Agatha Christie Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Polisiye roman denince akla ilk gelen isimlerden olan Agatha Christie, kendi alanında son derece büyük başarılara imza atmış, yazdığı her roman birçok kez basılmış ve yüz binlerce okuyucuya ulaşmış İngiliz bir yazardır. 1890 yılında dünyaya gelen Agatha Christie, herkesin bildiği Hercule Poirot adındaki dedektif karakterinin yaratıcısıdır. Dünya edebiyatına büyük eserler bırakmış olan bu ünlü yazarı gelin birlikte tanıyalım.

1890 yılında doğmuş İngiliz asıllı bir yazar olan Agatha Christie, popüler edebiyatın en önemli temsilcileri arasında sayılmaktadır. Ayrıca Hercule Poirot dedektif karakterinin yaratıcısı özelliğini taşımaktadır.

Babasını çok küçük yaşlarda kaybetmenin ardından ünlü yazarı annesi evde tek başına büyütmeyi tercih etmiş ve bu nedenle yalnız bir çocukluk dönemi geçirmek durumunda kalmıştır. Bu sırada henüz çok küçük yaşlarda öykü denemeleri yazmaya başlamıştır.

16 yaşında Paris’te şan eğitimi alması için gönderilmiş olsa da, şan eğitimi almayı istemeyerek vazgeçmiştir. İlk öykü denemeleri duygusal konuları içeren öyküler olmuştur. 1914 yılında Arvhibald Christie isimli bir doktorla evlenmenin ardından tekrardan Fransa’ya yerleşmiştir. Evliliğinin ilk yıllarında sürekli dedektif öyküleri okuyarak vaktini geçiren İngiliz yazar, okuduklarının daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polis romanı özelliği taşıyan The Mysterious Affair at Styles’ı yazmıştır.

Agatha Christie Kimdir?

Agatha Christie Kimdir?Yazdığı eserleri dünya çapında yüz binlere ulaşan ünlü yazarlardan biri olan Agatha Christie, okula gönderilmeyip okul eğitimini evde annesi tarafından almış bir yazardır. Doktor olan ilk eşinden boşandıktan sonra arkeolog Sir Max Mollowan’la evlenip, eşi ile birlikte arkeolojik gezilere katılmıştır. Bu sırada polisiye romanı yazarı olma özelliğinden biraz da olsa sıyrılarak romantik tarzda kitaplar da yazmaya başlamıştır. 86 yaşında İngiltere’de yaşamını yitirdikten sonra otobiyografi çalışması ölümünün ardından yayınlanmıştır. Kendine özgü kalemi ile yazdığı eserler oldukça ilgi gören bir yazar olarak yaşamını kaybetmiştir.

Agatha Christie’nin Hayatı

Agatha Christie'nin HayatıDünya edebiyatında önemli polisiye romanları ile yer edinmiş olan Agatha Christie, birçok eseri ile günümüzde halen okunmaktan keyif alınan bir yazar özelliğini korumaktadır. (Roman ve türleri hakkında bilgi için buraya tıklayın.) Hercule Poirot isimli dedektife yönelik yazdığı polisiye romanları sayesinde, alanında başarılı olan dedektif Hercule Poirot büyük ölçüde ün kazanmıştır. Ayrıca kadın bir dedektif karakterinin de yaratıcısı olan Christie, Miss Marple ismini verdiği yaşlı bir dedektif karakterine eserlerinde yer vermiştir. İkinci eşi ile birlikte dünyanın birçok yerinde bulunma fırsatı bulan yazar, eserleri ile de pek çok yerde adı geçmeye başlamıştır. Her yazdığı eser, okuyucularının yazara hayranlıklarını artırsa da, edebi kaygılar doğrultusunda kaleme aldığı bazı eserler, kitap eleştirmenlerinin dikkatinden kaçmamıştır.

Benzer İçerik: Victor Hugo Kimdir?

Polisiye romanların en önemli kadın yazarlarından olmasının yanı sıra, oluşturduğu polisiye karakterlerle de dünya edebiyatına önemli ölçüde yön vermiş bir İngiliz yazardır. 1890-1976 yılları arasında yaşayan bu başarılı isim, hayatının büyük bir kısmını yazarlık yaparak geçirmiştir. Polisiye romanların yanı sıra, bir dönem tarzını değiştirmiş ve duygusal tarzdaki romanlara ağırlık vermiştir. 1926 yılında bir dönem 11 gün süreyle ortadan kaybolduğu sırada, göl kenarında aracının bulunması ile ortaya çıkan Agatha Christie, bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapma gereği duymadan yaşamına devam etmiştir. Olay ile ilgili olarak ise kimileri ünlü yazarın hafıza kaybı yaşadığını düşünürken, kimileri ona düzenlenmiş bir suikast olduğunu ileri sürmüştür. Yaşamının son yıllarda İngiltere’nin en yüksek düzeydeki onur unvanına layık görülmüştür.

Agatha Christie’nin Eserleri

Agatha Christie'nin EserleriPolisiye romanın klasiklerine imza atmış İngiliz yazarlardan biri olan Agatha Christie, Birinci Dünya Savaşı‘nı görmüş ve o sırada hemşire olarak hizmet vermiştir. Onlarca polisiye romanı kaleme almış olan ünlü yazarın her kitabı büyük ilgi ile okunmuştur. Önemli eserleri arasında şunlar yer almaktadır;

  • Ölüm Sessiz Geldi (The Mysterious Affair at Styles, 1920)
  • Kahverengi Elbiseli Adam (The Man in the Brown Suit, 1924)
  • Köşkteki Cinayet (The Secret of Chimneys, 1925)
  • Gece Gelen Ölüm (Murder in Mesopotamia, 1936)
  • Ölüm Oyunu (Evil Under the Sun, 1941)
  • Cinayet İlanı (A Murder is Announced, 1950)
  • Üç Yanlış Üç Ceset (Hickory Dickory Dock also Hickory Dickory Death, 1955)
  • Üçüncü Kız (Third Girl, 1966)
  • Ölüm Meleği (Nemesis, 1971)

Okur Yorumları

4 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler