Elma Sirkesi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Sirke hem sağlıkta hem de ev temizliğinde kullanılan, en doğal ürünlerden biridir. Günümüzde birçok meyvenin sirkesini yapmak mümkün. Bunlardan biri de elmanın suyundan elde edilen elma sirkesi. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz elma sirkesinin birçok faydası bulunuyor. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan bu yazıda, elma sirkesinin cilde faydaları başta olmak üzere sağlık için tüm yararlarını öğreneceksiniz.

Yasemin Saygın

Yapılan her yeni araştırma, elma sirkesinin bir faydasını daha ortaya çıkarıyor. Zayıflamadan cilt bakımına, diş temizliğinden ev hijyenini sağlamaya kadar hayatın her alanında etkili olan elma sirkesi, birçok hastalığı da tedavi edici özelliğe sahip. Elma suyunun fermantasyonu ile elde edilen sirke doğal olması nedeniyle, vücut sağlığına fayda sağlamaktadır.

Saç dökülmeleri, ayak nasırları, güneş yanıkları, zayıflama ve sivilce lekeleri için her gün bir miktar elma sirkesi kullanılmalıdır. Bulaşık makinelerinin yaygınlaşmasından önce bulaşıkları arındırmak için kullanılan sirkenin, bugün cilt güzelliği için mucizevi etkileri de ortaya çıktı. Bunun yanında bazı sağlık sorunlarına da çözüm olduğu bilenen elma sirkesinin, düzenli kullanımıyla aşılamayan problem yok denilebilir.

[renkbox baslik="Beyaz Sirke Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/beyaz-sirke-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/11/beyaz-sirke-nasil-yapilir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Asırlardır hemen her derde deva olarak tüketilen sirke, evde kendiniz yaptığınızda çok daha faydalı olacaktır. Oldukça pratik ve az malzeme ile hazırlanabilen elma sirkesi, evde yapıldığı için uzun süreli kullanıma sahiptir. Bu yüzden yapılma aşamalarını öğrenip evde üretmeniz daha sağlıklıdır.

Elma Sirkesi Nedir?

Mayalanan elmanın sirke ile bir süre dinlenmesinin ardından gerçekleşen fermantasyonuna elma sirkesi adı verilir. Elmanın içeriğinde bulunan nişasta ve asit ile sirke buluştuğunda kolayca mayalanır. Bunun sonucunda elma sirkesi oluşur. Gün içinde sabah ve akşam olmak üzere iki kez sirke kullanımı tavsiye edilmektedir. Gerek zayıflamak gerekse güneşten korunmak için tüketilen bu sirke, aynı zamanda günlük bakım rutini içine de dahil edilebilir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesinden istediğiniz verimi alabilmek için kendiniz yapmalısınız. Aksi halde marketlerden aldığınız sirkeler, ne kadar organik olursa olsun plastik şişede beklediği için faydalı olmayacaktır. Evde elma sirkesi yapımı ise hiç zor değil. Bunun için gerekli malzemeler:

 • 3 tane orta boy elmanın kabuğu
 • 800ml su
 • 1,5 çay kaşığı toz şeker
 • 1,5 çay kaşığı tuz
 • 1,5 litrelik cam şişe

Yapılışı: Elmaların kabuklarını biraz içe doğru, kalınca soyun. Sonra elmaları irice doğrayın. Cam şişenin içine yerleştirin. Arkasından tuzu, şekeri ve son olarak suyu ilave edin. 5 dakika kadar aralıklarla çalkalayın. Çalkalamadaki amaç, tuz ve şekerin erimesini sağlamaktır. Cam şişeyi karanlık olan bir yerde saklayın. Bir hafta boyunca her gün daha sonra 3 günde bir çalkalayın. Yaklaşık 1,5 ay içinde sirkede küf olmaya başlayacaktır. Küf olunca sirkenin olduğunu anlayabilirsiniz. Olduktan sonra süzgeçten geçirip başka bir şişeye alabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin genel özelliklerinden ve nasıl yapıldığından bahsettikten sonra, geliyoruz en önemli kısma yani faydalarına... Elma sirkesinin gerçekten de çok fazla faydası bulunuyor. Öncelikle düzenli kullandığınızda sağlıklı kilo vermenizi sağlıyor, varis, migren gibi hastalıklarda da oldukça etkili. Elma sirkenin en önemli faydaları şu şekilde:

 • Elma sirkesi, boğaz ağrısı için birebirdir. Üşütme sonucu meydana gelen bademcik enfeksiyonlarında bir bardak su ile bir yemek kaşığı elma sirkesi gargarası yapabilirsiniz. Bu şekilde boğazda meydana gelen bakteriler kaybolacaktır.
 • Migren ağrısı için birebir olan elma sirkesi, bir kaba konup su ile kaynatılır. Daha sonra buharı nefes olarak alınırsa migren ağrısı hafifler.
 • Sirkenin bir diğer faydası da sivrisinek ısırıklarıdır. Bunun yanı sıra arı sokmasında da kullanılabilir.
 • Varis ağrısı için alternatif çözüm olan elma sirkesi, ağrılardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir. Uzun bir bezi elma sirkesiyle ıslatıp dizlerinize sarın. Daha sonra dizinizin varisli bölgesini bezle kapatın. Bir süre bekletin ağrıları hafifletecektir. Varis hakkında detaylı bilgi için buraya bakınız.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda elma sirkesinin kilo verme üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Gün içinde 2,5-3 litre su tüketilmesi gerekir. Bu suyun bir miktarına elma sirkesi karıştırırsanız metabolizmanızı hızlandıracak, yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız. Bunun yanı sıra zayıflamak için tüketilen elma sirkesi toksin atma konusunda da vücuda hız kazandırmaktadır.
 • Elma sirkesi, meyve ve sebzeler üzerinde yer alan bakterileri, ilaçları temizlemek için de kullanılabilir. Besinleri belli süre sirkeli suda beklettikten sonra içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Elma sirkesi, cilt temizliğinde önemli bir yere sahiptir. Yüzünüzü bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak sudan oluşan karışımla temizlerseniz sivilce lekeleri, siyah noktalar ve akneler yok olacaktır. Ciltteki siyah noktaların nedenleri ve geçirme yollarından bu yazımızda da bahsetmiştik.
 • Cildinizde büyük bir sorun oluşturan güneş lekelerine elma sirkesi ile çözüm bulabilirsiniz. Banyo suyunuzun içine bir miktar karıştırdığınızda, düzenli olarak duş alırsanız faydalı sonuçlar elde edersiniz.
 • Elma sirkesi, el ve ayaklarda meydana gelen ödemleri dağıtmak için birebirdir. Ayaklarınızı sirkeli suda bir süre dinlendirdiğinizde hem nasır hem de ödem probleminizi çözümleyebilirsiniz.

Elma Sirkesinin Sindirim Sistemine Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi en önemli faydalarından birini de sindirim sistemi üzerinde gösterir. Hazımsızlığı gidermesinin yanında, bağırsak sorunlarını da çözerek, düzene sokar. Bu sayede kabızlık ve hemoroid gibi sorunların önüne geçmiş olur. Yarım su bardağın içine, bir çay kaşığı bal karıştırın ve için. Bu karışım hem ishal, hem hazımsızlık hem de gastrit gibi rahatsızlıkları yok etmeye yeterlidir. Elma sirkesini tek başına içemiyorsanız, su veya meyve suyuyla karıştırarak da tüketebilirsiniz. Fakat çok seyreltmemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çok faydası olmaz.

Elma Sirkesinin Saçlara Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi tıpkı parlak bir cilde ulaşmanızı sağladığı gibi, aynı etkiyi saçlarda da gösteriyor. Sağlıklı uzayan ve canlı saçlarınız olsun istiyorsanız, öyle pahalı kozmetik ürünlerine ve şampuanlara para vermenize gerek yok. Bunun için yapmanız gereken işlem çok basit. Bir miktar duya elma sirkesi karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. 15 dk bekledikten sonra durulayın. Haftada veya 10 günde bir yapacağınız bu uygulama sayesinde, sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Bağışıklık Sistemine Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak elma sirkesi tüketen insanların, vücut dirençlerinin oldukça kuvvetli olduğu tespit edilmiştir. Elma sirkesi, C vitamini ve kalsiyum açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu da hem bağışıklık sistemine hem de kemik gelişimine faydalıdır. Size tavsiyemiz, günlük tükettiğiniz salataların içerisine bir yemek kaşığı kadar da olsa elma sirkesi ekleyin. Sağladığı faydaları zamanla siz de fark edeceksiniz.

Elma Sirkesinin Soğuk Algınlığına Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi başta boğaz ağrıları olmak üzere, birçok solunum yolları hastalığına iyi geliyor. Öksürüğü geçiren ve göğsü yumuşatan elma sirkesi, soğuk algınlığına karşı birebir. Bunun için yapmanız gereken şey; bir bardak ılık su içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı bal ve çok az miktarda zencefil karıştırın. İçmeseniz bile boğazınıza gelecek şekilde gargara yapın, etkisini hemen fark edeceksiniz.

Elma Sirkesi Kanser Riskini Önler

İçerisinde bulunan bazı maddeler, vücuttaki toksinler yok edilmesini sağlar. Bu da kanser hücrelerine karşı savaştığının göstergesidir. Elma sirkesi kanser hücrelerinin oluşmasına engellerken, aynı zamanda var olan kanser hücrelerinin yayılmasının önüne geçmektedir.

Elma Sirkesi Ağız Kokusunu Giderir

Elma sirkesi doğal bir gargaradır. Kötü ağız kokusundan ve diş eti iltihabı gibi hastalıklardan elma sirkesi ile korunabilirsiniz. Her akşam yatmadan önce 20 sn boyunca elma sirkesi ile gargara yapın. Bunu alışkanlık haline getirirseniz, dişçi koltuğuna neredeyse hiç oturmayacaksınız demektir.

Elma Sirkesi Kilo Vermeyi Sağlar

Elma sirkesinde asetik asit bulunmaktadır, bu da vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Tokluk hissi vererek, aşırı yemenin önüne geçen elma sirkesini elbette tek başına tüketerek fazla kilolarınızdan kurtulamazsınız. Yaptığınız diyet programına ve egzersizlere ek olarak uygulamanız daha verimli olacaktır.

Elma Sirkesi Ter Kokularını Giderir

Ev hanımları bilirler, sirke en ideal temizlik malzemesidir. Aynı durum vücut için de geçerli aslında. Eğer ter veya ayak kokusu problemleriniz varsa elma sirkesi en doğal çözüm olacaktır. Örneğin ayak kokusunu gidermek için, bir kap içerisine 2-3 fincan elma sirkesi koyup karıştırın. Ayaklarınızı bu karışımın içinde 15-20 dk bekletin. Vücuttaki toksinleri ve kiri arındırmayı sağlayan elma sirkesini, başka bölgelerinizin temizliği için de kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi Yorgunluğa İyi Gelir

Ferahlatıcı ve üzerinizdeki rehaveti atma özelliğinde olan elma sirkesi, yorgunluğun da ilacı! Elma sirkesi içerdiği amino asit ve enzimler sayesinde, yorgunluğa ve uykuya sebep olan laktik asit birikiminin önüne geçmektedir.

Elma Sirkesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Elma sirkesi, kozmetik ürünlerin içinde kullanılan bir maddedir. Daha çok yüz temizlemede cilt toniği yerine kullanılır. İçinde yer alan minerallerle yüzü lekelerden, aknelerden ve gün içinde biriken kirlerden arındıran elma sirkesi, cilt temizliğinde önemlidir. Kilo vermek isteyen kişiler için diyet alanında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Birkaç kronik rahatsızlığın çözümü olan elma sirkesi, içeriği ile iyileştirici etkiye sahiptir. Elma sirkesinin sağlık alanındaki faydalarını anlatırken nasıl kullanıldığından da bahsettik. Şimdi de diğer kullanım alanlarını öğrenelim.

Elma Sirkesi Ev Temizliğinde Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi, ev temizliğinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle mutfaklarda bulaşık makinesinden önce bulaşık arındırmak için kullanılan elma sirkesi, bugün de aynı şekilde bakterilerden kurtulmak amacıyla kullanılmaktadır. Bulaşıklarınız yıkandıktan sonra bir süre elma sirkesi içinde kalırsa daha temiz olur. Durulayıp yerine koyduğunuzda daha ışıltılı olduğunu fark edersiniz.

[renkbox baslik="Kiraz Sirkesi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kiraz-sirkesi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/kiraz-sirkesi-nedir-nasil-yapilir-kullanim-alanlari-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bulaşık makinenizin parlatıcı gözüne bir miktar elma sirkesi koyduğunuzda, hem makinenin iç çeperinde hem de bulaşıklarda gözle görülür derecede parlaklık olacaktır. Banyo ve mutfak lavaboları için en iyi temizleyicilerden biri elma sirkesidir. Pek çok kimyasal temizleyiciden daha kuvvetli içeriğe sahiptir.

Elma Sirkesi Meyve ve Sebzeleri Yıkamada Kullanılır

Pazarlardan aldığımız meyve ve sebzeler tüketilmeden önce muhakkak çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Üzerindeki toz, kir veya pestisit gibi zararlı maddeler arındırılmalıdır. Bu yüzden bir kabın içerisini su ile doldurun ve üzerine 1 çay bardağı kadar elma sirkesi ekleyin. Meyve ve sebzeleri bu suyun içinde en az bir saat bekletin. Zararlı mikroorganizmalardan eser kalmayacaktır.

Bit ve Pirelere Karşı Elma Sirkesi

İnsan veya hayvan fark etmeksizin, vücutta oluşan bit ve pire gibi haşerelere karşı elma sirkesi birebirdir. Bitler vücudun her yerinde oluşabilir. Pire ise genelde hayvanlarda meydana gelir. Bu iki sorunda da elma sirkesi uygularsanız, haşerelerin hızlıca yok olduğunu görebilirsiniz.

Elma sirkesinin fayda sağlamadığı alan neredeyse yok. Üstelik bu mucizevi ürünü evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Elma sirkesinin özelliklerini bir kez keşfedip alıştıktan sonra, başka bir ürüne ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.
Elma sirkesini en çok hangi alanlarda kullanıyorsunuz?
Evde yapılan elma sirkesi için en pratik tarifiniz nedir?
Elma sirkesinin en çok duyduğunuz faydası nedir?
Şimdiye kadar elma sirkesinin herhangi bir yan etkisine rastladınız mı?Okur Yorumları
 1. Elma sirkesinin kullanılmadığı alan neredeyse yokmuş. Tüm faydalarının bir arada olduğu bu kadar geniş bir yazıyı ilk kez görüyorum.

 2. Bizim evden de hiç eksik olmaz elma sirkesi. Ben de kilo vermek için kullanmaya başladım. Ancak aşırı tüketmek zarar verir mi bilemedim.

 3. çok faydalı içerikler yazıyorsunuz. 3-5 yazınızı google’den arama yaparken buldum. gerçekten son zamanlarda gördüğüm en iyi içerik üreten sitesiniz. başarılar dilerim. Elif.

 4. Makyaj temizlemede de kullanılır mı acaba? Yoksa sadece tonik gibi mi?