Kusur kapatıcı krem olarak Türkçeye çevrilen Blemish Balm kelime öbeğinden türeyen BB kremler, günümüz kadınlarının en büyük kurtarıcılarındandır. Fondöten gibi ağır bir ürün olmaması ve kolay uygulanabilirliği BB kremlerin günlük makyajda kullanımı yaygınlaşmıştır. Piyasaya sürülür sürülmez beğeni kazanmasının nedeni de budur. Elbette doğru uygulama yöntemleri için onları iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. İşte sizlere BB krem konusunda bilmeniz gerekenler:

Banu Özekmekçi

Makyaj tanımı günümüzde çeşitlenmiş olsa bile kolaylaşmasıyla da tanımlanmaktadır. Çünkü günlük koşturmaca içerisinde makyajın kolaylaşması, kadınlar için zamandan tasarruf etmek demektir. Üstelik maddi açıdan da pratik bir makyaj, özel günler dışında özenli görünmek isteyen kadınlar için önemli konulardandır. BB kremler ise kadınlara bu konularda en büyük yardımcılardandır.

“Blemish Balm” kelime öbeğinden türeyen BB kremler, fondöten kullanmayı sevmeyen kadınlar için tıpkı bir krem gibi uygulanmaları ile tercih edilmektedir. Üstelik güzel sonuçlar sunuyor olması da büyük bir avantajdır. Ciltteki kızarıklıkların giderilmesi, sivilce gibi kusurların kapatılması, yorgun görünümün giderilmesi gibi özelliklere tek bir ürünle sahip olabiliyorsunuz. Yani BB kremler, hem ekonomiden hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor.

[renkbox baslik="Ciltteki Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir?" link="https://bilgihanem.com/ciltteki-siyah-noktalar-neden-olusur/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/ciltteki-siyah-noktalar-neden-olusur-nasil-gecer.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Çok fazla renk çeşidi olmayan BB kremler; açık, orta ve koyu olarak piyasada sıklıkla bulunmaktadır. Cildinizin yağlı veya kuru olmasına göre uygun formdaki ürün ise denemeler yaparak kolayca bulunabilmektedir. Bu konuda kozmetik mağazalarında bulunan danışmanlardan yardım alabileceğiniz gibi testerları uygulayarak da doğru seçimi yapabilirsiniz. Aynı zamanda cildinizi iyi tanımanız bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli konudur.

BB Krem Nedir?

Blemish balm olan açılımı ile daha önce hiç kullanmamış kişiler tarafından merak edilen BB krem, ciltte bulunan leke ve diğer kusurların kapatılmasında etkili bir kremdir. Etkisi yüksek bir kapatıcı olmasının yanında cildi nemlendirmesi ve dış etkenlerden de koruyucu özellikte olması tek bir kremle çok amaçlı bir ürüne sahip olmayı mümkün kılmaktadır. Üstelik doğal bir görünüm elde etmeyi sağlaması da BB kremlerin bu denli ilgi görmelerindeki başlıca sebeplerinden biridir. BB krem için kısaca renkli nemlendiriciler diyebiliriz.

Kısa zamanda neredeyse tüm bayanlar tarafından kullanılmaya başlanan ve benimsenen BB Krem, güzellik kremi olarak cildin nemlenmesinde ve kusurların kapatılmasında oldukça etkili bir kremdir. BB Krem çok uzun yıllar önce keşfedilmiş olmasına karşın son birkaç yıldır oldukça popüler ve fazlasıyla tercih edilmektedir. Gösterilen ilgi karşısında kayıtsız kalmayan birçok kozmetik markası kendi markasına ait BB kremini piyasaya çıkartıp satışa sunmuştur.

İçerikleri genel olarak aynı olan kremlerden ortak faydalar elde etmek mümkündür. Cilt bakımına olumlu etkilerinin yanı sıra kullanımının son derece kolay ve pratik olması, cilt bakımına özen gösterenler tarafından sıkça tercih edilmesine neden olmaktadır. İyi bir kapatıcı özelliğinde olması ise BB kremlerin çoğunlukla etkili bir fondöten olarak kullanılmasına neden olmuştur. Diğer kapatıcı ürünler kadar cilde ağırlık yapmayan ve basit bir nemlendirici kullanımı kadar kolay olan BB krem, farklı renk tonları ile de her bayanın aradığı rengi bulmasına yardımcı olmaktadır.

BB Kremin Yapısı Nasıldır?

BB Kremin Yapısı Nasıldır?BB kremler, boya içeren nemlendiriciler ile sıvı fondötenin arasında bir yapıya sahiptir. CC kreme göre biraz daha ağırdır; ama fondötenden daha hafif bir üründür. BB kremler genellikle non-komedojenik olması nedeniyle gözenekleri tıkamazlar. Bu nedenle de cildin nefes almasını engellemezler ve sıcak yaz günlerinde akmazlar.

BB kremler, cildin korunması anlamında UV ışınlarının etkisini azaltma özelliğine de sahiplerdir. Aynı zamanda BB krem, yaklaşık 50 yıl kadar önce bir Alman dermatolog tarafından lazer uygulamaları ve peeling tedavileri sonrasında hastalarının kullanması için yaratılmıştır. Bir merhem olarak yaratılan BB krem, cildi pürüzsüzleştirip hastaları korumuştur. Üstelik kızarıklıkların da giderilmesini sağlamıştır. Dolayısıyla zamanla bu merhem, BB krem olarak hayatımıza girmiştir.

Yapıları nedeniyle BB kremler; cildin nemlendirilmesini, aydınlatılmasını ve donuk görünümün canlandırılmasını sağlamaktadır. Çok problemli olmayan ciltlerin küçük lekelerinin giderilmesinde de uzmanlardır. Fondöten gibi ağır yapıya sahip olmaması nedeniyle de çantanıza bir tüp atıp gün içerisinde tıpkı krem gibi uygulanabilirler. Anında daha canlı ve parlak bir cilde sahip olunmasını sağlarlar.

Antioksidan özellikleri nedeniyle BB kremler, cildin canlı ve sağlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan özellikleri kimileri ciltteki yaşlılık etkilerinin azaltılmasına da yardımcı olduğunu söylemektedir; ama bu konuda uzmanlar çok bir etki yarattığını söylememektedir.

BB kremin yapısı için 3’ü 1 arada tanımı da yapılmaktadır. Çünkü güneş koruyucu, nemlendirici ve makyaj bazının özelliklerine sadece BB krem ile sahip olabilirsiniz. Bu yapısı ise ekonomik bir ürün olduğunun da kanıtıdır. Cildi iç ve dış etkenlere karşı korumakla yükümlü olan BB krem, SPF faktörlü, UVA/UVB ışınlarına ve diğer çevresel etkenlere karşı dirençli kılmaktadır.

BB Krem Nasıl Kullanılır (Uygulanır)?

BB krem de her kozmetik ürününde olduğu gibi mutlaka temiz bir cilt üzerinde kullanılmalıdır. Ciltteki kusurları kapatıcı nitelikte bir ürün olmasına karşın diğer zahmetli ürünler kadar kullanımı zor olmayan ve sadece yüzü nemlendirmek kadar kolay bir uygulama aşamasına sahiptir. BB kremi sürmek için herhangi bir yardımcı ürüne gerek yoktur.

Sadece elleri kullanarak kremi eşit olarak tüm yüze uygulamak pürüzsüz ve doğal görünen bir cilde sahip olmayı sağlayacaktır. Normal bir cilt kuruluğuna sahip olanlar sadece BB kremi direkt olarak uygulayabilirken, cildi aşırı kuru olanların BB krem öncesinde cilt tiplerine uygun nemlendirici kullanmaları önerilmektedir.

BB krem uygulamalarında başarılı sonuçlar alabilmek için cildinizi temizledikten sonra gözenek sıkılaştırıcı ve yağ dengesi sağlayıcı tonikleri kullanabilirsiniz. Ardından bir makyaj bazı da kullanabilirsiniz. Üstelik aşırı problemli bir cildiniz yoksa gece makyajında bile baz kullanarak BB kremi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca BB krem üzerine kapatıcı kullanmanız da mümkündür.

BB Krem Ne İşe Yarar?

Cilt bakımı ve güzelliği konusunda birden çok amaca hizmet etme görevinde olan BB krem, kapatıcı ve nemlendirici gibi özellikleri ile öne çıkmaktadır. Her kullanımda cildi yenileyen ve tazelik veren formülü sayesinde pek çok bayanın vazgeçilmez kremlerinden biri olmuştur.

İçeriğinin pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin olması ise cildi güneşin zararlı ışınlarından korurken, cildin esnek bir yapıda kalmasını sağlayarak kırışıklıklara karşı da etkili bir koruyucu özelliğindedir. Makyaj yapmayıp sadece cildindeki leke ve izleri kapatmak isteyenler için iyi bir kapatıcı ve nemlendirici özelliğinde olabilirken, makyaj yapanlar için de iyi bir makyaj öncesi kremi olarak nitelendirilebilir.

BB Krem Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanımı son derece kolay bir krem olsa da BB krem ile mükemmel bir sonuç elde etmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Cildi doğal olarak nemlendiren yapısı ile nemlendiriciye gerek bırakmayan BB kremi direkt olarak temiz cilde uygulamak mümkündür. İnce bir tabaka şeklinde bile sürüldüğünde kusurları kapatma konusunda başarılı oluğu için fazla fazla sürerek cildi ağırlaştırmaya gerek yoktur.

Birkaç dakika içinde kuruyacak olan BB krem üzerine isteğe göre bir kat pudra uygulanabilir. Farklı markaların farklı renk tonlarında olan BB kremleri arasından kişinin kendi cilt yapısına ve tonuna uygun seçim yapması, kremi uygulama sonrasındaki alınacak sonucun başarılı olmasını sağlayacaktır.

Evde BB Krem Yapımı

Evde BB Krem YapımıPiyasada kolaylıkla bulabileceğiniz BB kremleri, evinizde de yapmanız mümkündür. Üstelik bu şekilde çok beğendiğiniz fondöteninizi de BB kreme dönüştürme şansına sahip olursunuz. Basit bir yapımı olduğu için de hem ekonomik hem de tam da aradığınız gibi bir ürün yaratabilirsiniz.

BB krem yapmak için gerekli malzemeler:

  • BB krem yapmak için ilk malzeme, cildinizden 1 veya 2 ton koyu likit fondötendir. Koyu bir seçim yapmanızın nedeni, nemlendirici ile karıştıracağınız için rengin daha açık tonda olacağıdır.
  • İkinci ürün ise günlük nemlendirici kremdir. Bu kremin seçimini yaparken, anti-aging ve yağsız gibi cilt tipinize uygun bir krem seçebilirsiniz.
  • Üçüncü ürün, güneş koruyucu kremdir. Bu ürünü seçerken de yüz için olanları tercih etmelisiniz.
  • Dördüncü ürün ise bu ürünleri karıştırmak için bir kap, saklamak için kapaklı bir tüp ve kaşıktır.

[renkbox baslik="Şems Arslan Kimdir? Hayatı ve Güzellik Sırları" link="https://bilgihanem.com/sems-arslan-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/sems-arslan-kimdir-hayati-ve-guzellik-sirlari.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

BB krem yapımında ilk aşama için 3 çay kaşığı nemlendiriciye 1 çay kaşığı güneş koruyucu krem ekleyip karıştırın. Daha sonra seçtiğiniz fondöteni eklemeye başlayın. Fondöteni eklerken az miktarlarla başlayın ve istediğiniz rengi elde edene kadar eklemeye devam edin. En çok dikkat etmeniz gereken aşama da fondötenin eklenme aşaması olduğunu unutmayın.

Evde BB krem yaparken malzemeleri biraz çeşitlendirerek daha özellikli bir ürün elde edebilirsiniz. Örneğin; makyaj bazı, toz transparan pudra ekleyerek cildiniz için daha etkili bir ürün yapabilirsiniz. Yukarıdaki tarifte nemlendirici ve güneş koruyucu krem karışımına 1 çay kaşığı makyaj bazı ve yarım çay kaşığı toz transparan pudra ekleyebilirsiniz.

BB krem son birkaç yıldır kadınların gözbebeği olmuş durumda. Hatta birçok kişi şimdiye kadar neredeydi bu krem diyor. Çünkü kullanımı son derece pratik ve işlevli bir ürün. En temel haliyle renkli nemlendirici olarak tanımyabileceğimiz BB kremler artık tüm kozmetik markaların listesinde yer alıyor. Ciltteki kusurları örterken fondöten gibi ağırlık yapmaması ve kalıp şeklinde görünmemesi tercih edilmesindeki ilk etken olarak gösteriliyor.
Evde BB krem yapmayı denediniz mi? Nasıl bir sonuç aldınız?
BB krem kullanımı ile ilgili bir sorun yaşadığınız mı? Cildinize kötü geldiğini gördünüz mü?
BB kremi özel günler makyajında kullanmayı tercih eder misiniz?Okur Yorumları
  1. Cildin yapısına bağlı olarak yağlanma yapabiliyor. Ve sonrasında da sivilcelenme 🙁

    1. Burcu hanım bence o kullanılan markaya göre değişim gösterir. Farmasi deneyin mesela, paraben ve bir çok zararlı etken madde içermeyen ürünleri antialerjik özelliği taşıyor ?