Son yıllarda makyaj konusunda ürün çeşitliliği son derece arttı. Artık eskisi gibi “bir allık, ruj sürer çıkarım” demiyoruz. Konturlar, highlighterlar, kaş kalemleri, eyelinerlar derken işler biraz karışabiliyor. Üstelik bu ürünleri iyi tanımadığınız zaman aradığınız sonuçları da alamıyorsunuz. İşte bu ürünlerden birisi de CC kremlerdir. Son yıllarda fondötenin yerini almaya başlayan bu ürünü iyi şekilde tanımakta yarar vardır.

Banu Özekmekçi

Güzellik ve makyaj ürünlerinde çeşitlilik arttıkça, bu konuda bilgisi az olan kadınlar çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Çünkü makyajda dikkat edilmesi gereken ilk konu, cildiniz için doğru ürünleri seçmenizdir. Eğer bu seçimi yapamazsanız kötü sonuçlarla karşılaşırsınız. Üstelik bu kötü sonuçlar sadece güzellik anlamında değildir; cildinizde bozulmaya bile neden olabilirsiniz. Dolayısıyla ürünleri tanımadan ve nasıl uygulanacağını öğrenmeden kullanmamanızı tavsiye ederiz.

CC krem, görevini tanımlayan kelimelerin baş harflerinden elde edilmiş bir isimdir. Yani CC kelimesi, İngilizce “colour correcting”dan gelmektedir. Bu kelimeler ise renk eşitsizliklerini giderici anlamına gelmektedir. Aynı şekilde “complexion correcting” olarak, yani cilt dengeleyici olarak da bilinmektedir. BB kremlerle benzer antioksidan özellikleri taşımasına ek olarak cilt renginin aydınlatılmasında kullanılan bir makyaj bazıdır.

[renkbox baslik="Makyaj Nedir? Makyajın Çeşitleri ve Tarihçesi" link="https://bilgihanem.com/makyaj-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/makyaj-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

CC kremler, kıvam ve doku gibi konulara göre BB ve DD kremlerden ayrılmaktadır. Bu ürünleri, birilerinden duyarak satın almak yerine özellikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra almanızı tavsiye ederiz. Eğer mükemmel sonuç alacağınız bir makyaj yapmak istiyorsanız bunun en önemli kural olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız.

CC Krem Nedir?

Cilt yüzeyindeki renk pigmentlerine odaklanarak, görünen cilt eşitsizliklerini onarmaya çalışan CC kremin, Colour Correcter açılımı ile anlamını ve amacını daha iyi anlamak mümkündür. Tüm cildin eşit renk tonuna sahip olmasındaki etkisinin yanı sıra, cildi onarması ve nemlendirmesi gibi de artı özellikleri bulunmaktadır. Güneş ışınlarından koruyucu etkisi nedeniyle de güneşten dolayı oluşacak renk eşitsizlikleri sorununun önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Cildin rengine bağlı kusurlarını kapatma konusunda başarılı olan CC kremi, bakım ürünü olarak ve geçici çözüm olarak görmek gerekir. Cilt renginin kalıcı olarak eşitleneceğini CC krem özelliğindeki ürünlerden beklememek de bu tür kremlerin amacına uygun ve doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. BB kremlere göre kapatıcı özelliği çok yüksektir. Eğer kızarık, çilli veya lekeli bir cilde sahipseniz, CC krem sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

BB kremden sonra kadınların gözdesi kremlerden bir diğeri de CC krem olmuştur. Her geçen gün yeni bir ürünle karşımıza çıkan kozmetik sektörü bayanların hangi ürünü tercih edeceklerini şaşırmalarına neden olmaktadır. Bu sebeple CC krem kullanıcısı olmak ve faydalarından gerçek anlamda yararlanabilmek için bu kremi iyi tanımak gerekir. Cildin renk tonunu eşitleme özelliği ile bilinen ve bunun yanı sıra cilt için daha pek çok faydalı formülü ile dikkat çeken CC krem, doğru kullanıldığında tek bir krem ile cildi yenileyebilir.

Bunun yanında yüksek kapatıcı özelliği ile renk pigmentlerine odaklanarak, renk eşitsizliğini düzenler. Cilt rengini eşitleyici özelliğinden dolayı da makyaj için etkili bir zemin hazırlayabilen bir kremdir. Birçok hanımefendi bu nedenle CC kremi makyaj öncesinde kullanmayı tercih etmektedir. Farklı renk tonları mevcut olan bu kremlerin aşırı renk farklılıkları bulunan cilt tipleri için de çeşitleri bulunmaktadır.

CC Kremin Yapısı Nasıldır?

CC Kremin Yapısı Nasıldır?CC kremler, fondöten ve BB kremlere göre çok daha ince bir yapıya sahiptir. CC kremler ince yapıları ile cildinizde hiç yokmuş hissi vereceklerdir. Bu nedenle fondöten ağırlığını istemeyen kadınlar için vazgeçilmez olabilecek bir üründür. Hatta fondöteni, sadece cilt tonunu eşitlemek için kullanmak zorunda olan kadınlar için de CC kremler en büyük kurtarıcıdır.

CC kremlerin genellikle renk olarak fazla bir çeşidi bulunmaz. Özellikleri nedeniyle içerisindeki renk pigmentleri, cildin kendi tonuna uyum sağlamaktadır. Yani renksiz bir ürünle karşılaşmanız bile mümkündür. Çünkü uygulandıktan sonra içerisindeki pigmentler, cildinize uyum sağlayarak eşitlik sağlayacaktır. Yine de satın almadan önce mevcut CC kremleri deneyerek cildinize en iyi geleni seçmelisiniz.

CC kremler, hem yapısı hem de içerikleri nedeniyle güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruma sağlama özelliğine sahiptir. UV ısınlarının zararlı etkilerinden korkuyorsanız, güneş lekesi sorununuz varsa ve doğal bir görünüm istiyorsanız CC kremleri günlük hayatınızda kullanabilirsiniz. Elbette bu konuda koruma faktörleri ürünleri de kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

CC Krem Nasıl Kullanılır?

CC kremi kullanmaya başlamak için öncelikle temiz bir cilde ihtiyaç vardır. Makyaj öncesinde de kullanım için uygun olan CC kremi, eşit bir şekilde tüm cilde uygulamak gerekir. Krem formülü sayesinde sadece parmakları kullanarak kremi yüze uygulamak mümkündür.

İsteğe göre sonrasında fırça yardımıyla da uygulamaya devam edilebilir. Siyah nokta, çil ve sivilce izlerinin kapanmasında oldukça etkili olan CC kremin düzenli bir kullanımla cilt kusurlarını kalıcı olarak iyileştirebileceği de bu kremin kullanıcılarına vaatleri arasında yer almaktadır.

CC Krem Ne İşe Yarar?

CC krem gibi hafif formüllü ve faydalı kremlerde önce ağır fondöten ve kapatıcılar bayanlar için kaçınılmaz durumdadır. Bu ürünler için etkili bir alternatif niteliğinde olan CC krem, yorgun görünen bir cildi onarma ve daha doğal bir görünüm kazandırma konusunda oldukça başarılı bir içeriğe sahiptir.

Cildindeki renk eşitsizliklerinden yakınan ve bu nedenden dolayı makyajı istediği gibi durmayan bayanlar için de iyi bir makyaj bazı niteliğindedir. Mat ve donuk görünen bir cilde sahip olanlara ise ideal oranda aydınlık formu kazandırmaktadır.

CC Krem Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük kullanıma uygun özellikte olan CC kremi, her seferinde temiz bir cilde uygulamak alınacak olan faydanın artmasını sağlayacaktır. Diğer yandan oldukça çeşitli olan CC krem renk tonları arasından kendi cilt renginize uygun ürünü seçmek oldukça önemlidir. Aksi halde cilt rengi ile uyumsuz bir görünüm verecek olan CC krem, doğal görünümden uzak durmaya neden olacaktır.

Cilt renginin değişmesine neden olabilecek her türlü durumlarda kullanım için uygun olan CC kremi, etkili bir güneş kremi olarak veya ağda sonrasında kullanılabilecek bir nemlendirici olarak da düşünmek mümkündür. Cildin günlük bakım ihtiyacını karşılama konusunda yeterli düzeydeki formülü sayesinde, başka bir ürüne ihtiyaç duymadan cilt kusurlarını kapatmak ve pürüzsüz görünmek mümkündür.

[renkbox baslik="DD Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/dd-krem-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/dd-kremler-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

BB Krem ile CC Krem Arasındaki Fark Nedir?

BB kremin ne olduğuna, nasıl kullanıldığına ve ne işe yaradığına daha önce yer vermiştik. Bu konuda ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Yine de şöyle bir hatırlatma yapacak olursak; BB kremler renkli nemlendiricilerdir. Fondötene göre daha hafif ve ince, cildi nemlendirirken aynı zamanda renklendiren kapatıcı kremlerdir. Güneş koruyucu özelliği de bulunan BB kremlerin, 30-40-50 faktöre kadar koruma etkisi bulunmaktadır.

CC kremler ise kapatıcı özelliği çok daha etkili olan kremlerdir. Yapıları ve renkleri markadan markaya göre değişse de, yine fondötene göre daha hafif ve kullanımı daha rahattır. Günlük kullanımda BB kremi hemen her kadın tercih ederken, CC kremi cildinde kızarıklık ve çil gibi lekeler bulunanlar kullanmaktadır. Özetleyecek olursak aslında BB krem ile CC krem arasında çok keskin bir fark görünmüyor.

En önemli farkı CC kremin renk eşitleyici özellikte olması. İkisi de cildi nemlendiriyor, ikisi de lekeleri kapatıyor ve ikisi de güneşten koruma özelliğine sahip. Kıvam olarak BB krem daha yoğunken, CC krem biraz da sıvı özelliğe sahip. Kusursuz bir cildim olsun diyorsanız, sizin tercihiniz CC krem olmalıdır.

Son yıllarda çıkan ve kullanımı hızla artan BB krem ve CC kremler, fondötenlerin yerini almış durumda. Konumuz olan CC kremler fondötene göre daha hafif, daha ince bir kıvama sahip. Ayrıca fondöten gibi cilde ağırlık yapmıyor. Cildinde kızarıklık, sivilce lekeleri veya çil olanlar bu kremi kullanabilir. Amacı renk tonunu eşitlemek olan CC kremler ile pürüzsüz bir cilde kavuşmanız hiç de zor değil.
CC krem kullanma konusunda bilgileriniz nelerdir?
CC kremlerin gerçekten bahsedilen koruma özelliklerini sunduğunu düşünüyor musunuz?
Cilt tonu eşitsizliklerini giderme konusunda CC kremleri başarılı buluyor musunuz?Okur Yorumları