Borsa Yatırımcısı Olmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Borsa Yatırımcısı Olmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Borsalar çok eski zamanlardan beri yatırım işlemlerine konu olan kurumsal bir piyasadır. Resmi kayıtlara göre 15. yüzyıla dayanan tarihi ile borsa yatırımcılarına ev sahipliği yapmıştır. Emtialar, hisse senetleri ve günümüzde çok daha çeşitli yatırım araçları ile borsada yatırım yapılmaktadır. Peki, bir borsa yatırımcısı olmak için ne gibi özelliklere sahip olunmalıdır? Bilinmesi gerekenler nelerdir? Şimdi bu soruların cevaplarına göz atalım:

Cevat İmren

Borsanın kurumsal yapısı, birçok kişiye yatırımda aradıkları güveni vermektedir. Çünkü forex gibi küresel yapısı olan ve belli bir merkezi olmayan kurumlar, güvensiz gözükmektedir. Borsa tam da bu tarz düşünceye sahip kişiler için uygun bir yatırım ortamı sunmaktadır. Aynı zamanda uzun vadede güvenilir bir şekilde yatırım yapılarak, gelecek için güzel birikimler hazırlanabilmektedir. Peki, bunu hangi özellikte kişiler yapabilir?

Borsada yatırımcı olmak için bilmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olmanız gibi zorunluluklar da bulunmaktadır. Eğer bu sınırı geçtiyseniz borsa yatırımcısı olmanız için hiçbir engel yok demektir. Ek olarak daha önce borsada manipülatif bir işleme karışmamış olmanız gerekmektedir. Bunun gibi bir engeliniz yoksa hemen bir aracı kurum seçerek, yatırım hesabınızı açtırabilir ve işlemlere başlayabilirsiniz. Ama başarılı olmanız için bilmeniz gerekenleri de atlamamalısınız.

[renkbox baslik="Borsa Nereden ve Nasıl Öğrenilir?" link="https://bilgihanem.com/borsa-nereden-ve-nasil-ogrenilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/borsa-ogrenme-sekilleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Başarılı bir borsa yatırımcısı olmak için takip etmeniz gereken birkaç adım olduğunu anlamışsınızdır. Bu aşamaları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirirseniz başarılı bir şekilde borsada yatırım yapabilir ve beklediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Bu nedenle acele etmeden ve başkalarının dediklerine aldırış etmeden, kendinizi ölçüp biçerek borsa işlemlerine başlamalısınız. Sizler için aşağıda sıraladığımız bilgileri takip ederek, neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Neden Borsa Sorusunu Cevaplamalısınız!

Neden Borsa Sorusunu Cevaplamalısınız!Ülkemizde genel olarak borsanın kumar olarak görülmesi, yatırımcıları bu piyasadan uzaklaştırmaktadır. Fakat bu düşünce oldukça yanlıştır ve kumarda olduğu gibi piyasada herkes kaybetmez. Ya da kumarda olduğu gibi sadece kazancınız şans faktörüne bağlı değildir. Borsada sadece kaybedenler, piyasada nasıl hareket edeceğini bilemeyen yatırımcılardır.

Eğer borsada nasıl işlemler yapacağınızı bilirseniz, borsa yatırımcısı olmuşsunuz ve kazançlarınızı gerçekleştirebilirsiniz demektir. Kendinize bu yakıştırmayı yapabilmeniz için de piyasada yapmanız gereken durumlar vardır. Bunlar için kendinize göre yapılacaklar listesi hazırlayarak belli bir sıraya dökebilirsiniz. Böylelikle piyasada planlı olur ve işlemlerinizde önemli olan ciddiyeti sağlayabilirsiniz.

Bu demektir ki kendinizi piyasanın şans faktörüne bırakmak yerine, işlemlerinize önem vererek bilinçli kazançlar elde edeceksiniz. Bu yüzden az önce bahsetmiş olduğum, yapılması gereken en önemli faktörleri sıralayarak size yardımcı olmak istiyorum. Üç başlık altında borsa yatırımcısı olmak için ne yapmanız gerekiyormuş inceleyelim.

'Borsa Nedir' Bilgisine Sahip Olmalısınız

Borsa Nedir Bilgisine Sahip OlmalısınızYatırımlarınızı şans faktörüne bırakmamak için borsa nedir bilmelisiniz. Eğer borsa hakkında bilginiz olmadan yatırımlarınızı gerçekleştirmeye başlarsanız, işte o zaman kumar oynamış olursunuz. Zaten piyasanın da kumar olarak görülmesinin en büyük etkeni bu tür yatırımcılardır.

Sağdan soldan duyduğu bilgiler ile yatırımlarını gerçekleştirirler ve kayıplar yaşadığında da “aman efendim ben kaybettim” şeklinde, her ortamda konuşurlar. Durum böyle olunca kötü haber tez yayılır sözünün doğruluğu ile borsanın kumar ve kaybettiren piyasa olduğu genel görüş olmuştur.

Siz bu görüşlere itibar etmeyerek borsayı tam anlamıyla öğrenir ve işlemlerinizi bilinçli olarak gerçekleştirirseniz, yatırımlarınızdan kazançlar sağlarsınız. Bunun için yapmanız gereken ise borsanın eğitim modellerini araştırarak kullanmanızdır. Borsa nedir, nasıl işlemler yapılır, nelere dikkat etmek gerekir, yatırım analizleri nasıl uygulanır ve riskler nasıl azaltılır genel olarak eğitimlerde öğreneceğiniz konulardır. Zaten bunları bildiğinizde borsadan kazanç sağlamanız oldukça kolaylaşacaktır.

Borsada İşlem Yapabileceğiniz Aracı Kurumu Seçmelisiniz

Borsada İşlem Yapabileceğiniz Aracı Kurumu SeçmelisinizBorsa bilgisine sahip olduktan sonra artık borsa yatırımcısı olmak için hazırsınızdır. Yani işlemlere başlayabilecek düzeye gelmişsinizdir. Yapmanız gereken sıradaki şey ise piyasada yer alabilmeniz için hesap açmanızdır. Bunun için aracılık hizmeti veren kurumları kullanmanız gerekir.

Ülkemizde aracılık hizmeti veren kurumlar oldukça fazladır. Seçiminizi yaparken kolaylık olması açısından SPK’dan yardım alabilirsiniz. Çünkü SPK aracı kurumları denetler ve belli yetki belgeleri verir. Bu belgeler de aracı kurumlarda işlemlerin yapılması için güvenli olduğunu gösterir.

Borsada işlemlerinizi yapabilmek için gerekli olan aracı kurumlarda güvenlik unsuru ön plandadır. SPK’nın denetlemiş ve sertifika vermiş olduğu kurumlarla işlem yapmalısınız. Eğer kurumunuzun seçiminde buna dikkat etmezseniz, piyasaya yatırdığınız teminatlarınız tehlikede olabilir.

Dikkat ettiğinizde ise teminatlarınız güvenle Takasbank’ta saklanır ve sizin bu konuda aklınızda bir soru işareti kalmaz. Sertifikalar dışında dikkat etmeniz gereken ise sizin yatırım mantığınıza uygun olup olmadığı konusudur. Aracı kurumdan aldığınız hizmet sizi memnun ediyorsa işlemlerinize psikolojik şekilde olumlu bir etkisi olacaktır.

Borsada Yatırım Seçeneklerini Bilmeli ve Kontrollü Davranmalısınız

Borsada Yatırım Seçeneklerini Bilmeli ve Kontrollü DavranmalısınızÖncelikle borsada işlemlerinizi nasıl ve hangi yatırım araçlarıyla gerçekleştirebileceğinizi bilmelisiniz. İnternetin gelişmesiyle önceden fiziki olarak yapılan alım ve satımlar artık online olarak aracı kurumların platformlarında yapılmaktadır. Bu yüzden birçok önemli sorun ortadan kalkmış ve yatırımcılar piyasaya hareketlilik katmıştır.

İşlemlerinizi yapabilmek için aracı kurumlara ihtiyacınız olduğunu daha önce anlatmıştık. Bunun sebebi ise borsanın şekil ve şartlarına uygun olarak iletilen emirlerdir. Sizin pozisyonlarınızda ilettiğiniz alım ve satım emirleri, aracı kurumlar tarafından borsaya uygun olarak düzenlenir. Böylelikle piyasaya gönderilir ve karşılık bulur. Bu işlem için de kuruma bir miktar komisyon ödemesi yaparsınız. Emirlerinizi borsanın işlem saatlerine dikkat ederek yönlendirmeniz, oluşan fiyatlardan yararlanmak açısından önemlidir.

Diğer önemli ayrıntı da borsada kazanabilmeniz için fiyatlar düşükken almanız yükseldiğinde de satmanız durumudur. Bu yüzden yatırım araçlarının fiyatlarını ön görebilmek gerekir. Bu durum da yapacağınız analizlerle mümkündür.

Eğer analiz yöntemlerini nasıl kullanmanız gerektiğini ve uygularken hangi seçenekleri değerlendireceğinizi bilmiyorsanız, yatırım araçlarının fiyatlarını tahmin etmeniz zordur. Yatırım yapacağınız aracın etki alanlarını inceler ve analizleriniz ile fiyatlarının yönlerini bulursanız, büyük oranda başarı sağlarsınız.

[renkbox baslik="Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler" link="https://bilgihanem.com/borsa-tavsiyeleri/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/yeni-baslayanlara-borsa-onerileri.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Borsanın riskleri de analizler kadar önemli bir konudur. Piyasada yatırım yapmak istediğinizde, size riskleriyle birlikte işlemleri sunar. Bu riskleri azaltmak ise sizin stratejilerinizle ve uygulayacağınız yatırım yöntemleriyle mümkündür. Piyasada yatırım portföyü oluşturur ve emirler kullanırsanız, risklerin önemli bölümünü sınırlandırırsınız.

Sonrasında da kendinize bir yatırım planı hazırlayarak hedefler belirlerseniz, işlemlerinize olumlu katkılarda bulunursunuz. Ama burada dikkat etmeniz gereken konu borsada hedeflerinizi yakın zamanlara planlamamanızdır. Çünkü kısa vadeli yatırımlar büyük risk içerir. Uzun vadeleri göze alarak, takiplerinizle birlikte yatırımlarınızı sürdürmeniz daha doğrudur.

Korkulan piyasa olan borsada yatırımcı olmak çok kolaydır. Ancak daha da önemli olan ise kazanan yatırımcı olmaktır. Bu yüzden borsaya girerken ve işlemlerinizi gerçekleştirirken, dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bunları göz önünde bulundurursanız, borsanın kaybeden değil de, kazanç sağlayan yatırımcılarından olabilirsiniz. Bunların en başında çalışacağınız kurumu seçmeli ve hangi yatırım aracını kullanacağınız gelmektedir.
Bir borsa hesabı oluşturdunuz mu? Ne gibi sorunlarla karşılaştınız?
Borsacı olmanın zor yanları size göre nelerdir?
Deneyimli bir borsacı olmanın, elde edilecek sonuçlar üzerinde ne kadar etkisi vardır?Okur Yorumları