George Washington Kimdir? Hayatı ve Eserleri

George Washington Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Savaşta ve barışta yönetici bir lider olan George Washington, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde yer alan en önemli isimlerden biridir. George Washington, devlet adamı sıfatının yanında, general rütbesi bulunan başarılı bir askerdi de. Martha Dandrige Custis adındaki bir kadınla hayatını birleştiren Washington, 1799 yılında vefat etti. ABD'nin ilk devlet başkanı olan bu siyasi adamın hayatı hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Erkan Karaca

Amerika Birleşik Devleti'nin ilk başkanı olarak tarihe geçmiş olan George Washington, 1732 ve 1799 yılları arasında yaşamıştır. Amerikalı siyaset adamı olmasının yanında general rütbesi ile de askeri kimliğe sahiptir.

18. yüzyılda Virginia’da soylu ve zengin bir yaşam sürdüğü yıllarda Kuzey Amerika, İngiliz sömürgesi altında bulunmaktaydı. Bu duruma kayıtsız kalamayan George Washington, İngiliz ordusunda yer alma kararı aldı.

[renkbox baslik="Gustave Flaubert Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/gustave-flaubert-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/gustave-flaubert-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

1775 yılında Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında İngiliz ordusuna karşı Amerikan birliklerinin yönetimi George Washington’a verilmiştir. Yıldırma politikası izleyerek savaşı yürüten Washington, İngilizleri elde tutmayı başarmıştır. Fransa ve İngiltere arasında geçen savaş sonrasında barışın imzalanması, aslında George Washington’un siyaseti sevmediğini anlamasına neden olmuş ve kısa zaman sonra doğduğu yere dönmüştür. Kendisi siyaseti sevmemiş olsa da, halkın güvenini kazanması başkanlık görevine getirilmesini sağlamıştır.

George Washington Kimdir?

George Washington Kimdir?Üç kez ABD başkanlığı görevine layık görülmüş olan George Washington, 1732 yılında dünyaya gelmiştir. Çiftçi bir babanın oğlu olarak henüz 20 yaşlarında iken, oldukça yüklü bir mirasın sahibi oldu. 1753 yılında orduya katılmış ve uzun süre askerlik görevini en iyi şekilde yerine getirmiştir. Öyle ki; Fransız ve İngilizler arasındaki savaşa bizzat katılmış ve savaş sırasında bilgisini ve deneyimlerini her zerresine kadar kullanmıştır. Bu tutumu toplum içinde büyük bir saygınlık ve değer kazanmasına neden olmuştur. 5 yıl orduda görev yaptıktan sonra, tekrardan Virginia’ya dönüş yapmıştır. Burada Martha Dandrige Custis isimli dul ve iki çocuklu bir bayanla evlenmiştir. Bu evliliğinden kendisinin hiç çocuğu olmamıştır. 1732 yılında Virginia şehrinde doğan Washington, 1799 yılında doğduğu şehirde vefat etmiştir.

George Washington’un Hayatı

George Washington’un HayatıYaşamı boyunca maddi sıkıntı çekmeyen, siyasi ve askeri kariyerinde yol almış olan George Washington, kısa süre bir siyasi alandaki hizmet vermiş. Ancak sonrasında sadece kendi mal varlığını yönetmeyi tercih etmiştir. Birçok bakımdan liderlik için uygun niteliklere sahip olması Kıta Orduları Komutanı olması için geçerli sebep olarak görülmüştür. Amerika Birleşik Devletleri'nin bugünkü konumu için önemli bir role sahip olan Washington, aynı zamanda Bağımsızlık Savaşı'nda gösterdiği azim sayesinde de, ABD hükümetinin kuruluşu için önemli bir isim olmuştur.

Buraya da Bakın: Bill Clinton Kimdir?

Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında üstlendiği sorumluluklar doğrultusunda Kıta Ordusu'na başkan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk başkanı seçilmiştir. Amerika için oldukça önemli olan Bağımsızlık Savaşı için gösterdiği liderlik vasfı ile ABD halkı için tarihin önemli isimleri arasında yer edinmiştir. 11 yaşında iken babasının vefatı ve oldukça fazla miktarda kalan miras, yaşamının sonuna kadar rahat bir yaşam sürmesini sağlamıştır. Masonluk sisteminin ABD için kurucusu sayılan George Washington, başarılı bir siyasi adam olarak 3 dönem başkanlığa seçilmiş ve 1789-1797 yılları arasında görevde kalmıştır.

George Washington’un Eserleri

George Washington’un EserleriYaşadığı dönemde kazandığı birçok vasıf sayesinde Amerika Birleşik Devletleri için önemli bir isim olan Washington, özellikle Fransa ve Kızılderililer arasında gerçekleşen savaşta üstün başarı göstermiştir. Yazarlık alanında George Washington, şahsi olarak eser vermemiş biri olsa da, hakkında en çok eser yazılan kişiler arasında ilk 100'e girmektedir.

ABD kongresi tarafından Washington'a o yıllarda hatırı sayılır bir miktar maaş olarak teklif edilmiştir. Fakat ek gelire ihtiyacının olmayışı ve halkın gözündeki lider pozisyonunun bozulmaması için maaş almayı reddetmiştir. Bu durum başkanlık için aday olacak olan isimlerin sadece varlıklı kişilerden olacağı kuralının birçok kişi tarafından benimsenmesine neden olmuştur.

Okur Yorumları