Mehmet Rauf Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Servet-i Fünun yazarlarından biri olan Mehmet Rauf aynı zamanda şair ve oyun yazarıdır. Bu ismi diğer yazarlardan farklı kılan ise, Eylül adında çıkardığı romanın Türk edebiyat tarihinde yazılmış ilk psikoloji romanı olmasıdır. 12 Ağustos 1875 tarihinde hayata merhaba diyen Mehmet Rauf, Menekşe, Define, Eylül, Bir Aşkın Tarihi, Pembe Köşk, Yağmurdan Sonra ve Aşk Kadını gibi kitapların sahibidir.

İstanbul doğumlu olan Mehmet Rauf, eğitim yaşamına ilk olarak Defterdar Mahalle Mektebi'nde başlamış, Servet-i Fünun döneminin önemli temsilcilerinden olan bir yazardır. Sonrasında Bahriye Mektebi'ne kaydını yaptırmış olsa da, askeri alanda bir eğitim almaktan hiç de hoşnut olmamıştır. Gönülsüz de olsa askeri okulunu bitirir ve teğmen rütbesi ile okuldan mezun olur. İstanbul’da göreve başladığı yıllarda edebiyat tarihinin önemli isimlerinden biri olan Tevfik Fikret’in halasının kızı ile dünya evine girer.

Mehmet Rauf’un önemli eserlerinden biri olan Eylül romanı, ünlü yazar ile özdeşleşen bir roman değeri taşımaktadır. Eylül romanındaki gibi karmaşık bir evlilik hayatı sürdürmeye çalışan Rauf, ilk evliliğini bitirmeden ikinci bir evlilik yapmaya kalkışmıştır.

Namık Kemal Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Edebiyat tarihindeki ilk psikoloji romanı olan Eylül ile akıllarda yer eden Mehmet Rauf, çalkantılı özel yaşamı ile de dikkat çekmektedir.

Mehmet Rauf Kimdir?

Mehmet Rauf Kimdir?Kendi yaşamındaki kesitlerden ele aldığı savunulan Eylül romanı ile Türk edebiyat tarihinde ses getirmiş olan Mehmet Rauf, küçük yaşlardan itibaren sanatın birçok alanı ile ilgili olarak büyümüştür. İlk olarak babası tarafından tiyatro ile tanıştırılan Rauf’un bu sayede sanata olan yatkınlığı da görülmüştür. Eğitim gördüğü yıllarda da arkadaşları sayesinde edebiyata yönelmeye başladığı bilinmektedir. Bir yandan ciddi bir roman okuyucusu olurken bir yandan da kendi denemelerini yazmaya başlamıştır. O yıllarda Denâet Yahut Gaskonya Korsanları eserini yazsa da, bazı sebeplerden dolayı yayınlanamamıştır.

Mehmet Rauf’un Hayatı

Mehmet Rauf’un HayatıYaptığı birden çok evlilik ve yaşadığı yasak aşklarla hareketli bir özel yaşama sahip olan Mehmet Rauf, 12 Ağustos 1875 tarihinde doğmuş, 23 Aralık 1931 tarihinde ise hayata veda etmiştir. Askerlik mesleğini bırakmanın ardından maddi sıkıntılar içerisinde hayatını devam ettirmiştir. İlerleyen yıllarda tamamen edebiyata yönelmiş olarak yaşamını sürdüren yazar, kendi tarzını belirlemek amacıyla Avrupa’nın önde gelen yazarlarını takip eder ve kitaplarını fırsat buldukça okumaya çalışır. Edebiyat alanındaki ilk denemelerini cinayet kurguları üzerine yazar. Yabancı yazarların yazı sıra, Mehmet Rauf’un edebi kişiliğinin oluşmasında Halit Ziya Uşaklıgil’in de önemli etkisi olduğu söylenmektedir. Bu noktada Uşaklıgil’e hayranlığını açıkça belirtmek adına mektup yazmayı tercih eder. Mektubu cevaplanınca sonrasında yazdığı bir öyküyü Halit Ziya’ya gönderir ve öyküyü beğenen usta yazar ‘Düşmüş’ adlı öyküyü gazetede yayımlatır. Bu sayede iki yazarın arasındaki dostluk bağı da güçlenmiş olur.

Mehmet Rauf’un Eserleri

Mehmet Rauf’un EserleriMehmet Rauf’un eserleri arasında en popüler olan Eylül romanı, psikoloji alanında yazılmış olan ilk roman olarak edebiyat tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Romandaki karakterlerin psikolojik analizlerinin de yazar tarafından başarılı bir şekilde betimlenmiş olması, Eylül romanının bu denli ses getirmesine neden olmuştur. Bu durum edebiyat dünyasında alışkın olunan bir durum olmadığı için bir hayli ilgi çeken bir roman olmasına neden olmuştur.

Eylül romanı ile Servet-i Fünun döneminin temsilciliğini yapan bir yazar olarak varlığını sürdürse de, Bir Zambak Hikayesi adlı eseri ile bu dönemin çizgisinden farklı bir üslup benimsediği görülmektedir. Bu eseri ile yargılanan Mehmet Rauf, romanın ahlaki değerlere ters düşmesi nedeniyle hapse düşmüş ve bu arada da askerliğine son verilmiştir. Bu olaydan sonra bir anda kendini maddi çıkmazın içinde bulmuştur. Roman ve öykülerinin yanı sıra, tiyatro oyunları ile de edebiyat alanındaki çalışmalarına yön vermiş olan Mehmet Rauf, günümüzde halen severek okunan eserleri ile unutulmayan yazarlar arasındadır.

Yazarın yayımlanan eserlerini türlerine göre sıralayacak olursak;

Romanları: Eylül, Feryad-ı Garam, Menekşe, Define, Kan Damlası, Halas, Genç Kız Kalbi, Karanfil ve Yasemin, Kâbus, Harabeler, Siyah İnciler, Bir Zambak Hikayesi

Öyküleri: Kadın İsterse, Aşk Kadını, Düşmüş, İntizar, Pervaneler, Son Emel, Bir Aşkın Tarihi

Tiyatro Oyunları: İki Kuvvet, Pembe Köşk, Pençe, Yağmurdan Sonra, Diken, Sansar

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler