Walter Clopton Wingfield Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Walter Clopton Wingfield Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Walter Clopton Wingfield spor tarihçilerine göre, günümüzde oynanan kort tenisinin mucidi olarak kabul edilmektedir. Daha önce temelleri atılmış olan tenise, çimde oynanması fikrini ekleyerek, modern tenisin doğmasını sağlayan kişi olmuştur. 16 Ekim 1833’de Montgomeryshire’de Rhysnant Hall’da dünyaya gelen Walter Clopton Wingfield, 18 Nisan 1912’de vefat etmiştir.

Erkan Karaca

Walter Clopton Wingfield, dünyada son derece ünlü olmuş bir tenisçidir. Aynı zamanda günümüzdeki tenis kurallarının oluşmasına da büyük katkısı olmuştur. Esasında asker olan Wingfield, binbaşı rütbesine sahiptir.

İngiliz ordusunun en tanınmış subaylarından bir tanesidir. Gallerli mucit ve çim tenisinin öncülerinden birisidir.Tenis sporuna tek katkısı çim kortlar olmamıştır. Oyunun kurallarını, oynanışını ve tekniğini de değiştirmiştir. Özellikle tenisin, günümüzdeki haline en çok yaklaşmasını sağlayan insanlardan biri olması, onu bu denli özel kılmaktadır.

[renkbox baslik="Alfred Sisley Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/alfred-sisley-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/alfred-sisley-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Modern Çim Tenisi'nin kurucusu olarak 1997'de Uluslararası Tenis Şöhret Odası'na giren Wimbledon Çim Tenisi Müzesi'nde sporun özgün donanımı ve Wingfield'in büstünün bir örneği görülmektedir. Bu büst Wingfield'ın ölümünden yıllar sonra yapılmış olmasına rağmen hala ona duyulan saygıyı simgelemektedir. Pek çok tenis oyuncusuna idol olan Wingfield, sporculara hala ilham vermeye devam etmektedir.

Walter Clopton Wingfield Kimdir?

Aslında tenisin bilinen en eski tarihi 11. yüzyıla dayanmaktadır. Fakat o dönemlerde yapılan bu spor yalnızca açık havada, tozun toprağın içinde ve şimdikinden çok farklı kurallarla yapılmaktaydı. 17. yüzyıl sonlarında, tenis için özel alanlar inşa edilmeye başlansa da bu alanlar tuğla ve betondan oluşuyorlardı. Çim kort kavramını ilk kez ortaya atan kişi ise tarihler 19. yüzyılı gösterdiğinde Wingfield olmuştur.

Modern çim tenisinin kurucusu olan Wingfield'ın asıl fikri, tenisin aslına sadık kalarak daha rahat oynanabilen ve taşınabilir bir alan yaratmaktı. Oyun gün geçtikçe yayıldı ve buna bağlı olarak, insanlara sağlıklı egzersiz ve sosyal eğlenceler sunan, tenis sahaları inşa edilmesi öngörüldü. Sporun isminin hızla yayılması ile 1877'de Wimbledon'da başlayan ilk Büyük Binbaşı Şampiyonası ve Çim Turnuvaları başladı. Texas, Houston'da bulunan Binbaşı Wingfield Tarih Kurumu, Binbaşı'nın ölümünden neredeyse bir asır sonra, onun belirlediği kuralları yayınladı ve İngilizler patentini 1976'da verdiler. Normalde patent verileceği yoktu fakat Wingfield'ın biyografisini yazan yazar George Alexander, araştırmaları ile bu konuda itici bir güç oluşturdu. (Bakınız: Patent Nedir?)

Walter Clopton Wingfield'in Hayatı

16 Ekim 1833'de Montgomeryshire'de Rhysnant Hall'da doğan Walter, Clopton Lewis Wingfield'in en büyük oğluydu. Orta Galler mülkiyetine dönmeden önce başarılı bir askeri kariyer yaşadı. Burada ayrıca Barışın Adalet Koruyucusu ve Yeomanlık unvanlarını alan son derece değerli bir Süvari ve Binbaşı oldu. Daha sonra Alice Cleveland ile evlenerek üç erkek, bir kız olmak üzere, 4 çocukları oldu.

Bakmadan Geçmeyin: Tenis Nedir? Nasıl Oynanır?

19. yüzyılın ikinci yarısında yumuşak açık hava etkinlikleri ve orta sınıflar için oyun geliştirme isteği giderek arttı ve son derece fazla bir girişimcilik ruhuna sahip olan Wingfield, bu ihtiyacı karşılayacak oyunlar geliştirmeye karar verdi. Yunancada "sfairos" olarak bilinen toptan adını alan Sphairistiké'yi yarattı. 1872'de Leamington Çim Tenisi Kulübü'nü kurdu, daha sonra tenis kurallarını yayınladılar. Wingfield, çim tenisi adı verilen bu oyunu yaratan ilk kişi olmayabilir ancak genel olarak sporu popüler kılan ve çim kortunu kullanıma sokan ilk insandır. 18 Nisan 1912'de vefat etmiştir.

Walter Clopton Wingfield'in Eserleri

Dünyaya bıraktığı en ünlü eseri hiç şüphesiz tenis alanında yaptığı yenilikler ve günümüzde en çok tercih edilen alan olan çim kortlardır. Oyunun orijinal ismini Sphairistiké koymasını istemeyen arkadaşları oyunun ismi konusunda hiçbir şekilde istekli değillerdi. Daha sonra başbakan olacak olan Arthur Balfour "çim tenisi" adını önerdi. Wingfield yıllar sonra sekiz sayfalık talimat kitapçığını yazarken başlığa, hem Sphairistiké yazdı hem de "veya çim tenisi" diye ekledi. Wingfield'in oyunu ilk olarak, 1873'te Denbighshire kır evi olan Nantclwyd'da düzenlenen bir noel partisinde sergilenmiştir. 1869'da Wingfield oyununu arkadaşı Lord Landsdowne'ye göstermiş olsa da, 1874 yılına kadar o tasarladığı oyun için gerçekten bir patent başvurusunda bulunmadı.

Başlangıçta Wingfield'ın çim tenis kortu, daha bilindik dikdörtgen kortlardan ayrı olarak, patent sebepleri nedeniyle kabul edilebilecek cam biçimindeydi. Sphairistiké oynamak için donanım setleri üretildi ve oyun oldukça popüler oldu. İlk yıl içinde 1.000'den fazla takım beş gine fiyatıyla satıldı. Bununla birlikte, Wingfield oyuna katılmaya başlamadan önce çim tenisinin diğer versiyonlarını oynuyordu. Harry Gem ve İspanyol arkadaşı JB Perera adı verilen bir diğer önemli isim daha sonra 'çim raketleri' olarak değiştirilen 'pelota' adlı oyunu geliştirdiler. Günümüzde oyunun resmi patenti, Wingfield'ın üniformalarından biriyle birlikte Uluslararası Ünlü Tenisçiler Salonu'nda sergilenmektedir.

Okur Yorumları