Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tasarrufu için Öneriler

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tasarrufu için Öneriler

Araç sahiplerinin belki de en ortak derdi, yüksek akaryakıt fiyatlarıdır. Dünya genelinde artan petrol fiyatları nedeniyle yükselişe geçen bu fiyatlar, araç sahiplerinin bütçelerinde büyük bir yere sahiptir. Özellikle sık araba kullanan ve uzun mesafeleri kat etmesi gereken kişiler için yakıt tasarrufu önem kazanmaktadır. Şimdi sizlere bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Erkan Karaca

Artan fiyatlar ve buna uygun şekilde artmayan gelir nedeniyle aracımıza akaryakıt almamız bir işkenceye dönüşür. Genelde benzinli araçlara LPG taktırarak veya hybrid araçlara geçiş yaparak bu durumdan kurtulmaya çalışılıyor. Elbette bunların da hepsi birer maliyettir. Dizel araçlarda ise ikinci elde bazı sorunların yaşanabiliyor olması ve onun da fiyatının yükselmesi, özellikle erkekleri fazlasıyla sinirlendirmektedir.

En çok sinirlenen taraf erkekler olsa da çeşitli şekillerde yakıt masraflarını kısmayı da en iyi onlar bilmektedir. Bunların başında da bakımları zamanında yaptırmak, arabayı düzgün ve olması gereken hızlarda kullanmak, ani hızlanma yapmamak gibi taktikler gelmektedir. Elbette bunlardan tam olarak performans almak da şoförlük deneyimine bağlıdır.

[renkbox baslik="Oktan ve Setan Nedir? Araç Motorlarına Sağladığı Faydalar Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/oktan-setan-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/06/oktan-ve-setan-nedir-arac-motorlarinda-ne-ise-yaramaktadir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yeni bir araç alınacağı zaman en çok dikkat edilen noktalardan olan yakıt tüketimi, Türkiye gibi yüksek akaryakıt fiyatlarının söz konusu olduğu ülkelerde bir devlet meselesi haline gelmiştir. Hatta Fransa/Paris’te 2018 yılında başlayan protestoların nedeni de akaryakıt zammı olmuştur. Bizler de buradan yola çıkarak sizlerle aracınızda yakıt tasarrufu adına neler yapabileceğinizi paylaşmak istedik.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?Birinci altın kural şudur; aracınızı iyi tanıyın. Yapılan araştırmalara göre, aracını iyi tanıyan kullanıcılar, tanımayanlara göre en az %10 civarında yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu rakamı, %20'lere çıkartmak da mümkün. Aynı şekilde şoförlük deneyiminizi artırın.

Ani hızlanmaya çalışmak, motora bir anda yüksek hacimde yakıt ilettiği için, israfı artırır. Hızınızı, yavaş yavaş artırmayı deneyin. Gaz pedalına hiç basmamak, bazı durumlarda normalden daha fazla yakıt israfına sebep olur. Eğer yokuş aşağı gitmiyorsanız, gaz pedalına basmadığınız durumlarda bir süre sonra aracınız yavaşlar.

Aracınızı hızlandırmak için gaz pedalına yüklenmeniz gerekir. Aracınız hızlandığında tekrar yakıt tasarrufu yaptığınızı zannederek, gaz pedalından ayağınızı çekerseniz, bir süre sonra tekrar yavaşlayacaksınız ve tekrar gaz pedalına yüklenmeniz gerekecektir. Eğer haddinden fazla yakıt harcamak ve motorunuzu erkenden yıpratmak istiyorsanız, hızlandığınızda gaz pedalından ayağınızı çekin; yavaşlayın ve yavaşlayınca tekrar gaza yüklenin. Pek çok kişi bu hataya düşüyor. Ne kadar az gaz pedalına basarsa o kadar az yakıt tasarrufu sağlayacağını düşünüyor ancak bu, büyük bir yanılgıdır.

En etkili yöntem gaz pedalına az az ama sürekli basmaktır. Çünkü araba en çok yakıtı giderken değil; kalkışlarda ve hız artımlarında harcar. Sürekli sabit hızda giden bir araç, çok da fazla yakıt harcamaz. Ayağı gaz pedalından çekmeniz demek, arabanın bir süre sonra yavaşlayacağı anlamına gelir. O yavaşlayınca siz hız artırmak için tekrar gaz pedalına yükleneceksiniz. İşte bu, yakıtın da motorun da düşmanıdır. Bunun yerine; gaz pedalını, arabanın hızını düşürmemek için kullanın. Sabit bir şekilde pedala basılı tutun.

Tabi ki yukarıda söylediğimiz durum, yokuş aşağı giderken geçerli değildir. Yokuş aşağı giderken ayağınızı gaz pedalından çekmeniz, elbette ki yakıt tasarrufu sağlar.

Yakıt tasarrufuyla ilgili bir diğer konu da arabanın devridir. Eğer tasarruflu şekilde kullanmak istiyorsanız, araba devrini 2000 ile 2500 arasında tutun. Bunu sağlamak için, bir vites üstten gitmeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde hem aracınızdan çıkan ve sizi rahatsız eden motor sesi azalacaktır; hem de aracınızın kullandığı yakıt miktarı azalacaktır. (Bilmeyenler için söyleyelim, devir demek Krank Mili’nin bir dakikada yaptığı dönüş sayısıdır.)

Ancak, yokuş yukarı giderken dikkat etmeniz gerekir. O zaman, devrinizi 2500 – 3000 arasına çıkarmanız gerekecektir. Bazı durumlarda gerekirse 3500 hatta daha fazlası olabilir. Çünkü, yokuş çıkarken devri çok düşürdüğünüz takdirde, aracınız baygınlaşabilir. Eğer baygınlık durumu uzun süre devam ederse ve sürekli yokuşu 2000 devrin altında çıkarsanız aracınız hararet yapabilir.

Yokuş aşağı giderken dikkat etmemiz gereken durumlar vardır. Yakıt tasarrufu sağlamak için yapılan en tehlikeli ve gereksiz hareketlerden birisi de yokuş aşağı giderken vitesi boşa almak ya da kontağı kapatmaktır. Bu durumlarda, freninizin tutması güçleşir hatta bazı durumlarda imkansız hale gelir. Kaldı ki, vitesi boşa almak zannedildiği gibi yakıt tasarrufu da çok sağlamaz. Onun yerine yüksek viteste gidin ve ayağınızı gaz pedalından çekin. Bu şekilde, motora az da olsa yakıt tasarrufu girişi devam ettiği için, frenlerin çalışma sisteminde bir bozulma olmaz. Vites boştayken de motor yakıt almaya devam eder. En iyisi, o yakıtı vitesteyken almasıdır. Çünkü güven her şeyden önce gelir.

Yakıt Tasarrufu için Öneriler

Yakıt Tasarrufu için ÖnerilerYakıt tasarrufu yapabilmek için sizlere en genel önerileri vermek gerekirse yürüme mesafesi olan yerlere araçla gitmemeniz gerekir. Bu sayede hem yürüyüş hem de iyi bir yakıt tasarrufu yapmış olursunuz. Bu öneri size komik ve sinir bozucu gelebilir; ama en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Çünkü arabayla bir yerlere gitmeye alıştığınızda, ayağınızın dibindeki bir yere bile onunla gitmek istersiniz. Bu da gereksiz yakıt tüketimine neden olur.

Araç Bakımını Yaptırmak: İkinci önerimiz; aracın bakımını zamanında yaptırmanızdır. Araç bakımlarını zamanında yaptırarak, hem yakıtınızı düşürebilir hem de aracın sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Motor yağı, buji, yağ, hava ve polen filtresi gibi akşamların kontrolünü kapsayan bakım periyotları, aracınızın performanslı bir şekilde çalışmasını sağlamak içindir. Eğer bunları aksatırsanız yakıt masrafınız da artacaktır. Buna ek olarak aracınızda çeşitli sorunlar da çıkacak ve bakım parasından kaçarken, daha büyükleri ile karşılaşacaksınız.

Motoru Isıtmak: Eğer aracınızın marşına basar basmaz gitmeye hazır hale geldiğini düşünüyorsanız yanılırsınız. Marşa bastıktık sonra 30 saniye kadar motorun çalışmasını beklemek, hem yakıt tasarrufu hem de motor sağlığı için önemlidir. Rölanti olarak tabir edilen bu çalışma şekli, motorun ve buna bağlı akşamların yağlanmasına izin vererek, yakıtı daha iyi yakmasını sağlamak demektir.

Ani Hızlanmalardan Kaçınmak: Aracınızın az yakmasını istiyorsanız en önemli kurallardan birisi de ani hızlanmalardan kaçınmaktadır. Motora bir anda yüksek hacimde yakıt iletimine neden olan bu hareket, doğal olarak tüketimin artmasına neden olacaktır. Bunun yerine gaz pedalına yavaşça basarak belli bir ivmede hızlanmasını sağlamalısınız.

Lastik Hava Basıncını ve Ebatlarını Kontrol Etmek: Lastiklerin hava basıncının mutlaka önerilerin seviyelerde olmasa gerekir. Aynı şekilde aracınıza uygun olan ölçülerde lastikler kullanmalısınız.

Doğru Viteste İlerleyin: Eğer manuel bir araç kullanıyorsanız doğru viteste gitmek de yakıt tüketimini azaltabilir. Birinci vites, aracın hareket etmesi için tasarlanmıştır. Eğer birinci viteste uzun süre giderseniz yakıt tüketiminin anormal derecede yükseldiğini görürsünüz. Aynı şekilde gittiğiniz hıza uygun viteste gitmeniz gerekmektedir. Vites değiştirirken motoru üst devirlere çıkartmayın. Her motorun maksimum devir sayısı ve en verimli çalıştığı aralık vardır. Buna uygun hareket etmeye çalışın.

Hızlı Gideceğiniz Zaman Camları Kapatmak: Aracınızı açık bir camla sürmeye çalıştığınızda 100 km/saat hızda yüzde 4 ekstra yakıt tüketimine neden olursunuz.

Doğru Hızlarda Kullanmak: Aracınızı 90 km/s yerine 110 km/s hızla sürdüğünüz zaman yüzde 10 daha fazla yakıt tüketirsiniz. Eğer aracı 20 km/s ve daha düşük hızlarda sürecek olursanız, yüzde 50 daha fazla yakıt tüketirsiniz.

Durmadan Önce Vitesi Boşa Almak: Motorunuzu durdurmadan önce vitesi boşa alırsanız atık yakıt atılmasını önlemiş olursunuz.

Otomatik Vites Araçlar Nasıl Az Yakar?

Otomatik Vites Araçlar Nasıl Az Yakar?Bazı sürücüler, manuel vites araçların otomatik olanlara göre daha az yaktığını iddia etmektedir. Elbette bunların birçoğu şoförün sürüş şekline göre değişmektedir. Yine de otomatik araçlarda bazı püf noktalarını bilmekte de yarar vardır.

Eğer otomatik vites bir aracınız varsa ve yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız önce şoförlüğünüzü bir miktar geliştirin. Aracınızı ani hızlandırmamayı, fren pedalına çok sık basmadan ilerlemeyi öğrenin. Yokuşlarda gaz daha az basmak, 2000 devri geçmemek, ani frenlerden kaçınmak, otomatik vites araçlarda yakıt tasarrufu için önemli püf noktalardır.

A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle gösterilen lastik yakıt tasarrufu sınıfları bulunur ve lastik almadan önce bu konuda bilgi edinin. Genel olarak A sınıfı lastikler, yakıt tasarrufu yapmanızı kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda orijinal lastikler kullanmanız da önemlidir.

Yakıt Tasarruf Cihazı İşe Yarıyor mu?

Yakıt Tasarruf Cihazı İşe Yarıyor mu?Yakıttan tasarruf etmek isteyen, LPG taktırmak istemeyen araç sahiplerinin seçtikleri yollardan birisi de yakıt tasarruf cihazıdır. Bu cihaz, 50 ila 500 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir. İşe yarayıp yaramadığı konusunda da çeşitli görüşler vardır. Kimileri 50 kilometreye kadar tasarruf ettiklerini söylerken kimileri bir etkisini görmediklerini dile getirmektedir.

Yakıt tasarruf cihazlarının işe yaramadığı konusunu savunan taraf bazı argümanları da sunmaktadır. Bunların başınsa TSE belgesi olmaması geliyor. Diğeri ise 50 lira gibi düşük bir maliyetle yüzde 25’e kadar yakıt tasarrufu sağladığı iddia edilen cihazın, hiçbir otomobil üretici tarafından araçlarda kullanılmamasıdır. Üçüncü bir neden ise cihaz üreticilerinin, üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinden aldıkları raporda, karşılaştırma koşullarının eşit olmamasıdır.

[renkbox baslik="Tork Nedir? Ne İşe Yarar? Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasındaki Farklar Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/tork-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/tork-nedir-ne-ise-yarar-tork-gucu-ile-beygir-gucu-arasindaki-farklar-nelerdir.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yakıt tasarruf cihazı takılmamış araçlar ile cihazı kullanan araçların aynı devirde çalışmaması, güç – tork – devir eğrisinin gösterilmemesi de bir diğer neden olarak gösteriyor. Son olarak cihaz aksamının iki mıknatıstan oluşması ve bunların manyetik alan yaratacak yeterlilikte olmaması geliyor.

Hidrojen Yakıt Tasarruf Sistemi İşe Yarıyor mu?

Hidrojen Yakıt Tasarruf Sistemi İşe Yarıyor mu?Tasarruf için kullanılan yöntemlerden birisi de hidrojen yakıt tasarruf sistemi adıyla anılıyor. Bu sistem, aracınızın motorunu çalıştırdığınız andan itibaren devreye giriyor. Hidrojen ve oksijen gazlarını üreten sistem, bu gazların yakıt ile birlikte yanmaya başlaması ile yakıt tasarrufu sağlıyor. Buna karşın hidrojen yakıt tasarruf sisteminden de hem memnun olanlar hem de olmayanlar bulunuyor.

Bu yazımızda araç sahipleri için ve yeni araç almak isteyenler için çok önemli bir konu olan yakıt tasarrufundan bahsedilmiştir. Özellikle de işi gereği uzun seyahatler yapmak zorunda olanlar için yakıt büyük bir sorundur. En az yakıtla ve aracınıza zarar vermeden uzun yolculuklar yapmak, yakıt masrafının bütçenizi çok etkilememesi için bilmeniz gereken tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.
Yakıt tasarrufu için nasıl bir yöntem tercih ediyorsunuz?
Araçların yakıt tüketim değerlerini inceliyor musunuz?
Sahip olduğunuz aracın yakıt tüketim değerlerini üzerinde belirtildiği şekilde elde edebiliyor musunuz?Okur Yorumları
  1. Araç yakıt kullanımından tasarruf etmek için aracınızın çekiç gücünün düşmemesi gereklidir. Özellikle adblue olan sistemler de adblue bitmesi ile aracınız çekiçten düşer ve fazla yakıt kullanır.

  2. Nekadar dikkat etsekte fazla yakıt yakmasına neden olan araca bağlı sebeplerde vardır.
    -Lastik hava değerlerinin tavsiye edilen değerden az olması
    -Araca taşıma sınırından fazla yolcu veya yük alınması
    -Hava ve yakıt filtreleri kirli olması
    Ek olarak bu detaylara da dikkat edilmesi gerekir.