Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

Cilt yapısı, bulunduğu ortama ve hava koşullarına göre çeşitli tepkiler vermektedir. Sıcak, gözeneklerin genişlemesine ve yağlanmaya neden olurken; soğuk cildin kurumasına ve sıkılaşmasına neden olur. İşte bu kuruluk, cildinizin kötü görünmesine ve pul pul dökülmesine neden olabilir. Dolayısıyla istemediğimiz bir durumdur.

Yasemin Saygın

Her insanın kendine özgü bir cilt yapısı vardır. Kimisinin kuru kimisinin yağlıdır. Bunun dışında yaşanılan ortama göre cildin kazandığı bir karakteristik yapı söz konusudur. Soğuk yerlerde yaşayanlar ile sıcak yerlerde yaşayanların ciltleri birbiri ile aynı değildir. Bu nedenle sıcak bir yerden soğuk yere gelen kişide ilk değişiklik ciltte yaşanacaktır. Bunu hepimiz yaşıyoruz ve cildimizin verdiği tepkiyi fark ediyoruz. Mevsimlerde de aynı değişimin yaşanması son derece normaldir.

Kış mevsimi gelip hava soğumaya başladığı zaman ilk değişimi cildimizde fark ederiz. Nemini kaybeden cildimiz kurumaya başlar. Bu kuruluk ilerlediği zaman döküntülere neden olabilir. Dolayısıyla bu durum baş edilmesi gereken bir problem haline dönüşür. Ama ilerlemeden önce kış mevsimine ve cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanmaya başlarsanız bu problemi önleyebilirsiniz. Elbette herkes için bu geçerli olmayabilir.

[renkbox baslik="Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/peeling-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/peeling-nedir-nasil-yapilir-faydalari-neler.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Cildi hassas kişiler, mevsim değişikliklerinde aşırı tepkiler verebiliyor. Kış mevsiminde soğuyan havayla birlikte kurumaya başlayan cilt, döküntüler, kızarıklıklar ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olacaktır. Hassas cilt yapısına sahipseniz bunun önlemini daha sorun başlamadan almalısınız. Cildinize gereken bakımı yapmalı, doğru nemlendiricileri kullanmalı ve düzenli olarak nem detoksu uygulamalısınız. Bu şekilde böyle bir problemle karşılaşmadan kış mevsiminin tadını çıkartabilirsiniz.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?Kuru cildin en temel nedeni kişilerin metabolik özellikleri, hormonal değerleri gibi detaylardır. Ama son zamanlarda çevresel faktörler, kimyasal madde içeren kozmetiklerin kullanımı, sabunlar gibi etkenler de cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Çevresel faktörlerin başında ise kış soğuğu gelir. Kış soğuğunu rüzgâr, çevre kirliliği gibi etkenler de takip eder.

Cildimizin doğal nemi, deri bütünlüğünü sağlayan en önemli faktördür. Cildin doğal nemlendiricileri ise hylüronik asit ve seramidler gibi deri hücrelerinde bulunan maddelerdir. Yaşla birlikte bu maddelerin cildimizdeki miktarı azalmaktadır. Yani cilt kuruluğunda ilk neden yaştır. Buna karşın hücrelerin içinde bulunduğu ortam da önemlidir. Dolayısıyla cildimizde bulunduğu ortama göre değişim göstermektedir. Kuru iklim ve kış ayları da cildimiz için gerekli olan nemin azaldığı ortamlardır.

Kış aylarında cilt rahatsızlıklarının daha sık görüldüğü bilinmektedir. Rüzgar ve soğuk havanın etkisiyle cildimiz hassaslaşarak; kızarıklık, kuruluk ve çatlama gibi problemleri doğurur. Güneş ışınları kış aylarında rüzgar ve kurulukla birlikte yakıcı etkiler gösterir. Sonucunda da kızarıklık ve kılcal damarların artışına neden olur.

Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığı için kuruluk riski artmaktadır. Aynı zamanda çevresel nem ortamının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapmak, uzun süreli su teması ve soğuk hava ciltte nem kaybına neden olarak kuruluğa sebep olmaktadır. Kuruluk en fazla kol ve bacaklarda görülmektedir. Buna ek olarak tüm gövdemizde de karşılaşabiliriz.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir? (Nasıl Giderilir)

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir? (Nasıl Giderilir?)Ciddi anlamda ve çözümsüz cilt kuruluğu yaşayanlar mutlaka bir uzmana başvurmalıdırlar. Kişilerin şikayetlerine ve görülen belirtilerin durumuna, süresine göre tedavinin çizgisi belirlenir. Bazı durumlarda yalnızca nemlendirici kullanmak yeterli olurken; şiddetli şikayetlerde ilaçlar, topikal kortikostreoid kremler kullanmak gerekebilir. Ciddi cilt kuruluklarında rastgele nemlendirici kullanmak yerine mutlaka uzmana başvurmalısınız.

Kozmetik ürün alırken mutlaka nemlendirici özelliği olan ürünler kullanabilirsiniz. Banyo sonrasında da nemlendirici yağlardan faydalanabilirsiniz. Kuru cilde sahip kişilerde, özellikle kış aylarında beliren kuruluğa halk arasında kış kaşıntısı da denmektedir. Kış aylarında bu rahatsızlıktan korunmak adına mutlaka yoğun nemlendiriciler ve cildi koruyacak giysiler giyilmelidir.

Kuruluktan kurtulmak için cilt nemlendiricileri ilk sırada yer almaktadır. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışmaktadır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturarak, derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engellemektedir. Bu nemlendiriciler, vazelin, lanolin gibi yağlarda bulunmaktadır. Bunlar etkili nemlendiriciler olmasına karşın sürülmeleri biraz zordur. Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki veya derinin alt katmanlarındaki nemi, yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlamaktadır. Bunlar; gliserin ve bitkisel yağlardır.

Cilt bakımında kullanacağınız kremin pahalı olması iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Önemli olan cilt bakımından ürün seçerek pH bakımından cildin pH’sine yakın olması gerekmektedir. Buna ek olarak renksiz, kokusuz olması, kolay sürülmesi, paraben ve fragnencea gibi katkı maddesi içermemesine dikkat edilmelidir. Kuru ciltler için krem, yağlı ciltlerde ise su bazlı losyon formülleri tercih edilmelidir.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemek için Neler Yapılmalı?Soğuk havalarda cilt kuruluğuyla karşılaşmamak için bazı temel bakımlarda değişiklik yapılması gerekmektedir. Mesela sıcak su ile banyo yapmak, cildin nemini uzaklaştıracağı için kuruluğa neden olacaktır. Bu nedenle ılık suyu tercih etmelisiniz. Ayrıca banyo yaparken kurutmayan sabunları ve yağ içeren vücut şampuanlarını kullanmalısınız. Her banyo sonrasında da vücut nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

 • Fondötenle Kapatmayın: Eğer cildiniz kurumuş ve pul pul dökülüyorsa bunu fondötenle kapatmaya çalışmayın. Zaten başarılı olamayacak ve kötü bir görünüme neden olacaksınız. Bunun yerine yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalısınız. Zengin içerikli gece kremleri kullanmalı, nemlendirici içeren leke önleyici, anti-aging, güneş koruma faktörlü fondöten seçmelisiniz. Kış ayları için güneş aktivitesinin az olduğu zamanlarda peeling uygulaması yapmanın daha doğru olduğunu da unutmamalısınız.
 • Omega-3 Desteği Alın: Cildin kurumaması için sağlıklı beslenmeye de önem göstermelisiniz. Cildinizin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri ve doymamış yağları vücudunuza almalısınız. Bu şekilde kışın cilt bakımı konusunda daha etkili bir çözüm bulmuş olursunuz. Omega-3 desteği ile kışın cilt bakımının etkisini artıracaktır. Meyve ve sebzelerle birlikte tahıllı besinler tercih edilmelisiniz.
 • Eldiven Kullanın: Soğuk havalarda mutlaka eldiven takmalısınız. Kış aylarında nem oranı düşük olduğu için deri kuruluğu görülebilir. Soğuk havanın olduğu zamanlarda açıkta kalan bölgeleri mutlaka kapatmalısınız.
 • Kısa Süreli Duş Alın: Sık sık duş almak ve duşta uzun vakit geçirmek cildin nem oranını kaybetmesine neden olur. Özellikle sıcak su kuruluğun daha da artmasına sebebiyet verir. Duş sonrasında ise mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Nemlendirici Duş Jeli Kullanın: Nemlendirici özelliği olan sabunlar ve duş jellerinden edinebilirsiniz. Bunlar sıcak suyun ve duşun olumsuz etkilerini bir miktar azalabilir.
 • Kimyasallardan Uzak Durun: Cildinizi yoğun ve bol miktarda kimyasallar içeren kozmetik ürünlerden uzak tutmalısınız.
 • Dar Giysiler Kullanmayın: Cilde aşırı sürtünen çok dar kıyafetler, cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
 • Klimalara Dikkat Edin: Bazen kış aylarında ısıtıcı olarak klimalar kullanılabilir. Böyle durumlarda, ortamdaki nem oranı azalır. Ortamın nemsiz kalması cildinde kurumasına zemin hazırlar.
 • Sağlıklı Beslenin: Kış aylarında yaz aylarına oranla su tüketiminde ciddi bir azalma olur. Su tüketiminin azalması, cildin kurumasında en önemli faktörlerden biridir. Kış aylarında kişiler suyu fazla aramadıkları için unutabilirler. Telefonunuza su içmeyi hatırlatan programlardan indirebilirsiniz. Bunun dışında dengesiz ve sağlıksız beslenme de cilt kuruluğuna neden olabilir. Vitamin, minerallerin, doğal yağların olduğu badem, fındık ve cevizi bol bol tüketmelisiniz. Bol zeytinyağı ile hazırlanan yemekler de hem sağlıklı olacak hem de cilt kuruluğunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Cilt Kuruluğu ile Birlikte Başlayan Diğer Sorunlar

Cilt Kuruluğu ile Birlikte Başlayan Diğer SorunlarCildin nemini kaybederek kurumasına ek olarak bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Kızarıklık, döküntü, kırışıklık, çatlama, sarkma ve leke gibi problemleri de yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda cilt üzerinin giysiler, ter ve yağ salgıları ile sürekli örtülü olması, yağ bezi hastalıklarının artmasına neden olur. Akne, sebore, milium kistler gibi problemleri doğuracaktır.

Cilt kuruluğu ile birlikte kaşıntı, deri kalınlaşması, renk değişiklikleri, kızarıklıklar sıklıkla görülebilir. Aynı zamanda deride egzamaları da beraberinde getirecektir. Aynı zamanda enfeksiyonlara bağlı olarak sulanmaya da neden olacaktır. Mikrobik enfeksiyonlar ise ilerleyen süreçte görülecektir.

[renkbox baslik="Saç Nezlesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/sac-nezlesi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/12/sac-nezlesi-nedir-nedenler-belirtileri-korunma-tedavisi.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Deri bütünlüğünün bozulmasına neden olan kuruluk, bakteriyel ve viral hastalıklara neden olabilir. Cilt kuruluğu ile birlikte lipofilik mantar hastalıkları pitriasis versikolor (samyeli hastalığı) ve nem artışına bağlı olarak intertriginöz bölge enfeksiyonları daha sık oluşmaktadır.

Genelde cildi kuru olan insanlarda cilt kuruması problemi olduğu düşünülür ama durum hiç de öyle değildir. Cildiniz ister yağlı, ister karma olsun, eğer yanlış uygulamalar yapıyorsanız siz de cilt kuruması sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında meydana gelen cilt kuruluğu hakkında size birkaç öneri vermeye çalıştık. Alışkanlık hale getireceğiniz birkaç yöntem sayesinde, çok soğuk havalarda bile cilt kuruması problemi yaşamazsınız.
Kış aylarında sizin de cildinizde kuruluk sorunu oluyor mu?
Cilt kuruluğu ile nasıl baş ediyorsunuz? Yöntemleriniz neler?
Sadece nemlendirici kremler kullanarak bu sorunu çözebileceğinizi düşünüyor musunuz?Okur Yorumları
 1. Yazmış olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler, kış aylarında cildi korumanın en iyi yöntemi doğal besinleri tüketmek ve aynı zamanda bahsetmiş olduğunuz gibi sürekli duş almaktır.

  Kişiden kişiye değişiklik gösterebilir konu olduğundan en azından bende etkili olan yöntemler bunlar diyebilirim 🙂 Bayanların en çok sıkıntı çektiği konulardan bir tanesi maalesef ki…