Ponza (Topuk) Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Ponza (Topuk) Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Halk arasında nasır, köpük, sünger ve en çok da topuk taşı gibi isimlerle de bilinen ponza taşı bir kayaç türüdür. En çok ayaklardaki ölü hücrelerin giderilmesi ve yumuşak topuklara ulaşmak için kullanılan taşın daha birçok kullanım alanı bulunuyor. Kişiye özel kullanılması gereken ponza taşının ne işe yaradığı, hangi alanlarda kullanıldığı ve nerelerden satın alınacağı gibi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Banu Özekmekçi

Ayak sağlığı için kullanılan ürünlerden biri olan ponza taşı; topuk taşı, pomza taşı, nasır taşı, sünger taşı, hısır taşı (hışırtaş), köpük taşı olarak da bilinmektedir. Temel olarak topukta ve ayak altında bulunan ölü deriyi temizleyen taş, ayak bakımının önemli bir parçasıdır. Bunun yanında evde pek çok işe yaradığı da bilinmektedir. Volkanik bir kayaç türü olarak bilenen ponza taşı, asırlardır insanlar tarafından kullanılmaktadır.

İlk kullanımlarının Antik Yunan dönemine ait olduğu düşünülse de tüm insanlık tarihinde, özellikle volkanik yapıların çok bulunduğu bölgelerde kullanılmış bir taş türüdür. İnşaattan sağlık sektörüne kadar pek çok üründe kullanılan ponza taşı aynı zamanda dekorasyon ürünü olarak kabul edilmektedir.

[renkbox baslik="Kaş Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/kas-ekimi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/11/kas-ekimi-nasil-yapilir-zararlari-nelerdir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tam olarak lavın üzerinde oluşan ponza taşı ince yapısı ile cam dokusuna sahiptir. Bu nedenle kırılganlığı oldukça yüksektir. Dayanıklı olmasa da gözenekli yapısı ile oldukça kullanışlı ve farklı bir görünüme sahiptir. Bilhassa dekorasyon amaçlı kullanımlarda kolay şekil aldığı için rahat çalışılabilmektedir.

Ponza (Topuk) Taşı Nedir?

Halk arasında sünger taşı, pomza taşı, nasır taşı ya da küvek olarak bilinen ponza taşı; bazı bölgelerde hısır taşı, köpük taşı adını almaktadır. Lavların en üst tabakasında oluşan, cam benzeri yapıda olan, bir kayaç türüdür. Çok hızlı bir şekilde püsküren volkanların, 14 meydana gelir. Volkanik cam yapıda olan taş, çoğunlukla beyaza yakın krem renkli olmaktadır. Bunun yanında beyaz, mavi, kahverengi, yeşil ve siyah rengine denk gelmek de mümkündür.

Asidik yapıda olan ponza taşı piyasada daha çok bulunmakla beraber bazik yapıda olanlara nazaran daha dayanıksızdır. Kolaylıkla ufalanıp dağılabilmektedir. Isı ve ışık geçirgenliğine dayanıklı olan ponza taşı aynı zamanda suya karşı da dayanıklıdır. Bu nedenle topuk taşı adını almaktadır. Bilhassa banyo sonrası kullanımda çok kolay ıslanan taş birkaç dakika içinde kuruyabilmektedir.

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır?

Ponza taşına halk arasında topuk taşı denmesinin temel nedeni ayakların altında kalmış, ölü deriyi temizleyebilmesidir. Ponza taşının en yaygın olarak bilinen ve en sık kullanıldığı alan da zaten ayaklardaki ölü tabakayı arındırmasıdır.

Bilhassa topuk bölgesinde meydana gelen nasırlaşma sorununa en kesin çözümü sunan ponza taşı, düzenli olarak kullanıldığında oldukça fayda sağlayacaktır. Ayakların alt kısımlarında kullanmak için ıslattıktan sonra ileri geri sürtmeniz yeterlidir. Çok fazla kuvvet uygulamadan nasırlı bölgeye sürttüğünüzde etkisini o dakikada hissedebilirsiniz. Aynı şekilde ayağın tamamında bulunan ölü deriyi de temizleyecektir.

Ponza taşının en sık kullanıldığı alanlardan biri de sabun yapımıdır. Sabunların kıvamlarının tutturulması amacıyla kullanılan taş özellikle kokuyu hapsetme özelliği nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Genellikle sabun içine rendelenmiş bir şekilde ilave edilerek yoğunluk kazandırma özelliği vardır.

Ponza taşını evde ufak tefek işler için kullanabilirsiniz. Öncelikle hafif eskimeye başlamış kot pantolonlarınızı yeniden canlandırabilir, taşlanmış kot haline dönüştürebilirsiniz. Kotunuzun üzerine ileri geri sürttüğünüz ponza taşı, pantolonun taşlanmasını ve daha güzel durmasını sağlayacaktır.

Evde kedi besliyorsanız kedi kumunun devamlı temiz kalması için ponza taşını kullanabilirsiniz. Ponza taşını rendeleyerek kedi kumunuzun içine karıştırın. Kumun içine karıştırdığınız ponza taşı, hayvanın dışkısını hapsedebilme özelliğine sahiptir. Bu sayede kumu temizlemeniz de çok daha kolay olacaktır.

Ponza Taşı ile Peeling Nasıl Yapılır?

Ayaklarınızda, dirseklerinizde ölü deriden kurtulmak istediğiniz pek çok bölgenizde tercih edebileceğiniz ponza taşı peelingi, cildinizin rahatlamasını gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Öncelikle ayaklarınızı ılık suda bir süre bekletin. Ilık su soğumaya başlayınca boşaltıp yeni bir su hazırlayın. Suyun içine 3 adet aspirin, bir tatlı kaşığı vazelin karıştırın.

Karışım tamamen homojen olduğunda ayaklarınızı yeniden suya yerleştirin. Yaklaşık 15 dakika suda beklettikten sonra ponza taşı ile törpüleyin. Törpüleme işlemi sona erdiğinde ayaklarınıza nemlendirici krem sürün ve  havlu çorap giyerek bir gece bekletin. Ertesi gün ayaklarınızın yenilenmiş ve yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz. Peeling ve faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, buraya tıklayınız.

Ponza Taşı Ne İşe Yarar?

Ponza taşının en büyük yararı cildin tazelenmesini sağlamaktır. Eğer cildinizin bakıma ihtiyacı varsa muhakkak ponza taşı ile dönemsel bakımını yapmalısınız. Ölü deriyi temizleme dışında batık kılların temizlenmesi için de kullanılan taş, lazer epilasyon sonrası kadınların en çok şikayet ettiği durumlardan biri olan batık sorununa da kesin çözüm olmaktadır. Sadece batıkların giderilmesinde değil, istenmeyen tüylerin yok olmasında da ponza taşının büyük faydası vardır. Vücudunuza düzenli olarak ponza taşı peelingi yaptığınızda, istenmeyen tüylerden ve batıklardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Lekeli giysilerin üzerine hafifçe sürtüldüğünde lekenin arınmasını sağlayan ponza taşı, leke çıkarma özelliğine de sahiptir. Saksı dekorasyonu, kalem izini temizleme, seramik içinde dolgu malzemesi olarak ponza taşı kullanılmaktadır. Bunlar dışında peyzajda önemli bir yere sahip olan ponza taşı, bahçe tasarımlarının olmazsa olmazıdır.

Ponza Taşının Temizliği Nasıl Yapılır?

Ponza taşının kullanımında hijyen oldukça önemlidir. Ölü deri, mantar, bakteri ayakla ilgili en büyük problemlerdir. Bu nedenle kullanım sırasında ekstra özen göstermek gerekmektedir. Ponza taşı ile ilgili dikkat edilmesi gereken ilk nokta, taşın şahsi olması gerektiğidir. Yalnızca bir kişinin kullanması gerektiği unutulmamalıdır. Taşla işiniz bittiğinde temiz bir fırça yardımıyla gözeneklerin arındırılmasını sağlayabilirsiniz.

[renkbox baslik="Tırnak Beyazlatma Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/tirnak-beyazlatma-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/11/tirnak-beyazlatma-nasil-yapilir.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sonrasında sıvı sabunla üzerinden bir kez temizlemeli ve durulamalısınız. Havlu peçete üzerine koyup kurumasını beklemelisiniz. Kuruduktan sonra kaldırıp saklayabilirsiniz. Bu işlemleri yapmaya üşenirim diyenler için ise hiç sorun yok. Zaten mali değeri çok düşük olan ponza taşını, birkaç ay kullandıktan sonra atıp yenisini alabilirsiniz. Bu sayede çok fazla bakteri oluşmuş ve kiri hapsetmiş bir ponza taşı kullanmak zorunda kalmazsınız.

Ponza Taşı Nerelerde Bulunur (Satılır)?

Ponza taşının üretiminin çok büyük bir bölümü Türkiye’ye aittir. Özellikle Isparta, Bitlis, Van, Kars, Nevşehir, Kayseri taşın yoğun olarak üretildiği bölgelerdir. Burada hazırlandıktan sonra Türkiye’nin pek çok yerine dağıtılan ponza taşı, cilt bakım ürünleri satan merkezlerde, marketlerde ya da aktarlarda bulunmaktadır. Fiyatı oldukça düşük olan ponza taşını birçok yerden temin edebilirsiniz. Sadece taş halinde bulabildiğiniz gibi, daha farklı ve modern şekilde yapılmış ya da renklendirilmiş ponza taşlarını da piyasada çok rahat bulabilirsiniz.

Ponza taşı halk arasında en çok topuk taşı olarak bilinir. Topuk bölgesindeki sertleşen deriyi ve nasırı yumuşatmasıyla bilinen ponza taşı, bacaklardaki batıkları geçirmek için de kullanılmaktadır.
Siz ponza taşını hangi alanlarda kullanıyorsunuz?
Yaşadığınız yörede ponza taşı hangi farklı isimlerle anılıyor?
Madenlerin soğumasıyla meydana gelen ponza taşının oluşumunu veya maden yatağını gördünüz mü?
Ponza taşı piyasada hangi fiyatlarda satılıyor?Okur Yorumları
  1. Ben ponza taşını herkes gibi topuk taşı olarak kullanıyorum, pamuk gibi yapıyor çünkü.

  2. Ponza taşı akvaryum içerisinde de kullanılıyor. Sizce kullanmak zorunlu mu?