Ayşen Gruda Kimdir? Hayatı ve Filmleri

Ayşen Gruda Kimdir? Hayatı ve Filmleri

“Domates Güzeli” deyince tüm neşesiyle akıllarımızda beliriverir. Türk sinemasının bu lakapla anılan ilk ve tek oyuncusudur. Her hale büründüğü birbirinden neşeli filmleriyle bu yazımızda Ayşen Gruda’yı anlatacağız.

Melisa Yıldız

Ekranlardaki neşesi adeta evin içine saçılan Ayşen Gruda hayatı boyunca birçok tiyatro oyunu ve sinema filminde rol almıştır. İşini hakkıyla yapan bu isim, birçok ünlü sinema sanatçısıyla mükemmel bir uyum yakalamıştır.

Çoğu zaman güldürdüğü filmlerinde, yanaklarından gözyaşları süzülürken dahi izleyiciyi gülümsetmeyi başarmıştır. Sanat hayatı boyunca komedinin büyük bir ciddiyet gerektirdiğini savunmuş ve hep bu söylemine yakışır şekilde oynamıştır.

[renkbox baslik="Kemal Sunal Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/kemal-sunal-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/02/kemal-sunal-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi-1024x597.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kendisi yaşama veda etmiş olsa da ardında bıraktıklarıyla hep saygı ve özlemle anılacak. Avukatlık hayaliyle alakasız bir şekilde başlayan oyunculuğu, onu beyaz perdenin en seçkin ismi yapmıştır. Aşağıda Ayşen Gruda’nın hayatını ve bazı filmlerini bulacaksınız.

Ayşen Gruda Kimdir?

Ayşen Gruda Kimdir?Ayşen Gruda ya da asıl adıyla Ayşen Erman Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncusudur. Yeşilçam’ın şimdiye kadar gelmiş geçmiş en ünlü isimleri arasındadır. Türk sinemasına “domates güzeli” olarak damga vurmuştur.

22 Ağustos 1944 tarihinde İstanbul, Yeşilköy’de dünyaya geldi. Erman ailesinin ortanca kızıydı. Anlayışlı ve sevgi dolu bir ailede büyüme şansı yakaladı.

Doğduğu yer, Osmanlı döneminde karargah olarak kullanılan bir köşktü. Babası kara tren makinistliği yapıyordu.

Birçok Yeşilçam filminde unutulmaz rol arkadaşları Şener Şen, Adile Naşit, Kemal Sunal, İlyas Salman ve daha niceleriyle aynı sahneyi paylaşmış, yaşamı boyunca Türk sineması ve Türk tiyatrosuna sayısız katkıda bulunmuştur.

Ayşen Gruda’nın kardeşleri ise kendisi gibi Türk sinema ve tiyatro oyuncusu Ayten Erman ile oyuncu ve kantocu Ayben Erman’dır. Özellikle Ayten Erman tanıdık bir sima olup çoğu projede kız kardeşi Ayşen Gruda ile birlikte rol almıştır.

Ayşen Gruda’nın Hayatı

Ayşen Gruda’nın HayatıHenüz çocukken Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yapıyor, çevresindekileri güldürmeyi başarabiliyordu. Ailesi onun komedi yeteneğini bu sayede keşfetti. Zaman içinde yeteneği komşular tarafından da fark edilen küçük Ayşen, akşamları çay sohbetlerinin vazgeçilmezi olmuştu.

En büyük hayali bir avukat olmaktı. Eğlenceli, kahkaha dolu halleri hep baki kalsın istiyordu ama bu özelliğinin ileride mesleği olacağını hiç düşünmemişti.

Lise ikinci sınıfı okuduğu sırada babası vefat etti. Bir süre sonra aile geçim sıkıntısı çekmeye başlayınca okulu bıraktı ve çalışmak zorunda kaldı. Avukatlık hayali ona artık çok uzaktı.

Oyunculuğa İlk Adımları

Kız kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman da çocuk yaşlardan beri oyuncu olmak istiyordu. Ablası Ayten, Avni Dilligil’in tiyatro ekibinde yer aldı.

Babalarını kaybedince büyük sarsıntı yaşayan üç kız kardeş bir şekilde ayakta kalmaya çalışıyordu. Ayşen, ablası Ayten’in izinden gitmeye karar verdi. Onun ardından küçük kardeşi Ayben de gelecek, üçü de Yeşilçam’ın sevilen yüzü olacaktı.

Usta oyuncunun profesyonel oyunculuğa ilk adımı Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosu sayesinde, 17 yaşındayken oldu. 1962’de “Kongre Eğleniyor” adlı vodvilde ilk rolü küçük bir hizmetçiydi. Bu tiyatro tam 16 yıl devam etti.

Gruda, 1977’de televizyon için yaptığı başarılı skeçlerinden birinde “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterine hayat verdi. O günden sonra lakabı Domates Güzeli olarak kaldı. Büyük bir kitle ona hayrandı.

Emek verdiği sinema ile tiyatro dünyasında hep o şekilde anıldı. Özellikle komedi filmlerinin vazgeçilmez yüzü oldu. Ancak anıldığı bu isimle reklamlarda oynamaya başlayınca TRT ile anlaşamadılar. O da yoluna tiyatroyla devam etti.

Evliliği

Ayşen Gruda sonraki yıllarda Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatro oyuncusu olan Yılmaz Gruda ile tanıştı. Bir süre sonra evlenmeye karar veren çift, 1965 yılında hayatını birleştirdi. Bu evlilik uzun süre devam etti.

Çiftin bu evlilikten Elvan Gruda adında bir kız çocuğu oldu. Doğumun ardından Ayşen bir süre sahnelerden uzak kaldı. Ardından 1976’da Yılmaz Gruda’dan boşandı.

Fakat eşinden ayrıldıktan sonra da Gruda soyadını kullanmayı sürdürdü. Çünkü boşanmadan önce bu ismiyle ün kazanmıştı.

Bu arada belirtmeliyiz ki, Ayşen Gruda bu evliliğinden önce Müjdat Gezen ile nişanlıydı. Birbirlerine aşık olan çiftin sonu ne yazık ki mutlu bitmedi. Yıllar sonra Gezen, bir röportaja katıldı.

Bu olayla ilgili Müjdat Gezen: “Ama bunun karşılığında noldu? Bir gün Ayşen, bana ‘Ben başkasıyla evleniyorum’ dedi” şeklinde konuştu. Üstelik ikili, bu röportaja birlikte katılmışlardı.

Başarılı Dönemleri

Daha sonra kendisi gibi usta oyuncu ve aynı zamanda yakın dostu Adile Naşit, kendisinin Ertem Eğilmez ile tanışmasına aracı oldu. Gruda’ya ilk önce Hababam Sınıfı’nda küçük bir rol verildi. Hababam Sınıfı’nın ilk serisi olan bu film, Ayşen Gruda’nın da ilk sinema performansıydı.

Bilgi yarışmasının sunucusunu canlandırıyordu. 3 yıl sonra çekilecek olan bir başka Hababam Sınıfı’nda ise bu kez öğrenci rolünde izleyiciyle buluşacaktı.

Filmlerinde sıklıkla kullandığı gerzek sözcüğü onunla adeta bir bütün oluşturdu. Hatta öyle ki, sözlükte böyle bir sözcük onun kullanımına kadar mevcut dahi değildi.

Onun kullanımından sonra argoda kullanılan geri zekalı sözcüğünün kısaltılmışı olarak dilimizdeki yerini aldı. Artık o sözcük Ayşen Gruda ile özdeşleşmişti.

Ertem Eğilmez disiplinli bir yönetmendi, işinde özen isterdi. Yılar sonra o günleri anarak paylaştığı bir anısında, sete geç kaldıkları için Tarık Akan’la birlikte tıpkı filmlerde olduğu gibi tek ayak üzerinde bekleme cezası almışlardı. Bu anıyı tebessüm ve özlemle anımsamıştı.

Bir süre sonra Adile Naşit ile birlikte Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunun üyesi oldu. “Hisseli Harikalar Kumpanyası”, “Deve Kuşu Kabare”, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Yedi Kocalı Hürmüz” gibi ses getiren müzikallerde yer aldı.

Bir yandan da televizyon dizilerinde oynuyordu. Sinemaya damga vuran isimlerin başında yer almaya başladı. 1974’te Hababam Sınıfı ile başlayan serüveni tam gaz devam ediyordu.

“Şabanoğlu Şaban”, “Tosun Paşa”, “Neşeli Günler”, “Süt Kardeşler”, “Çöpçüler Kralı” ve çok ilgi gören birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde boy gösterdi. Rol aldığı karakterlerin neredeyse hepsi zaman içinde onunla özdeşleşti.

Gülen yüzüyle sinemanın adeta vazgeçilmezi olmuştu. Her bir filmi ayrı ilgi görüyordu. O artık yıldızı parlayan bir sinema sanatçısıydı. Her komedi filminde gözler onu arar oldu.

Son Yılları

2003 yılında “Hababam Sınıfı Merhaba”, 2006 yılında “Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu”, “İlk Aşk”, “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?”, “Keloğlan Karaprens’e Karşı” gibi birçok filmde rol aldı.

2014 yılında Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazıp aynı zamanda yönettiği “Pek Yakında” adlı sinema filminde oynadı. Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu ve Tülin Özen ile beraber rol aldı.

Aldığı Ödüller

Sinema ve tiyatro alanındaki muhteşem başarıları aldığı birçok ödülle taçlandı. 2006 yılında Sadri Alışık Ödülleri’nde, 2010 yılında ise Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

2012 yılında İstanbul Film Festivali Ayşen Gruda’ya Onur Ödülü verdi. Sanatçı son olarak 2017’de “Deli Kadın” adlı tiyatro oyunuyla 55. Sanat Yılı’nı devirdi.

Ölümü

Türk sinemasının en değerli isimlerinden Ayşen Gruda, uzun süre pankreas kanseriyle mücadele etti. 17 Aralık 2018’de hastalığına bağlı solunum yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Tedavisi bir süre yoğun bakımda devam etti.

Yapılan tüm müdahalelere rağmen 23 Ocak 2019’da hayata veda etti. Geride kaç sefer izlenirse izlensin hep güldürmeyi başaran unutulmaz filmleri kaldı.

[renkbox baslik="Halit Akçatepe Kimdir? Hayatı ve En Ünlü 10 Filmi" link="https://bilgihanem.com/halit-akcatepe/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/03/halit-akcatepe-kimdir-hayati-ve-en-unlu-10-filmi-1024x597.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Ayşen Gruda’nın En Unutulmaz Filmleri

Ayşen Gruda’nın En Unutulmaz FilmleriBaşarılı sanatçı, çocuğundan yaşlısına hayatımızın her alanında, anılarımızda yer buldu. Yaptığı işin her biriyle başarının altına imzasını atan ve geçmişle birlikte adını tekrar tekrar gönüllerimize yazdıran Ayşen Gruda’yı herkes farklı bir filmle hatırlar.

Kendisi gibi unutulmaz rol arkadaşlarıyla komedi filmlerinin vazgeçilmeziydi. Sinema ve tiyatroya adadığı yaşamına birçok film sığdırdı. İşte unutulmaz filmlerinden birkaçı:

Aile Şerefi

Ayşen Gruda’nın En Unutulmaz Filmleri1976 yılında gösterime giren bu film, dram türündedir. Orhan Aksoy’un yönetmenliğindedir. Filmde Gruda, Ayşe karakterine hayat verir.

At arabası ile maden suyu satan Rıza ve karısı Adile’nin geçim sıkıntısı çektiği günler anlatılır. Çiftin beş çocuğu vardır. Yeni evli kızları Ayşe ve damatları da yanlarına taşınınca daha çok zorluk çekerler. En küçük oğulları Murat’a araba çarpmasıyla aile için zor günler başlar.

Gülen Gözler

Ayşen Gruda’nın En Unutulmaz Filmleri1 Mart 1977 tarihinde gösterime giren film, Ertem Eğilmez’in yönetmenliğindedir. Dram-komedi tarzındadır.

Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar, Ayşen Gruda ve Itır Esen gibi ünlü isimler birlikte rol aldı. Ayşen Gruda Fikret karakterine hayat vermiştir. Vecihi ile büyük aşkı, bir takım zorlukların üstesinden gelmek durumunda kalacaktır.

Çöpçüler Kralı

Ayşen Gruda’nın En Unutulmaz Filmleri1 Şubat 1978 tarihinde gösterime girmiştir. Zeki Ökten’in yönetmenliğindedir. Başrolleri Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman ve Ayşen Gruda paylaşmıştır. Gruda, filmde Hacer karakterini canlandırır.

Mahallede çöpçülük yapan saf bir delikanlı ile aynı mahallede gündeliğe giderek para kazanan Hacer’in hikayesini anlatır. Zabıta memuru Şakir, Hacer’i severken; çöpçü Apti ile Hacer birbirine aşık olur.

Neşeli Günler

Ayşen Gruda’nın En Unutulmaz FilmleriOrhan Aksoy’un yönettiği film, 1978 yılında gösterime girmiştir. Başrollerinde Türk sinemasının iki büyük emektarı Adile Naşit ve Münir Özkul oynamıştır.

Turşuculuk yapan çiftin geçimsizlik sonucu ayrılması anlatılmıştır. Gereksiz bir tartışma sonucunda tüm aile darmadağın olur. Çiftin altı çocuğundan üçü babada, üçü ise annede kalır.

Gırgıriye

Ayşen Gruda’nın En Unutulmaz FilmleriKartal Tibet’in yönetmenliğini yaptığı bu film 1981 yılında gösterime girmiştir. 2004 yılında ise hepimizin bildiği Cennet Mahallesi adlı televizyon dizisi olarak tekrar izleyiciyle buluşmuştur.

Ayşen Gruda, Sevim karakterini canlandırır. Tüm olaylar Sulukule adlı bir yerleşim merkezinde gerçekleşir. Karmaşık ve düzen tutmayan birtakım ilişkiler konu edilir.

74 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü oyuncu, Türk sinemasının en efsanevi isimlerinden biridir. Birçok farklı rolüyle hafızalarımıza kazınan Gruda, sanatçı ruhunun yanı sıra kişiliğiyle de ön planda olmuştur.
Ayşen Gruda’nın oyunculuğunu nasıl buluyorsunuz?
Ayşen Gruda’nın en sevdiğiniz filmleri arasında hangisi/hangileri yer alıyor?
Ayşen Gruda ile tanışma fırsatınız olsaydı, ona neler söylemek isterdiniz?Okur Yorumları