Cilt Toniği Nedir? Nasıl Uygulanır? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Cilt Toniği Nedir? Nasıl Uygulanır? Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Bütün gün boyunca çevresel kirlilik faktörlerine, bulunulan iş ortamına ve yapılan işlere göre cildimizde kirlilik unsurları oluşur. Eğer bunları uzaklaştırmak için herhangi bir temizleme eylemine girişmezsek, kısa sürede çeşitli cilt problemleri ile karşılaşmaya başlarız. Özellikle yağlı cilt tipleri için bu kaçınılmaz bir sondur. Cilt tonikleri ise bu durumlarla baş etmek için en büyük yardımcımızdır.

Banu Özekmekçi

Cildimiz nefes alan bir yapıya sahiptir ve bu engellendiği zaman çeşitli problemlerle karşılaşılır. Cildin nefes almasını engelleyen en önemli neden ise çevresel kirlilik faktörleridir. Gerek bulunduğunuz ortamlar gerekse çalıştığınız işe bağlı olarak cildinizin kirlenmesi son derece normaldir. Cildimizdeki gözenekleri tıkayan bu faktörler ise tonik gibi ürünlerle uzaklaştırılmaktadır. Elbette cilt tonikleri tek başına yeterli değildir ve belli bir bakım rutini uygulamanız gerekir.

Gerek doğal gerek kozmetik kimyasalları ile hazırlanmış olan cilt tonikleri, gözeneklerinizi açarken cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı da yapmaktadır. Kullanacağınız ürünlerin cilt tipinizle uyumlu olması ise en önemli noktadır. Yağlı bir cildiniz varsa dengeyi sağlayacak ama cildin doğallığını bozmayacak ürünler kullanmalısınız. Aynı şekilde kuru cilde sahipseniz nemlendiren ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu noktada kozmetik marketlerde çalışan cilt uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

[renkbox baslik="Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/peeling-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/peeling-nedir-nasil-yapilir-faydalari-nelerdir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tonikler; cildi temizlemek, arındırmak ve canlandırmak için kullanılır. Genişleyen gözeneklerin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olurlar. Ölü hücreleri temizler ve cildin yağ dengesini yeniden kurarlar. Bu nedenle kendinize uygun olan ürünü bulmalı ve düzenli bir bakım rutini uygulamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Unutmayın tonikler tek başına yeterli olmayacağı gibi düzenli bir temizlik ve bakım, cildinize iyi gelecektir.

Cilt Toniği Nedir?

Cilt Toniği Nedir?Cilt toniği, gün içinde sigara dumanı ve hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı tıkanan ve kirlenen cildin temizliği için kullanılan özel bakım sularıdır. Tonik kullanımı öncesinde cildin temizlenmiş olması dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Her cildin kendine has yapısı olduğundan tonik seçerken de cilt yapısı baz alınmalıdır.

Makyaj yapan kadınların özellikle ciltlerinin tamamen makyajdan temizlenmiş olması gerekmektedir. Profesyonel kozmetik markaları tarafından hazırlanan özel cilt toniklerinin yanı sıra, evde doğal yollarla cilt toniği hazırlamak da mümkündür.

Cilt temizliği sağlıklı bir cildin olmazsa olmazları arasındadır. Cilt temizliğinde etkili özellikte olan losyonlar ise genel olarak cilt toniği olarak adlandırılmaktadır. Gün boyunca çevresel faktörlerden dolayı kirlenen ve tıkanan cilt gözeneklerinin temizlenmesi için her gece yatmadan önce cilt toniği kullanımı neredeyse şarttır denebilir. Cilt toniği kozmetik ürünler arasında en fazla çeşitliliğe sahip ürünler arasındadır. Bu nedenle cildi sıkılaştıran ve ölü hücrelerden arındıran özelliğe sahip olan cilt tonikleri tercih edilmelidir.

Cilt Toniği Nasıl Uygulanır (Kullanılır)?

Cilt Toniği Nasıl Uygulanır (Kullanılır)?Cilt toniği uygulaması son derece basit olan ve cilt bakımına önem veren herkesin rahatlıkla yapabileceği bir işlemdir. Temiz cilde uygulanması doğru olan cilt toniği için, cilt tipine uygun bir tonik ve pamuk yeterli malzemelerdir. Temizlenmek istenen cilt için bir parça pamuğa dökülen tonik yardımıyla cildi temizlemek mümkündür.

Uygulanan tonik sonrasında pamuk çok fazla kirlendi ise tonik bir kez daha tekrarlanmalıdır. Tonik pamuk yardımıyla cilde uygulanabileceği gibi, püskürtmeli bir kap yardımıyla da tüm yüze eşit miktarda dağıtılabilir. Bu şekilde tonik direkt olarak cilde temas ettiği için, cilt temizliği daha etkili olacaktır.

Cilt toniği kullandıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalardan biri nemlendiricilerdir. Temizlenmiş cildinizi tonikle sildikten hemen sonra cilt tipinize uygun olan bir nemlendirici mutlaka kullanmalısınız. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir cilt yapısına ulaşmış olursunuz.

Cilt Toniğinin Çeşitleri Nelerdir?

Cilt Toniğinin Çeşitleri Nelerdir?Kozmetik firmalarının cilt bakımına özen gösterenlerin hizmetine sunduğu ürünler arasında cilt tonikleri, çeşitlilik bakımından oldukça zengin yelpazeye sahiptir. Bunlar arasında yer alan alkollü ve alkolsüz cilt tonikleri yağlı, kuru ve karma cilt yapısına sahip olan kişilerin kendileri için en uygun olan seçenekleri kullanabilecekleri çeşitleridir.

Diğer yandan besleyici ve sıkılaştırıcı özellikte olan cilt tonikleri de, cildi temizlerken aynı zamanda da besleyip sıkılaşmasını sağlamaktadır. Bunların yanında yine kozmetik firmaların ürettiği ve içerisine katılan maddenin özellilerinin de kullanılabildiği; limon, papatya, lavanta ve pirinç toniği gibi tonik çeşitleri de bulunmaktadır. Bir de doğal tonikler vardır ki yazımızda yer vermeden geçmeyelim; gül suyu veya soda yani madeni su.

Bu türleri sizler için tanımlamak istiyoruz:

Lavanta toniği; kaynamış suyun içine bir tutam lavanta ve melisa koyularak demlenmesi sonucunda elde edilir. Karışım süzülüp isteğe göre soğutulduktan sonra eczanelerden alınabilecek saf alkol ile karıştırılabilir. Saf alkolün miktarı sadece 1 kahve fincanı kadar olmalıdır.

Elma sirkesi toniği; elma sirkesinin su ile karıştırılmasıyla elde edilen bu tonik, gözeneklerin açılmasını ve fazla yağdan arınmasını sağlamaktadır.

Limon toniği; limon suyu ile sodanın karışımından oluşan bu tonik, cilde uygulanıp bir süre beklenerek uygulanır. Ardından su ile durulanır. Bu tonik sayesinde cildiniz fazla yağdan arınır, akne oluşumu da önlenir.

Papatya toniği; 500 mililitre kadar su ile bir tutam papatya kaynatılır. Soğuduktan sonra toniğinizi elde etmiş olursunuz. Dilerseniz buz kaplarına koyarak dondurabilirsiniz. Bu sayede hem buzun hem de hazırladığınız toniğin faydasını görürsünüz. Buz cildin sıkılaştırılmasında oldukça önemli bir konumdadır.

Pirinç toniği; uzmanlar tarafından son yıllarda en çok tavsiye edilen tonik türüdür. Bir miktar pirinç suda bekletilir ve elde edilen su hem cildi sıkılaştırır hem de güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlar.

Bunlar içerisinde hiçbir kimyasal katkı maddesi bulunmayan, alerjik bir durumun olmadığı sürece her cilt yapısına uygulanabilecek, faydalı, doğal toniklerdir. (Gülün diğer kullanım alanları için tıklayın.) Her gece yatmadan önce tonik kullanmak cildin sağlıklı olmasını, makyaj ve hava kirliliğinin neden olacağı sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerinin önlenmesini sağlar. Siyah noktalardan kurtulmanın yollarını öğrenmek için buraya bakın.

Ev Yapımı Cilt Toniği Önerileri

Ev Yapımı Cilt Toniği ÖnerileriEvinizde bulunan birçok doğal ürün ile kendi cilt toniğinizi hazırlamanız mümkündür. Güzellik uzmanları, günde 2 defa tonik kullanılmasının birçok cilt problemi ile savaştığını söylüyor. Hatta bunların başında yaşlanma etkileri geliyor. Ama bunun büyük bir maliyet haline dönüştüğünü de biliyoruz ve bu yüzden doğal ürünlerden kendi toniğinizi hazırlayabilirsiniz.

Havuç, doğal bir cilt toniğidir. Güneş altında sağlıklı bronzlaşmanızı sağlayan havuç, beta karoten sayesinde cilt tonunuzu da eşitlemeye yarayan özelliklere sahiptir. Hem sağlıklı beslenmeniz hem de cildinizi korumanız için havuç tüketmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin, mevsimi geldiği zaman sabah kahvaltılarınızda havuç suyu içebilir ve küçük bir kısmını cildinize uygulayabilirsiniz.

Salatalık ve limon ise en bilindik tonik yapım ürünleridir. Orta boy bir salatalığı yarım limonla karıştırıp, cildinize rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Salatalık cildinizi tazeleyip, yüzünüzü arındırarak pürüzsüzleştirecektir. Aynı zamanda gözaltı torbası ve ciltteki şişkinlikleri giderecektir. Limon başlı başına bir arındırıcı olduğu için sivilce ve cilt lekesi gibi problemlerin giderilmesini de sağlayacaktır.

Biberiye ise antik bir güzellik ürünüdür. Son yıllarda şifalı bir bitki olduğundan sıklıkla bahsediliyor ve tonik olarak da cildinize kullanabileceğiniz söyleniyor. Genel olarak biberiyeden 2 farklı şekilde tonik elde edebilirsiniz. Bunlardan birincisi taze biberiyeleri doğrayarak, elma sirkesi ve su ile karıştırarak hazırlanır. Sirke ile su oranı eşittir ve dilediğiniz miktarda hazırlayabilirsiniz.

[renkbox baslik="Cilt Lekeleri Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir?" link="https://bilgihanem.com/cilt-lekeleri-neden-olusur/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/cilt-lekeleri-neden-olusur-onleme-ve-tedavi-yollari-nelerdir.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Biberiye ile hazırlanan ikinci tonik için 2 çay kaşığı su ile 15 damla biberiye özü yağını karıştırarak hazırlanmaktadır. İki karışımı da uygulamadan önce iyice karıştırmalısınız. Aynı zamanda sprey şişeleri işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Cilt Toniğinin Faydaları Nelerdir?

Cilt Toniğinin Faydaları Nelerdir?Cilt gözeneklerinin nefes alması, sağlıkla parlayan bir cildin başlıca kuralları arasındadır. Bunun için etkili olan cilt tonikleri de cildin kirinden arınarak daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca sıkılaştırıcı etkisi olan tonik çeşitleri kullanımı sonrasında çabuk kirlenmeye müsait olan büyük gözeneklerin küçülerek daha az kirlenmesine neden olmaktadır.

Günlük kullanıma uygun olan cilt tonikleri sayesinde her gün cildin tazelenmesi ve cilt üzerinde koruyucu bir katman oluşturmak basit bir silme işlemi ile mümkündür. Siyah noktaların cilt yüzeyinden arınmasında son derece etkili olan tonik, aynı zamanda sivilce oluşumunu da önlemekte etkilidir.

Cilt toniklerinin en önemli faydası ise ciltteki nem ve yağ düzeyini dengeleyerek, yağlı ciltlerin aşırı parlamasını, kuru ciltlerin de yıpranmasını önlemeye yardımcı olmasıdır.

Cilt toniği kullanımı sadece kadınlara özgü olmayan, cilt sağlığına önem veren erkeklerin de kullanabileceği bir kozmetik ürünüdür. Alkollü ve alkolsüz olarak piyasada bulunan cilt toniği seçenekleri arasından cilt yapınıza en uygun olanlar tercih edilmelidir. Bu noktada cilt tipinin yağlı ya da kuru olması esas alınırken, cildi sağlıklı bir şekilde temizleyip besleyecek olan cilt toniklerinin seçimi oldukça önemlidir.
Cildinize tonik uyguluyor musunuz?
Doğal mı, yoksa kozmetik mağazalarından aldığınız tonikleri mi kullanıyorsunuz?
Tonik kullanmanın cilt için gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?Okur Yorumları
  1. Sivilceler için ve güneş lekeleri için cilt tonikleri, peeling çeşitleri bulunuyor. Cilt tipine uygun olanı seçmek en önemlisi.