Lahana Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lahana sarması, lahana turşusu, kapuska ve daha birçok yemek yapılabilir lahanadan. Turpgiller ailesinden olan lahananın kanseri önlemeden kilo vermeye, göz sağlığından astıma kadar birçok faydası bulunuyor. Bilimsel adı Brassica oleracea olan lahanada; demir, kalsiyum ve magnezyum mineralleri ile, B, E, C vitaminleri bulunuyor. İdrar söktürücü olan lahana bağışıklık sistemini düzenlemede ve sağlıklı kilo vermede oldukça önemli bir yere sahip.

Yemeklerin vazgeçilmezi olan beyaz lahana, lahana bitkisinin çeşitlerinden biridir. Turpgiller familyasına (Brassicaceae) ait olan bitki, kat kat açılan bir özelliktedir. Ortalama 25 cm büyüklüğe ulaşan lahana, genellikle sıcak yemek olarak hazırlanmaktadır. Turşu ve sarması da oldukça lezzetli olan lahana, sağlık için son derece yararlı olan ve sık sık tüketilmesi tavsiye edilen sebzeler arasındadır. İçerdiği B, E, C vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra; demir, kalsiyum ve magnezyum vitaminleri de içermektedir.

Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde görülmekle birlikte, tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmekte olan bir sebzedir. Serin ve yağışlı iklimlerde yetişmeye elverişli olan lahananın diğer en çok bilinen çeşidi ise, kara lahanadır.

Mürver Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Azotlu gübre ile toprağın desteklenmesi, verimin daha bereketli olmasını sağlar. Gerekli olgunluğa ulaşması için göbek bağlaması gereken lahana, aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalarda yetişmeye elverişli değildir.

Lahana Nedir?

Birçok çeşidi ile kış aylarında sıkça tüketilen lahana (Brassica oleracea), bir göbek çevresinde oluşan yaprakları ile kat kat görünen bir sebzedir. İlk olarak Yunanlıların keşfettiği bir bitki olarak, dünyada yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Lahana yetiştiriciliği oldukça dikkat ve özen gerektiren bir konudur. Sıcak ortamları sever fakat; çok sıcak ya da serin havalara karşı dayanıksız olduğu bilinmelidir. Bu doğrultuda lahananın verimli yetişmesi için ideal sıcaklık yaklaşık 20 derece civarında olmalıdır.

Lahananın Çeşitleri Nelerdir?

Lahana kendi içinde birçok çeşidi bulunan ve her çeşidinin ayrı yararı olan sebzelerden biridir. Türkiye’de çok yaygın yetiştirilmese de, yemeklerde önemli yere sahip olan Brüksel lahanası, ufak boyutu ile diğer lahana çeşitlerinden oldukça farklı bir görünümdedir. Taneli ve sulu yemeği ile oldukça lezzetli yemeklerden biridir. Kırmızı lahana ise, mor renginde olan ve boyutu beyaz lahana kadar büyük olmayan bir lahana çeşididir. Sıklıkla salatalarda yer alan kırmızı lahana, yararları ile mutlaka tüketilmesi gereken sebzelerden biridir. Kara lahana ise; Karadeniz bölgesinde en çok yetişme özelliği gösteren ve o yörenin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Kara lahana sarması ve yemeği gibi çeşitleri ile ıspanağı andıran görüntüsü vardır. Beyaz lahana ise hepimizin bildiği, hem turşu, hem yemek yapımında kullanılan, bazen 5-6 kiloya kadar büyüyebilen lahana türüdür. Yaprak lahana ve Milano lahanası ise diğer lahana türlerindendir.

Lahananın Özellikleri Nelerdir?

Lahana denince akla ilk olarak beyaz lahana gelse de, lahananın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Çeşitlerine göre özellikleri de farklılık gösteren lahana, genellikle sıcağı seven bir yapıdadır. Ayrıca yararları saymakla bitmeyen beyaz lahana, kilo verdirme özelliği ile bir dönemin en önemli zayıflama iksirlerinden biri lahana diyetinin baş kahramanıdır. Lahana diyetinin nasıl yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz.

İdrar söktürücü ve toksin atıcı özelliklerinden dolayı, hastalıkların oluşmasını önleyerek, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmayı sağlamaktadır. Yemek olarak tüketilmesinin yanı sıra, çiğ ya da turşu olarak tüketilebilen lahana aynı zamanda uzun süre saklamaya elverişli olmasından dolayı, neredeyse yararlarından tüm yıl boyunca fayda görülecek bir sebzedir.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

Tüm vücut sisteminin düzene girmesine sağladığı olumlu etkilerin yanı sıra, hormonların düzenli çalışmasını da sağlayan lahana, sağlık için mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Asabiyetin yok olması, göz ve baş ağrılarının dinmesine yardımcı olmakla birlikte sinirlerin yatışmasında oldukça etkilidir. Diğer yandan tam bir C vitamini kaynağı olan lahana, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlarken, cilt sağlığının da oldukça iyi seviyede olmasını sağlamaktadır. Hem lahanayı beslenme düzeniniz içine dahil ettiğinizde, hem de püre haline getirip cildinize maske yaptığınızda, pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Püre haline getirdiğiniz lahananın içerisine birkaç damla limon damlatıp, saçlarınıza da aynı şekilde maske yapabilirsiniz. Kanser hücrelerini yok etme özelliği, lahananın kansere karşı koruyucu etkisini ortaya çıkarmaktadır. Kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi şüphesiz kabul görürken, astım ve göz sağlığına iyi gelmesi de, faydaları arasındadır. Beyin sağlığını koruduğu yönündeki kanıtlanmış etkileri, Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu etki sağladığının ispatıdır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir