Tifüs Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Özellikle gelişmemiş toplumlarda görülen tifüs hastalığı, tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğuracak kadar önemli bir sağlık sorunudur. Bit, pire gibi haşeratlar tarafından geçen bir bakteri ile oluşan tifüs; yüksek ateş, titreme, fotofobi, baş ağrısı, ciltte meydana gelen kuruluk ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösterir. Tifüs hastalığı hakkında kısaca bilgi sizler için hazırladığımız yazımızda mevcuttur.

Çağımızın tehlikeli hastalıklarından birisi olan tifüs, bugün dünya üzerinde birçok ülkede görülmektedir. Ancak özellikle Afrika’nın orta ve doğu kesimleri ile Amerika’nın orta ve güney kesimlerinde kendini gösteren tifüs hastalığı, Asya kıtasının soğuk ve dağlık bölgelerinde de salgın halinde olabilmektedir. Hayati risk taşıyan hastalıklardan biri olan tifüs hastalığına aşırı kalabalık ortamlarda ve hijyene dikkat edilmeyen bölgelerde sıklıkla rastlanmaktadır. Bu tür yerlere örnek olarak cezaevleri ya da mülteci kampları verilebilmektedir.

Ayrıca yine mülteci kamplarında görev alan ve hem kalabalığa hem de hijyenik olmayan şartlara maruz kalan yardım görevlileri de tifüs hastalığına yakalanabilecek yüksek risk grubunu oluşturmaktadır.

Tifüs hastalığını meydana getiren bakteriler insan vücudunda yer alan hücrelerin içerisine yerleşmektedirler. Bu hücreler hücre dışına çıktıkları zamansa fazla uzun süre hayatta kalamayarak hızlı bir şekilde ölmektedirler.
Tavsiye İçerik: Tularemi Hastalığı Nedir?

Tifüs Hastalığı Nedir?

Tifüs hastalığı halk dilinde lekeli humma olarak da bilinmektedir. Günümüzde eskisi kadar yaygın olmasa da halen varlığını sürdüren bu hastalık özellikle doğru ve etkili tedavi yöntemlerinin uygulanmadığı geçmiş yıllarda pek çok ölüme sebebiyet vermiştir. Bitlerle geçen Rickettsia prowazekii adındaki bakterilerle bulaşan hastalığın ilk aşamada teşhisi zordur. 2 veya 4 haftalık süreçten sonra, hastalığa ait antikorların oluşması tanı koymada yardımcı olmaktadır. Tifüs hastalığı halk arasında genellikle tifo ile karıştırılır. Özellikle altını çizmek istiyoruz; tifüs ile tifo farklı hastalıklardır.

Tifüs Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Tifüs hastalığının başlıca nedenleri arasında haşeratlar yer almaktadır. Hastalığı oluşturan temel etken ise Rickettsia prowazekii adındaki bir mikroorganizma olarak bilinmektedir. Tifüs hastalığı en çok yeterli hijyenin sağlanamadığı bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca açlığın yoğun olduğu yerlerde yaşayan insanlar da yine tifüs hastalığı geçirmeye müsait olan kişilerdir.

Tifüs Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Tifüs hastalığı geçiren bir kişinin kanını emen bit türevi canlılar, bu şekilde üzerlerine hastalığa neden olan riketsiyaları almaktadır. Ardından aynı bitin farklı insanların üzerine gitmesi ve onları ısırması ile birlikte riketsiyalar da diğer insanların cilt yüzeylerine geçmektedir. İnsanlar da bitin ısırdığı bölgeyi kaşıdıkları zaman cilt yüzeyinde bulunan ricketsiaları derinin altına itmektedir. Böylelikle tifüs hastalığı bir insandan başka bir insana taşınmakta ve daha pek çok kişiye de bulaşmaktadır.

Tifüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tifüs hastalığının en yaygın belirtileri arasında baş ağrıları, bel ağrıları, vücudun genelinde şiddetli titreme, yüksek ölçüde ateş, halsizlik, ciltte kuruluk, kızarıklık, öksürme, dudak kuruması ve şiddetli kas ağrıları yer almaktadır. Hastalığın vücutta yerleşmeye başlamasından yaklaşık 1 hafta sonra ise yüz, ayak tabanı ve avuç içi haricinde kalan bölgelerde içi koyu renk olan cilt kabarcıkları meydana gelmektedir. Tifüsün diğer belirtileri arasında ise; sayıklama, ısırık bölgesinde büyük ve ağrılı şişlikler, ışığa karşı hassasiyet, konuşamama, uyuyamama ve organ uçlarında dokuların ölmesi gibi ciddi durumlar gözlenmektedir.

Tifüs Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Tifüs hastalığını tedavi etmek tifüsten korunmaktan daha zor olmaktadır. Bu yüzden tifüs hastalığına yakalanmamak için önlem almak çok daha mantıklıdır. En önemli şey kendinizi ve yaşadığınız ortamı sürekli temiz tutup, hijyene önem vermektir. Tifüs hastalığını önleyebilmek için öncelikle vücuda gelen bitleri uzaklaştırabilmek gerekmektedir ve bunun için de bitler için kullanılan bit pudraları tercih edilebilmektedir. Ayrıca evde fare olabilme ihtimaline karşı evi düzenli olarak fare ilaçları ile ilaçlatmak da faydalı önlemlerden bir tanesidir.

Tifüs Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tifüs hastalığına yakalanan kişilere ilk olarak bol sulu ve sindirimi zor olmayan yumuşak yiyecekler verilmektedir. Tifüs hastalığından muzdarip kişilerde beslenme düzeni bol kalorili olabilecek şekilde ayarlanmaktadır. Tifüslü hastaların vücut temizliğine de çok dikkat edilmektedir ve düzenli olarak temizlikleri gerçekleştirilmektedir. Tifüs hastalığında günümüzde aşı ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Aşının yanı sıra doktorun önereceği antibiyotikler de yine tifüsle savaşta etkili yöntemlerdendir.

Okur Yorumları

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler