Samuel Beckett Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Samuel Beckett Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Samuel Beckett; romanları ve tiyatro oyunlarıyla oldukça ilgi görmüş çağdaş edebiyatın temsilcilerinden biridir. İrlanda asıllı olan Samuel Beckett, geride bıraktığı tiyatro eserleri ile ismini hala yaşatan oyun yazarlarından biridir. Bu makalemizde sizlere yazarın hayatı ve eserlerinden ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Erkan Karaca

Absürd tiyatro dalında yazdıkları ile kendine hayran bırakan Samuel Beckett, 1906 ve 1989 yıllarında yaşamıştır. İrlanda Dublin doğumlu olan Beckett, mutlu bir çocukluk dönemi geçirmiş olsa da, annesinin aşırı dindar tutumu, Becket üzerinde tedirginlik duygusunun hakim olmasına ve dini farklı yönleri ile değerlendirmesine neden olmuştur.  

Eğitimini Kuzey İrlanda’da tamamlayan ünlü tiyatro yazarı, sonraki yıllarda konferans vermek amacıyla Paris’e gitmiştir. Çalışmaları ile çağdaş edebiyatın öncü isimlerinden sayılmakta ve başarılı oyun yazıları ile geride birçok eser bırakmıştır.

[renkbox baslik="Stendhal Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/stendhal-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/stendhal-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Edebiyat alanına girişi sonrasında bu alandaki kariyerine şekil vermesinde oldukça etkili olan James Joyce, arkadaş olmalarından dolayı Samuel Beckett’e ciddi manada yol göstermiştir. 1930 yılına kadar Paris’te çeşitli görevlerde çalışarak yaşamını sürdürmüş ve bu yıldan sonra doğduğu şehre dönüş yapmıştır. Dublin’de Fransızca dersleri vererek 1 yıl kadar burada kalmıştır.

Samuel Beckett Kimdir?

Samuel Beckett Kimdir?

Samuel Beckett adından oyun yazılarıyla söz ettiren bir yazardır. Akademik kariyerini bitirdikten sonra, ilham aldığı Goethe’nin eserleri sonucu Gnome adlı şiiri yazdı. Dublin Magazine’de yayınlanmasıyla beraber ünü gitgide yayılmaya başladı.

İnsanın varoluşunun hüznünü ve gizemini ele almasına rağmen, Beckett aslında güldüren bir yazardır. İnsan zihninin değersiz bir tantanayla, hayata büyük önem vererek, aslında aldatıcı hırslar ve boş arzulardan öteye geçmediğinin görülmesini amaçlamış ve bunu trajikomik kahkahalara eserlerine yansıtmıştır. İkinci eseri olan Godot’yu beklerken yazarın kariyeri adına milat sayılabilecek nitelikte bir eser olmuştur ve bugünkü sahip olduğu şöhretinin büyük bölümünü bu eserine borçludur.

Samuel Beckett’in Hayatı

Samuel Beckett’in Hayatı

13 Nisan 1906 yılında İrlanda Dublin'de doğmuştur. Beckett’in annesi fazlaca dinine düşkün bir hemşiredir ve annesinin dine olan düşkünlüğü İrlandalı yazarın iç dünyasını derinden etkilemiştir. Yaşamı boyunca annesinin dine karşı olan bu tutumundan dolayı pek çok derin düşünce sahibi olmuştur.

1923 ve 1927 tarihleri arasında Dublin'de bulunan Trinity College'da Roman dilleri öğrenimi gördü. 1928'de Paris'teki Yüksek Öğretmen Okulu'nda (Ecole Normale Superieure) İngilizce dersleri verdiği sırada modern romanın ilk örneklerinden sayılan Ulysses'in yazarı James Joyce'la tanıştı ve Paris'te sürgün yaşamını süren Joyce'un çevresine katıldı.

İrlanda'ya dönerek Trinity College'da Fransızca dersleri vermeye başladı. Burada 1 yıl çalıştıktan sonra 1931'de istifa ederek Londra, Almanya, Fransa ve İtalya'ya bir geziye çıkma kararı aldı.

II. Dünya Savaşı'nda, tarafsız bir ülkenin vatandaşı olması nedeniyle Alman işgalinden sonra Paris'e geldi ve burada yaşamaya karar verdi. 1941'de bir yeraltı direniş grubuna katıldı. Gestapo'nun, grubun üyelerini tutukladığını öğrenince kaçarak Fransa'nın işgal altında olmayan bölgesine giderek saklandı. Ülkenin kurtuluşuna kadar kendi yaşamını işçi olarak sürdürdü.

1945'te İrlanda'ya tekrar dönüş yaptı ve daha sonraları İrlanda Kızılhaç Örgütü'ne gönüllü katılarak Fransa'ya geldi. Normandiya'daki Saint-Lo Askeri Hastanesi'nde çevirmenlik yapmaya başladı.

Samuel Beckett, geride bıraktığı tiyatro eserleri ile ismini hala yaşatan İrlandalı oyun yazarlarından biridir. Yazarlık anlamında başarılı sayıldığı dönemlerden olan 1946 ve 1950 yılları arası, birçok eserini Fransızcadan İngilizce’ye çevirmiştir.

Suzanne Deschevaux-Dumesnil adlı Fransız hanımefendi ile 1938'de tanıştı ve uzun yıllar süren beraberliğin ardından 1961 yılında evlendi. Bu yıl içinde Uluslararası Yayıncıların Formentor Ödülü’nü kazandı. 1969 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü; fakat ödülü almaya gitmedi.

Mütevazı bir hayat geçiren yazar, 17 Temmuz 1989 yılında Suzanne’nin ölümü ile sarsıldı; aynı yılın Aralık ayında da kendisi vefat etti. Çift Pariste, Montparnasse adlı bir mezarlıkta aynı mezar taşını paylaşmaktadır.

Samuel Beckett’in Eserleri

Samuel Beckett’in Eserleri

Samuel Beckett ismini yakından takip eden birçok kişi, bu ismi tiyatro oyunları ile özdeşlemiş olsa da, Beckett, çağdaş edebiyatın birçok dalında eser bırakmış bir isimdir. Özellikle çeviri eserleri çok sayıda olmakla birlikte, düz yazı ve şiir alanlarında da çeşitli eserlerine rastlamak mümkündür.

En önemli eserlerinden biri olan Godot’yu Beklerken, yazarın Fransa’da yazdığı ancak Paris’te gösterime girdiği bir tiyatro eseridir. Pek çok ülkenin ilgi gösterdiği bu oyun zamanla İngilizce diline çevrilerek dünya çapında sahnelenen bir oyun halini almıştır.

Ülkemizde ilk kez 1954 yılında sahnelenmiş olan Godot’yu Beklerken, absürd tiyatro dalında yazılmış olan ilk oyundur. İrlandalı yazarın diğer önemli tiyatro eserleri arasında; Sözsüz Oyun 1 ve 2, Oyun Sonu, Mutlu Günler, Oyun, Geliş ve Gidiş gibi önemli eserleri yer almaktadır.

Beckett’in önemli eserleri arasında olan Molloy ve Malone ve Meurt gibi eserlerini birçok felsefi düşünceden etkilenerek yazdığı düşünülmektedir. Bu noktada İnsanın var oluşu ve yaşamı üzerine birçok konu Samuel Beckett’in giderek ilgisini çekmeye başlamıştır.

[renkbox baslik="Gustave Flaubert Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/gustave-flaubert-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/gustave-flaubert-kimdir-hayati-ve-eserleri-.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Samuel Beckett eserlerinde dikkat çeken önemli bir detay ise yayınlanma sürelerinin yıllar sürmüş olmasıdır. Eserlerini yıllar önce tamamlamış olmasına karşın çeşitli sebeplerden dolayı, yayınlanması zaman almıştır. Sıradan Kadınlar Düşü, Watt, Molloy, Malone Ölüyor ve Adlandırılamayan gibi önemli romanları bulunmaktadır. Ayrıca televizyon ve sinema alanlarında da çalışmalar yapmış ancak genel olarak İrlandalı yazar için edebiyatçı demek yerinde olacaktır.

Samuel Beckett İtalya ve İrlanda arasında geçen yaşamı ile akılda kalır ve başarılı eserler bırakmış bir yazardır. Özellikle Godot'yu Beklerken oyunu dünya çapında oldukça fazla oynanmıştır.
Yazarın en beğendiğiniz eseri hangisidir?
Godot'yu Beklerken oyununu okudunuz veya izleme şansınız oldu mu?
Godot'yu Beklerken oyunu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. Samuel Beckett hakkında merak ettiğim her şeyi öğrendim sağ olun.