Abraham Lincoln Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Abraham Lincoln Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. başkanı olan Abraham Lincoln, kritik bir iç savaş döneminde başkan seçilmiştir. Savaş sonuç bulmadan suikaste kurban gitmiştir. Başkanı olduğu savaş döneminde riskli kararlar almış, insan haklarını korumaya yönelik yenilikler yapmıştır. Köleliğin kaldırılmasını sağlayan lider olarak tarihe adını yazdırmıştır. Abraham Linkoln'un suikasti ve hayatı hakkında ayrıntılı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Erkan Karaca

Abraham Lincoln, ABD’nin on altıncı başkanı olarak bilinen ve köleliği kaldırması ile tarihe ismini yazdıran başarılı devlet adamlarından biridir. Başkan seçildiği dönemde iç savaşa sürüklenmiş bir devlet ile karşı karşıya kalmıştır ve ölümü de kendisine düzenlenen bir suikast sonucunda olmuştur.

12 Şubat 1809 yılında dünyaya gelmiş ve 1865 yılında da Washington şehrinde vefat etmiştir. Dini inancı hakkında herhangi net bir bilgiye rastlanmamaktadır. Babasının adı Thomas’tır ve marangoz olarak yaşamını sürdürmüştür. Cumhuriyetçi Parti’nin ilk başkanı olarak tarihe geçen devlet adamı, yoksul bir çocukluk döneminin ardından oldukça başarılı bir siyasetçi olabilmeyi başarmıştır.

[renkbox baslik="George Washington Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/george-washington-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/09/george-washington-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Örnek alınan bir lider olmasının yanı sıra adaletin önemli simgelerinden başarılı bir avukat olabilmeyi de başarmıştır. Küçük yaşlardan itibaren okuma hevesi oldukça yüksek olan Lincoln, en çok sevdiklerini kaybetmesinin ardından yaşadığı travmaları bile savunduğu düşünceler sayesinde atlatabilmiştir.

Abraham Lincoln Kimdir?

Abraham Lincoln Kimdir?

Anne Nancy Lincoln ve babası Thomas olan Abraham Lincoln, çiftçi bir ailenin oğlu olarak çocukluk dönemini geçirmiştir. Tarih 18 Şubat 1809’u gösterdiğinde Kentucky’de geleceğin dünya liderlerinden biri doğmuştur. Süt hastalığına yakalanan annesini daha 9 yaşındayken kaybetmiştir.

Babasının ise ikinci evliliğini Sarah Bush Johnton ile yapmış olması Lincoln’un okuma tutkusunu derinden hissetmesine vesile olmuştur. Yoksul bir ailenin çocuğu olmasından dolayı yalnızca 1 yıl eğitim görebilmiş, geri kalan sürede çalışmak durumunda kalmıştır. Ancak sürekli okuduğu kitaplar aracılığı ile kendini yetiştirmeyi başarmıştır. 1,93 santimetre boya sahip olan Abraham Lincoln, tarlalarda işçi olarak çalışmış ve güçlü vücut yapısı nedeniyle pek çok işin altından başarı ile kalkmıştır.

Abraham Lincoln’un Hayatı

Abraham Lincoln’ün Hayatı

Ağır çalışma koşulları ile çocukluk döneminde tanışmış olan Lincoln, her zaman istediği özgür olma hayallerini 1831 yılı geldiğinde babasının yanından ayrılarak gerçekleştirmiştir. New Salem’e taşınmış olan ünlü siyasetçi tezgahtar olarak çalışmaya başlamıştır. Espri yeteneği ve insanlara olan sevecen yaklaşımı ile kendini burada sevdirmeyi başarmıştır. Bu dönemde New Salem Eyalet Meclisi adayı olma başvurusu ile siyasete merhaba demiştir.

Abraham Lincoln'un Evlilik Hayatı

Mary Tad ile 1942 yılında evlilik yapmış olan Lincoln, bu birlikteliğini tutkulu bir aşk sonucunda yapmıştır. Bu evliliğinden 4 oğlu olmuş ve 2 evladını küçük yaşlarında iken kaybetmiştir. Yaşadığı tarifsiz acı nedeniyle eşi ile birlikte oldukça zor süreçler yaşamıştır. Eşi Mary Tadd’in yaşadığı kayıplar karşısında son derece üzgün olması da başarılı siyasetçinin hayatında önemli tesirler bırakmıştır. Ancak sahip olduğu ilke ve idealler nedeniyle kendini telkin etmeyi her zaman başarmıştır. Genel anlamda melankolik bir yaşam tarzına sahip olan Abraham Lincoln, Mary Tadd ile yaptığı evlilik neticesinde daha sakin ve huzurlu olabilmeyi başarmıştır.

Abraham Lincoln’un ABD Başkanı Seçilme Serüveni

Abraham Lincoln’un siyasi alanda öne çıkmasında Amerika ile Meksika savaşları sırasında ortaya atılan kölelik söylemleri olmuştur. Stephen Douglas tarafından masaya yatırılan batı kısımların yerleşime açılması konusu birçok yerleşimcinin bu bölgelere göç etmelerine neden olmuştur. Göç edenlerin geldikleri yerlerin kanunlarını uygulamaya koyma istekleri kölelik konusunda çatışma yaşanmasını körüklemiştir.

Batının kölelik uygulamasından uzaklaşmasını isteyen kesim Cumhuriyetçi Parti’nin kurulmasına vesile olmuştur. Bu sayede Abraham Lincoln tekrardan siyaset alanında boy göstermeye başlamıştır. Kurulan parti ise Lincoln mesajlarının yaygınlaşmasında önemli bir faktör niteliği kazanmıştır. 1960 yılında ise yaptığı kampanya ve konuşmaları ile başkanlık için en uygun kişilik olarak görülmüş ve başkan adayı olmaya hak kazanmıştır.

Abraham Lincoln ve Kölelik Mücadelesi

Siyasete atılmasının en önemli sebeplerinden biri olarak görülen kölelik sorunu, ünlü siyasetçinin bu alanda büyük bir mücadele vermesine neden olmuştur. ABD başkanı olarak seçilmesinde de kölelik hususundaki fikirlerinin mantıklı görülmesi büyük etkendir. Ancak iç savaş tehlikesine karşılık halkına verdiği sözleri yerine getirmek adına kölelik için oylama yapılması fikrini ortaya koydu. Kabine üyeleri ise köleliğin kaldırılmasına ilişkin çalışmalar için bir süre beklenmesi gerektiğini öne sürmüş ve 17 Eylül 1872 tarihinde büyük bir savaş sonucunda galibiyet elde edilmiştir. Can kaybının çok olmasına karşın zafer elde edilmiş olması Lincoln tarafından Özgürlük Bildirgesi’nin de yayımlanmasını sağlamıştır.

Abraham Lincoln'un Suikasti ve Ölümü

Abraham Lincoln yaptığı devrimlerle birçok suikast girişimine maruz kalmıştır. İç savaş bittikten birkaç gün sonra bir tiyatro oyununa eşiyle birlikte katılmıştı. Oyun oldukça komik ve sürükleyiciydi. John Wilkes Booth konfederasyon adına çalışan Maryland’li bir casustu. Sahnenin arka kısmına bir delik açmış ve herkesin güldüğü komik bir sahnede Lincoln'u vurmuştur. Suikastçi daha sonra sahneye çıkarak “Sic semper tyrannis!” (Daima tiranlar için) diye bağırarak kaçmıştır. Lincoln, bu suikaste 15 Nisan 1865 tarihinde uğramıştır.

Abraham Lincoln'un Başarıları

Abraham Linkoln'ün Başarıları

Avukatlık ve siyasi kariyeri boyunca dürüstlükten ve azimden vazgeçmeden ilerleyen Abraham Lincoln, tarihe adını yazdırabilmeyi başarmış ender siyasetçilerden biridir. İlk olarak 1832 yılında Eyalet Meclisi adaylığı konuşmasında dikkat çektiği eğitim ve iç yapılanma konuları ile gönülleri fethetmeyi başarmıştır.

[renkbox baslik="Bill Clinton Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/bill-clinton-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/bill-clinton-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yaşadığı aynı ülke vatandaşları tarafından saygıya layık görülmek en büyük isteklerinden biriydi ve bunu elde edebilmek için konuşmalarına ve üslubuna oldukça dikkat ederdi. İlk adaylık serüveninde mağlup olmuş ve dört koltuk için savaşan 13 kişiden ancak sekizinci olabilmiştir. Başarısızlıkların ardından yılmadan devam eden Lincoln, 1836-1837 yılları arasında Sangamon İlçe Delegasyonun’da kazandığı başarılar ile popülerliği artmıştır. Uzun boyları nedeniyle ise Delegasyon üyeleri "Uzun Dokuzlar" olarak adlandırılmıştır. Buradaki görevinde önemli adımlar atılmış ve yasa tasarısına önemli maddeler eklenmiştir.

Abraham Lincoln, başkan olduğu dönemde tarihe ismini yazdırmış, tam iç savaş bitmiş sefasını sürecekken bir suikaste kurban gitmiştir.
Abraham Lincoln'un siyasi hayatı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Abraham Lincoln'un yaptığı devrimler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Abraham Lincoln'un suikasti hakkında ne düşünüyorsunuz?
Abraham Lincoln'un başarılarının fakir bir geçmişten gelmesinin etkisi sizce nedir?Okur Yorumları
  1. Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. başkanı olan Abraham Lincoln, hayatını araştırıyorum. Yazınız için teşekkürler.