Manikür Nedir? Nasıl Yapılır? Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Manikür Nedir? Nasıl Yapılır? Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir kadının el ve tırnak bakımı son derece önemlidir. Elbette yalnızca kadınların değil, erkeklerin de bu konuya özen göstermesi gerekmektedir. Gerek görünüm gerek sağlık açısından ellerimize iyi bakmalıyız. Tırnaklarımız ise ellerimizi daha yetenekli kullanabilmemiz için son derece önemlidirler. İşte bu noktada manikürün gereksiz bir bakım eylemi olmadığını da anlarsınız. Şimdi bu konuda bilmeniz gerekenlere göz atalım:

Yasemin Saygın

Temiz ve bakımlı eller her zaman dikkat çekicidir. Çünkü kendinizi anlatırken, bir iş yaparken en çok elleriniz dikkat çeker. Ayrıca dış görünüm konusunda sizin hakkınızda bilgi verdiğini de unutmamalısınız. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren ellerimizi temiz tutmamız öğütlenir ve tırnak bakımının öneminden sıklıkla bahsedilir. İlerleyen yaşlarda ise tırnaklarımızı tıpkı bir aksesuar gibi kullandığımızı da unutmamalısınız.

Kadın veya erkek olmak fark etmeksizin manikür yapılmalıdır. Elbette bu manikür her zaman kuaförlerin uyguladığı kadar detaylı olmayacaktır. Evde kendi manikürünüzü yapabilir ve el ile tırnaklarınızın hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Tırnak batmaları, ellerde kuruma veya terleme, egzama gibi sorunlarla karşılaşmamak için bu bakım işlemini önemsemelisiniz. Üstelik bunu dışarıda yaptırırken de hijyen konusuna özen gösterildiğinden emin olmalısınız.

[renkbox baslik="Gözaltı Morluğu Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/gozalti-morlugu-nedir-nedenleri-tedavisi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/gozalti-morluklari-tedavisi.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ellerin bakımı sırasında tırnak kenarlarının ve el yüzeyinin daha iyi bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olan işleme manikür denir. Esasen tırnak kenarlarındaki fazla etlerin tırnaktan ayrılması işlemi olan manikür esnasında, kişi acı duyuyorsa uygulama yanlış yapılıyor demektir. Manikür uygulanırken ya da kişi kendine uygularken herhangi bir acı duymamalıdır, aksi halde tırnak kenarlarındaki kılcal damarlar kesilebilecek ve bu damarların kanaması başlayacaktır. Manikür setleri kolaylıkla ulaşılabilen parçalar olduğundan, uygulama tekniği öğrenildiği takdirde evde yapılması oldukça kolay olmaktadır.

Manikür Nedir?

Manikür Nedir?İnsanlar, tüm yaşamları boyunca savunmasız olarak dış ortamda elleriyle birçok pisliğe temas ederler ve bunun sonucu olarak eller daha çabuk yıpranır. Ayrıca tırnaklarda ellerle yapılan işler kapsamında hem sağlıksız hem de kötü bir görüntü yakalayacağından manikür işlemine ihtiyaç duyulur.

Manikür, el ve tırnak bakımının, temizliğinin derinlemesine yapıldığı bir işlem olarak bilinir. Yapılması için uzmanlık gerektiren bu işlemin yanlış uygulanmaları ya da derin et kesilmeleri sonucunda ellerde morarma, kan kaybına bağlı olarak uyuşma, etlerin kopması, damarların yırtılması gibi tehlikeli durumlar ortaya çıkabileceğinden dikkatle yapılması gerekmektedir.

Manikür Çeşitleri Nelerdir?

Manikür Çeşitleri Nelerdir?Günümüzde birbirinden farklı manikür çeşitleri bulunuyor. Manikür çeşitleri dediğimiz zaman; uygulama yöntemi, tırnak şekillendirme ve oje teknikleri olarak incelendiğini bilmelisiniz. Şimdi bu çeşitleri inceleyelim.

Manikür Uygulama Yöntemleri

Manikür yaptırma dediğimiz zaman aklınıza gelen belli bir rutin vardır. Hafif sıcak suyun içine bir miktar el şampuanının karıştırıldığı bir kapta eller bir süre bekletilir. Yumuşayan ellerden partiküller uzaklaştırılmaya başlanır ve tırnağın üzerine uzayan etler kesilir. Daha sonra tırnaklara şekil verilir ve oje isteğe göre sürülerek işlem sonlandırılır.

Günümüzde bu uygulama yöntemi dışında da bazı yöntemler bulunuyor. Bunlardan ilki, SPA manikürüdür. Bu yöntem, 3 farklı kitle uygulanır ve bunlar; yenileyici, detox, sakinleştiricidir. Siz ihtiyacınız olan kiti seçersiniz ve uygulatırsınız.

Diğer bir yöntem ise sauna yöntemidir. Bu yöntemde, tek kullanımlık özel keratin eldivenler kullanılır ve tırnak diplerinize masaj yapılarak elleriniz bu özel saunada bekletilir. Su içinde dinlendirme yönteminin, eldiven şeklinde uygulananı olarak da düşünebilirsiniz. Bekletme işlemi sonrasında portakal çubuğu ile itme yöntemi ve pens ile tırnak etleri temizlenir.

Sütlü manikür ise ilk defa duyduğunuz bir yöntem olabilir. Bu yöntemde, E vitamini, tatlı badem ve jojoba yağları karışımından oluşan sütlü manikür suyunda elleriniz ve tırnaklarınız yumuşarken, beslenmesi de sağlanır.

Tırnak Şekillendirme Yöntemleri

Artık telefonu elimize alıp sosyal medyada gezerken karşımıza güzel veya çirkin tırnak şekilli birçok kadın çıkıyor. Elbette güzellik kavramı kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimisi uzun ve sivri tırnakların çok daha güzel göründüğünüz düşünürken, kimisi kısa ve temiz görünen tırnakları seviyor. İşte bu şekilde de farklı tırnak şekillendirme yöntemleri ortaya çıkıyor.

Badem, lale, oval, kare, küt gibi birçok isimle andığımız bu yöntemlerden el ve tırnak yapınıza en uygun olanı seçmelisiniz. Mesela badem tırnaklar; elleri uzun gösterir, zarif ve elegan bir görünüm elde edilmesini sağlar. Ayrıca hafif uzun tırnak gerektirir. Uzun tırnak yapıları için uygundur ve kırmızı renk ojelerle uyumlu bir modeldir.

Oval tırnaklar, en sık uygulanan yöntemdir. Tüm tırnak tipleriyle uygun olması da bir avantajdır. Feminen ve pratik bir tırnak modeli olduğunu da bilmelisiniz. Nude tonlarda ojeleri seviyorsanız da oval tip tırnaklar seçebilirsiniz.

Kare tırnaklar, orta uzunluktadır ve tırnağın uç kısmı keskin bir şekilde düzdür. Kare oval tırnaklar ise yuvarlak kenarlı ve düz tepelidir. Uzun tırnak sevenler için en uygun modeldir. Aynı zamanda elleri daha ince ve uzun gösterir.

Yuvarlak tırnaklar ise kısa modeller için en uygun olanıdır. Tırnağın üst kısımları törpü ile yuvarlatılarak yapılır. Yuvarlak kare tırnaklar ise orta uzunlukta tırnaklar için uygundur. Tırnağın üst kısmının düz şekilde, kenarlarının ise yuvarlak şekilde törpülendiği yöntemdir.

Stiletto tırnaklar ise en iddialı modellerdendir. Sivri ve uzun bir tırnak modelidir. Son dönemde birçok ünlünün seçtiği bu model, günlük kullanım için pek uygun değildir. genellikle takma tırnak ile bu model uygulanmaktadır.

Lale tırnaklar ise en doğal modellerden birisidir. Genellikle uzun parmaklı kadınların doğal olarak sahip oldukları bir modeldir. Küçük bir törpüleme işlemi sonrasında istenen görüntü elde edilebilir.

Sivri tırnaklar da tıpkı stiletto gibi iddialı bir modeldir. Bu yöntem için de genellikle takma tırnak kullanılır. Düz tırnaklar ister uzun ister kısa modellerde uygulanabilir. Temiz ve duru bir görünüm verir. Balerin tırnaklar ise sivri modelin uç kısımlarının düzleştirildiği bir modeldir.

Oje Teknikleri

Manikürün olmazsa olmazı ojeli tırnaklardır. Günümüzde bu alanda oldukça iddialı işler ortaya koyulurken, bazılarımız Fransız manikürü olarak tanımlanan temiz görünümden vazgeçmiyor. Şimdi bu tekniklere göz atalım:

Fransız Manikürü: Tırnağın uç kısmının beyaz renk oje ile işaretlenir ve diğer kısma ya şeffaf ya da bej tonlu oje sürülür. Klasik, renkli, Fransız milenyum, özel ceket gibi türleri bulunmaktadır. Klasik tip, hepimizin bildiği beyaz uç – şeffaf veya bej üst şeklindedir. Renklide de beyaz yerine farklı ve parlak renkler uygulanabilir.

Fransız milenyum modeli ise tırnak pulları, toz, parlak lake gibi ürünlerle yapılır. Özel ceket ise uçtaki kısma uygulanan şekillerden oluşur.

Avrupa Manikür: Tırnak etlerinin kesilmediği bir yöntemdir. Hijyen nedeniyle kesme işlemi yapılmaksızın, kütikül giderme gibi işlemlerle uygulanmaktadır. Özel manikür suları kullanılarak istenen sonucun alındığı bilinmektedir.

Japon Manikür: Manikür suyunun özel proteinler, pirinç sütü ve özel yağlar ihtiva ettiği bilinmektedir. Doğal süet törpüler kullanılır ve özel birçok manikür aracı ile tırnaklardaki çatlaklar, düzensizlikler giderilir.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür Nasıl Yapılır?Manikür yapımı için ilk olarak ellerin dezenfekte edilmesi gerekir. Yıkanan temiz eller yumuşatıcı jel ile sertliği kırılan ve ılıtılan bir su içerisinde bir süre bekletilerek yumuşaması sağlanacaktır. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletilen eller daha sonra ince ucu olan bir törpü yardımıyla tırnak etlerinden arındırılır.

Bu arındırma işlemi sırasında derin bir oyma işlemi yapılması yerine, tırnağa yapışan etlerin kaldırılması esas alınmalı ve tırnağa yapışan etler yumuşak hareketlerle kazınmalıdır. Tırnak kenarından kalkan etler manikür makası ile yalnızca kalkan etler olacak şekilde, derine inmeden kesilir.

Bu işlem esnasında tırnak kenarının kanamaması gerekecektir. Etlerin alınması da tamamlandıktan sonra tırnaklar kesilmeli ya da kısaltılarak şekillendirilmelidir. Bu işlemin tamamlanması ile eller tekrardan yıkanacak ve son olarak krem ile nemlendirilecektir.

Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Manikür doğru kurallar ve ince ayrıntılara dikkat edilmeden yapılırsa oldukça riskli bir uygulamadır. Özellikle de kuaför veya güzellik salonlarında yaptıranların en dikkat etmesi gereken nokta hijyendir. Aksi halde açık olan deriden kan yoluyla bulaşan her türlü hastalık geçecektir. Manikür yaparken şu hususlara dikkat edilmelidir;

  • Etlerin parçalanmaması için eller, tırnak eti iyice yumuşayana kadar su içerisinde bekletilmelidir.
  • Manikür esnasında makas eti derin keserse hemen kolonyalı pamuk ile müdahale edilmelidir.
  • Manikür aletleri kişiye özel olmalıdır, eğer bir salonda yaptırılıyorsa uygulamadan önce sterilize edildiğinden emin olunmalıdır. Zira sarılık ve AIDS manikür sayesinde çok kolay bulaşabilen hastalıklardır.
  • Manikür yapılmadan önce ve sonra eller iyice yıkanmalıdır. Kesilen etlerin mikrop kapmaması bu şekilde sağlanabilir.
  • Manikür yaptıran kadınlar işlemin hemen ardından oje sürmekten kaçınmalıdır. Bu hem canınızı yakabilir, hem de tazelenen etin hava almamasına neden olur.
  • Manikür herkesçe yapılabilecek bir uygulama olmadığından, güvenmediğiniz kişilere ellerinizi teslim etmeyin. Evde manikür yapacaksanız yeterince öğrenmeden ellerinizde işlemi denemeye kalkmayın.
  • Manikür makası, ucu sivri olan bir alettir ve eğimli tutulması gerekir. Ayrıca çok narin bir yapısı vardır, düşürülmemeli ve iyi korunmalıdır.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde Manikür Nasıl Yapılır?Manikür işlemi evlerde kolaylıkla yapılabilecek bir uygulama olsa da özenli ve dikkatli bir zaman isteyecektir. Tırnak kenarlarındaki damarlar kesilmeden manikür uygulaması yapmak için öncelikle etinizi çok iyi yumuşatmalı ve ortaya çıkan artık etleri aynı hizadan kesmelisiniz. Bunun için ellerinizi batıracağınız suyu çok sıcak olmayacak şekilde ayarlayıp içerisine yumuşatıcı jel, jel yoksa saç kremi dökün.

[renkbox baslik="Botox Nedir? Botoks Nasıl Yapılır? Kimlere Uygulanabilir?" link="https://bilgihanem.com/botox-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/botox-nedir-botoks-nasil-yapilir-kimlere-uygulanabilir.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Mutfakta kullandığınız herhangi bir plastik kap bu işlem için işinizi görecektir. Suyun yumuşadığını hissedince ellerinizi suya batırıp 15 dakika bekletin. Sonrasında tırnaktan et açma ve kesme işlemlerini uygulayıp, tırnaklarınızı şekillendirdikten sonra ellerinizi yıkayın. Son olarak ellerinizi nemlendirerek manikür işlemini bitirin.

Evde manikür yaparken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, kullandığınız malzemelerin temiz ya da size özel olmasıdır. Çünkü evlerde genelde bir tane tırnak makası ve törpü bulunur. Tüm aile bu malzemeleri ortak bir şekilde kullanır. Herhangi bir sağlık problemiyle karşı karşıya kalmamak için malzemelerin steril olmasına özen göstermelisiniz.

Bir kadının el ve tırnak bakımı son derece önemlidir. Elbette yalnızca kadınların değil, erkeklerin de bu konuya özen göstermesi gerekmektedir. Gerek görünüm gerek sağlık açısından ellerimize iyi bakmalıyız. Tırnaklarımız ise ellerimizi daha yetenekli kullanabilmemiz için son derece önemlidirler. İşte bu noktada manikürün gereksiz bir bakım eylemi olmadığını da anlarsınız.
Manikür konusunda en dikkat ettiğiniz şey nedir?
Tırnaklarınıza kendiniz evde bakım uyguluyor musunuz? Neler yapıyorsunuz?
Sizce manikür için illa kuaföre gitmeye gerek var mıdır?
Diğer manikür yöntemlerini duymuş muydunuz?Okur Yorumları