Bilinen kaynaklara göre en eski olarak Kore Yarımadası’nın kuzey bölgelerinde yapılan tekvando, dünyanın en eski savunma sporudur. Savaşçı sanatı olarak da adlandırılan tekvando, savunmanın dışında kişiye güç ve çeviklik kazanma, zihni açık tutma gibi özellikler de katmaktadır. Peki tekvando nedir, nasıl yapılır, kuralları nelerdir gelin birlikte öğrenelim.

Yasemin Saygın

Tekvando, belli kurallar içinde yapılan bir spordur. Bu kurallar antrenman, sınav ve müsabaka olarak sıralanabilir. Özellikle müsabaka kuralları, sporcuların kesinlikle uyması gereken kurallardır. Tekvando müsabakalarında amaç rakibi yaralamak veya sakat bırakmak değil, rakipten fazla puan almaktır. Bu nedenle de en sıkı güvenlik önlemleri alınan dövüş sporlarındandır. Tekvando ilk olarak, Kore Yarımadası’nın kuzey bölgelerinde Kogoryo Hanedanlığı’nın mezar duvarları resimlerinde görülmüştür.

Kore halkı, tekvandoyu vahşi hayvanlara ve saldırganlara karşı savunma, savaşçı sanatı olarak kullanmasının yanı sıra, güç ve çeviklik kazanma, fiziki sağlığı ve zihni korumak, geliştirmek için egzersiz olarak da kullanmışlardır.

[renkbox baslik="Beatbox Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/beatbox-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/beatbox-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tekvandonun Türkiye ile tanışması 1964 yıllarına dayanır. Şükrü Gencel ve Nazım Canca’nın çabaları sonucu gelişmeye başlamıştır. Ülkemizde pek çok tekvandocu yetişti ve hala yetişmektedir.

Tekvando Nedir?

Tekvando Nedir?Tekvando, çıplak el ve ayakla yapılan, kökeni Kore’ye dayanan Uzakdoğu savunma sanatı ve sporudur. Tekvandoda ustalık ve tecrübeyi belirtmek için, elbisenin üzerine bağlanan kuşaklar bulunur. Bu kuşaklar derecelerine göre; beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyah renklerdedir. Derecelendirmenin kolay olması için, iki kuşağın arasında bir de ara kuşak yer alır ve bu kuşak öncesi ve sonrasındaki kuşakların renkleriyle anılır. 4 ayda bir kuşak sınavı yapılır ve başarılı olanlar bir üst kuşağa geçerler. Siyah kuşak aralarında en üst dereceli olanıdır.

Tekvando Nasıl Yapılır?

Tekvando Nasıl Yapılır?Tekvando müsabakaları, 2’şer dakikalık 3 devreden oluşmaktadır. Devre aralarında 1 dakika dinlenme molası verilir. Bu molada sporcular dinlenirken bir yandan da sıvı ihtiyaçlarını giderip hocalarından uyarı ve taktikleri alır. Maçlar, sporcuların birbirlerine ve hakemlere selamı ile başlar ve biter. 3 devrenin sonunda eşitlik varsa, üçüncü devrenin sona ermesinden sonra bir dakikalık dinlenme süresi verilir ve daha sonra altın vuruş denilen son vuruşların yapılacağı iki dakikalık dördüncü devre başlar veya ceza puanları değerlendirilerek maç sona erer.

Kural dışı hareketler yapan, kafa atan, yere düşen sporcuya vuran ya da komutlara aykırı hareket eden sporcu eksi puan alır. 3 eksi puan almış olan oyuncu hükmen yenik sayılır. Belden yukarı olması şartıyla vücuda ve kafaya tekme atmak serbesttir. Kafaya yapılan darbeler çok zor, riskli fakat daha etkilidir. Tekvando müsabakalarının belirli kuralları vardır. Bu kurallar; belden aşağı vurmak, kafaya ve yüze yumruk atmak, rakibin arkasına ya da sırtına vurmak, rakibi tutmak, itmek veya çekmek, çizginin dışına çıkmak, rakibe çelme takmak, kasıtlı olarak yere düşmek veya yaralıymış gibi davranmaktır.

Tekvandonun Teknikleri Nelerdir?

Tekvandonun Teknikleri Nelerdir?İzin verilen teknikler ayak ve yumruk tekniğidir.

Yumruk Tekniği: İşaret ve orta parmağın ön kısmını kullanarak, diğer parmaklar sıkıca kapalı olarak uygulanan tekniktir. Orijinal Kore tekniklerine göre yumruk sıkılı olarak vuruş yapılmalıdır. Bu nedenle, orta ve işaret parmağın önünü kullanarak vurma ile parmağın eklem yerleri açı, yörünge oluşturmayacak şekilde yapılan vuruş kabul edilmektedir. El ve kol tekniklerinden bazıları; nervo-jurigi, yop-jurigi, digeut-jurigi’dir.

Ayak Tekniği: Bilek kemiğinin altındaki kısmı kullanarak yapılan tekniktir. Bilek kemiği altında ayakla yapılacak her vuruş geçerli sayılır. Bununla birlikte bilek kemiğinde yukarı ile yapılacak vuruşlara izin verilmemiştir. Tekvandoda kullanılan başlıca ayak teknikleri; apcha-olligi, yop-changi- neorvo-chagi, dollvo-chagi olarak sayılabilir.

Eğer bir tekvando kursuna gitmek isterseniz, hijyen, malzeme yeterliliği, kurumun kalitesi gibi noktalara dikkat etmelisiniz. Doğru eğitim almış kişi en hızlı metotlarla öğrenme olanağına sahiptir. Kurs fiyatları aylık ortalama 100-200 TL arasında değişmektedir. Kurs ücretleri il ve ilçelere göre farklılık gösterebilir.

Okur Yorumları
  1. Tekvandoyo başlıyıcam o yüzden bu bilgiler çok işme yarıyıcak teşekkür ederizz

  2. Ben Tekvandocuyum her bilgiyi buradan öğrenebiliyorum çok güzel olmuş teşekkürler 🤗🤗

  3. ÇOK GÜZEL HEM TEKWANDOYA GİDİYORUM HEM DE ÖDEVLERİMİ BURDAN YAPIYORUM ÇOK İŞE YARIYO💖

  4. Bu çok güzel olmuş benim ödevlerimi burda yaptım çok güzel oldu…

  5. teşekkür ederim çok güzel olmuş sosyal ödevim tamamlandı:)))

Daha Fazla Yorum