Bill Clinton Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Bill Clinton Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

1993 ve 2001 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlık görevini sürdüren Bill Clinton, ülkesine çok fazla hizmet vermiş bir devlet adamıdır. ABD'nin 42. başkanı olan Clinton şu an 71 yaşındadır. Görevde kaldığı dönem boyunca işsizlik ülke tarihinin en düşük seviyesine inmiştir.

Erkan Karaca

19 Ağustos 1946, Arkansas doğumlu olan Bill Clinton, ABD’nin 42. başkanıdır. Babası William Blythe'dir. Ancak küçük yaşta babasının vefatı üzerine annesinin Roger Clinton ile evlenmesi sonucunda Clinton soyadını kullanmaya başlamıştır. Oxford Üniversitesi’nde bir süre eğitim aldıktan sonra, Yale Hukuk Fakültesi'nden 1973 yılında mezun olmuştur. Bill Clinton, ABD için başkan seçildikten sonra, ülke en parlak ve en çağdaş zamanlarını yaşamıştır.

Onun döneminde işsizlik oranı oldukça düşük, refah düzeyinin yüksek olduğu günler yaşanmıştır. Öğrencilik yıllarında master yaptığı Yale Üniversitesi’nde Hilary Rodham ile tanışmış ve kısa süre sonra evlenmişlerdir. 1973 ve 1976 yılları arasında öğretim görevlisi olarak Arkansas Fakültesi’nde çalışmıştır. Bu görevinin ardından 1978 yılında Arkansas başsavcısı olarak göreve başlamıştır. Ardından Arkansas Valisi olarak seçildiği görevde en genç olma sıfatı ile dikkat çekmiştir.

[renkbox baslik="Prenses Diana Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/prenses-diana-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/02/prensens-diana-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Genel olarak çok başarılı bir başkanlık dönemi geçiren Clinton, ülkesine ciddi anlamda güzellik getiren, değerli devlet adamlarından biridir. Görevde kaldığı süre boyunca ülkelerin en büyük sorunu olan işsizlik en düşük seviyeye inmiş, halkın alım gücü artmıştır. Ancak kısa süreli yaşadığı yasak ilişkisi nedeniyle çok severek yaptığı başkanlık vazifesini kaybetme noktasına gelmiştir. Bu konunun detaylarını birazdan sizlerle paylaşacağız.

Bill Clinton Kimdir?

Bill Clinton Kimdir?Bill Clinton, tam adıyla William "Bill" Jefferson Clinton Amerika Birleşik Devletleri’nin 42. Devlet Başkanı olarak görev yapan ve siyasi alandaki başarıları ile adından söz ettiren bir isimdir. 1946 yılında Arkansas'ın Hope kentinde dünyaya gelmiş olan Bill Clinton, çok küçük yaşta kaybettiği babasının ardından annesinin yeni eşi olan Roger Clinton’un soy ismini almıştır.

Aldığı hukuk eğitiminin ardından birçok siyasi konumda görev yapmış olan Clinton, 1980 yılına gelindiğinde tekrardan vali olmak için adaylığını koymuştur. 1982 yılından 1990 yılına kadar olan valilik seçimlerinde başarı elde etmiş ve Arkansas Valisi olarak görev yapmıştır. Amerika'nın başkanlığını yaptığı dönemde; işsizlik oranı ülke tarihinin en düşük seviyesine inmiş, suç oranı azalmış, insanların ekonomik gücü artmış ve halkın en fazla ev sahibi olduğu bir dönem yaşanmıştır.

Daha sonra hakkında farklı konularda sansasyonel haberler çıksa da, seviyeli evliliği, ülkesine yaptığı yatırımlar ve başarılı siyasi kimliği ile her zaman takdir edilip, sevilen bir lider olmuştur. Kaynaklar Bill Clinton döneminde, Amerika'nın en barışçıl ve en parlak dönemini yaşadığını yazmaktadır.

Bill Clinton’un Hayatı

Bill Clinton’un HayatıSiyasi kimliği ile dünyanın tanıdığı bir isim olan Bill Clinton, 1992 yılında George Bush’a karşılık başlattığı seçim kampanyasını kazanmış, Amerika Birleşik Devletleri’nin 42. başkanı olarak göreve başlamıştır. Bu dönemde kişiliğine karşı yapılan birçok haksızlığa yenik düşmemiş ve başkan olmayı başarmıştır.

İşsizlik ve savaş gibi birçok toplumsal sorunun üstesinden gelmeyi başaran Bill Clinton, ülkesi için çok çalışmış ve başarı elde etmiş bir devlet adamıdır. Bill Clinton döneminde Çin ve Rusya arasındaki gerginlikler de son bulmuştur.

19 Ağustos 1946 tarihinde Arkansas'ın Hope şehrinde doğmuş olan Bill Clinton henüz 3 aylık iken babasını trafik kazasında kaybetmiştir. Kendisi 4 yaşına geldiğinde annesi Roger Clinton ile evlenmiştir. Lise yıllarına geldiğinde kendi isteği ile üvey babasının soyadını almıştır. 1968 yılında Georgetown Üniversitesi'nden mezun oldu ve hemen ardından Oxford Üniversitesi'nde burslu olarak okudu.

1973 yılında Yale Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı. Hukuk eğitimi aldıktan sonra kariyerini politika üzerine şekillendirme kararı almıştır. 1974 yılında Arkansan valiliği için seçimlere katıldı fakat başarılı olamadı. 1975 yılında Hillary Rodham ile dünya evine girdi ve bir kız çocuk sahibi oldu.

1976 yılında Arkansas bölge savcısı olarak göreve başlayan Clinton, 1978 yılında valilik seçimlerini kazandı.  Arkansas Valiliği görevinde uzun yıllar geçirmiş olan (50. ve 52. vali olarak 12 yıl görev yaptı) Clinton, 1993 yılında ABD Başkanı olarak Bush’u geride bırakmayı başarmıştır.

1998 yılına gelindiğinde adı Monica Lewinsky ile seks skandalına karıştı ve uzun bir süre gündemden inmedi. Söz konusu isim ile olan ilişkisini gizleyerek yalan söylemekten dolayı,  Beyaz Saray tarihinde ikinci kez resmen suçlanan başkan oldu. Beyaz Saray'da çalışan Monica Lewinsky ile önemli kararların alındığı bir ofiste yakınlaştığı haberinin çıkması tüm dünyanın gündemine adeta bomba gibi düştü.

Clinton ilk başlarda durumu kabul etmedi ve direkt yalanladı. Ancak daha sonra birçok delilin ortaya konulması ile yaşadıklarını kabul etti. Clinton'un bu kaçamağı az daha görevinden azledilmesine sebep oluyordu. Yaşanan olayla ilgili ABD Senatosu'nda yargılanarak aklandı. Ardından halktan özür dileyerek görevine aynı şekilde devam etti.

2004 yılında sağlık sorunları nedeniyle geçirdiği bypass ve akciğer ameliyatı sonrasında doktorlarının tavsiyesi ile hayvansal gıdalardan uzak durmayı tercih etmiş ve vejeteryan bir beslenme düzenine geçmiştir. 1993 ve 2001 yılları arasında ABD'nin Başkanlık görevini yürüten Clinton, şu an 71 yaşındadır.

Bill Clinton’un Çalışmaları ve Hizmetleri

Bill Clinton’un Eserleri1993 ve 2001 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı görevi yapmış olan Clinton, bu süre zarfında pek çok başarılı işe imza atmıştır. Yazılı olarak Bill Clinton eserlerine ulaşmak mümkün olmasa da, ABD Başkanlığı sonrasındaki yıllarda liderlik ve yöneticilik konferansları ile pek çok kişinin deneyimlerinden ve bilgi birikiminden faydalanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca Beyaz Saray’da biten görev süresinin ardından William J. Clinton Vakfı adındaki kuruluşu kurmuş ve birçok toplumsal olaya çözüm niteliği kazandıran bir kurum haline getirmiştir. Bu kurumda çocuklarda obezite, küresel değişim ve iklim değişiklikleri gibi sorunlara da çözüm aranmaktadır.

[renkbox baslik="Adnan Menderes Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/adnan-menderes-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/adnan-menderes-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Başkanlık koltuğuna geçtiğinin ikinci yılında "büyük devlet dönemi sona ermiştir" diyerek birçok alanda yenilik getirdi. Bunlar arasında; ailelerin hasta çocuklarını ücretsiz tedavi ettirebilmesi, silah satışlarının sınırlandırılması, kanunları insanların haklarını koruyabilecek şekle getirilmesi ve eğitim alanına katkılar yapılması gibi hizmetler yer aldı.

Bill Clinton döneminde; Bosna olan ilişkiler düzelmiştir. Uyuşturucu ile ciddi anlamda toplumsal savaş başlatılmıştır. Avrupa ve Rusya gibi uluslararası ülkelere yaptığı birçok ziyaret ile Amerika’nın dış ülkelerle olan ilişkilerinin düzelmesine katkı sağlamıştır. Halkın ekonomik gücü artmış, ev sahibi kişi sayısında yükselme olmuş, suç oranları büyük ölçüde azalmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri‘nin 42. başkanı olan Bill Clinton, görevde kaldığı süre boyunca ülkesine refah getirmiş ve her alanda kalkınmasını sağlamıştır. Birçok sağlık sorunu ile mücadele eden, işsizliği en aza indiren ve ırkçılık sorunlarına çözüm arayan başarılı bir lider olmuştur.
Bill Clinton'un Amerika için yaptıklarını takdir ediyor musunuz?
Türkiye'nin başına böyle bir liderin gelmesini ister miydiniz?
Clinton'un seks skandalı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?Okur Yorumları