Ellis çoğu insan tarafından rugby sporunun tanrısı olarak görülmektedir. Çünkü var olan bilgilere göre rugby sporunu o bulmuş ve mucidi olmuştur. Efsaneye göre 1823 yılında, Ellis din eğitimi gördüğü okulun bahçesinde arkadaşlarıyla beraber oyun oynamaktaydı.

Oyunlarını futbol maçına çevirmeye karar veren gençler bir top getirerek futbol oynamaya başladılar. Her şey normal seyrindeyken Ellis bir anda hiç beklenmedik bir şey yaptı ve yerde duran topu eline alarak koşmaya başladı, böylelikle rugby sporunun temellerini atmış oldu.

[renkbox baslik="Woody Allen Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/woody-allen-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/woody-allen-kidir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Hikaye rugby sporunun folklorunda son derece yerleşik hale gelmiş olmasına rağmen spor tarihçileri ve profesyonel rugby araştırmacıları tarafından desteklenmemekte, yalnızca kökenli bir efsane olarak kabul edilmektedir. Günümüzde, bu hikayenin gerçek olup olmadığına dair somut deliller olmamasına rağmen, William Webb Ellis çoğu rugby sever tarafından ragbinin mucidi olarak benimsenmektedir.

William Webb Ellis Kimdir?

William Webb Ellis 1806 yılının Kasım ayında İngiltere’de doğmuş ve 1872 Ocak ayında Fransa’nın güney bölgesinde vefat etmiştir. Onu üne kavuşturan şöhretiyle ragbinin mucidi, özel hayatında ise sıradan bir din adamıdır. William mucit olmasının yanı sıra çok iyi eğitim görmüş bir öğrencidir. 1921 yılında girdiği okulunu 1926 yılında çok yüksek bir not ortalaması ile tamamlayarak Oxford’da bulunan Brasonese Koleji’ne gitmiştir. Burada kriket maçlarına katılmış ve 3 yıl boyunca bu sporla uğraşmıştır. Kriket hakkında bilgi almak için tıklayın.

Yine ilk kez bu okulda kendi bulduğu spor olan ragbiye dair yerel ve ufak çaplı bir sınıflar arası turnuva düzenlenmiştir. 1931 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra papaz olmuş ve hayatı boyunca çevresindeki yüzlerce insana dini bilinç aşılayarak, onları Tanrı yoluna sokmaya çabalamıştır. Hiç evlenmemiş ve hiç çocuğu olmamıştır. Öldüğünde tüm servetini çeşitli hayır kurumlarına bırakmıştır. 1958 yılında Webb Ellis’in mezarı Ross McWhirter tarafından keşfedilmiş ve o tarihten sonra Fransız Rugby Federasyonu tarafından restore edilmiştir.

William Webb Ellis’in Hayatı

Rugby sporunun tarihçesinde rahatlıkla görülebileceği gibi bu spor dalının, 19. yüzyılda keşfedildiği kabul edilmektedir. 1823 yılında William Webb Ellis’in topu eline alarak, çizgiyi geçmesi ve daha sonrasında sayı kaydetmesi bir tarihin başlamasına sebep olmuştur. O dönem bu spora dair yazılı hiçbir kural olmasa da Ellis’in mezuniyetinin üzerinden neredeyse 20 yıl sonra, 1845’te Ellis’in ragbiyi keşfettiği okul tarafından ragbi kuralları ilk kez yazılı hale getirilmiştir. Rugby oyunu hakkında detaylı bilgi almak için buraya bakın.

Zaten rugby adı İngilitere’nin Rugby şehrinde yer alan ve William Webb Ellis’in bu sporu bulduğu Rugby School’dan gelmektedir. Spora doğduğu okulun adı verilmiş ve kurallar buna göre yazılmıştır.

William Webb Ellis’in Eserleri

William Webb Ellis'in hayatını anlatırken dikkat edeceğiniz üzere, hep ragbi sporundan bahsettik. Çünkü yazılı kaynaklara baktığımızda Ellis ile ilgili tüm bilgiler, rugby ile iç içedir. Biz de Ellis ile ilgili yazımızı bu doğrultuda hazırladık. Matthew Bloxam isimli Rugby Okulu dergisi yazarı ve Ellis’in dönem arkadaşı olan bu genç adam yıllar sonra yazdığı bir mektup ile ragbinin bulunma gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Arkadaşına yazdığı bir mektupta o gün orada olduğunu ve sporu Ellis adlı genç bir İngiliz’in bulduğunu belirtmiştir.

Herkes normal bir şekilde oyununu oynarken birden bire Ellis’in yerden topu aldığını ve asıl gitmesi gereken yönden tam terse giderek çok hızlı bir şekilde koşmaya başladığını söylemiştir. Topun normalde atış yapmak için konulduğu noktanın Ellis için önemli olmadığını ve onun bu kuralı ihlal ederek yeni bir spor yarattığını ifade etmiştir. Tabi ki bu mektupların herhangi bir bilimsel değeri olmasa da o yıllarda, dönemsel olarak yaşıt olan birisi tarafından kaleme alınması tarihe ışık tutacak nitelikte veriler olmasını sağlamıştır. Bugün hala Dünya Rugby Kupası’nı kazanan takımlara, William Webb Ellis Kupası sunulmaktadır.

Okur Yorumları