David Rockefeller Kimdir? Hayatı ve Eserleri

David Rockefeller Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Adı illuminati örgütüne dahil olmaktan tutun da Gezi Parkı'yla ilgisi olmasına varana kadar birçok söylentiye karışan David Rockefeller, dünyanın en zengin iş adamları arasında yer almaktadır. 101 yaşında hayata veda eden isim, yaptığı hayırlar ve dünyaya hükmetme isteğiyle de adını duyurmuştur. Peki bu David Rockefeller kimdir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Erkan Karaca

Dünyaca ünlü isim David Rockefeller, 101 yaşına kadar yaşamış, Amerikalı bir bankacı ve iş adamıdır. Milyonlarca dolar bağış yapan Rockefeller, buna rağmen dünyanın en karanlık isimlerinden biri olarak görülüyor. Büyükbabası John Davison Rockefeller’in servetini devralmış olması ile dünya çapında bir servete sahip olmuştur. Sadece Amerika'yı değil, tüm dünyayı yönettiğine dair iddialar bulunmaktadır.

Bu konuda Forbes'e göre; ünlü milyarderin sadece kendine ait olan paranın 3,3 milyar dolar, tüm ailesinin sahip olduğu servetin ise yaklaşık 15 trilyon dolar kadar olduğu tahmin edilmektedir. Standard Oil Company şirketine ortaklığı ile imparatorluğun kurucusu olan babasının servetini doğru adımlarla katlamayı başarmıştır. 20 Mart 2017 tarihinde vefat etmiş olan zengin iş adamının ölümü kadar doğduğu tarih de oldukça ilgi görmüştür.

[renkbox baslik="Rauf Denktaş Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/rauf-denktas-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/rauf-denktas-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Doğuştan milyarder olması günlerce süren kutlamaların yaşanmasına neden olmuştur. Dünyaya gelişinden yaşam tarzına kadar pek çok şeyi ile merak konusu olan Rockefeller, aynı zamanda komplo teorilerine de maruz kalmış bir isimdir. Hakkında çok fazla şey yazılıp çizilmiştir. Türkiye üzerine kurduğu planlardan tutunda illuminati örgütüyle bağlantısı olmasına kadar her şey merak konusu olmuştur.

David Rockefeller Kimdir?

David Rockefeller denince akıllara zenginlik, şöhret ve şatafatın gelmesi kaçınılmazdır. Dünyanın en zengin insanı olarak adını duyurmuş olan Rockefeller 12 Haziran 1915'te New York'ta dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Abby Aldrich Rockefeller, babasınınki ise John. D. Rockefeller Sr.'dir. Rockefeller'deki bu isim benzerlikleri zaman zaman karışıklık yaşanmasına sebep olmuştur. 1936 yılında Harvard Üniversitesinden mezun olan ünlü iş adamı, mezuniyetinin ardından London School of Economics’e gitmiştir.

Doktorasını ise 1940 yılında Chicago Üniversitesinde kullanılmayan kaynaklar ve ekonomik israfı konusu üzerine gerçekleştirmiştir. Aldığı eğitimin ardından Rockefeller ailesi ile benimsenmiş olan Chase Manhattan Bankasında çalışmaya başlamış ve 1960 yılında bankanın başkanlığına yükselmiştir.

Yeni Dünya Söylemi ve Dünya İmparatorluğu gibi kavramlarla sıkça anılmış olan iş adamının, Amerika’da yaşanan iç savaş döneminde servetini bu denli büyüttüğü bilinmektedir. Sahip olunan şirketler, sivil dernekler ve yardımda bulunduğu fonlar sayesinde dünyanın her yerinden binlerce öğrenci burs alabilmektedir.

101 yaşında yaşamını yitiren ünlü iş adamı, kronik kalp yetmezliği rahatsızlığı ile uzun süre mücadele vermesinin ardından bu rahatsızlığa yenik düşmüş ve 20 Mart 2017 tarihinde hayata veda etmiştir. Rockefeller ailesinin en uzun yaşayan ferdi olarak da dikkat çekmektedir. Yardım ve hayırsever yönü ile ön plana çıkması, medyada ve birçok yazar tarafından ağır şekillerde eleştirilmesine neden olmuştur.

David Rockefeller’in Hayatı

Ailesinin en küçük çocuğu olarak 12 Haziran 1915 yılında doğmuş olan Rockefeller, babasının kendi petrol şirketi sayesinde elde ettiği servet ile günümüzdeki Rockefeller Şirketler Grubunu kurmuştur. Sadece New York’un değil, tüm dünyanın en zengin iş adamlarından biri olması ile farkını ortaya koymuştur. İş adamının adı birçok önemli olay içine karışmış ve komplo teorileri geliştirilmiştir. Ülkemizde yaşanan Gezi olayları gibi karmaşalarda da David Rockefeller’in payının olduğu düşünülmüştür. Zenginliği ile dünyanın en çok tanınan isimlerinden biri olmasının yanı sıra, çoğu kişi tarafından pek sevilmemektedir. Yaşadığı süre boyunca 2 milyar dolarlık bir bağış yapan Rockefeller'in 1940 yılında evlendiği eşi Margaret Peggy McGrath'ten 6 çocuğu olmuştur.

Rockfeller Ailesinin Bireyleri Kimlerdir?

Oldukça geniş bir aile yapısına sahip olan David Rockefeller, sahip olduğu tüm servetini babası ve dedesine borçludur denebilir. Sahip olduğu servet sayesinde dünya ekonomisine yön veren en önemli isimlerdendir. Büyükbabası olan John Davison Rockefeller Sr. köy kilisesinde muhafız iken muhasebe alanında çalışmaya başlamıştır. Muhasebecilik dışında simsarlık, maden ve çelik işleri ile ilgilenmeye başlamasının ardından ülkedeki iç savaş tehdidini fırsata çevirmeyi başarmıştır.

Sonrasında önüne çıkan fırsatları doğru değerlendirmesi ile dünyanın en zengin üçüncü ismi olmuştur. Kardeşi olan William Rockefeller ise ülkedeki tüm petrol kaynaklarını tek bir yerde buluşturmayı başarmıştır. Çok sayıdaki rafinerici ile anlaşmış olmasının ardından iki kez silahlı saldırıya uğramış ancak bu saldırılardan zarar görmemiştir.

David Rockefeller’in Serveti Ne Kadardır?

Zenginliği ile yaşamı boyunca gündem olmuş isimlerden biri olan David Rockefeller, ölümünün ardından yine serveti ile merak konusu olmaya devam etmektedir. Servetine dair tam rakam kesin olmamakla birlikte, Forbes 2017 yılı ekonomi verilerine göre 3,3 milyar dolar kadar olduğu varsayılmaktadır. Güçlü bir ekonomiye sahip olması nedeniyle dünyayı yönettiği düşünülen Rockefeller’in ülkemiz hakkındaki itirafları da oldukça ses getirmiştir.

Sadece New York'ta 1 trilyon dolar değerinde bir gayrimenkule sahip olduğu bilinen Rockefeller ailesinin bilinen şirketleri arasında; Citi Group, JP Morgan Case, Chevron ve Halen Exxon-Mobile yer almaktadır. Adnan Menderes’in liderliği ve 80 darbesine olan etkileri gibi pek çok söylenti, ünlü milyarderin isminin karıştığı dedikodular arasındadır. Ayrıca Kürt devleti kurulması fikrinin de Rockefeller tarafından ortaya atıldığı söylentisi de iş adamı tarafından teyit edilmemiş haberlerdir.

David Rockefeller’in Eserleri

Babasının elde ettiği serveti akıllı yatırımlarla bugünkü seviyesine getiren David Rockefeller’in hakkında en çok merak edilen detaylardan biri şüphesiz servetinin miktarıdır. Dünyanın yakından takip ettiği ünlü finans dergisi Forbes verilerine göre sadece yazılı belgelerle gösterilen servetinin 3,3 milyar dolar olduğu belirlenmektedir. Ancak mevcut servetin trilyon dolarlarla bile ifade edilemeyeceği düşünülmektedir.

[renkbox baslik="Muammer Kaddafi Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/muammer-kaddafi-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/muammer-kaddafi-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Ekonomistlerin dahi hesaplamakta zorluk çektikleri servet dahilinde 1 trilyon dolarlık gayrimenkul, variyetin sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Citi Group, Chevron, Halen Exxon-Mobile Rockefeller ailesinin en tanıdık şirketleri arasındadır. David Rockefeller'ın kaleme aldığı birkaç da kitap bulunuyor. Bu kitaplar arasında; Memoirs, Erinnerungen eines Weltbankiers, Memorias: historia de una vida excepcional, Mémoires ve Memoari en bilinenlerindendir.

Bu yazımızda oldukça sıra dışı bir insanın biyografisini okudunuz. David Rockefeller hakkında çok fazla senaryo yazılıp çizilmiş, doğruluğu tartışılır görüşler ortaya atılmıştır. Öncelikle Yeni Dünya ifadesi veya Dünya İmparatorluğu gibi söylemleri muhakkak duymuşsunuzdur. Rockefellerlar için dünyayı yöneten sayılı ailelerden biri olduğu söylenir. Bir başka görüş ise illuminati örgütüne dahil olduğu yönünde... David Rockefeller bugün birçok insan tarafından ağır şekilde eleştiriliyor, hatta çoğu insan sevmiyor diyebiliriz. Aslında yaptığı hayır işlerini düşünce insan daha bir ılımlı bakıyor ama herkesin düşücesine elbette saygı duyuyoruz.
Şimdi herkese soralım. Siz hangi nedenden dolayı David Rockefeller'i sevmiyorsunuz?
Bir insanın 101 yaşına kadar yaşayıp, bu kadar servet elde etmesinin sırrı sizce nedir?
David Rockefeller'in Yeni Dünya ifadesi hakkındaki düşünceleriniz nedir?Okur Yorumları
  1. David Rockefeller hakkında birçok şey duydum. Merak ettim araştırdım hayatını. İlginç bir adam.

  2. Bu adam hakkında o kadar çok şey yazıldı çizildi ki, böyle tarafsız yazılara cidden ihtiyacımız vardı.

  3. Amerika’da 2 yahudi aile var ve bunlar dünyayı yönetiyorlar ve karıştırıyorlar. 1)Rotschild Ailesi 2)Rockefeller Ailesi

  4. Yahudi asıllı amerikalıdır. Amerika toplama milletler topluluğudur. Aslını niçin yazmadığınızı merak ediyorum. Amerikalı diye millet yoktur.Örneğin: Fransız, Alman, İngiliz, Türk, Arap, Yahudi gibi milletler saf ırktır. ” lı ” eki alıyorsa onlar millet değil toplamadır. Yukarıda yazdığım milletlere lı eki oluyormu? olmuyor.

  5. onca bilginin yanında, adamın hangi milletten olduğu yazılmamış
    yazılsa anında bir çok kişi ne olduğunu daha çabuk anlardı