Borsa Öğrenmenin En Basit Yolu Nedir?

Borsa Öğrenmenin En Basit Yolu Nedir?

Birikimlerinizi hisse senetleri, borsa endeksleri ve devlet tahvilleri gibi yatırım araçları ile değerlendirmek istiyorsanız en iyi seçeneklerin başında borsa gelmektedir. Özellikle ülkemiz yatırımcıları için borsa ve VİOP bu konuda en iyi olanakları sunan finans piyasaları olarak görülmektedir. Elbette bu olanaklardan faydalanabilmek için siz yatırımcıların öğrenmeleri gereken birçok konu vardır. Şimdi bu konuların neler olduğuna ve öğrenme yollarına göz atalım:

Cevat İmren

Borsalar birikimlerin güvenli ve karlı şekillerde değerlendirilebileceği finans piyasalarından birisidir. Hisse senetleri, borsa endeksleri, tahviller, bonolar ve vadeli işlem sözleşmeleri gibi farklı özellikleri bulunan yatırım araçları ile işlem yapabilirsiniz. Yatırım araçlarındaki bu farklılık ise iyi ve dengeli bir portföy oluşturmanızı sağlarken, daha yüksek bir kazanç elde etmenizi sağlamaktadır. Ama borsa hakkında bilgi sahibi olmadan bu olanaklardan faydalanmanız da mümkün değildir.

Günümüzde borsa hakkında bilgi edinmek için birçok imkanınız bulunmaktadır. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalar sonucunda bile birçok eğitim aracına ulaşabilirsiniz. Borsa ile ilgili yazılmış makaleler sayesinde temel bir bilgi düzeyine ulaşabilirsiniz. Bu makalelerden daha üst seviye bilgilere erişebilirsiniz. Borsa hakkında bilgi veren makaleler sayesinde nereden ve nasıl eğitim alacağınız konusunda da bilgi edinebilirsiniz.

[renkbox baslik="Borsa Nereden ve Nasıl Öğrenilir?" link="https://bilgihanem.com/borsa-nereden-ve-nasil-ogrenilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/borsa-ogrenme-sekilleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Borsayı tam anlamıyla öğrenmek istiyorsanız aracı kurumlara da başvurabilirsiniz. Aracı kurumlar ve borsalar kapsamında verilen eğitimlere belli bir ücret karşılığında veya ücretsiz şekilde başvurabilirsiniz. Belli zamanlarda düzenlenen bu eğitimlere ulaşmak için sürekli web sitelerini takip etmenizi tavsiye ederiz. Tüm bunlara ek olarak uzman borsacıların kaleme aldıkları kitapları da okuyarak, onlardan akıl hocalığı hizmeti de almış olursunuz. Şimdi borsa öğrenmek için neler yapabileceğinize detaylarıyla göz atalım.

Borsa Eğitimi için Seçenekler

Borsa Eğitimi için SeçeneklerYatırım piyasası seçeneklerinin arasından en bilinir olanı borsadır. Borsa hemen herkes tarafından bilinir ama iş yatırım yapmaya geldiğinde de genelde kaçılır. Çünkü borsa hakkında yalan yanlış bilinen bilgiler, yatırım yapmak isteyenlerin kafalarını allak bullak eder. Fakat borsa düşünüldüğü gibi kaçılması gereken bir piyasa değildir. Aksine birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar, borsaya emek verirlerse ciddi kazançlar elde ederler. Emekten kastımız ise borsa hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmektir.

Yani borsa nedir, borsada nasıl işlemler yapılır, hangi yatırım araçları vardır, riskleri nelerdir, nasıl önlenir, borsa stratejileri nedir gibi birçok konuda kendinizi geliştirmelisiniz. Bunlar için de borsa eğitimleri ön plana çıkar. Eğitimleri tam anlamıyla aldıktan sonra borsada kazanmak için hazırsınızdır. Bu yüzden eğitimlere vereceğiniz önem ve emek ön plana çıkar. Bu durumda borsa eğitimleri nelerdir, en basit nasıl öğrenilir bilmenizde fayda vardır.

Rasyonel ve bilinçli yatırımcılar borsanın eğitimini alırlar. Böylelikle işlemlerini daha rahat ve kazançlı gerçekleştirirler. Eğitimler içinse oldukça çok seçenek vardır. Bunların en başını kitaplar çeker. Herkesin rahatlıkla ulaşabildiği borsa kitapları, piyasayı baştan sona en ayrıntısına varana kadar inceler. Kitapların da kendi aralarında çeşitlendirmesini görebilirsiniz. Hem borsanın teknik ayrıntılarını ele alan hem de stratejik ve psikolojik tarafını içeren birçok seçenek vardır. Böylelikle kendinize uygun olanları seçerek borsa için eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kitapların dışında en çok kullanılan eğitim modeli ise internettir. Yani internet üzerinde bulunan makaleler, videolar ve uygulamalardır. Üstelik bunlara ulaşmanız hem ücretsiz hem de hızlıdır. Vakit olarak da fazla bir zamanınızı almaz. İstediğiniz ve dilediğiniz her vakitte internet eğitimine ulaşabilirsiniz. Borsa hakkında bilmeniz gereken her ayrıntıyı öğrenir ve işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirecek seviyeye gelirsiniz. Özellikle eğitim videoları sizin için bir fırsattır. Hem görsel hem uygulamalı hem de işitsel olarak size hitap ederler.

Diğer seçenekler olarak da seminerleri ya da borsa okulunu kullanabilirsiniz. Bu tür modeller ise yerinde eğitim olarak adlandırılır. Yani fiziki olarak katılır ve çeşitli uygulamaları gerçekleştirerek borsayı öğrenirsiniz. Bunlar için bir vakit ayırmanız ve katılım göstermeniz gereklidir. Bu yüzden tercihi genelde vakti olan yatırımcılar tarafından yapılır.

Borsada En Etkili Eğitim Türü Hangisidir?

Borsada En Etkili Eğitim Türü Hangisidir?Borsada en etkili eğitim türü demek aslında biraz yanlış bir cümledir. Çünkü her yatırımcının eğitim modeli ve anladığı tür farklıdır. Bu sebeple önce kendinizi tanımalı ve nasıl bir eğitimle daha iyi borsayı öğrenebileceğinizi bilmelisiniz. Bu analizi doğru yaparsanız borsayı öğrenmek sizin için çok kolay olacaktır. Üstelik borsada önem gösteren stratejiler için ne kadar çok eğitim modelini kullanırsanız, sizin için daha iyi olur. Çünkü yatırım ufkunuzu genişletir ve farklı açılardan işlemlerinize bakabilirsiniz.

Mümkün olduğunca farklı eğitim modellerini değerlendirin ve kendinizi sınayın. Yani deneyim kazanmanız burada ön plana çıkar. Bunu yapabilmeniz ise demo hesaplar aracılığıyla mümkündür. Borsada faaliyette bulunmanız için anlaşma yapmanız gereken aracı kurumlar, size demo hesapları sunarlar. Aracı kurum seçiminizi yaparken eğitim faaliyetlerini ve demo hesap uygulamasını sorgulamanız da oldukça önemlidir. Böylelikle aldığınız eğitimleri deneyebileceğiniz ve tecrübe kazanabileceğiniz uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Demo hesaplar borsa piyasasının birebir aynısı içeriğe ve yapıya sahiptir. İçerisinde bulunan işlemler, fiyatlar, araçlar ve analizler gerçek piyasada olduğu gibidir. Ayrıca piyasada yapacağınız işlemler için de herhangi bir ücret ödemezsiniz ve sanal paralar ile gerçekleştirirsiniz. Bu açıdan bakıldığında borsada hem eğitimleri denemek hem de tecrübeleri artırmak oldukça kolaydır. Borsayı öğrenebileceğiniz en iyi yöntemler arasında demo hesapları sayabiliriz.

Fakat belirttiğim gibi diğer eğitimleri alarak demo hesaplarda kendinizi sınamanız en doğrusudur. Böylelikle kazançlı olup olamadığınız ve kullanmanız gereken analizleri ne kadar iyi öğrendiğinizi öğrenebilirsiniz. Sonucunda da gerçek piyasaya geçtiğinizde, profesyonel yatırımcılar gibi işlem yapmaya en başından başlayabilirsiniz.

Borsa Uygulamalarını Kullanmak

Borsa Uygulamalarını KullanmakGünümüzde akıllı telefonlar ve tabletler, borsa uygulamaları için gerekli ortamı hazırlamış ve geliştiriciler bu alanda da hizmet vermeye başlamıştır. Bankalar ve aracı kurumlar başta olmak üzere borsa ile ilgili birçok kurum, kendi uygulamasını yazdırmıştır. Bu yazılımlar, hem borsa takibi yapmanızı sağlar hem de deneyim kazanmanız için gerekli olanakları sunmaktadır.

Borsa uygulamalarında sanal para ile alım – satım yapma imkanı bulunmaktadır. Merak ettiğiniz bir hisse senedi ile bir oyun benzeri şekilde işlem yapabilirsiniz. Hem risk almamış olursunuz hem de hissenin karakteristik özelliklerini anlamış olursunuz. Sanal para ile yapacağınız bu işlemler, bilgi seviyenizi artırırken, belli bir deneyimin sahibi olmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda belli bir strateji geliştirmek için de bu uygulamaları kullanabilirsiniz.

Borsada Eğitim Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

borsada-egitim-sonrasinda-dikkat-edilmesi-gerekenlerEğitimlerinizi tamamladıktan ve tecrübelerinizi kazandıktan sonra kendinizi hazır hissediyorsanız eğer gerçek piyasaya geçiş yapabilirsiniz. Piyasada işlemlerinizi yapmadan önce aracı kurumunuzun doğru bir seçim olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Bunun için de SPK onaylı mı, komisyon oranları size uygun mu, size sağladığı piyasa verileri doğru mu ve güncel mi kontrol etmelisiniz.

Eğer bu konular size uygunsa aracı kurumunuz doğrudur. Sonra hesap açılış işleminizi gerçekleştirir ve borsada yer alırsınız. Hesabınıza da birikiminizi yatırdıktan sonra hangi aracı istiyorsanız işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

[renkbox baslik="Borsada İşlemlerimizi Güvenle Gerçekleştirebilir miyiz?" link="https://bilgihanem.com/borsada-islemlerimizi-guvenle-gerceklestirebilir-miyiz/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/islemlerimizi-borsada-guvenle-gerceklestirebilir-miyiz.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yatırım aracınızı seçtikten sonra da analiz yapmayı unutmamalısınız. Analizler sayesinde fiyat oluşumları hakkında bilginiz olur. Aracınızın fiyatlarını etkileyen faktörleri araştırır ve analizlerinizi uygularsanız oluşacak en yakın fiyatları belirlersiniz. Daha sonra vadelerinizi belirler ve borsanın risklerini azaltarak yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Fakat diğer önemli konu da stratejilerdir.

Yatırım aracınız üzerinde kendinize uygun planlar yaparak, karşılaşacağınız herhangi bir sorunla baş edebilirsiniz. Bunun için de işlemlerinizi takip etmenin yeri ayrıdır. Borsada uzun vadeli yatırımların daha az riskli olacağını göz önünde bulundurarak, takiplerinizi aksatmamalısınız. Böylelikle borsa yatırımlarınızdan siz de yüksek gelirler elde edebileceğinizi görürsünüz.

Borsada kaybeden yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan biri piyasa bilgisi olmadan işlemlere başlamalarıdır. Bunun yerine çeşitli modeller arasından kendilerine en uygun yöntemi seçerek eğitimlerini tamamlasalar, kazançlı yatırımlar yapabileceklerdir. Borsaya girişte size yardımcı olacak eğitimlerden daha önce bahsetmiştik.
Borsa öğrenmenin en iyi yolu size göre hangisidir? Neden?
Borsa öğrenmek isteyen kişilere vereceğiniz tavsiyeler var mı? Nelerdir?
Uzmanların borsa anılarını anlatan kitaplardan bilgi edinmenin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?Okur Yorumları