Jack Dorsey Kimdir? Hayatı, Eğitimi ve Twitter Başarısı

Jack Dorsey Kimdir? Hayatı, Eğitimi ve Twitter Başarısı

Amerika’da ve aynı zamanda tüm dünyada konuşulan bu isim en genç CEO’lar arasındadır. Onu, Twitter’ın yaratıcısı olarak tanırız. Bu yazımızda Jack Dorsey’in hayatını kaleme aldık.

Melisa Yıldız

21. yüzyılın başarılı girişimcilerinden biridir. Twitter’ı ilk kurduğunda birçok insanın yaşamında 140 karaktere zaman ayıracağını, insanların ulusal bir platformda birbirleriyle iletişim kurmaktan bu kadar keyif alacağını elbet bilemezdi.

Twitter, kısa sürede sosyal medyanın en güçlü ağlarından biri haline geldi. Bu sayede Jack Dorsey mikroblog hizmeti kurmanın öncülerinden oldu.

[renkbox baslik="Mark Zuckerberg Kimdir? Hayatı, Başarı Hikayesi ve Hakkında Az Bilinenler" link="https://bilgihanem.com/mark-zuckerberg/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/03/mark-zuckerberg-kimdir-hayati-basari-hikayesi-ve-hakkinda-az-bilinenler-1024x597.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yıllar içinde kazancı katlanarak arttı. Servetiyle ve genç yaşındaki başarılarıyla gündeme konu olan bu başarılı iş adamının hayatını, Twitter’ı kuruşunu ve etkileyici sözlerini bu yazımızda bir araya getirdik.

Jack Dorsey Kimdir?

Jack Dorsey Kimdir?Twitter’in kurucusu ile ortak yaratıcısıdır. Aynı zamanda bir mobil ödeme şirketi olan Square’nin kurucusu ve CEO’su olarak bilinen Amerikalı bir iş adamı, web geliştiricisi, programcı, yazılım mühendisidir.

Jack Patrick Dorsey, 2008 yılında MIT  Technology Review’de “35 yaş altı en yenilikçi 35 kişiden biri” seçildi. Günümüzde tüm dünyanın tanıdığı başarılı bir girişimcidir. 2015 yılından günümüze kadar hem Twitter’ın hem de Square’in CEO’luğunu yapmaktadır.

19 Kasım 1976’da ABD’nin Missouri eyaletinde dünyaya geldi. Marcia (Smith) ve Tim Dorsey’in oğludur. 13 yaşına kadar St Louis Missouri’de kaldı. Çocukluğunda kekemelik sorunu yaşadığı için oldukça az konuşurdu. Ancak bu sorununa kafayı takan Jack, çeşitli oratoryo çalışmalarına katıldı ve sonunda konuşması normale döndü.

Jack Dorsey’in Hayatı

Henüz küçük yaşlardayken bilgisayarlara ve yazılımlara ilgi duyuyordu. Okuldaki bilgisayar kulübünün üyelerindendi. Mevcut IBM bilgisayar modelini incelemek için oldukça çaba harcadı.

New York’un canlı bir haritasını çizmeyi planlayan Jack, ailesiyle beraber yeni bir yere taşındıklarında oranın haritasını alıyordu ve gece geç saatlere kadar yürüyüş yapıyordu. Böylelikle etrafa olan merakını gideriyordu.

Ünlü iş adamı daha 15 yaşındayken taksi sevkiyat ve itfaiyeler için yazılım programları üretiyordu. Ürettiği bu yazılımlar günümüzde hala bazı taksi şirketleri tarafından kullanılmaktadır.

Jack Dorsey'in Eğitimi

Jack Dorsey'in EğitimiMahallenin Katolik kiliselerinden biri olan Bishop Duborg Lisesi’nde öğrenim gördü. Daha sonra Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne başladı. Fakat bu bölümün ona yetersiz olduğunu düşünerek okulu bitirmeden buradan ayrıldı.

Biraz zaman sonra New York Üniversitesi’ne devam etti fakat burayı da yarıda bıraktı. Dispatch Management Services Corp adlı şirkette işe alındı. Fakat işe giriş hikayesi biraz sıra dışıydı. Jack, şirketin web sitesinin güvenlik sistemini hackledi.

Daha sonra bunu düzeltmek için bilgi almak amacıyla üst düzey yönetici olan Greg Kidd’e e-posta yollayarak yardım istedi. Ardından bu şirkette işe başladı. Buradan ayrıldıktan sonra kısa süre işsiz kalan Dorsey, bir dönem masaj kurslarına gidip orada terapistlik yaptı. İş hayatına atıldığı Oakland, Kaliforniya’ya 2000 yılında yerleşti. Programcı olarak çalışmaya başlamıştı.

Sürekli iyi bir kariyer sahibi olmak için çabalayan Jack, gönderi yazılımını kullanarak taksi, kurye ve acil servis gönderme üzerine bir şirket kurdu. Bu zamanlarda, gerçek zamanlı kısa mesaj iletişim servisi düşüncesi de aklını kurcalıyordu. Bunu hayata geçirmeyi istiyordu. Firması başarılı olamayınca farklı işler yapmaya karar verdi.

Odeo isimli metin mesajlaşma dizin ve arama sitesini araştırmaya koyuldu. Odeo’nun kurucu ortağı Evan Williams’ın ve şirket yöneticilerinden biri olan Biz Stone’un dikkatini çekti. Bu, kariyerinde bir dönüm noktası olacaktı.

Jack Dorsey'in Twitter Başarısı

Jack Dorsey'in Twitter Başarısı21 Mart 2006 tarihinde, Jack Dorsey; Biz Stone, Noah Glass, Evan Williams ve diğer Odeo üyeleriyle birlikte Obvious Corporation'u kurdu. Bu platform Twitter’ın henüz yalnızca temellerini atmıştı.

Obvious Corporation isimli bu sitenin kuruluşundan iki hafta sonra Jack, kullanıcıların 140 karakterden az kısa mesajlar gönderebilecekleri basit bir site oluşturdu. Atılan bu kısa iletilerin her biri “tweet” olacaktı.

“Arkadaşlar arasında en kolay ve basit paylaşımlar nasıl yapılır? Sms, bir dönemi kasıp kavuran bir sistemken, belli bir karakter limiti kullanılarak, bu mantığı web ortamına taşıyabiliriz!” mantığıyla çıktıkları Twitter serüveninde başarılı oldular.

Twitter üzerinden ilk tweeti kendisi atan Jack’in bu paylaşımı “Just Setting up my twttr” (twttr’ımı kuruyorum) olmuştur. 2008 yılında sadece 8 çalışanla işlerini yürüten platform, 2015 itibarıyla 600’den fazla çalışanı olduğunu açıklamıştır.

Jack böylelikle, geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan ve tüm dünyada yankı uyandıran sosyal ağ Twitter’ı kurmuş oldu. Dorsey ve ortakları Twitter alan adını 7000 dolara almıştı. Bu sıralar Dorsey 30 yaşındaydı.

İlk başlarda kendisi Twitter’ın CEO’su olarak görev yaptı. 2008 yılında yönetim kurulu başkanı oldu. Şirket günümüze kadarki süreç içinde hızla büyüdü. Kuruluşundan beş yıl kadar sonra Twitter kullanıcıları günde 50 milyon tweet atmaya başladı. 2008’de CEO’luk görevini Eva Williams üstlendi.

2012 yılında ise The Wall Street Journal tarafından “Yılın Mucidi” ödülüne layık görüldü. 2013 yılında ise Jack, The Walt Disney Şirketi’nin yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Yine 2013 yılının Kasım’ında Twitter’ın halka arzı gerçekleştirildi. Bunun sonucunda Dorsey, kişisel servetini önemli ölçüde büyüttü.

Twitter’ın Satın Alınmak İstenmesi

Kurulduğu ilk zamanlardan bu yana büyük ses getiren Twitter, Google tarafından satın alınmak istendi. Fakat Jack, buna izin vermedi. Google’ın 2.5 milyar dolarlık ikinci teklifine ise, “Bu teklif bana bir hakarettir, siz böyle küçük bir paraya Twitter’ı almayı mı düşünüyorsunuz?” diyerek sert bir dille olumsuz yanıt verdi.

Twitter’ın Parlak Dönemi

Dünyanın en çok kullanılan bir o kadar da sevilen ikinci sosyal ağı olan Twitter, 2016 yılında 700 milyonu aşkın bir kitleye sahipti. Facebook, 1 milyarı aşan ilk sosyal ağken, Twitter aynı sahada onunla yarışmaktadır.

Kurucu Dorsey için atılan her bir tweet para demek olsa da o, parayı her zaman ikinci plana atmıştır. Önceliğini kaliteli bir alt yapıya sahip olmaya vermiştir. Bir dönem artan yumurta (sahipsiz) hesaplardan platformu arındırmak için altyapının rahatlık kazanmasına yardımcı olmuştur.

Twitter, aynı zamanda dünyada ilk kez hiçbir ülkeye kullanıcılarının IP adresini vermeyen sosyal ağdır. Kullanıcı gizliliğine önem vermektedir. IP adresi vermediği için 10’dan fazla ülkede yasaklı konumdadır. Buna rağmen VPN kullanarak yasaklı ülkelerden erişimler almaktadır.

Square’in Kuruluşu

Twitter’dan elde ettiği başarılardan güç alarak 2009 yılında Jack, Square Inc.’i kurmak için harekete geçti. Girişimci ve aynı zamanda bilgisayar mühendisi olan Jim McKelvey ile bir araya geldi.

Square isimli bu sistem sayesinde herhangi bir banka hesabına sahip olmadan çiçekçi, kuaför gibi küçük işletmelerden alışveriş edebilir, sipariş hattından yararlanabilirdiniz. Bu sistem finansal ve ticari hizmetlere yardımcı oluyordu.

Ayrıca tüccarlara makbuzların bir kopyasını e-posta veya SMS yoluyla kullanıcıya gönderme imkanı da sağlıyordu. Square şirketi bir yıl içerisinde 10 çalışandan 100 çalışana yükseldi. 2015’in Ekim ayında tüm dünya yatırımcılarından müthiş geri dönüşler alıyordu. Böylelikle sesini duyurdu.

Jack Dorsey 2015 yılında kalıcı olarak Twitter’ın CEO görevine atandı. O günden bu zamana kadar başarılı kariyeri ile ilgi odağı olmayı başardı.

Jack Dorsey'in Serveti

Jack Dorsey'in Serveti2017 yılı verilerine göre başarılı iş adamı Jack Dorsey’in 2.8 milyar dolarlık bir serveti bulunmaktadır. İlk zamanlarındaki popülerliğini yitirmeye başlasa da Twitter hala dünya genelinde severek kullanılan sosyal medya ağlarından biridir.

2015 yılında Twitter hisselerinin üçte birini çalışanlarına veren Dorsey’in 2019 Mart ayı itibarıyla net serveti 5,2 milyar dolardır. Twitter üzerinden atılan her bir tweet için 0,043 TL kazanmaktadır. Yüklü miktardaki servetine rağmen işe giderken toplu taşıma araçlarını kullanan Dorsey, aynı zamanda BMW 3 serisine sahiptir. Fakat çok fazla kullanmamaktadır.

[renkbox baslik="Fazıl Say Kimdir? Hayatı ve En Ünlü Besteleri" link="https://bilgihanem.com/fazil-say/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/03/fazil-say-kimdir-hayati-en-unlu-eserleri-1024x597.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Adından söz ettiren teknoloji liderleri arasında olmasına rağmen sık sık dünya turuna çıkıp bunu takipçileriyle paylaşmaktadır. San Francisco’nun El Camio Del Mar sahili manzaralı, 9.9 milyon dolarlık bir eve sahip olduğu söylenmektedir. İngiliz model Lily Cole ve yoga eğitmeni Kate Greer gibi isimlerle ilişki yaşamıştır. Fakat henüz evli değildir.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 Sözü

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 SözüBaşarılı bir gelişim gösterdiği iş hayatını planlarken olayların  detaylarından yararlanıp mükemmeliyetçi yanını ortaya çıkarmıştır. Ayrıntılara önem verdiğini vurgulayan, sizi motive edecek 10 sözünü şöyle sıraladık:

Detayların Önemi Detayların her zaman en iyiye yakın olmasını ve detaycı kişiliğini öne çıkaran sözü. Ne kadar ayrıntı varsa bütün hepsinin iyi olması gerektiğini vurgulamıştır.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 SözüHızlı düşünmenin önemi ve işi şansa bırakmamak gerektiğini vurguladığı bir sözü. Hangi durumları fırsata çevirebileceğini bilme konusunda harekete geçirmek vurgulanıyor.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 SözüSaydam bir girişimci olunması gerektiğini vurgulamış. Bir şirketi ilerleten en önemli unsurun insanlar arası iletişim olduğundan söz etmiş.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 SözüBaşlangıç yapmanın hiçbir zaman geç olmadığını vurguladığı bir sözü. Yine burada iyi bir fikir sahibi olmanın öneminden bahsetmiş.

Başlangıç yapmak için hiçbir zaman geç olmadığını, yeni başlangıçlara açık olmamız gerektiğini vurgulayan bir sözü. Jack bu ifadesinde sıra dışı işlerin temelden başlamayı gerektirmediğini anlatmaya çalışmış.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 SözüÖzgünleşen fikir, yaklaşım  yorumun başarının anahtarı olabileceğini dile getirmiş. Diğerlerine benzemeyen her ürünün değerli olduğunu bilmek gerekiyor.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 Sözüİletişim ve yardımlaşmanın işin anahtarı olduğundan bahsetmiş. Dorsey, ekip içindeki sorunların ortaya çıkacak ürünlere de yansıyacağını anlatmış. Şirket içindeki iletişim ve atmosferin geleceği etkileyecek bir etken olduğunu vurgulamış.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 SözüHer insan farklı düşüncelere sahip olabilir. Bireyler düşünceleriyle diğerlerinden ayrılırlar ve dikkat çekmeleri, fark edilmeleri bu düşüncelerin farklılığına bağlıdır. Diğerleriyle benzerlik gösteren düşünceler fark yaratmazlar.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 SözüBaşkalarına benzemeyen, alışılmışların dışındakilere yönelin. Sabretmekten vazgeçmeyin, ümidinizi yitirmeyin. Her zaman sıra dışı olmamız gerektiğinden bahsetmiş.

Jack Dorsey’in Etkileyici 10 Sözüİnsanın yaşamında başına gelenlerin veya kazandıklarının temel nedeni hayatında görmek istediklerini tutmasıdır. İnsan nasıl bir hayat yaşamak istiyorsa ona göre davranır. Bunun sonucunda iyi veya kötü sonuçlardan başkalarını sorumlu tutmaz. Çünkü insan kendi hayatının baş mimarıdır.

2015 yılından bugüne kadar hem ünlü sosyal medya platformunun hem de küçük işletmeler ödeme şirketi Square'in CEO'luğunu yapan Jack Dorsey'in tek marifeti bunlar değilidir. Kendisi Amerika'nın 40 yaş altı en güçlü CEO'larından biridir. Birçok insanın onun yaşında elde edemediği serveti zekasıyla ve çalışmalarıyla kazanmıştır.
Jack Dorsey'in yaşam hikayesini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Siz de böyle bir sosyal ağ kurmayı düşündünüz mü? Sizce başarılı olabilir misiniz?
Jack Dorsey'i yaşamınızda örnek alır mısınız?



Okur Yorumları