Bill Clinton Kimdir? Hayatı ve Eserleri

1993 ve 2001 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlık görevini sürdüren Bill Clinton, oldukça başarılı bir devlet adamıdır. Görev süresi boyunca yaptığı hizmetler ve ülkesine kazandırdıklarıyla adından söz ettiren Clinton şu an 70 yaşındadır. ABD’nin 42. başkanı olan Bill Clinton, Oxford ve Yale gibi dünyanın en önemli üniversitelerinde eğitim almıştır.

19 Ağustos 1946, Arkansas doğumlu olan Bill Clinton, ABD’nin 42. başkanıdır. Babası William Blythe’dir. Ancak küçük yaşta babasının vefatı üzerine annesinin Roger Clinton ile evlenmesi sonucunda Clinton soyadını kullanmaya başlamıştır.

Oxford Üniversitesi’nde bir süre eğitim aldıktan sonra, Yale Hukuk Fakültesi’nden 1973 yılında mezun olmuştur. Bill Clinton, ABD için başkan seçildikten sonra, ülke en parlak ve en çağdaş zamanlarını yaşamıştır.

Onun döneminde işsizlik oranı oldukça düşük, refah düzeyinin yüksek olduğu günler yaşanmıştır. Öğrencilik yıllarında master yaptığı Yale Üniversitesi’nde Hilary Rodham ile tanışmış ve kısa süre sonra evlenmişlerdir. 1973 ve 1976 yılları arasında öğretim görevlisi olarak Arkansas Fakültesi’nde çalışmıştır. Bu görevinin ardından 1978 yılında Arkansas başsavcısı olarak göreve başlamıştır. Ardından Arkansas Valisi olarak seçildiği görevde en genç olma sıfatı ile dikkat çekmiştir.

Bill Clinton Kimdir?

Bill Clinton Kimdir?Bill Clinton, tam adıyla William “Bill” Jefferson Clinton Amerika Birleşik Devletleri’nin 42. Devlet Başkanı olarak görev yapan ve siyasi alandaki başarıları ile adından söz ettiren bir isimdir. 1946 yılında Arkansas’ın Hope kentinde dünyaya gelmiş olan Bill Clinton, çok küçük yaşta kaybettiği babasının ardından annesinin yeni eşi olan Roger Clinton’un soy ismini almıştır. Aldığı hukuk eğitiminin ardından birçok siyasi konumda görev yapmış olan Clinton, 1980 yılına gelindiğinde tekrardan vali olmak için adaylığını koymuştur. 1982 yılından 1990 yılına kadar olan valilik seçimlerinde başarı elde etmiş ve Arkansas Valisi olarak görev yapmıştır.

Bill Clinton’un Hayatı

Bill Clinton’un HayatıSiyasi kimliği ile dünyanın tanıdığı bir isim olan Bill Clinton, 1992 yılında George Bush’a karşılık başlattığı seçim kampanyasını kazanmış, Amerika Birleşik Devletleri’nin 42. başkanı olarak göreve başlamıştır. Bu dönemde kişiliğine karşı yapılan birçok haksızlığa yenik düşmemiş ve başkan olmayı başarmıştır. İşsizlik ve savaş gibi birçok toplumsal sorunun üstesinden gelmeyi başaran Bill Clinton, ülkesi için çok çalışmış ve başarı elde etmiş bir devlet adamıdır. Bill Clinton döneminde Çin ve Rusya arasındaki gerginlikler de son bulmuştur.

19 Ağustos 1946 tarihinde Arkansas bölgesinde doğmuş olan Bill Clinton henüz 3 aylık iken babasını trafik kazasında kaybetmiştir. Kendisi 4 yaşına geldiğinde annesi Roger Clinton ile evlenmiştir. Hukuk eğitimi aldıktan sonra kariyerini politika üzerine şekillendirme kararı almıştır. Arkansas Valiliği görevinde uzun yıllar geçirmiş olan Clinton, 1993 yılında ABD Başkanı olarak Bush’u geride bırakmayı başarmıştır.

Bill Clinton döneminde; Bosna olan ilişkiler düzelmiştir. Uyuşturucu ile ciddi anlamda toplumsal savaş başlatılmıştır. Avrupa ve Rusya gibi uluslararası ülkelere yaptığı birçok ziyaret ile Amerika’nın dış ülkelerle olan ilişkilerinin düzelmesine katkı sağlamıştır. 2004 yılında geçirdiği sağlık sorunları nedeniyle geçirdiği bypass ve akciğer ameliyatı sonrasında doktorlarının tavsiyesi ile hayvansal gıdalardan uzak durmayı tercih etmiş ve vejeteryan bir beslenme düzenine geçmiştir.

Bill Clinton’un Eserleri

Bill Clinton’un Eserleri1993 ve 2001 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı görevi yapmış olan Clinton, bu süre zarfında pek çok başarılı işe imza atmıştır. Yazılı olarak Bill Clinton eserlerine ulaşmak mümkün olmasa da, ABD Başkanlığı sonrasındaki yıllarda liderlik ve yöneticilik konferansları ile pek çok kişinin deneyimlerinden ve bilgi birikiminden faydalanmasını sağlamaktadır. Ayrıca Beyaz Saray’da biten görev süresinin ardından William J. Clinton Vakfı adındaki kuruluşu kurmuş ve birçok toplumsal olaya çözüm niteliği kazandıran bir kurum haline getirmiştir. Bu kurumda çocuklarda obezite, küresel değişim ve iklim değişiklikleri gibi sorunlara da çözüm aranmaktadır.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler