Borsa Riskleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Borsadan çok yüklü miktarlarda kazanan birileri vardır ve genelde bu şehir efsanesi olarak dilden dile yayılır. Ancak borsaya giren herkes kazanacak diye bir kural elbette ki yoktur. Tam tersi borsa, işi bilmeyenler için oldukça riskli bir piyasadır. Borsanın riskli yapısına kapılan yatırımcılar kayıplar yaşamaktadır. Genelde de böyle insanlarla karşılaşırız. Aslında borsanın risklerini bilir ve önlemlerini alırsanız, kaybetmek değil kazanmak sizin yanınızda olacaktır.

Eminim genelde borsada kaybedenleri duydunuz. Ama düşündüğünüz gibi borsada herkes kaybetmez. Kaybedenler borsanın riskli yapısıyla nasıl başa çıkılacağını bilmeyenlerdir. Bir hevesle birikimlerini yatıran, kazanmanın verdiği hırsla işlemlerini yapan fakat piyasa hakkında hiçbir fikri olmayanlar kaybetmeye mahkûmdurlar. Çünkü yatırımı için kendileri bir şey yapmamış, sağdan soldan duyduğu tüyolarla işlemlerini gerçekleştirmişlerdir.

Borsaya yeni adım atmış biriyseniz, işinize yarayacağını düşündüğümüz bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Durum böyle olunca herhangi bir olumsuz durumda, pozisyonlarına nasıl müdahale edeceklerini bilemezler. Sonuç ise maalesef kayıptır. Bu sonuçlara ulaşan yatırımcılar, piyasanın gerekliliklerini yapmamışlardır. Fakat bu durumlar sizi korkutmamalı. Çünkü siz paranızın kıymetini biliyorsanız ve riskleri nasıl önleyeceğinizin arayışına giriyorsanız, kazanmak için ilk adımı gerçekleştiriyorsunuz demektir. Yani bilinçli yatırımcı olarak hareket ediyorsunuzdur. Piyasa içerisinde bilinçli olmak çok önemlidir. Bu sebepten siz kaybetme yolunda değil, kazanma yolunda ilerlersiniz. Şimdi kazanmak için neler yapabileceğinize ve risklerinizi nasıl önleyebileceğinize bakalım.

Borsa Riskleri Nelerdir?

Borsa Riskleri Nelerdir?Riskleri önlemenin ilk aşaması bu risklerin neler olduğunu bilmektir. Çünkü karşılaşacağınız durumları bilmeden, nasıl önlem alacağınızı da bilemezsiniz. Ben yatırım piyasalarında bulunan riskleri iki gruba ayırıyorum. Birincisi işlem riski, ikincisi fiyat riski. Bu grubun altında da diğer riskler şekil alıyor. O zaman öncelikli olarak borsanın riskleri hakkında bilgi verelim. Sonrasında nasıl önleyebileceğinize bakarız.

Borsada ‘İşlem Riski’

Bir işe başlarken bunun nasıl yapılacağını bilmez ve gelişigüzel yaparsanız, sonucu da gelişigüzel olur. Borsa için de aynı şey geçerlidir. Borsada nasıl işlemler yapacağınızı bilmez ve birikimlerinizi rastgele oluşturursanız, kaybetmemeniz mümkün değildir. Çünkü hatalı ya da eksik işlem oluşturursunuz. Sonucunda da kayıplarla karşılaşırsınız.

Sanal ortamda yatırım yapmak sizi yanıltmasın. Borsayı oyun olarak görmemelisiniz. Çünkü bir oyun değildir. Kumar hiç değildir. Bu yüzden oyunlarda ya da kumarda olduğu gibi işinizi şansa bırakmamalısınız. Birikimlerinizi değerlendirdiğinizi unutmamalı ve ticaret yaptığınızın farkına varmalısınız. Sonucunda da ticaretin gerektirdiği ciddiyete ve özene sahip olmalısınız.

Borsada ‘Fiyat Riski’

Yatırım piyasalarında işlemler fiyatlar üzerinden işler. İnternet üzerinden yaptığınız işlemlerde, fiziki olarak elinize bir mal ya da kâğıt geçmez. Borsada işlem yapmak için aracılar ile anlaşır ve açtırdığınız hesaplara birikimlerinizi yatırırsınız. Paralarınız ile de piyasada oluşan fiyatlar üzerinden işlemlerinizi yaparsınız. Borsaya para yatırma konusunda tereddütleriniz varsa sizi buraya alalım. Borsada oluşan fiyatlar katılımcılar tarafından belirlenir. Yani arz ile talebin karşılaşmasıyla oluşur. Bu sebeple sürekli değişkenlik gösterir. Bu değişkenliğin sebeplerini bilmeniz önemlidir.

Fiyat riski dediğimiz kavram, borsada dalgalanan fiyatlardır. Yani ne yönde olunacağını ve bunların etkilenmesine sebep olanları bilmek gerekir. Bu durum da yatırımcıların nelerden etkileneceğini bilmekten geçer. Dünya genelinde oluşan her şey yatırımcıları etkiler ve yatırımcılar da bunlar karşısında bazı tepkiler verir. Borsada karşılaşabileceğiniz başlıca fiyat risklerini; faiz oranı riski, enflasyon riski, piyasa riski, şirketlerin oluşturduğu riskler, makro ve mikro düzeyde oluşan olayların riskleri olarak sıralayabiliriz. Riskler konusunda bilgi verdiğimize göre artık nasıl önleyebileceğinize bakabiliriz.

Borsada Riskleri Önlemek için Ne Yapılmalı?

Borsada Riskleri Önlemek için Ne Yapılır?Piyasada oluşan risklerin önlenmesi demek yatırımlarınızda büyük oranda başarılı olacağınızı gösterir. Çünkü önlemler alırken, aslında piyasanın bütün gerekliliklerini yapmış olursunuz. Burada önemli olan bu riskleri önlemedeki başarınız yani verdiğiniz önemdir. Eğer yapmanız gerekenleri tam ve eksiksiz şekliyle gerçekleştirirseniz, borsada kaybedenlerin değil zengin olanların yanında bulunursunuz. Şimdi buyrun neler yapabileceğinize birlikte bakalım.

Eğitim Almalısınız

Eğitim almak işlem riskini sıfırlamanın tek yoludur. Borsayı iyi bilmeli ve işlemlerinizde hata yapmamalısınız. Bunun çözümü ise piyasanın eğitimlerini almaktır. Günümüzde bilgiye ulaşmanın kolaylığı, sizin eğitimlerinizi tamamlamanıza hızlı bir şekilde yardımcı olur. Her yatırımcıya uygun eğitim seçeneklerinden kendinize göre olanı seçerek, piyasa hakkında bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz. Böylelikle borsayı tanır ve işlemlerinizi nasıl yapabileceğinizi öğrenirsiniz. Pozisyonlarınızı oluştururken kullanacağınız yöntemler hakkında bilgi alırsınız.

Yatırım Araçlarını Tanımalısınız

Fiyat riskinin bir kısmını yok etmenin yoludur. Piyasada yatırım yapacağınız araçların nelerden etkilendiğini bilmelisiniz. Pariteler, emtialar, kıymetli evraklar ve endeksler hakkında bilginiz olmalıdır. Böylelikle oluşacak fiyatlarda nelerin etkili olduğunu bilir ve analiz yöntemlerini daha rahat uygularsınız. Tüm bunları etkin ve doğru yaparsanız, ulaştığınız sonuçlar sizi yanıltmaz. Başarı yolunda ilerlersiniz.

Yatırım Grubu Oluşturmalısınız

Birikimlerini bir tane aracın üzerinde değerlendirmek yerine birçok aracın üzerinde değerlendirmeniz, fiyat risklerini dağıtmanın yoludur. Şöyle düşünün; bütün paranızı altına yatırdınız. Altının fiyatlarında olan düşme ya da yükselme riski %50’dir. Yani ya düşecektir ya da yükselecektir. Bu durumda siz ya kazanacaksınız ya da kaybedeceksiniz. Bunun yerine üç yatırım aracında aynı tutarda işlem yapsanız, her birinin yükselme ya da düşme durumu farklıdır. Böylelikle altın düşerken diğer araçlar yükselebilir. Siz altından kaybettiğinizi diğerlerinden kazanabilirsiniz. Durum böyle olunca kendinize bir grup yani portföy oluşturmanız önemlidir.

Stratejiler Belirlemelisiniz

Giriş bölümümüzde belirtmiştim. İşlemlerinizi tüyolarla yaptığınızda, müdahale şansınız yoktur. Oluşacak tüm sonuçlar şansınıza kalmıştır. İşte bunun olmaması için mutlaka pozisyonlarınızı kendiniz oluşturmalısınız. Araştırmalar yaparak ve analiz yöntemlerini uygulayarak, belirlediğiniz fiyatlar üzerinde işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Her bir araç üzerinde planlama yapmalı ve stratejiler oluşturmalısınız. Bunlar üzerinde hareket etmeniz ve müdahalelerinizi stratejileriniz doğrultusunda gerçekleştirmeniz, sizi başarıya taşıyacaktır.

Piyasanın Size Sunduklarını Avantaja Çevirmelisiniz

Borsada bulunan türev piyasalar, yatırımcıların fiyat risklerinden korunması için bir fırsattır. Future, forward, opsiyon ve swap sözleşmelerini kullanarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bunlar gelecekte oluşabilecek fiyatlardan korunmanızı sağlar. Gelecekte gerçekleşmesini beklediğiniz fiyatlar sizin için avantajlı değil ise bugünden ilerisi için sözleşmeler yaparsınız. Böylelikle kendinizi fiyatlar yönünden garantiye alırsınız.

Diğer bir seçenek olarak da emir türleri karşınıza çıkar. Aracı kurumların platformlarında işlemlerinizi gerçekleştirirken, pozisyonlarınız üzerinde kullanabileceğiniz çeşitli emirler vardır. Bu emirler sizin fiyatları yönlendirmenize yardımcı olur. Bu durum ise risklerinizi kendiniz belirlediğiniz anlamına gelir. Bu yüzden emir türlerini öğrenmeniz ve pozisyonlarınızda kullanmanız, yatırım uzmanları tarafından önerilir.

Sonuç ve Okura Sorular

Hayatınızın her alanında olduğu gibi borsa piyasasında da yatırımlarınızı yaparken risk vardır. Önemli olan bu riskler hakkında bilgi sahibi olmanız ve önleyebilmenizdir. Yukarıda bu risklerden ve nasıl önleneceğinden bahsettim. Siz, bilinçsiz yatırımcı gibi davranmayıp bunları dikkate almalısınız. Her adımı doğru ve tam şekliyle öğrenirseniz eğer, borsada birikimlerinizi değerlendirme konusunda başarılı olursunuz. Deneyimleriniz arttıkça, kazançlarınız da artar ve borsanın kazanan grubunda yerinizi alırsınız.


Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler