Manikür Nedir? Nasıl Yapılır? Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Manikür hemen herkesin yaptırdığı bir kişisel bakım uygulamasıdır. Her ne kadar kadınların daha çok tercih ettiği bir uygulama gibi görünse de, günümüzde erkekler de en az kadınlar kadar manikür yaptırıyorlar. Tırnak kenarında meydana gelen fazla etlerin alınıp, daha hoş bir görüntüye ulaştırmak amacıyla yapılan manikürde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yazımızda bu noktalara ve evde manikür yapmanızı sağlayacak pratik bilgilere yer verilmiştir.

Bakımlı olmak kadın ve erkek ayrımı olmaksızın her insanın dikkat etmesi gereken bir durumdur. Bakımlı olmak kavramının içine ise birçok şey aynı anda girmektedir. Temiz olmak, düzenli giyinmek, kıyafetlerin ütülü olması, diş, cilt, tırnak temizliği ve daha nicesi…

Biz makalemizde kadınlar kadar erkeklerin de sıklıkla yaptırdığı tırnak bakımını kapsayan manikür uygulamasından bahsedeceğiz.

Ellerin bakımı sırasında tırnak kenarlarının ve el yüzeyinin daha iyi bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olan işleme manikür denir. Esasen tırnak kenarlarındaki artık etlerin tırnaktan ayrılması işlemi olan manikür esnasında, kişi acı duyuyorsa uygulama yanlış yapılıyor demektir. Manikür uygulanırken ya da kişi kendine uygularken herhangi bir acı duymamalıdır, aksi halde tırnak kenarlarındaki kılcal damarlar kesilebilecek ve bu damarların kanaması başlayacaktır. Manikür setleri kolaylıkla ulaşılabilen parçalar olduğundan, uygulama tekniği öğrenildiği takdirde evde yapılması oldukça kolay olmaktadır.

Manikür Nedir?

Manikür Nedir?İnsanlar, tüm yaşamları boyunca savunmasız olarak dış ortamda elleriyle birçok pisliğe temas ederler ve bunun sonucu olarak eller daha çabuk yıpranır. Ayrıca tırnaklarda ellerle yapılan işler kapsamında hem sağlıksız hem de kötü bir görüntü yakalayacağından manikür işlemine ihtiyaç duyulur. Manikür, el ve tırnak bakımının, temizliğinin derinlemesine yapıldığı bir işlem olarak bilinir. Yapılması için uzmanlık gerektiren bu işlemin yanlış uygulanmaları ya da derin et kesilmeleri sonucunda ellerde morarma, kan kaybına bağlı olarak uyuşma, etlerin kopması, damarların yırtılması gibi tehlikeli durumlar ortaya çıkabileceğinden dikkatle yapılması gerekmektedir.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür Nasıl Yapılır?Manikür yapımı için ilk olarak ellerin dezenfekte edilmesi gerekir. Yıkanan temiz eller yumuşatıcı jel ile sertliği kırılan ve ılıtılan bir su içerisinde bir süre bekletilerek yumuşaması sağlanacaktır. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletilen eller daha sonra ince ucu olan bir törpü yardımıyla tırnak etlerinden arındırılır. Bu arındırma işlemi sırasında derin bir oyma işlemi yapılması yerine, tırnağa yapışan etlerin kaldırılması esas alınmalı ve tırnağa yapışan etler yumuşak hareketlerle kazınmalıdır. Tırnak kenarından kalkan etler manikür makası ile yalnızca kalkan etler olacak şekilde, derine inmeden kesilir. Bu işlem esnasında tırnak kenarının kanamaması gerekecektir. Etlerin alınması da tamamlandıktan sonra tırnaklar kesilmeli ya da kısaltılarak şekillendirilmelidir. Bu işlemin tamamlanması ile eller tekrardan yıkanacak ve son olarak krem ile nemlendirilecektir.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde Manikür Nasıl Yapılır?Manikür işlemi evlerde kolaylıkla yapılabilecek bir uygulama olsa da özenli ve dikkatli bir zaman isteyecektir. Tırnak kenarlarındaki damarlar kesilmeden manikür uygulaması yapmak için öncelikle etinizi çok iyi yumuşatmalı ve ortaya çıkan artık etleri aynı hizadan kesmelisiniz. Bunun için ellerinizi batıracağınız suyu çok sıcak olmayacak şekilde ayarlayıp içerisine yumuşatıcı jel, jel yoksa saç kremi dökün. Mutfakta kullandığınız herhangi bir plastik kap bu işlem için işinizi görecektir. Suyun yumuşadığını hissedince ellerinizi suya batırıp 15 dakika bekletin. Sonrasında tırnaktan et açma ve kesme işlemlerini uygulayıp, tırnaklarınızı şekillendirdikten sonra ellerinizi yıkayın. Son olarak ellerinizi nemlendirerek manikür işlemini bitirin.

İlginizi Çekebilir: Kaş Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Evde manikür yaparken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, kullandığınız malzemelerin temiz ya da size özel olmasıdır. Çünkü evlerde genelde bir tane tırnak makası ve törpü bulunur. Tüm aile bu malzemeleri ortak bir şekilde kullanır. Herhangi bir sağlık problemiyle karşı karşıya kalmamak için malzemelerin steril olmasına özen göstermelisiniz.

Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Etlerin parçalanmaması için eller, tırnak eti iyice yumuşayana kadar su içerisinde bekletilmelidir.
  • Manikür esnasında makas eti derin keserse hemen kolonyalı pamuk ile müdahale edilmelidir.
  • Manikür aletleri kişiye özel olmalıdır, eğer bir salonda yaptırılıyorsa uygulamadan önce sterilize edildiğinden emin olunmalıdır. Zira sarılık ve AIDS manikür sayesinde çok kolay bulaşabilen hastalıklardır. (AIDS’in bulaşma yolları hakkında neler biliyorsunuz?)
  • Manikür yapılmadan önce ve sonra eller iyice yıkanmalıdır. Kesilen etlerin mikrop kapmaması bu şekilde sağlanabilir.
  • Manikür yaptıran kadınlar işlemin hemen ardından oje sürmekten kaçınmalıdır. Bu hem canınızı yakabilir, hem de tazelenen etin hava almamasına neden olur.
  • Manikür herkesçe yapılabilecek bir uygulama olmadığından, güvenmediğiniz kişilere ellerinizi teslim etmeyin. Evde manikür yapacaksanız yeterince öğrenmeden ellerinizde işlemi denemeye kalkmayın.
  • Manikür makası, ucu sivri olan bir alettir ve eğimli tutulması gerekir. Ayrıca çok narin bir yapısı vardır, düşürülmemeli ve iyi korunmalıdır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler